Covid-19: Πότε θα ανοίξουν τα Πανεπιστήμια;

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,795 μηνύματα.
Καταρχάς, στα τέσσερα χρόνια που λες και με άριστο βαθμό, τη σχολή σου την έχουν βγάλει και παιδιά που πηγαίνουν πρωί για δουλειά και πατάνε μόνο για τα απαραίτητα. Για το μέσο όρο σου προφανώς δεν θα αναλύσουμε εδώ τους λόγους γιατί έπεσε. Προφανώς κάτι δεν έκανες σωστά. Και επειδή δεν χρησιμοποιείς εσύ τον ΟΑΣΘ, τον χρησιμοποιούν όμως τόσοι συμφοιτητές σου. Και εγώ στα μέσα της Αθήνας πάντα με μάσκα πριν τον Κοροναϊο για προσωπικούς λόγους. Εσύ μια χαρά μπορεί να φροντίζεις τον εαυτό σου. Όμως, ξεκάθαρα επιδημιολογικά, τους νοιάζει τι κάνει η πλειοψηφία, όχι ο ένας, οι δυο κτλ. Σταματήστε να σκέφτεστε τα πράγματα τόσο εγωκεντρικά και σκεφτείτε και τους γύρω σας, όχι μόνο τον κοντινό σας κύκλο. Πάνω από όλα υγεία να έχουμε.

Καταρχάς όσοι δεν είναι στη σχολή μου να ΜΗ μιλάνε. Μειώνετε την σχολή μου μπροστά στα μάτια μου.
Για αυτό έχουμε τόσους αιώνιους. Εγώ με όσους που αναγκάστηκαν να δουλεύουν μίλησα κάτι για 8ο έτος μου λένε. Αλλά ξέρεις εσύ καλύτερα από εμένα προφανώς.
Όσο για τον λόγο που έπεσε ο μέσος όρος να ρωτήσεις τους καθηγητές του φιλολογικου γιατί έκοβαν αβερτα τους φοιτητές του ιστορικού που έπαιρναν τα προσφερόμενα μαθήματα ( για προληπτικούς λόγους ΜΗ αντιγραφής ). Δεύτερη φορά όταν δεν ξέρουμε ΔΕΝ μιλάμε.

Οι άλλοι οφείλουν να σέβονται τους εαυτούς τους και τους γύρω τους. Δε θα τη πληρώνουμε εμείς που τηρούμε τα μέτρα για την ηλιθιότητα των λίγων.

Ανοικτά τα παντα. Η μόνη λύση.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
και που ξέρουμε ποια είναι 50+ στην αιθουσα ειναι 30 α
Για τους πρωτοετείς που θα περάσουν σε τμήμα εκτός του τόπου κατοικίας τους και τα υποψήφια τμήματα τους περιλαμβάνουν εργαστήρια τι θα γίνει; Θα νοικιάσουν σπίτια μόνο για τα εργαστήρια ; Πχ. Εγώ λογικά θα βρίσκομαι σε τμήμα ΗΜΜΥ, είμαι αναγκασμένος να πηγαίνω μόνο στα εργαστήρια ή θα γίνουν κι αυτά διαδικτυακά ; Σχετική ανακοίνωση θα βγει για να ξέρουμε αν πρέπει να νοικιάσουμε σπίτια;
αν γινουν μετα τον ιανουαριο κανονικα τα μαθηματα θα ειναι αραγε ευκολο να βρεθει σπιτι αμεσα δεν ξερω ...
 

tkasos2002

Νεοφερμένος

Ο tkasos2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 34 μηνύματα.

