Cambridge CPE vs Michigan ECPE

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
250 με 300 λεξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
CPE FTW :clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Δεν θα υπάρχει η άσκηση με την πολυσημία (τρίτο μέρος του σημερινού Use of English);;; Το αγαπημένο μου ήταν:mad: Μετά βέβαια το reading, το οποίο αν και είχε πολλά κουλά ήταν ενδιαφέρον:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Η δομή της έκθεσης για το ECPE είναι στο main body μόνο 2 παράγραφοι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Συνηθως οι περισσοτεροι ετσι δομουν το δοκιμιο τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Συνηθως οι περισσοτεροι ετσι δομουν το δοκιμιο τους.

και στο lower έτσι ήταν γιατί έχει 2 χρόνια που το έδωσα και δεν θυμάμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puppet_58

Νεοφερμένος

Ο puppet_58 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Όσον αφορά στο ποιό από τα υπάρχοντα πιστοποιητικά σε επίπεδο proficiency είναι το καλύτερο, απάντηση δε νομίζω πως εύκολα μπορεί να δοθεί. Κάθε ένα από αυτά αντιστοιχεί φαινομένικά η όχι στο επίπεδο C2 του Κοινού Ευρωπαικού Πλαισίου. Από 'κει και ύστερα το κάθε ένα από αυτα έχει ένα τελέιως διαφορετικό format εν συγκρίση με το διπλανό του. Και ας μην ξεχνάμε πως ανταποκρίνεται και στιε εκάστοτε διαφορετικές ανάγκες των υποψηφίων. Κανένα προσωπικά δεν θεωρώ πως είναι προσβάσιμο δίχως να καταβληθεί κόπος. Τώρα, συγκρίνοντας ecpe/cpe, από θέμα καθαρά κοινωνικού status και αξιοπιστίας στον χώρο της ξενόγλωσσης εκπάιδευσης και πιστοποίησης αλλά και στο θέμα της πιο κατοχυρωμένης γώσης της Αγγλικής, κερδίζει σαφώς έδαφος το C.P.E και δε νομίζω να διαφωνεί κάποιος με αυτό. Το συγκεκριμένο πιστοποιητικό σε ξετινάζει στην κυριολεξία σε κάθε μορφή γνώσης που ενας native educated speaker καλείται να γνωρίζει. Η κατοχή ενός τέτοιου ''γερού χαρτιού'' σε κάνει κατα κάποιο τρόπο αντάξιο με έναν απόφοιτο Αγγλικής Φιλολογίας, όπως και με έναν native speaker, και αυτό το πιστεύω ακράδαντα. Προσωπικά, έδωσα μόλις το C.P.E και εύχομαι ολόψυχα να το έχω περάσει.

