Covid-19: Πότε θα ανοίξουν τα Πανεπιστήμια;

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,614 μηνύματα.
Χημικό Ιωαννίνων μας έβαλαν το ένα εργαστήριο τώρα τον Ιούλιο και τα άλλα δύο τον Σεπτέμβρη,με αποτέλεσμα η εξεταστική του Σεπτέμβρη να μεταφερθεί στα τέλη του μήνα και να αργήσει να ξεκινήσει το νέο ακαδημαϊκό εξάμηνο.
Γνωστος μου που μαλλον ειστε και συμφοιτητες μου ειπε διαζωσης εργαστηρια ξερει οτι θα κανετε γιωτα.
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι θα ανοίξουν τα πανεπιστήμια το επόμενο εξάμηνο, ή θα μας κλείσουν πάλι όλους μέσα με την μετάλλαξη Δ;
Πιθανότατα να ανοίξουν μόνο για εργαστήρια/κλινικές. Τώρα που τους βόλεψε η θεωρία από απόσταση,δύσκολα να γίνει από κοντά. Εκτός αν γίνει η ανατροπή, εμβολιαστούν όλοι και να αρχίσουμε κανονικά (πολλά όνειρα κάνω...).
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Γνωστος μου που μαλλον ειστε και συμφοιτητες μου ειπε διαζωσης εργαστηρια ξερει οτι θα κανετε γιωτα.
Ναι θα κάνουμε.Τη Πέμπτη αρχίζω προσωπικά. Για 3 βδομάδες και μετά πάλι Σεπτέμβρη.Ο γνωστός σου τι έτος είναι;Γιατί αν είναι δεύτερο έτος,πες του από τώρα συλλυπητήρια,έχει να αναπληρώσει 6 εργαστήρια!
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,717 μηνύματα.
Με τα τωρινά δεδομένα πάντως ο πρόεδρος του τμήματος μου στο ΑΠΘ είπε ότι δεν πληρούνται οι τωρινές προϋποθέσεις για άνοιγμα με τα τωρινά δεδομένα. Η εξεταστική του Σεπτέμβρη αναμένεται εξ αποστάσεως εκτός αν γίνουν αλλαγές κάποιων περιορισμών από τον ΕΟΔΥ και την κυβέρνηση και τότε θα κάνουν αναθεώρηση στην Σύγκλητο για να γίνουν δια ζώσης. Με τα τωρινά δεδομένα μας βλέπω και το επόμενο εξάμηνο μέσα κάτι που δεν θα αντέξω. 2 χρόνια με κλειστές σχολές. Κάπου ώπα. Ένα εξάμηνο την πρόλαβα την σχολή. Αυτό είναι κωμωδία.


Ο καθένας είναι υπεύθυνος των επιλογών του!Δεν σου πέφτει λόγος τι κάνουν οι υπόλοιποι νομίζω!
You must be fun at parties.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με τα τωρινά δεδομένα πάντως ο πρόεδρος του τμήματος μου στο ΑΠΘ είπε ότι δεν πληρούνται οι τωρινές προϋποθέσεις για άνοιγμα με τα τωρινά δεδομένα. Η εξεταστική του Σεπτέμβρη αναμένεται εξ αποστάσεως εκτός αν γίνουν αλλαγές κάποιων περιορισμών από τον ΕΟΔΥ και την κυβέρνηση και τότε θα κάνουν αναθεώρηση στην Σύγκλητο για να γίνουν δια ζώσης. Με τα τωρινά δεδομένα μας βλέπω και το επόμενο εξάμηνο μέσα κάτι που δεν θα αντέξω. 2 χρόνια με κλειστές σχολές. Κάπου ώπα. Ένα εξάμηνο την πρόλαβα την σχολή. Αυτό είναι κωμωδία.