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
δηλαδη να νοικιάσουν οι φοιτητές για να πληρώνουν ενοίκια τσαμπα;
στο ιδιο διλλημα ειμαι και εγω τι θα γινει με τα εργαστηρια διοτι και εγω πρωτοετης ειμαι.. απλος αν μετα πουνε 2ο εξαμηνο θα γινει κανονικα θα προλαβουμε για σπιτι διοτι αυτοι ολα τα κανουν τελευταια στιγμη
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
δηλαδη να νοικιάσουν οι φοιτητές για να πληρώνουν ενοίκια τσαμπα;

Ε ναι, αυτό θα γίνει...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τι να πούνε και τα παιδάκια 6 χρόνων σε κάτι απομονωμένες περιοχές της Αυστραλίας που κάνουν εξ αποστάσεως εκπαίδευση εδώ και 15 χρόνια γιατί μένουν στη μέση του πουθενά. Αφήστε τις ξαφνικές φιλομαθειες και κοιτάξτε μη πάρετε στο λαιμό σας κάποιο αγαπημένο σας. Με 100 κρούσματα στην Αθήνα καθημερινά, στη Θεσσαλονίκη που βλέπω ότι σπουδάζεις με τα τραγικα λεωφορεία του ΟΑΣΘ το θεωρείς εσύ πιο "σωστό" να μπείτε σαν τις σαρδέλες μέσα στα λεωφορεία. Σκέψου και τους καθηγητές της σχολής σου, και ολων των σχολών, που οι περισσότεροι είναι άνω των 50. Να εύχεστε να είναι οι δικοί σας καλά που σας στηρίζουν και τα άλλα θα έρθουν σιγά σιγά.

Όσο για τους Σέρβους, τους είδαμε και αυτούς που τις προάλλες έκαναν την Χαλκιδική και τις γύρω περιοχές ωραιότατες εστίες κοροναϊου.


Αυτά να τα πεις σε αυτούς που μας τους κουβάλησαν εδώ ...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

στο ιδιο διλλημα ειμαι και εγω τι θα γινει με τα εργαστηρια διοτι και εγω πρωτοετης ειμαι.. απλος αν μετα πουνε 2ο εξαμηνο θα γινει κανονικα θα προλαβουμε για σπιτι διοτι αυτοι ολα τα κανουν τελευταια στιγμη


Και επειδή ακούω εργαστήρια και εργαστήρια, σιγά τα εργαστήρια, τι νομίζετε ότι είναι αυτά που βλέπετε tv USA, 1-2 φορές την εβδομάδα και αν... και σε κάποιες σχολές κάποια χάνονται, κάποια αναβάλλονται κλπ, δλδ αυτοί οι φοιτητές θα πιάνουν σπίτια για αυτές τις 1-2 ώρες την εβδομάδα και αν;;;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

αν γινουν μετα τον ιανουαριο κανονικα τα μαθηματα θα ειναι αραγε ευκολο να βρεθει σπιτι αμεσα δεν ξερω ...
AN...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αμφιβάλλω αν εννοεί αυτό γθατι τότε οι καθηγητές θα πρέπει να διδάσκουν το ίδιο μάθημα 2 και 3 φορές που ειδικά για τους καθηγητές των ελληνικών πανεπιστημιων το θεωρώ αδύνατο... Μάλλον εννοεί για κάποια μαθήματα επιλογής που έχουν μικρό αριθμό συμμετοχώντων και των εργαστηρίων/κλινικών που παλι καλά γιατί αν ξαναγινοντουσαν τα εργαστήρια διαδικτυακά θα ήταν αισχρό...