Παιδια το C.P.E δεν πρόκειται ποτέ να ρίξει το επίπεδο του, μην λέτε βλακείες! Ακόμα και με τη νέα μορφή του, το επίπεδο διατηρείται στα ύψη. Είναι το πλέον αξιόπιστο, έγκυρο και αδιαφιλονίκητα ισχυρό πτυχίο που κυκλοφορεί εδώ και αρκετά χρόνια. Η γνώση ποτέ δεν θα υποβαθμιστεί στον βωμό του χρήματος και αλοίμονο αν φτάσουμε σε ένα τέτοιο επίπεδο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Εντάξει, ίσως να έχεις και δίκιο. Απλά κρίνοντας από την δική μου τριετή προετοιμασία για το C.P.E, η δουλειά που κάναμε στο φροντιστήριο προκειμένου να καλύψουμε την ευρεία θεματολογία του πτυχίου περιελάμβανε γλωσσολογία, οικονομικές μελέτες του Adam Smith και άλλων κλασικών οικονομολόγων, Οικονομική Ανθρπολογία της Suzanna Narotsky, λαογραφικά μελετήματα στα Αγγλικά, δοκίμια από William Shakespeare, αγγλική ποίηση και άλλα. Και όλα αυτά δεν ήταν δική μου πρωτοβουλία αλλά πολιτική του φροντιστηρίου μου εδώ στην πόλη των Σερρών. Έχει αυτόνομη δική του βιβλιοθηκη και κάναμε και αρκετά project καθ'όλη την χρονιά. Οποτε με όλο τον σεβασμό, η δουλειά που έριξα θεωρώ πως ήταν κάτι παραπάνω από έναν φοιτητή αγγλικής φιλολογίας.
Φίλε, μην ανησυχείς. Με τη δουλειά που έχεις κάνεις θα το πάρεις κατά πάσα πιθανότητα. Το CPE είναι θέμα γνώσεων και κριτικής σκέψης και όποιος προσπαθεί, κερδίζει. Δεν υπεισέρχεται ο παράγοντας της τύχης. Όσοι πάλι δεν κατέχουν άριστη γνώση των αγγλικών, δεν πρόκειται να το πάρουν, σε αντίθεση με το ECPE που ξέρω και μετριότατους μαθητές που το έχουν και άριστους που έχουν αποτύχει κυρίως λόγω τις αμερικανιές του λισενινγκ. Θα συμφωνήσω όμως με τη ρεβέκκα ότι όσο υψηλό επίπεδο και αν έχει, δε συγκρίνεται με την αγγλική φιλολογία. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Εγώ νομίζω πως, όσο κι αν ακούγεται γελοίο ή περίπλοκο, ένας native μπορεί 100% να πάρει το ECPE αν το έδινε, αλλά δεν ισχύει και το ίδιο για το CPE. Δηλαδή πάντα πίστευα οτι το CPE χρειάζεται περισσότερη σκέψη. Ακόμα και ένας μαθητής που είναι άριστος στα Αγγλικά, μπορεί να μην το πάρει. Και έχουν υπάρξει τέτοιες περιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianad

Νεοφερμένος

Η ilianad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
θα ηθελα να μου εξηγησετε την διαφορα profisiency cambridge, michigan και edexcel. ποιο ειναι καλυτερο? και τι διαφορα εχουν μεταξυ τους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Αδιαμφισβήτητα καλύτερο είναι το cambridge. Είναι βρετανικό. Είναι γλωσσολογικά πλήρες απο όλες τις μεριές και είναι ένα πτυχίο που πιστοποιεί βαθιές και άριστες γνώσεις.

Το michigan είναι αμερικάνικο και πολύ επιφανειακό, καθώς όλες οι ερωτήσεις κλειστού τύπου είναι multiple choice.

Για το edexcel δε γνωρίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Αδιαμφισβήτητα καλύτερο είναι το cambridge. Είναι βρετανικό. Είναι γλωσσολογικά πλήρες απο όλες τις μεριές και είναι ένα πτυχίο που πιστοποιεί βαθιές και άριστες γνώσεις.

Το michigan είναι αμερικάνικο και πολύ επιφανειακό, καθώς όλες οι ερωτήσεις κλειστού τύπου είναι multiple choice.

Για το edexcel δε γνωρίζω.
Εχεις δωσει ECPE;Δεν θα το χαρακτηριζα σε καμια περιπτωση επιφανειακο, απλα ευκολοτερο απο το CPE(αν και μερικοι δεν μπορουν να γραψουν εκθεση σε μιση ωρα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
θα ηθελα να μου εξηγησετε την διαφορα profisiency cambridge, michigan και edexcel. ποιο ειναι καλυτερο? και τι διαφορα εχουν μεταξυ τους?
Προσωπικά για το Edexel δεν ξέρω αλλά ξέρω για το CPE και το ECPE:
Το ECPE του Πανεπιστημίου το Michigan: Το listening καθώς και το GCVR (Grammar, Cloze, Vocabulary, Reading) είναι όλα τα προβλήματα multiple choice. Είναι βασισμένο στα Αμερικάνικα Αγγλικά και τα κέιμενα του καθώς και η έκθεση είναι πιο ακαδημαϊκού και επιστημονικού χαρακτήρα από το CPE. Από την στιγμή που πάρεις στο χέρι σου το πτυχίο (περίπου 6 μήνες μετά τα αποτελέσματα) μπορείς να ζητήσεις από το πανεπιστήμιο του Michigan να σου αλλάξουν τα αποτελέσματα σε MELAB (Michigan English Language Assessment Battery) το οποίο το αναγνωρίζουν πολλά πανεπιστήμια σε ΗΠΑ και ΚΑΝΑΔΑ.
To CPE του πανεπιστημίου το Cambridge: Οι εξετάσεις έχουν και ερωτήσεις ανάπτυξης αλλά και multiple choice, είναι πιο λογοτεχνικού χαρακτήρα και αν και γράφεις 2 εκθέσεις (αντί για 1 του ECPE) οι εξεταστές είναι πιο ελαστικοί. Είναι βασισμένο στα Βρετανικά Αγγλικά και το αναγνωρίζουν κάποια πανεπιστήμια στο Ηνωμένο Βασίλειο ως προϋπόθεση εισόδου (συνηθως ελάχιστη βαθμολογία Β)