You must be fun at parties.
Το θεμα είναι τι θα πει ο ΠΟΥ. Προειδοποιεί ότι θα έρθει και άλλο κύμα, οπότε ότι γίνει στις άλλες χώρες θα γίνει και εδώ. Μη νομίζεις ότι και στο Εξωτερικό τα Πανεπιστήμια λειτούργησαν. Ότι έγινε εδώ , έγινε και έξω και σε χειρότερο βαθμό. Νομίζω ότι μετά τα Χριστούγεννα που θα υπάρχει πλήρης εμβολιασμός, τα πράγματα θα είναι διαφορετικά και θα μπορούν κατά το Μάρτιο ( 2 χρόνια πλήρη) να ανοίξουν και τα πανεπιστήμια και γενικά να γίνει επιστροφή στη κανονικότητα αλλά με εμβολιασμό
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,717 μηνύματα.
Το θεμα είναι τι θα πει ο ΠΟΥ. Προειδοποιεί ότι θα έρθει και άλλο κύμα, οπότε ότι γίνει στις άλλες χώρες θα γίνει και εδώ. Μη νομίζεις ότι και στο Εξωτερικό τα Πανεπιστήμια λειτούργησαν. Ότι έγινε εδώ , έγινε και έξω και σε χειρότερο βαθμό. Νομίζω ότι μετά τα Χριστούγεννα που θα υπάρχει πλήρης εμβολιασμός, τα πράγματα θα είναι διαφορετικά και θα μπορούν κατά το Μάρτιο ( 2 χρόνια πλήρη) να ανοίξουν και τα πανεπιστήμια και γενικά να γίνει επιστροφή στη κανονικότητα αλλά με εμβολιασμό
Δεν είπα το αντίθετο. Άλλωστε αν δεν κάνω λάθος πολλά ξένα πανεπιστήμια ήδη ανακοίνωσαν ότι θα είναι κλειστά ως το τέλος του 2021. Σε εμάς πάντα βέβαια πρέπει να περιμένουμε τη τελευταία στιγμή. Δεν είναι καλή κίνηση να μη ξέρουμε τι θα κάνουμε και να το αφήσουν για τελευταία στιγμή γιατί πολλοί φοιτητές έχουν ξενοικιασει, άλλοι πρωτοετείς που δεν έχουν δει ακόμα τι εστί πανεπιστήμιο θα ψάχνουν και εκείνοι ενοίκιο και θα έρθει και η νέα φουρνιά πρωτοετών στο καπάκι αυτοί που έδωσαν τωρα και γενικά θα επικρατήσει ένας χαμός αν τελευταία στιγμή αποφασίσουν να τα ανοίξουν.

Καλό θα ήταν ήδη από Αύγουστο να έχει βγει τελική ανακοίνωση για το Χειμερινό εξάμηνο 2021-2022.

Το ΑΠΘ πάντως το ανέφερα γιατί δεν υπάρχουν αίθουσες ( τουλάχιστον στο δικό μου τμήμα ) για να τηρηθούν αποστάσεις και τα προβλεπόμενα μέτρα στις συναθροίσεις. Οπότε με τα τωρινά δεδομένα αν δεν γίνει άρση πάμε ολοταχώς για εξ αποστάσεως εξεταστική ξανά.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Παιδια μη περίμενετε τα πανεπιστήμια για να αρχίσετε τη ζωη σας.
Προσαρμοστείτε.

Ο χρόνος περνάει ετσι και αλλιώς και θα πάρετε πτυχίο πριν το καταλάβετε.

Καντε φιλους, βρειτε δουλειά, διαβάστε, Ασκηθείτε, ερωτευτείτε.

Προσωπικά πιστεύω θα γινει κατι ανάλογο όπως σε πολλα πανεπιστήμια του εξωτερικού που ανακοίνωσαν μεικτο σύστημα.

Οσοι εχετε εργαστήρια κατα πασα πιθανότητα κανονικά θα πατε στις σχολες.

Τα αμιγως θωρητικά τμήματα ειναι αυτα που πολυ δυσκολα θα λειτουργήσουν.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
*YΠΟΨΙΝ, η τηλεκπαίδευση ήρθε για να μείνει. Ακόμα και να ανοίξουν τα πανεπιστήμια, αν τύχει και αρρωστήσει ο καθηγητής ή δεν μπορεί να έρθει, ή το οτιδήποτε, αυτή η φρα΄ση " το μάθημα αναβάλλεται γιατί κάτι έτυχε στο καθηγητή ξεχαστε τα". Θα κανετε εξ αποστάσεως το μάθημα, γι αυτο αγοράστε εξοπλισμό στα σπίτια σας να έχετε
 