Μα όταν ΟΛΑ τα πανεπιστημιακά τμήματα έχουν πάνω από 50 φοιτητές, θεωρητικά, θα μπορούσαν σε μία διάλεξη να προσέλθουν πάνω από 50, δεν γίνεται να προχωρήσει έτσι αυτό, θα πρέπει να πει δια ζώσης μόνο κλινικές στις ιατρικές και εργαστήρια, που και πάλι είναι άδικο για τα παιδιά να πιάνουν σπίτια, καθώς τα εργαστήρια είναι ελάχιστα σε σχέση με τα θεωρητικά, θα έπρεπε να μεταφέρει όλα τα εργαστήρια από το β΄ εξάμηνο και μετά και τέλος ...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,496 μηνύματα.
Για πες μερικές από τις ...ΠΟΛΛΕΣ...
Να αρχίσω από αυτή που πήγα; Αρκετά μαθήματα ήταν κάτω των 50.
Να συνεχίσω με τις υπόλοιπες ξένες φιλολογίες; (πλην αγγλικής πιθανόν)
Καλών τεχνών; Τμήματα στην επαρχία;
Όλη η Ελλάδα δεν είναι Αθήνα-Θεσσαλονίκη-Πάτρα-Ιωάννινα και Νομικές-φιλολογίες-ψυχολογίες-ιατρικές.
Το θέμα είναι λοιπόν τι εννοούν με τα τμήματα των 50... εγγεγραμμένοι; μόνο εργαστηριακά; μεταπτυχιακά; Αν εννοούν οποιοδήποτε προπτυχιακό κάτω των 50, πρέπει να φροντίσουν πολλά τμήματα καθώς όλα έχουν μικρές αίθουσες και πρέπει να γίνουν πολλές ανακατατάξεις στο πρόγραμμα και τις αίθουσες και πάλι δεν ξέρω το κατά πόσο συμμαζεύεται...
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Καταρχάς όσοι δεν είναι στη σχολή μου να ΜΗ μιλάνε. Μειώνετε την σχολή μου μπροστά στα μάτια μου.
Για αυτό έχουμε τόσους αιώνιους. Εγώ με όσους που αναγκάστηκαν να δουλεύουν μίλησα κάτι για 8ο έτος μου λένε. Αλλά ξέρεις εσύ καλύτερα από εμένα προφανώς.
Όσο για τον λόγο που έπεσε ο μέσος όρος να ρωτήσεις τους καθηγητές του φιλολογικου γιατί έκοβαν αβερτα τους φοιτητές του ιστορικού που έπαιρναν τα προσφερόμενα μαθήματα ( για προληπτικούς λόγους ΜΗ αντιγραφής ). Δεύτερη φορά όταν δεν ξέρουμε ΔΕΝ μιλάμε.

Οι άλλοι οφείλουν να σέβονται τους εαυτούς τους και τους γύρω τους. Δε θα τη πληρώνουμε εμείς που τηρούμε τα μέτρα για την ηλιθιότητα των λίγων.

Ανοικτά τα παντα. Η μόνη λύση.
Δεν μείωσα τη σχολή, και συγνώμη και ολας αν ακούστηκε έτσι. Τα θέματα με τους καθηγητές του φιλολογικού να τα εκφράσετε κανονικά ως σχολή, ώστε αν μπορεί να μην επαναληφθεί. Πάλι δεν καταλαβαίνεις την ουσία της κουβέντας. Δεν απασχολεί τους επιδημιολόγους πότε θα τελειώσεις εσύ τη σχολή είτε ο καθένας, ούτε και τι βαθμό θα πάρει. Θέλεις να ξέρεις τι τους νοιάζει;

Τα κρεβάτια των ΜΕΘ.

Σήμερα μπήκε σε ΜΕΘ και άλλος 17χρονος.

Πες λοιπόν πότε ανοίγουν όλα τα πανεπιστήμια και στις μεγαλουπόλεις. Ανεξαιρέτως αν εσυ χρησιμοποιείς μέσα συγκοινωνίας ή όχι, οι περισσότεροι χρησιμοποιούμε. Σου λέω εγώ τη δική μου εμπειρία στο 250, είναι απλά τραγική. Ορισμένες φορές δεν μπορούσε να μπει ούτε ένα άτομο παραπάνω. ΕΝΑΣ μόνο θετικός, έχει κολλήσει ΤΕΡΑΣΤΙΟ πλήθος, συν ότι θα έρθει και σε επαφή με άτομα άλλων ηλικιακών ομάδων.

Τον χειμώνα που μας πέρασε, είχαμε ενα πάρα πολύ μεγάλο κύμα περιπτώσεων εποχιακής γρίπης, πέθαναν γύρω στα 100 άτομα.

Αν έχεις αφιερώσει κάποια λεπτά της ζωής σου να δεις στις ειδήσεις εκείνη την εποχή, ή είχες την ευκαιρία να μιλήσεις με γιατρό που δούλευε εκείνη την εποχή στα νοσοκομεία όλοι θα σου έλεγαν το ίδιο πράγμα.