Η βάση του ECPE είναι 65% ενώ του CPE 60%, ελπίζω να βοήθησα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Εχεις δωσει ECPE;Δεν θα το χαρακτηριζα σε καμια περιπτωση επιφανειακο, απλα ευκολοτερο απο το CPE(αν και μερικοι δεν μπορουν να γραψουν εκθεση σε μιση ωρα).
writing CPE: οι εξεταστές είναι πιο ελαστικοί [...] αν και γράφεις 2 εκθέσεις ...
Το ECPE, δίπλωμα που πιστοποιεί άριστη γνώση των Αγγλικών, πιστεύω προσωπικά ότι είναι πολύ επιφανειακό. Τα mutliple-choice καλά μεν, αλλά δε μπορούν με κανέναν τρόπο να καλύψουν πλήρως τα γλωσσολογικά φαινόμενα που απαιτούνται. Ενώ στο ECPE έχεις την απάντηση μπροστά σου (μαζί με άλλες τρεις) και πρέπει απλά να την επιλέξεις, στο CPE πρέπει να την σκεφτείς. Ενώ δηλαδή στο CPE οι ερωτήσεις είναι ανοικτού τύπου και χρειάζεσαι σκέψη για να απαντήσεις (όπως απαιτείται, γιατί και σε συνθήκες καθημερινότητας οι απαντήσεις δε θα βρίσκονται μπροστά σου), στο ECPE χρειάζεσαι μόνο παπαγαλίζουσα γνώση. Είναι άλλο να σου ζητάει να επιλέξεις τη σωστή λέξη ανάμεσα σε 4 (ECPE) από το να πρέπει να την σκεφτείς εσύ ανάμεσα στις 10.000 λέξεις της Αγγλικής που γνωρίζει ένας άριστος χρήστης. Στο ECPE επίσης δεν εξετάζονται πολυάριθμα γλωσσολογικά φαινόμενα, όπως η πολυσημία των λέξεων και η δυνατότητα περίληψης κειμένων. Τα κείμενα του reading είναι ίσου επιπέδου με τα κείμενα του FCE και δεν απαιτούν ιδιαίτερη σκέψη και εμβάθυνση. Απλούστατα, δεν μπορείς να χαρακτηρίσεις άριστο χρήστη γλώσσας κάποιον που απλά τα πήγε καλά σε ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής (κάτι αντίστοιχο πιστεύω , άσχετα μεν, για το δίπλωμα οδήγησης κιόλας... η εξέταση είναι επιφανειακή και γι αυτό και η κουτσή Μαρία παίρνει δίπλωμα σήμερα => πολυάριθμα τροχαία). Όσον αφορά την έκθεση, η άποψή μου είναι ότι επειδή ζητάνε μόνο ενός τύπου έκθεση (essay) και τα θέματα που βάζουν (επειδή έχω μάθει κάποια) έχουν περιεχόμενο και είναι ακαδημαϊκού τύπου όπως λεει και ο Χάρης παραπάνω (άρα βρίσκεις αμέσως επιχειρήματα), η μισή ώρα είναι αρκετή. Στο CPE σου ζητάνε 2 εκθέσεις (υποχρεωτικό να γράψεις δύο, ο Χάρης λέει παραπάνω πως επιλέγεις αν θα γράψεις μία , η δύο), διαφορετικού επικοινωνιακού πλαισίου (f.e. proposals, articles, letters, reviews, reports, essays..., για τα οποία πρέπει να μάθεις απ'έξω formats κλπ) σε θέματα απλά (άρα και δύσκολα μπορείς να τα αναπτύξεις σε 300-350 λέξεις) και ως απάντηση στον xarisSSSS οι διορθωτές δεν είναι καθόλου ελαστικοί στο κομμάτι writing. Έχουν κοπεί χιλιάδες υποψήφιοι επειδή έκαναν λάθος σε μία inversion.

