Covid-19: Πότε θα ανοίξουν τα Πανεπιστήμια;

marakiloveee

Δραστήριο μέλος

Η marakiloveee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 533 μηνύματα.
Δεν μπορώ να εκφέρω προσωπική άποψη στις πόλεις που ανέφερες, μιας και αναφέρομαι στο ΕΚΠΑ. Ισως γίνει αυτό που λες. Πάντως πιστεύω και ο τοπικός πληθυσμός θα φοβάται όμως τους "Αθηναίους" και "θεσσαλονικους" να γυρίσουν εκεί, μιας και η Αθήνα και η Θεσσαλονίκη βγάζουν πάνω από τα μισά κρούσματα ημερησίως. Υπάρχει τεράστιος κίνδυνος διασποράς έτσι
Οι μισοί φοιτητές που πανε Κομοτηνή Γιάννενα είναι από Θεσσαλονίκη λολ
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΔΕΝ νομίζω στις μεγαλούπολεις και εκεί που υπάρχουν τοπικά lockdown , να ανοίξουν τα πανεπιστήμια. Έχει χαθεί η μπάλα. Απλά τώρα λόγω εξεταστικής ( που πάει για ηλεκτρονική εξ αποστάσεως), ίσως το τρενάρουν το άνοιγμα μέχρι 20 Σεπτεμβρίου
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
ΔΕΝ νομίζω στις μεγαλούπολεις και εκεί που υπάρχουν τοπικά lockdown , να ανοίξουν τα πανεπιστήμια. Έχει χαθεί η μπάλα. Απλά τώρα λόγω εξεταστικής ( που πάει για ηλεκτρονική εξ αποστάσεως), ίσως το τρενάρουν το άνοιγμα μέχρι 20 Σεπτεμβρίου

Σταμάτα τα σενάρια αλήθεια, κάνεις συνεχώς υποθέσεις, καθολικοί θα είναι και οι κανόνες και τα μέτρα!
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Σταμάτα τα σενάρια αλήθεια, κάνεις συνεχώς υποθέσεις, καθολικοί θα είναι και οι κανόνες και τα μέτρα!
Εδώ κάνεις λάθος. Δεν είναι δυνατόν η απόφαση για το άνοιγμα ή κλείσιμο ενός συγκεκριμένου Πανεπιστημίου να επηρεάζεται από ένα άλλο που μπορεί και να απέχει 1000 χιλιόμετρα
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Σύμφωνα με αυτά που είπε η Κυρία Υπουργός στον Αλφα βλέπω πολλά μαθήματα να γίνονται εξ αποστάσεως στη σχολή μου.
Αυτό γιατί, στα υποχρεωτικά μαθήματα είναι πάντα πάνω από 50 άτομα και σε πολλά επιλογής μαθήματα επίσης.
Δε ξέρω πόσα άτομα θα είμαστε, στο μάθημα που θα έχω για Γενάρη, αλλά θα το αντιμετωπίσω όπως όλα τα άλλα μαθήματα

Από εκεί και πέρα, στην Αθήνα γίνεται χαμός από κρούσματα και έχουμε πολλά κρούσματα στον Δήμο Αθηναίων.
Βλέπω ο Δήμος Αθηναίων να μπαίνει γρήγορα σε lock down άρα μάλλον εμείς θα πάμε εξ αποστάσεως, το πολύ - πολύ το μοναδικό εργαστηρίο που έχει η σχολή μας, να αργήσει να τελειώσει
γίνεται να το σπρωξουν το εργαστηριο για πιο μετα πχ στο 2ο εξαμηνο γιατι τωρα να νοικιασεις σπιτι για 1 εργαστήριο και ποσες φορες αραγε να γινει ..
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Εδώ κάνεις λάθος. Δεν είναι δυνατόν η απόφαση για το άνοιγμα ή κλείσιμο ενός συγκεκριμένου Πανεπιστημίου να επηρεάζεται από ένα άλλο που μπορεί και να απέχει 1000 χιλιόμετρα
Μιλάω για τις αρχικές αποφάσεις, για αυτά που θα ανακοινωθούν αύριο, στην πορεία εννοείται θα υπάρχουν τοπικά μέτρα, όπου κρίνεται ότι χρειάζεται!
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,496 μηνύματα.

