Covid-19: Πότε θα ανοίξουν τα Πανεπιστήμια;

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Τελικά ισχύει το μέχρι 50 ή ήταν προϊόν φαντασίας; Γιατί το μόνο που ακούστηκε είναι για μάσκες από το νηπιαγωγείο ( άλλη μεγάλη επιτυχία, να δω τα 6χρονα να φοράνε μασκες, θα γελάσει ο κάθε πικραμένος ). Αλλά για σχολές λέει μόνο ότι θα τα ανακοινώσει επίσημα τη Δευτέρα.

Θα το βρεις και στα φοιτητικα νεα
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,891 μηνύματα.
Μπορεί για τα ελληνόπουλα στο νηπιαγωγείο να είναι γελοίο αυτό (που πραγματικά είναι), αλλά στη φωτό αυτή είναι όλα παιδιά από τη Νότιο Κορέα, μια χώρα που οι άνθρωποι φοράνε μάσκα ακόμη και για συμπτώματα αλλεργίας. Αυτά τα παιδάκια της φωτογραφίας ξέρουν να φορούν τη μασκουλα τους καλύτερα και από αυτούς τους άχρηστους του εοδυ που αφήνουν τη μύτη ακάλυπτη 😂. Ελλαδησταν
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αστούς να συνεχίσουν έτσι.Στο τμήμα μου πάτωσαν με τα διαδικτυακά στην εξεταστική παρόλο που όλοι φωνάζαν να γίνει από άποσταση με σκοπό να αντιγράψουν.Στην στατιστική από τα 270 άτομα περάσαμε 7 εξαιτίας τους συστήματος όμως μυαλό δεν έβαλαν.

Εγώ τους κοιτάω έτσι και γελάω.

View attachment 70631

χαχα καλό. Δεν είναι όλοι πειθαρχημένοι Φώτη και δεν έχουν συνείδηση ότι όπως και να έρθουν τα πράγματα στη ζωή , πρέπει να προσαρμόζονται. Όταν θα έχει ο καθηγητής το δικαίωμα να κλειδώνει την οθόνη, τότε να δεις που θα περνάνε μετρημένοι στα δάκτυλα ενός χεριού με την διαδικτυακή εξεταστική
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,717 μηνύματα.
χαχα καλό. Δεν είναι όλοι πειθαρχημένοι Φώτη και δεν έχουν συνείδηση ότι όπως και να έρθουν τα πράγματα στη ζωή , πρέπει να προσαρμόζονται. Όταν θα έχει ο καθηγητής το δικαίωμα να κλειδώνει την οθόνη, τότε να δεις που θα περνάνε μετρημένοι στα δάκτυλα ενός χεριού με την διαδικτυακή εξεταστική

Για αυτό έχεις διπλή οθόνη ή το κινητό δίπλα παντα. Όχι εντάξει.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,487 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,248 μηνύματα.
χαχα καλό. Δεν είναι όλοι πειθαρχημένοι Φώτη και δεν έχουν συνείδηση ότι όπως και να έρθουν τα πράγματα στη ζωή , πρέπει να προσαρμόζονται. Όταν θα έχει ο καθηγητής το δικαίωμα να κλειδώνει την οθόνη, τότε να δεις που θα περνάνε μετρημένοι στα δάκτυλα ενός χεριού με την διαδικτυακή εξεταστική

Αυτό είναι πολύ σωστό που λες.Ειδη τώρα στην επαναληπτική εξαταστικη όλοι οι καθηγητές που θα κάνουν εξέταση μέσω Skype for business ζητούν Share Screen
 

Ggpg

Νεοφερμένος

Ο Ggpg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Η υπουργός μάλλον εννοεί ότι τα τμήματα των Πανεπιστημίων θα έχουν την δυνατότητα να χωρίσουν τις εκάστοτε διαλέξεις σε ομάδες των 50 ατομων έτσι ώστε να πραγματοποιηθούν δια ζώσης...
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,818 μηνύματα.
Μπορεί για τα ελληνόπουλα στο νηπιαγωγείο να είναι γελοίο αυτό (που πραγματικά είναι), αλλά στη φωτό αυτή είναι όλα παιδιά από τη Νότιο Κορέα, μια χώρα που οι άνθρωποι φοράνε μάσκα ακόμη και για συμπτώματα αλλεργίας. Αυτά τα παιδάκια της φωτογραφίας ξέρουν να φορούν τη μασκουλα τους καλύτερα και από αυτούς τους άχρηστους του εοδυ που αφήνουν τη μύτη ακάλυπτη 😂. Ελλαδησταν
Ευκαιρία να τους βάλουν γυαλιά τα εξάχρονα.
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Ναι μόνο που
1. στη Κίνα και γύρω χώρες είναι χρόνια τώρα διαδεδομένη η χρήση μάσκας λόγω ατμοσφαιρικής ρύπανσης ( να ναι καλά να τρώνε σάπια ζώα και να μολύνουν κι άλλο τον πλανήτη :clapup: )