ΟΙ ΜΕΘ ΣΚΑΝΕ.
Έφτασαν σε σημείο το ελληνικό κράτος να νοικιάσει κρεβάτια μέσα από ιδιωτικά νοσοκομεία,ακόμη και να στέλνουν κόσμο στις ΜΕΘ στρατιωτικου Νοσοκομείου.

Καταλαβαίνεις τώρα τι έχει να γίνει αν θα υπάρχουνε και νέοι άνθρωποι που θα χρειαστούν διασωλήνωση πέρα από τους ηλικιωμένους που συνήθως είναι αυτοί που γεμίζουν τις ΜΕΘ.

Μια πολυ φιλική συμβουλή, και ας λήξει εδώ το θέμα, είναι ότι κανείς δεν νοιάζεται τι θέλω εγώ,τι θέλεις εσυ. Αυτό που έχει σημασία είναι πρωτίστως Η ΥΓΕΙΑ του ΠΛΗΘΟΥΣ, ώστε να μην καταλήξουμε σαν την Ιταλία όπου οι γιατροί έπρεπε να διαλέξουν ποιον θα διασωληνώσουν.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου και να έχουμε όλοι την υγεία μας.
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Να αρχίσω από αυτή που πήγα; Αρκετά μαθήματα ήταν κάτω των 50.
Να συνεχίσω με τις υπόλοιπες ξένες φιλολογίες; (πλην αγγλικής πιθανόν)
Καλών τεχνών; Τμήματα στην επαρχία;
Όλη η Ελλάδα δεν είναι Αθήνα-Θεσσαλονίκη-Πάτρα-Ιωάννινα και Νομικές-φιλολογίες-ψυχολογίες-ιατρικές.
Το θέμα είναι λοιπόν τι εννοούν με τα τμήματα των 50... εγγεγραμμένοι; μόνο εργαστηριακά; μεταπτυχιακά; Αν εννοούν οποιοδήποτε προπτυχιακό κάτω των 50, πρέπει να φροντίσουν πολλά τμήματα καθώς όλα έχουν μικρές αίθουσες και πρέπει να γίνουν πολλές ανακατατάξεις στο πρόγραμμα και τις αίθουσες και πάλι δεν ξέρω το κατά πόσο συμμαζεύεται...

Ωραία διευκρίνισε πρώτα τι θέλει να πει η ... ποιήτρια και τα ξαναλέμε, δεν εννοούμε πόσοι πατούν το πόδι τους στις παραδόσεις - που είναι ελάχιστοι - αλλά οι εγγεγραμμένοι, καθώς κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει κανέναν να προσέλθει, συνεπώς δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ σχολή στην Ελλάδα με κάτω από 50 φοιτητές ...
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Ωραία διευκρίνισε πρώτα τι θέλει να πει η ... ποιήτρια και τα ξαναλέμε, δεν εννοούμε πόσοι πατούν το πόδι τους στις παραδόσεις - που είναι ελάχιστοι - αλλά οι εγγεγραμμένοι, καθώς κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει κανέναν να προσέλθει, συνεπώς δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ σχολή στην Ελλάδα με κάτω από 50 φοιτητές ...
Ε μα και εσύ τώρα είπαμε ήρθε από διακοπές ,την Δευτέρα περισσότερα 😂😂
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,496 μηνύματα.
Ωραία διευκρίνισε πρώτα τι θέλει να πει η ... ποιήτρια και τα ξαναλέμε, δεν εννοούμε πόσοι πατούν το πόδι τους στις παραδόσεις - που είναι ελάχιστοι - αλλά οι εγγεγραμμένοι, καθώς κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει κανέναν να προσέλθει, συνεπώς δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ σχολή στην Ελλάδα με κάτω από 50 φοιτητές ...
Καλά κρασιά, δεν συνεννοούμαστε. Κάτω των 50 και για εγγεγραμμένους μιλάω ΣΕ ΜΑΘΗΜΑΤΑ. Όταν μια σχολή π.χ δέχεται 75 φοιτητές κάθε χρόνο, πόσοι θα είναι εγγεγραμμένοι στα επιλογής; Ή στα μαθήματα που είναι σπασμένα σε τμήματα; Υπάρχουν πολλές σχολές και πολλά μαθήματα με κάτω των 50. Σε όλη μου την φοιτητική ζωή δεν έκανα ούτε μια φορά μάθημα σε αμφιθέατρο, πολλές αίθουσες χωρούσαν15-20 άτομα. Εκτός αν θες π.χ τα προφορικά να γίνονται με 100 άτομα. Σταμάτα να κρίνεις μόνο με τις δικές σου εμπειρίες και άκου έναν άνθρωπο που τα έχει ζήσει.
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Καλά κρασιά, δεν συνεννοούμαστε. Κάτω των 50 και για εγγεγραμμένους μιλάω ΣΕ ΜΑΘΗΜΑΤΑ. Όταν μια σχολή π.χ δέχεται 75 φοιτητές κάθε χρόνο, πόσοι θα είναι εγγεγραμμένοι στα επιλογής; Ή στα μαθήματα που είναι σπασμένα σε τμήματα; Υπάρχουν πολλές σχολές και πολλά μαθήματα με κάτω των 50. Σε όλη μου την φοιτητική ζωή δεν έκανα ούτε μια φορά μάθημα σε αμφιθέατρο, πολλές αίθουσες χωρούσαν15-20 άτομα. Εκτός αν θες π.χ τα προφορικά να γίνονται με 100 άτομα. Σταμάτα να κρίνεις μόνο με τις δικές σου εμπειρίες και άκου έναν άνθρωπο που τα έχει ζήσει.