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,496 μηνύματα.
Έχει δίκιο ΣΣΑΣ 😂
3 άτομα στο λέγαμε τις προάλλες και εσύ συνεχίζεις τα δικά σου (και μάλιστα με προσωπικές εμπειρίες). Ε τι να σου πω αφού σου είναι τόσο δύσκολο να το αποδεχθείς κάτσε και χασκογέλα μόνος σου. Προφανώς ότι δεν έχεις δει εσύ, δεν υφίσταται στον κόσμο.
 

victor 21

Νεοφερμένος

Ο victor 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Πρωτοετής φιλολογίας αν ισχύσει το +50 χρειάζεται να πάει νοικιάσει;
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Εγω
3 άτομα στο λέγαμε τις προάλλες και εσύ συνεχίζεις τα δικά σου (και μάλιστα με προσωπικές εμπειρίες). Ε τι να σου πω αφού σου είναι τόσο δύσκολο να το αποδεχθείς κάτσε και χασκογέλα μόνος σου. Προφανώς ότι δεν έχεις δει εσύ, δεν υφίσταται στον κόσμο.

Εγώ μπήκα και είδα λίστες με αριθμό εισακτέων, εσύ βλέπεις φαντάσματα, αν στις εκατοντάδες υπάρχουν 2-3....
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πρωτοετής φιλολογίας αν ισχύσει το +50 χρειάζεται να πάει νοικιάσει;
Έλα ντε, αν δεν πει η σχολή ποια μαθήματα θα γίνουν από κοντά και ποια όχι ...
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,496 μηνύματα.
Εγώ μπήκα και είδα λίστες με αριθμό εισακτέων, εσύ βλέπεις φαντάσματα, αν στις εκατοντάδες υπάρχουν 2-3....
Όχι, εσύ έκατσες και έχασες τον χρόνο σου να κοιτάς λίστες εισακτέων ενώ δεν μιλάμε απαραίτητα για κάτω των 50 εισακτέων στο έτος. Υπάρχει πολύ μεγάλη διαφορά μεταξύ εισακτέων και εγγεγραμμένων στα μαθήματα. Όταν κάνεις αυτόν τον διαχωρισμό στο μυαλό σου τότε, αν και πάλι με αυτά που γράφεις δεν παίρνω και όρκο, να καταλάβεις τι εννοούμε. Ήδη βέβαια σου απάντησε ο Nihilist ότι έχει γνωστή του σε τόσο μικρό τμήμα αλλά προφανώς εφόσον δεν το είδες εσύ στην ατελείωτη έρευνα σου δεν υπάρχει και ακόμα και αν υπάρχει δεν ανήκει στην πλειοψηφία οπότε δεν αξίζει να μάθει το τι γίνεται και συνεπώς μπορούμε να έχουμε τον νχ να μας λέει με βεβαιότητα και απολυτότητα ότι δεν υπάρχει κανένα.
Έλα ντε, αν δεν πει η σχολή ποια μαθήματα θα γίνουν από κοντά και ποια όχι ...
Γιατί αναρωτιέσαι; Αφού σύμφωνα με την έγκυρη έρευνα και εμπειρία σου δεν υπάρχει τμήμα με κάτω των 50... πες στο παιδί ότι όλα θα γίνουν από το σπίτι του.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Ας κάνω και εγώ λοιπόν μια light ενημέρωση για όσους αναμένουν. Και για ημμυ Θεσσαλονίκης παιδιά να ξέρετε πρώτο εξάμηνο εργαστήρια λίγα πράγματα. Δομημενο προγραμματισμό είναι απλά βοηθητικό ούτε καν υποχρεωτικό. Λογική σχεδίαση είναι 4 εργαστηριακές ασκήσεις όλο το εξάμηνο (με λίγη αξία). Το μόνο μάθημα με υποχρεωτικό εργαστήριο κάθε εβδομάδα είναι το σχέδιο το οποίο θεωρώ πολύ εύκολα μπορεί να γίνει ηλεκτρονικά καθώς και εκεί σε υπολογιστή κανείς ότι κανείς. Οπότε δεν υπάρχει κατι το οποίο πρέπει απαραίτητα να γίνει στον χώρο του εργαστηριου. Συμπέρασμα για πρωτοετείς: παιδιά δεν υπάρχει λόγος να νοικιασετε
 

victor 21

Νεοφερμένος

Ο victor 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εγώ αν ήμουν φέτος 1ο έτος, θα καθόμουν στο σπίτι μου :P Δεν νομίζω να αξίζει να νοικιάσει κανείς, ειδικά σε θεωρητική σχολή...

Βέβαια, εγώ που ήμουν σε περιφερειακό πανεπιστήμιο, σε μαθήματα 3ου-4ου έτους, ζήτημα να πηγαίναμε να παρακολουθούμε 20 άτομα από τα 100-150 εγγεγραμμένα...
 

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Καλημερα, ξερουμε τιποτα νεοτερο;
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σήμερα το μεσημέρι στις 16:00 αν δεν κάνω λάθος είναι η συνέντευξη τύπου
 

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top