2. έχουν γενικότερα μεγαλύτερη πειθαρχία και νοοτροπία στρατιωτάκι από τον παιδικό σταθμό ακόμα από όπου ξεκινάει η γαλούχιση τους ως απλές μονάδες υπηρέτες του κράτους

3. στην περίπτωση που έχω δίκιο η μάσκα αποτελεί τεράστια εστία μικροβίων

4. όταν άνοιξαν το Μάιο τα σχολεία αναφέρθηκε ότι στα σχολικά λεωφορεία λόγω του ότι μετέφεραν συνέχεια τα ίδια άτομα δεν χρειαζόταν μάσκα οπότε ποια η διαφορά σε μια τάξη

5. μάλλον δεν ξέρεις και πολλά παιδάκια από εδώ αν το θεωρείς εφικτό σενάριο και καλή ιδέα γενικότερα
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για αυτό έχεις διπλή οθόνη ή το κινητό δίπλα παντα. Όχι εντάξει.

Καλά εντάξει. Εδώ σε κάποια πανεπιστήμια του Εξωτερικού έχουν σύστημα, που δεν έχεις το δικαίωμα να κοιτάξεις δεξιά και αριστέρα και "χτυπάει " κάτι σαν συναγερμός και σου λέει HELLO SEPTEMBER!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτό είναι πολύ σωστό που λες.Ειδη τώρα στην επαναληπτική εξαταστικη όλοι οι καθηγητές που θα κάνουν εξέταση μέσω Skype for business ζητούν Share Screen

Θα κολλάνε Φώτη και θα τιναχτεί η εξέταση στον αέρα
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,717 μηνύματα.
Καλά εντάξει. Εδώ σε κάποια πανεπιστήμια του Εξωτερικού έχουν σύστημα, που δεν έχεις το δικαίωμα να κοιτάξεις δεξιά και αριστέρα και "χτυπάει " κάτι σαν συναγερμός και σου λέει HELLO SEPTEMBER!!

Το σε κάποια ΆΛΛΑ πανεπιστήμια να το τονιζεις. Στα δικά μας ακούγονται κοκόρια στις εξεταστικές. Το επίπεδο έχει μια μεγάλη διαφορά.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το σε κάποια ΆΛΛΑ πανεπιστήμια να το τονιζεις. Στα δικά μας ακούγονται κοκόρια στις εξεταστικές. Το επίπεδο έχει μια μεγάλη διαφορά.

Εγώ πιστεύω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα εδώ είναι αρχικά η έλλειψη υποδομών, μετά η έλλειψη networking, αλλά και η έλλειψη σεβασμού. Δεν ήρθες στο μάθημα? Άλλη μια απουσία αλλιώς φεύγεις από το Πανεπιστήμιο. Όπως το Εξωτερικό. Αλλά εδώ είναι Μπανανία. Τι κάθομαι και λέω. Στο Εξωτερικό έχω ακούσει για γεγονότα στις εξεταστικές που αντέγραφε κάποιος, δεν του έκανα τίποτα οι επιτηρητές και τον κάρφωνε ο συμφοιτητής του.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,891 μηνύματα.
Δε με παρηγορεί τίποτα. Δε γίνεται να αντικαθιστούν τη φυσική παρουσία και αλληλεπίδραση φοιτητου-διδασκοντα. Είναι " έγκλημα "αυτό το πράγμα. Αυτό δεν είναι τριτοβάθμια εκπαίδευση αλλά ΠΑΡΩΔΊΑ εκπαίδευσης. Στη Σερβία γίνανε διαδηλώσεις κατά του δεύτερου lockdown και εδώ κοιταζομαστε. Τα λέμε σχολή, καλό 2022.
Τι να πούνε και τα παιδάκια 6 χρόνων σε κάτι απομονωμένες περιοχές της Αυστραλίας που κάνουν εξ αποστάσεως εκπαίδευση εδώ και 15 χρόνια γιατί μένουν στη μέση του πουθενά. Αφήστε τις ξαφνικές φιλομαθειες και κοιτάξτε μη πάρετε στο λαιμό σας κάποιο αγαπημένο σας. Με 100 κρούσματα στην Αθήνα καθημερινά, στη Θεσσαλονίκη που βλέπω ότι σπουδάζεις με τα τραγικα λεωφορεία του ΟΑΣΘ το θεωρείς εσύ πιο "σωστό" να μπείτε σαν τις σαρδέλες μέσα στα λεωφορεία. Σκέψου και τους καθηγητές της σχολής σου, και ολων των σχολών, που οι περισσότεροι είναι άνω των 50. Να εύχεστε να είναι οι δικοί σας καλά που σας στηρίζουν και τα άλλα θα έρθουν σιγά σιγά.