Πες μας μερικές ξαναλέω από τις ΠΟΛΛΕΣ - στο σύνολο την εκατοντάδων - που να δέχονται κάτω από 50, όλα τα άλλα περιττά ...
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,795 μηνύματα.
Δεν μείωσα τη σχολή, και συγνώμη και ολας αν ακούστηκε έτσι. Τα θέματα με τους καθηγητές του φιλολογικού να τα εκφράσετε κανονικά ως σχολή, ώστε αν μπορεί να μην επαναληφθεί. Πάλι δεν καταλαβαίνεις την ουσία της κουβέντας. Δεν απασχολεί τους επιδημιολόγους πότε θα τελειώσεις εσύ τη σχολή είτε ο καθένας, ούτε και τι βαθμό θα πάρει. Θέλεις να ξέρεις τι τους νοιάζει;

Τα κρεβάτια των ΜΕΘ.

Σήμερα μπήκε σε ΜΕΘ και άλλος 17χρονος.

Πες λοιπόν πότε ανοίγουν όλα τα πανεπιστήμια και στις μεγαλουπόλεις. Ανεξαιρέτως αν εσυ χρησιμοποιείς μέσα συγκοινωνίας ή όχι, οι περισσότεροι χρησιμοποιούμε. Σου λέω εγώ τη δική μου εμπειρία στο 250, είναι απλά τραγική. Ορισμένες φορές δεν μπορούσε να μπει ούτε ένα άτομο παραπάνω. ΕΝΑΣ μόνο θετικός, έχει κολλήσει ΤΕΡΑΣΤΙΟ πλήθος, συν ότι θα έρθει και σε επαφή με άτομα άλλων ηλικιακών ομάδων.

Τον χειμώνα που μας πέρασε, είχαμε ενα πάρα πολύ μεγάλο κύμα περιπτώσεων εποχιακής γρίπης, πέθαναν γύρω στα 100 άτομα.

Αν έχεις αφιερώσει κάποια λεπτά της ζωής σου να δεις στις ειδήσεις εκείνη την εποχή, ή είχες την ευκαιρία να μιλήσεις με γιατρό που δούλευε εκείνη την εποχή στα νοσοκομεία όλοι θα σου έλεγαν το ίδιο πράγμα.

ΟΙ ΜΕΘ ΣΚΑΝΕ.
Έφτασαν σε σημείο το ελληνικό κράτος να νοικιάσει κρεβάτια μέσα από ιδιωτικά νοσοκομεία,ακόμη και να στέλνουν κόσμο στις ΜΕΘ στρατιωτικου Νοσοκομείου.