kostas1233

Νεοφερμένος

Ο kostas1233 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Πάντως όντως ο μόνος τρόπος να λειτουργήσουν τα πανεπιστήμια απ' ότι φαίνεται είναι το μεικτό σύστημα μόνο οι εμβολιασμένοι (ή και με τεστ?) στα αμφιθέατρα και οι υπόλοιποι στο teams. Από το τίποτα καλύτερα έστω κι έτσι
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Προτείνω σε όλεςκαι όλους να απωλέσετε την πεποίθηση για την κορύφωση των Πανεπιστημίων σε αστεράκια της κοινωνίας. Με τις υπάρχουσες συνθήκες όχι Πανεπιστημιακή εκπαίδευση δε θα έχει εξέχουσα σημασία , θα πέσει τέτοια κρίση που η πλειονότητα των μελλοντικών φοιτητών θα ψάχνει-σκετο- τεχνική,επαγγελματική κατάρτιση στο οτιδηποτε γιατι οι περισσότερες οικογένειες δυσκολεύονται να τα βγάλουν πέρα είτε υποστηρίζουν φοιτητές είτε όχι. Η εποχή της ανεμελιάς πέρασε, σκλήρυναν τα πράγματα παίδες :Ρ.
Γνωρίζουν πολύ καλά προς τα που κατευθύνουν τα δεδομένα.
Εξ ου και τα μηχανογραφικά που προωθούν την εκπαίδευση κατάρτισης και όχι την θεωρητική-πανεπιστημιακή.



Κοιτάξτε και τα ιεκ , στραφείτε και στην απλή εξεύρεση εργασίας μετά το σχολείο. Δε λέω να μη μορφωθείτε, ας πάψει όμως αυτό το δαιμόνιο της ατέρμονης κατάκτησης πτυχίων κλπ. Χρειάζεται εξισορρόπηση η κατάντια μας.

*Σε καμία περίπτωση δεν υποστηρίζω την εγκατάλειψη ονείρων/δυνατοτήτων για επαγγελματικη ανέλιξη βασισμένη στο Πανεπιστήμιο.

Ωστόσο, όσοι δίνετε, δώσατε,θα δωσετε,μην ξεκλειδώνετε το μέλλον σας με την μόνη λύση που έχει αναχθει σε "πανάκεια". Δείτε γενικά. Τις δυνατότητές σας στο οτιδήποτε.


Για εμένα το πρόβλημα είναι η χωρα.

Οκ, ναι ως μαγειρας θα βρεις ευκολότερα δουλειά απο οτι φιλόλογος, ε και;

Το πρόβλημα στην ουσία του παραμένει.

Προσωπικά για ολες τις ειδικότητες ιεκ, περα απο τα ατομα που εκαναν κατι δικο τους, εχω ακουσει αθλιες καταστάσεις.

Και απο αποφοίτους ΑΕΙ βεβαια εχω ακούσει τα χειριστα.

Δεν υποστηρίζω με τιποτα τη λογική σπουδάζουμε απο χόμπυ και μετά ο.τι βρούμε.

Καταλαβαίνω ειναι η απελπισία και καμια δουλειά δεν ειναι ντροπή.

Απλα διακρίνω παρα πολυ μια έλλειψη φιλοδοξίας και εργατικότητας.
Ο μεσος 25χρονος φιλοδοξεί περισσότερο να πάρει το τελευταίο iphone με τον μισθό των 600€ μένοντας με γονεις παρα να σταθεί στα πόδια του.

Τα 18χρονα δεν ανοίγουν βιβλιο, ενώ πέρσυ διάβαζαν σαν σκυλια.
Κλαμα, δάκρυα και ιδρώτας για να μπεις σε μια σχολή και μετα " πως θα παρω ενα 5"

Τελευταία ακούω πολυ και το "δε μαρεσει ο μεταπτυχιακό μου". Και μετα τελειώνουν και αυτο και πάλι ψάχνουν ο.τι να ναι.
Μια παράταση φοιτητικής ζωής ουσιαστικά.

Το πρόβλημα ειναι πολυ βαθύτερο.