Όσο για τους Σέρβους, τους είδαμε και αυτούς που τις προάλλες έκαναν την Χαλκιδική και τις γύρω περιοχές ωραιότατες εστίες κοροναϊου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,717 μηνύματα.
Τι να πούνε και τα παιδάκια 6 χρόνων σε κάτι απομονωμένες περιοχές της Αυστραλίας που κάνουν εξ αποστάσεως εκπαίδευση εδώ και 15 χρόνια γιατί μένουν στη μέση του πουθενά. Αφήστε τις ξαφνικές φιλομαθειες και κοιτάξτε μη πάρετε στο λαιμό σας κάποιο αγαπημένο σας. Με 100 κρούσματα στην Αθήνα καθημερινά, στη Θεσσαλονίκη που βλέπω ότι σπουδάζεις με τα τραγικα λεωφορεία του ΟΑΣΘ το θεωρείς εσύ πιο "σωστό" να μπείτε σαν τις σαρδέλες μέσα στα λεωφορεία. Σκέψου και τους καθηγητές της σχολής σου, και ολων των σχολών, που οι περισσότεροι είναι άνω των 50. Να εύχεστε να είναι οι δικοί σας καλά που σας στηρίζουν και τα άλλα θα έρθουν σιγά σιγά.

Καταρχάς, εγώ δεν είμαι τυπικός αιώνιος φοιτητής. Έχω στόχο να βγάλω την σχολή στα 4 χρόνια και με υψηλό βαθμό. Αυτά που κοροϊδεύω δε τα κάνω ποτέ. Για εμένα η εξ αποστάσεως εκπαίδευση ήταν η απόλυτη καταστροφή. Με ισοπέδωσε. Από 7,3 μέσο όρο στο χειμερινό εξάμηνο με πήγε 6,7. Με μια δεύτερη καταστροφή τώρα στα διαδικτυακά βλέπω τα μελλοντικά μου όνειρα να κάνουν φτερά. Συγγνώμη, αλλά δε δέχομαι αυτή τη τραγωδία. Εγώ είμαι άνθρωπος που έχει πάντα το πρόγραμμα του στη καθημερινότητα και ποτέ δε πάει στα κουτουρου.
Ξέρω να φροντίζω τόσο τον εαυτό μου όσο και τους γύρω μου. Έχω μάσκες, αντισηπτικά, τηρώ τις αποστάσεις και όλα καλά. Δεν είμαι ανεύθυνος. Εγώ στο αστικό φόραγα μάσκα και πριν το κορωνοιο ( σε περιόδους γρίπης ).
Τα αστικά δεν είναι δικιά μου ευθύνη. Ξεπούλησαν που ξεπούλησαν τις μισές γραμμές στα ιδιωτικά ΚΤΕΛ για τα outskirts της Θεσσαλονίκης ας φροντίσουν να πυκνώσουν τα δρομολόγια.
Ποιοι καθηγητές; Τόσο καιρό λέω ότι το ιδανικό είναι η εφαρμογή αυστηρών προστατευτικών μέτρων για όλους.
 