Καταλαβαίνεις τώρα τι έχει να γίνει αν θα υπάρχουνε και νέοι άνθρωποι που θα χρειαστούν διασωλήνωση πέρα από τους ηλικιωμένους που συνήθως είναι αυτοί που γεμίζουν τις ΜΕΘ.

Μια πολυ φιλική συμβουλή, και ας λήξει εδώ το θέμα, είναι ότι κανείς δεν νοιάζεται τι θέλω εγώ,τι θέλεις εσυ. Αυτό που έχει σημασία είναι πρωτίστως Η ΥΓΕΙΑ του ΠΛΗΘΟΥΣ, ώστε να μην καταλήξουμε σαν την Ιταλία όπου οι γιατροί έπρεπε να διαλέξουν ποιον θα διασωληνώσουν.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου και να έχουμε όλοι την υγεία μας.

Και εγώ συγγνώμη αν ήμουν κάπως οξύθυμος. Απλά φάνηκε τόσο ως ξεκάθαρη μείωση που νευρίασα. Σίγουρα δεν είναι και Ιατρική αλλά δεν είναι σε καμία περίπτωση μια εύκολη σχολή. Τι να εκφραστεί σαν σχολή, έχασε η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα σε αυτη την εξεταστική.

Μωρέ έχεις δικιο σε όσα λες και εγώ με αστικό μεταφέρομαι και ξέρω τη κατάσταση. Αν ήμασταν σε καμία ανεπτυγμένη χώρα τώρα δε θα κάναμε καν αυτή τη συζήτηση. Αλλά στην Ελλάδα όπως καταλαβαίνεις δε λειτουργεί με τίποτα η διαδικτυακή εξεταστική.

Εκτός από την αδικία της εξεταστικής σε πολλά μαθήματα είχαμε έντονα τεχνικά προβλήματα. Έπεφταν οι κλήσεις, χάναμε σημειώσεις, επικρατούσε ένα χάος. Για να μη μιλήσουμε για το ότι τα συγγράμματα μας ερχόντουσαν 10 μέρες πριν γράψουμε το μάθημα. Η Ελλάδα δεν ήταν και δε θα είναι ούτε στο κοντινό μέλλον έτοιμη για κάτι τέτοιο. Ελληνικό κράτος με 500 ΜΕΘ την ώρα που η Γερμανία και η Τουρκία έχουν 30.000 η κάθε μία. Για κλάματα.

Τα διαδικτυακά δε γίνεται να λειτουργήσουν δυστυχώς. Πρέπει να υπάρξει μέριμνα 1) για πύκνωση δρομολογίων με στόχο την εξάλειψη του συνωστισμού.
2) αυστηρά μέτρα υγιεινής τόσο εντός όσο και εκτός της σχολής 3) κατακερματισμός τμημάτων βάση επωνύμου με στόχο τη δημιουργία μικρότερου ακροατηρίου με φυσικές αποστάσεις.
Τίποτα δεν είναι δύσκολο. Οργάνωση θέλει μόνο. Κάτι που στην Ελλάδα δεν είχαμε ποτέ.
 

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Λογικα θα χωριστουν τα μαθηματα σε γκρουπ για να γινουν δια ζωσης
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Και εγώ συγγνώμη αν ήμουν κάπως οξύθυμος. Απλά φάνηκε τόσο ως ξεκάθαρη μείωση που νευρίασα. Σίγουρα δεν είναι και Ιατρική αλλά δεν είναι σε καμία περίπτωση μια εύκολη σχολή. Τι να εκφραστεί σαν σχολή, έχασε η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα σε αυτη την εξεταστική.

Μωρέ έχεις δικιο σε όσα λες και εγώ με αστικό μεταφέρομαι και ξέρω τη κατάσταση. Αν ήμασταν σε καμία ανεπτυγμένη χώρα τώρα δε θα κάναμε καν αυτή τη συζήτηση. Αλλά στην Ελλάδα όπως καταλαβαίνεις δε λειτουργεί με τίποτα η διαδικτυακή εξεταστική.