Ειναι τοσο κοινωνικό οσο και ατομικό.
Ειναι στη χωρα που μας εχει κυριολεκτικά στερήσει τα ονειρα και την ελπίδα αλλα ειναι και στην νοοτροπία μας που επιλέγει να μη τα σκέφτεται αυτα κι πορεύεται με το τυράκι απο τους γονείς και το ινσταγρακμ.

Δεν λύνεται με ενα ιεκ.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για εμένα το πρόβλημα είναι η χωρα.

Οκ, ναι ως μαγειρας θα βρεις ευκολότερα δουλειά απο οτι φιλόλογος, ε και;

Το πρόβλημα στην ουσία του παραμένει.

Προσωπικά για ολες τις ειδικότητες ιεκ, περα απο τα ατομα που εκαναν κατι δικο τους, εχω ακουσει αθλιες καταστάσεις.

Και απο αποφοίτους ΑΕΙ βεβαια εχω ακούσει τα χειριστα.

Δεν υποστηρίζω με τιποτα τη λογική σπουδάζουμε απο χόμπυ και μετά ο.τι βρούμε.

Καταλαβαίνω ειναι η απελπισία και καμια δουλειά δεν ειναι ντροπή.

Απλα διακρίνω παρα πολυ μια έλλειψη φιλοδοξίας και εργατικότητας.
Ο μεσος 25χρονος φιλοδοξεί περισσότερο να πάρει το τελευταίο iphone με τον μισθό των 600€ μένοντας με γονεις παρα να σταθεί στα πόδια του.

Τα 18χρονα δεν ανοίγουν βιβλιο, ενώ πέρσυ διάβαζαν σαν σκυλια.
Κλαμα, δάκρυα και ιδρώτας για να μπεις σε μια σχολή και μετα " πως θα παρω ενα 5"

Τελευταία ακούω πολυ και το "δε μαρεσει ο μεταπτυχιακό μου". Και μετα τελειώνουν και αυτο και πάλι ψάχνουν ο.τι να ναι.
Μια παράταση φοιτητικής ζωής ουσιαστικά.

Το πρόβλημα ειναι πολυ βαθύτερο.

Ειναι τοσο κοινωνικό οσο και ατομικό.
Ειναι στη χωρα που μας εχει κυριολεκτικά στερήσει τα ονειρα και την ελπίδα αλλα ειναι και στην νοοτροπία μας που επιλέγει να μη τα σκέφτεται αυτα κι πορεύεται με το τυράκι απο τους γονείς και το ινσταγρακμ.

Δεν λύνεται με ενα ιεκ.
τα ειπες ΟΛΑ και εσυ και η αννφαιρ.

Μήπως φταίει όμως η λογική που μας έχει μεταφερθεί με τη λάθος νοοτροπία? Ότι πέρασε και κάνε το Χ επαγγελμα γιατί αν κανεις αυτο που σου αρεσει, θα βρεθεις στο τακο της ανεργιας και θα εισαι στον ΟΑΕΔ καθε πρωί? Τι εννοω

Ακουω πολλα παιδια να μου λενε μου αρεσει το Χ επαγγελμα, αλλα σπουδασα κατι αλλο γιατι οι γονεις μου ή εγω ο ίδιος έκρινα ότι στην Ελλαδα για λογους ασφαλειας βιοπορισμού έπρεπε να κανω εδώ.