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,891 μηνύματα.
Καταρχάς, εγώ δεν είμαι τυπικός αιώνιος φοιτητής. Έχω στόχο να βγάλω την σχολή στα 4 χρόνια και με υψηλό βαθμό. Αυτά που κοροϊδεύω δε τα κάνω ποτέ. Για εμένα η εξ αποστάσεως εκπαίδευση ήταν η απόλυτη καταστροφή. Με ισοπέδωσε. Από 7,3 μέσο όρο στο χειμερινό εξάμηνο με πήγε 6,7. Με μια δεύτερη καταστροφή τώρα στα διαδικτυακά βλέπω τα μελλοντικά μου όνειρα να κάνουν φτερά. Συγγνώμη, αλλά δε δέχομαι αυτή τη τραγωδία. Εγώ είμαι άνθρωπος που έχει πάντα το πρόγραμμα του στη καθημερινότητα και ποτέ δε πάει στα κουτουρου.
Ξέρω να φροντίζω τόσο τον εαυτό μου όσο και τους γύρω μου. Έχω μάσκες, αντισηπτικά, τηρώ τις αποστάσεις και όλα καλά. Δεν είμαι ανεύθυνος. Εγώ στο αστικό φόραγα μάσκα και πριν το κορωνοιο ( σε περιόδους γρίπης ).
Τα αστικά δεν είναι δικιά μου ευθύνη. Ξεπούλησαν που ξεπούλησαν τις μισές γραμμές στα ιδιωτικά ΚΤΕΛ για τα outskirts της Θεσσαλονίκης ας φροντίσουν να πυκνώσουν τα δρομολόγια.
Ποιοι καθηγητές; Τόσο καιρό λέω ότι το ιδανικό είναι η εφαρμογή αυστηρών προστατευτικών μέτρων για όλους.
Καταρχάς, στα τέσσερα χρόνια που λες και με άριστο βαθμό, τη σχολή σου την έχουν βγάλει και παιδιά που πηγαίνουν πρωί για δουλειά και πατάνε μόνο για τα απαραίτητα. Για το μέσο όρο σου προφανώς δεν θα αναλύσουμε εδώ τους λόγους γιατί έπεσε. Προφανώς κάτι δεν έκανες σωστά. Και επειδή δεν χρησιμοποιείς εσύ τον ΟΑΣΘ, τον χρησιμοποιούν όμως τόσοι συμφοιτητές σου. Και εγώ στα μέσα της Αθήνας πάντα με μάσκα πριν τον Κοροναϊο για προσωπικούς λόγους. Εσύ μια χαρά μπορεί να φροντίζεις τον εαυτό σου. Όμως, ξεκάθαρα επιδημιολογικά, τους νοιάζει τι κάνει η πλειοψηφία, όχι ο ένας, οι δυο κτλ. Σταματήστε να σκέφτεστε τα πράγματα τόσο εγωκεντρικά και σκεφτείτε και τους γύρω σας, όχι μόνο τον κοντινό σας κύκλο. Πάνω από όλα υγεία να έχουμε.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Και δια ζώσης και εξ αποστάσεως. Combination. Για να μην ειναι όλοι παραπονεμένοι
 

tkasos2002

Νεοφερμένος

Ο tkasos2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Για τους πρωτοετείς που θα περάσουν σε τμήμα εκτός του τόπου κατοικίας τους και τα υποψήφια τμήματα τους περιλαμβάνουν εργαστήρια τι θα γίνει; Θα νοικιάσουν σπίτια μόνο για τα εργαστήρια ; Πχ. Εγώ λογικά θα βρίσκομαι σε τμήμα ΗΜΜΥ, είμαι αναγκασμένος να πηγαίνω μόνο στα εργαστήρια ή θα γίνουν κι αυτά διαδικτυακά ; Σχετική ανακοίνωση θα βγει για να ξέρουμε αν πρέπει να νοικιάσουμε σπίτια;
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για τους πρωτοετείς που θα περάσουν σε τμήμα εκτός του τόπου κατοικίας τους και τα υποψήφια τμήματα τους περιλαμβάνουν εργαστήρια τι θα γίνει; Θα νοικιάσουν σπίτια μόνο για τα εργαστήρια ; Πχ. Εγώ λογικά θα βρίσκομαι σε τμήμα ΗΜΜΥ, είμαι αναγκασμένος να πηγαίνω μόνο στα εργαστήρια ή θα γίνουν κι αυτά διαδικτυακά ; Σχετική ανακοίνωση θα βγει για να ξέρουμε αν πρέπει να νοικιάσουμε σπίτια;

Ποιο αμφιθέατρο έχει 50 άτομα για θεωρία...
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Η υπουργός μάλλον εννοεί ότι τα τμήματα των Πανεπιστημίων θα έχουν την δυνατότητα να χωρίσουν τις εκάστοτε διαλέξεις σε ομάδες των 50 ατομων έτσι ώστε να πραγματοποιηθούν δια ζώσης...
Αμφιβάλλω αν εννοεί αυτό γθατι τότε οι καθηγητές θα πρέπει να διδάσκουν το ίδιο μάθημα 2 και 3 φορές που ειδικά για τους καθηγητές των ελληνικών πανεπιστημιων το θεωρώ αδύνατο... Μάλλον εννοεί για κάποια μαθήματα επιλογής που έχουν μικρό αριθμό συμμετοχώντων και των εργαστηρίων/κλινικών που παλι καλά γιατί αν ξαναγινοντουσαν τα εργαστήρια διαδικτυακά θα ήταν αισχρό...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top