Εκτός από την αδικία της εξεταστικής σε πολλά μαθήματα είχαμε έντονα τεχνικά προβλήματα. Έπεφταν οι κλήσεις, χάναμε σημειώσεις, επικρατούσε ένα χάος. Για να μη μιλήσουμε για το ότι τα συγγράμματα μας ερχόντουσαν 10 μέρες πριν γράψουμε το μάθημα. Η Ελλάδα δεν ήταν και δε θα είναι ούτε στο κοντινό μέλλον έτοιμη για κάτι τέτοιο. Ελληνικό κράτος με 500 ΜΕΘ την ώρα που η Γερμανία και η Τουρκία έχουν 30.000 η κάθε μία. Για κλάματα.

Τα διαδικτυακά δε γίνεται να λειτουργήσουν δυστυχώς. Πρέπει να υπάρξει μέριμνα 1) για πύκνωση δρομολογίων με στόχο την εξάλειψη του συνωστισμού.
2) αυστηρά μέτρα υγιεινής τόσο εντός όσο και εκτός της σχολής 3) κατακερματισμός τμημάτων βάση επωνύμου με στόχο τη δημιουργία μικρότερου ακροατηρίου με φυσικές αποστάσεις.
Τίποτα δεν είναι δύσκολο. Οργάνωση θέλει μόνο. Κάτι που στην Ελλάδα δεν είχαμε ποτέ.
Ήμουν και εγώ απότομη στο θέμα της σχολής σου, σόρρυ για αυτό. Είναι και πολύ ωραία σχολή(είμαι και η ίδια history geek του 18 αι.) και κρίμα που πολλά παιδιά την χρησιμοποιούν μόνο για τις κατατακτήριες της νομικής, αν και καταλαβαίνω ότι είναι λόγο της αντικατάστασης.

Έχεις απόλυτο δίκιο αν θα ήμασταν άλλο κράτος δεν θα είχαμε αυτά τα θέματα.
Πάντως στη σχολή μου στην εξεταστική τα μαθήματα που έδωσα εξ αποστάσεως μας είπαν ότι αν κάποιου του κοπεί σύνδεση για πάνω από ένα λεπτό, θα τον εξετασει ο καθηγητής και προφορικά μετά τη λήξη της εξέτασης.

Και σαν Ελλάδα το θέμα της οργάνωσης δεν το είχαμε ποτέ όπως είπες οπότε όπως λένε και οι φίλοι μας οι Άγγλοι better safe than sorry.

Ελπίζω να καταφέρεις να διορθώσεις τους βαθμούς που δεν έμεινες ευχαριστημένος μετέπειτα. :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,496 μηνύματα.
Πες μας μερικές ξαναλέω από τις ΠΟΛΛΕΣ - στο σύνολο την εκατοντάδων - που να δέχονται κάτω από 50, όλα τα άλλα περιττά ...
Σου απάντησα ήδη. Δεν θα κάτσω να σου γράψω ολόκληρη λίστα επειδή αρνείσαι να το αποδεχθείς. Και ένα τμήμα να ήταν, υπάρχει για να λες με τόση απολυτότητα ότι δεν υπάρχει κανένα.
 

marakiloveee

Δραστήριο μέλος

Η marakiloveee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 533 μηνύματα.
Τελικά τι στο πέος θα γίνει να τελειώνουμε;😂
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Σου απάντησα ήδη. Δεν θα κάτσω να σου γράψω ολόκληρη λίστα επειδή αρνείσαι να το αποδεχθείς. Και ένα τμήμα να ήταν, υπάρχει για να λες με τόση απολυτότητα ότι δεν υπάρχει κανένα.
Πολλές...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Λογικα θα χωριστουν τα μαθηματα σε γκρουπ για να γινουν δια ζωσης

Εδώ βαριούνται να πατήσουν το πόδι τους τη μία φορά, θα λένε τα ίδια και τα ίδια .... δεν το νομίζω ... λούφα και παραλλαγή ...
 

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Όντως υπάρχουν σχολές με μαθήματα στα οποία οι εγγεγραμμένοι φοιτητές είναι κάτω από 50! Ήμουν σε μία από αυτές και ουκ ολίγες φορές παρακολούθησα μάθημα, όπου οι εγγεγραμμένοι φοιτητές δεν ξεπερνούσαμε τους 10-15.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top