Το αστειο της υποθεσης ειναι οτι παλαιοτερα μας έλεγαν οι γονεις μας "διαβαζε γιατι θα καταληξεις μαγειρας, κουλουρας, κλπ" και βλεπω οτι υατα που κοροιδευαν, βγαζουν περισσοτερα χρηματα απο ενα ασφαλισμένο. Ίωσς ολα αυτα είναι η κοινή διέξοδος των Ελλήνων που έχουν φύγει έξω ή ΘΑ φύγουν έξω. Ότι τα κράτη του Εξωτερικού τους προσφέρουν να κάνουν αυτό που θέλουν, αυτό που τους αρέσει και ΟΧΙ αυτό που τους επιβάλλει η Ελλάδα για λόγους ασφάλειας του μισθού και επιβίωσης
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Παιδιά το πρόβλημα είναι και η νοοτροπία της χώρας δηλαδή στην Ελλάδα τα τεχνικά επαγγέλματα κ ειδικά η τεχνική εκπαίδευση είναι τόσο υποτιμημένη. Πολλοί μάλιστα δεν ακολουθούν το όνειρο τους γιατι δεν θα έχουν λένε κύρος . Στη Γερμανία πχ δίνεται πολλές φορές περισσότερη σημασία στην πρακτική παρά στη θεωρητική εκπαίδευση. Η αδερφή μου είναι κομμώτρια και ενώ ασχολείται με αυτό που της αρέσει κ βιοποριζεται μέσω αυτού ειδικά τώρα το καλοκαίρι ΔΕΝ προλαβαινει στα 23 της έχει ακούσει υποτιμητικά σχόλια για το επάγγελμα της . Επιπλέον πολλοί γονείς νομίζουν ότι με ένα πτυχίο πανεπιστημίου μπορούν να εξασφαλίσουν στα παιδιά τους το καλύτερο δυνατό μέλλον . Από την άλλη ούτε συμφωνώ με το "μην σπουδάζετε δεν έχει νόημα " ! Ας κάνουμε πια ότι μας ευχαριστεί χωρίς να υπολογίζουμε το στάτους τα χρήματα κ την αποκατάσταση. Αν είναι αυτό που αγαπάμε η επιτυχία είναι δεδομένη.
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Για εμένα το πρόβλημα είναι η χωρα.

Οκ, ναι ως μαγειρας θα βρεις ευκολότερα δουλειά απο οτι φιλόλογος, ε και;

Το πρόβλημα στην ουσία του παραμένει.

Προσωπικά για ολες τις ειδικότητες ιεκ, περα απο τα ατομα που εκαναν κατι δικο τους, εχω ακουσει αθλιες καταστάσεις.

Και απο αποφοίτους ΑΕΙ βεβαια εχω ακούσει τα χειριστα.

Δεν υποστηρίζω με τιποτα τη λογική σπουδάζουμε απο χόμπυ και μετά ο.τι βρούμε.

Καταλαβαίνω ειναι η απελπισία και καμια δουλειά δεν ειναι ντροπή.

Απλα διακρίνω παρα πολυ μια έλλειψη φιλοδοξίας και εργατικότητας.
Ο μεσος 25χρονος φιλοδοξεί περισσότερο να πάρει το τελευταίο iphone με τον μισθό των 600€ μένοντας με γονεις παρα να σταθεί στα πόδια του.

Τα 18χρονα δεν ανοίγουν βιβλιο, ενώ πέρσυ διάβαζαν σαν σκυλια.
Κλαμα, δάκρυα και ιδρώτας για να μπεις σε μια σχολή και μετα " πως θα παρω ενα 5"

Τελευταία ακούω πολυ και το "δε μαρεσει ο μεταπτυχιακό μου". Και μετα τελειώνουν και αυτο και πάλι ψάχνουν ο.τι να ναι.
Μια παράταση φοιτητικής ζωής ουσιαστικά.

Το πρόβλημα ειναι πολυ βαθύτερο.

Ειναι τοσο κοινωνικό οσο και ατομικό.
Ειναι στη χωρα που μας εχει κυριολεκτικά στερήσει τα ονειρα και την ελπίδα αλλα ειναι και στην νοοτροπία μας που επιλέγει να μη τα σκέφτεται αυτα κι πορεύεται με το τυράκι απο τους γονείς και το ινσταγρακμ.

Δεν λύνεται με ενα ιεκ.
Πιστεύω είναι συγκεκριμένα αυτά τα άτομα που είναι "παραπονιάρικα" και δε θέλουν να χαλάσουν το θέατρο της δικής τους πραγματικότητας. Άλλοι απλά δε θέλουν να φύγουν από το comfort zone που τους παρέχει η ζωή με τους γονείς/η φοιτητική ζωή/οι συνεχείς σπουδές χωρίς λόγο κλπ.
Τίποτα δε λύνεται με χαρτιά,ούτε ΙΕΚ ούτε πανεπιστήμια. Τα πράγματα λύνονται με το να πάρεις ρίσκο (εν μέρει λύνονται γιατί υπάρχει και η πιθανότητα αποτυχίας,που δεν είναι πάντα κακή γιατί μας δείχνει τα όρια μας), αυτό κάνει και έναν ενήλικα το "προσπαθώ,ακόμη και αν αποτύχω".
Το πρόβλημα πιστεύω είναι στο πως παρουσιάζουμε στα παιδιά τον κόσμο,τους κρατάμε πάντα το χέρι. Πάντα,ακόμη και στα μαθήματα, θα τους κρατήσουμε το χέρι και θα τους καθοδηγεί κάποιος για το πώς πρέπει να κάνει το κάθε τι. Πιστεύω,κατά τη γνώμη μου, πως για αυτό είναι λίγο φοβισμένοι οι περισσότεροι στο Πανεπιστήμιο ή ακόμη και στην εργασία,διότι τους χτυπάει η πραγματικότητα πως δεν θα πάρουν βοήθεια άλλο πια, ότι θα πρέπει να πάρουν το δικό τους ρίσκο και να προσπαθήσουν μόνοι τους.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Παιδιά το πρόβλημα είναι και η νοοτροπία της χώρας δηλαδή στην Ελλάδα τα τεχνικά επαγγέλματα κ ειδικά η τεχνική εκπαίδευση είναι τόσο υποτιμημένη. Πολλοί μάλιστα δεν ακολουθούν το όνειρο τους γιατι δεν θα έχουν λένε κύρος . Στη Γερμανία πχ δίνεται πολλές φορές περισσότερη σημασία στην πρακτική παρά στη θεωρητική εκπαίδευση. Η αδερφή μου είναι κομμώτρια και ενώ ασχολείται με αυτό που της αρέσει κ βιοποριζεται μέσω αυτού ειδικά τώρα το καλοκαίρι ΔΕΝ προλαβαινει στα 23 της έχει ακούσει υποτιμητικά σχόλια για το επάγγελμα της . Επιπλέον πολλοί γονείς νομίζουν ότι με ένα πτυχίο πανεπιστημίου μπορούν να εξασφαλίσουν στα παιδιά τους το καλύτερο δυνατό μέλλον . Από την άλλη ούτε συμφωνώ με το "μην σπουδάζετε δεν έχει νόημα " ! Ας κάνουμε πια ότι μας ευχαριστεί χωρίς να υπολογίζουμε το στάτους τα χρήματα κ την αποκατάσταση. Αν είναι αυτό που αγαπάμε η επιτυχία είναι δεδομένη.


Βέβαια να πούμε οτι η Γερμανία "σε αναγκάζει" να πας σε τεχνική σχολή με μια χαμηλη βαθμολογία στο abitur ενω στην Ελλαδα ακομα ψάχνουμε γιατί να μη μπει το παιδί που έγραψε 6 στο πανεπιστήμιο.

Και φυσικά δεν το λεω με την υπόθεση οτι ειναι κατώτεροι νοητικά.
Το λεω καθαρα με τη λογική οτι δεν μπορεί απο τη στιγμή που δινεις εξετάσεις να θεωρείται οτι θα μπεις και ολας.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,614 μηνύματα.
Παιδια μη περίμενετε τα πανεπιστήμια για να αρχίσετε τη ζωη σας.
Προσαρμοστείτε.

Ο χρόνος περνάει ετσι και αλλιώς και θα πάρετε πτυχίο πριν το καταλάβετε.

Καντε φιλους, βρειτε δουλειά, διαβάστε, Ασκηθείτε, ερωτευτείτε.

Προσωπικά πιστεύω θα γινει κατι ανάλογο όπως σε πολλα πανεπιστήμια του εξωτερικού που ανακοίνωσαν μεικτο σύστημα.

Οσοι εχετε εργαστήρια κατα πασα πιθανότητα κανονικά θα πατε στις σχολες.

Τα αμιγως θωρητικά τμήματα ειναι αυτα που πολυ δυσκολα θα λειτουργήσουν.
Πως να ερωτευτεις κανεις φιλους βρεις δουλεια και διαβασεις οταν εχεις λοκνταουν και ερχεται συντομα ενα νεο μνημονιο και η σχολη σου ειναι κλειστη 1.5 χρονο?
 

annfire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η annfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Πως να ερωτευτεις κανεις φιλους βρεις δουλεια και διαβασεις οταν εχεις λοκνταουν και ερχεται συντομα ενα νεο μνημονιο και η σχολη σου ειναι κλειστη 1.5 χρονο?

Ο κοβιντ,η πανδημια, οι οποιες συνεπειες εχει επιφέρει αυτή η κατάσταση αποτελούν ένα κωλυμα στο οποίο πρέπει να μάθουμε να ελισσόμαστε. Οποιαδήποτε αρνητική συγκυρία έρχεται για να μας.διδάξει πως πρέπει να βρίσκουμε την παραμικρή ικανοποιηση ακόμα και στις πιο αναπάντεχες καταστάσεις.
Ξέρω φυσικα η θεωρία είναι εύκολη αλλά.πρακτικά μπορούμε να διατηρήσουμε ενα επίπεδο κοινωνικοποίησης με οποιον τρόπο. Όντως μη βάζετε.τις ζωες σε κουτιά."μολις τελειωσει η πανδημία "θα κάνω το χ και το ψ.πράγμα. Τώρα και οποτεδήποτε και υπο όποιαδηποτε συνθήκη. Καντε ό,τι μπορείτε.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Δυστυχώς είμαστε πολύ αδικημένοι
 

annfire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η annfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Δεν αντιλέγω στο οτι είμαστε αδικημένοι συγκριτικά με άλλους φοιτητές ωστόσο ίσως συμβαίνει για κάποιο λόγο αυτή η μεταβολή.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βέβαια να πούμε οτι η Γερμανία "σε αναγκάζει" να πας σε τεχνική σχολή με μια χαμηλη βαθμολογία στο abitur ενω στην Ελλαδα ακομα ψάχνουμε γιατί να μη μπει το παιδί που έγραψε 6 στο πανεπιστήμιο.

Και φυσικά δεν το λεω με την υπόθεση οτι ειναι κατώτεροι νοητικά.
Το λεω καθαρα με τη λογική οτι δεν μπορεί απο τη στιγμή που δινεις εξετάσεις να θεωρείται οτι θα μπεις και ολας.
Νομιζω εκει έχουν τα Universitat και τα FH ( τεχνικα πανεπιστημια ή πανεπιστημια εφαρμοσμενων επιστημων καπως ετσι τα χαρακτηριζουν) Ένας τύπος πανεπιστημίου στη Γερμανία που εστιάζει σε πρακτικά μαθήματα σπουδών και πρακτική έρευνα, συνήθως συντομογραφία «FH». Ωστόσο, το "Fachhochschulen" συνήθως δεν απονέμει διδακτορικά.

Δηλαδή αν ένα παιδί δεν συγκεντρωσει στη Γερμανια υψηλη βαθμολογια παει στα FH? αυτα εννοεις ή εννοεις τα ausbildung?

Όπως και να έχει δεν είναι κακό πράγμα η τεχνική σχολή. Είναι μια τεχνη, που την εξελίζεις και σε μερικές περιπτώσεις βγάζεις περισσότερα χρηματα και απο καποιον που σπούδαζε. Βλεπω τον ηλεκτρολογο μου που δεν προλαβαινει να κατσει απο δουλειες που παιρνει. Δεν σπουδασε, ουτε καν ιεκ πηγε για να γινει ηλεκτρολογος. Πηγε κοντα στο θειο του απο μικρος, εμαθε τη δουλεια και τωρα βγαζει παρα πολυ καλα χρηματα. ΤΟ ιδιο και αλλες ειδικοτητες, ψυκτικοι, ηλεκτρονικοι, υδραυλικοι
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Αναγκαστικά έπρεπε να γίνει. Για εμένα καλύτερα ήταν,διότι και χρόνο είχα και χρήμα και την υγεία μου. Φυσικά όλα τα αρνητικά του να μην γνωρίζεις τους καθηγητές και συμφοιτητές είναι χάλια,ωστόσο προτεραιότητα είχε η υγεία της κοινωνίας.
Ακόμα και με μέτρα να άνοιγαν κανείς δε θα τα τηρούσε (όσο και να βγαίνουν στις ειδήσεις με μάσκες και τέτοια), όλοι σε πάρτυ πάνε χωρίς μάσκες μετά. Αυτή είναι η άποψη μου πάντως,ότι ήταν αναγκαίο το απόστασης αυτόν τον χρόνο. Για τώρα είναι λίγο παρά-τραβηγμένο
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top