Αυτά :)

P.S.: Ναι, έχω κάνει practice tests για το ECPE, οπότε δεν είμαι και τελείως άσχετος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Το ECPE, δίπλωμα που πιστοποιεί άριστη γνώση των Αγγλικών, είναι πολύ επιφανειακό. Τα mutliple-choice, καλά μεν, αλλά δε μπορούν με κανέναν τρόπο να καλύψουν πλήρως τα γλωσσολογικά φαινόμενα που απαιτούνται. Ενώ στο ECPE έχεις την απάντηση μπροστά σου (μαζί με άλλες τρεις) και πρέπει απλά να την επιλέξεις, στο CPE πρέπει να την σκεφτείς. Ενώ δηλαδή στο CPE οι ερωτήσεις είναι ανοικτού τύπου και χρειάζεσαι σκέψη για να απαντήσεις (όπως απαιτείται, γιατί και σε συνθήκες καθημερινότητας οι απαντήσεις δε θα βρίσκονται μπροστά σου), στο ECPE χρειάζεσαι μόνο παπαγαλίζουσα γνώση. Είναι άλλο να σου ζητάει να επιλέξεις τη σωστή λέξη ανάμεσα σε 4 (ECPE) από το να πρέπει να την σκεφτείς εσύ ανάμεσα στις 10.000 λέξεις της Αγγλικής που γνωρίζει ένας άριστος χρήστης. Στο ECPE επίσης δεν εξετάζονται πολυάριθμα γλωσσολογικά φαινόμενα, όπως η πολυσημία των λέξεων και η δυνατότητα περίληψης κειμένων. Τα κείμενα του reading είναι ίσου επιπέδου με τα κείμενα του FCE και δεν απαιτούν ιδιαίτερη σκέψη και εμβάθυνση. Απλούστατα, δεν μπορείς να χαρακτηρίσεις άριστο χρήστη γλώσσας κάποιον που απλά τα πήγε καλά σε ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής (κάτι αντίστοιχο πιστεύω , άσχετα μεν, για το δίπλωμα οδήγησης κιόλας... η εξέταση είναι επιφανειακή και γι αυτό και η κουτσή Μαρία παίρνει δίπλωμα σήμερα => πολυάριθμα τροχαία). Όσον αφορά την έκθεση, η άποψή μου είναι ότι επειδή ζητάνε μόνο ενός τύπου έκθεση (essay) και τα θέματα που βάζουν (επειδή έχω μάθει κάποια) έχουν περιεχόμενο, η μισή ώρα είναι αρκετή. Στο CPE σου ζητάνε 2 εκθέσεις, διαφορετικού επικοινωνιακού πλαισίου σε θέματα απλά (άρα και δύσκολα μπορείς να τα αναπτύξεις) και ως απάντηση στον xarisSSSS οι διορθωτές δεν είναι καθόλου ελαστικοί στο κομμάτι writing. Έχουν κοπεί χιλιάδες υποψήφιοι επειδή έκαναν λάθος σε μία inversion.

Αυτά :)

P.S.: Ναι, έχω κάνει practice tests για το ECPE, οπότε δεν είμαι και τελείως άσχετος.

Χμμμ ισως να εχεις και δικιο:hmm:Τωρα που το σκεφτομαι, ECPE παιρνουν και ατομα που στο CPE δεν θα εφταναν ουτε κοντα στη βαση. Ισως το CPE δεν ειναι "δυσκολο" απλα το ECPE υπερβολικα "ευκολο" για επιπεδο Proficiency :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Για να μη τα εξιλεώνουμε όλα, και το ECPE αναγνωρίζεται. Αλλά είναι παραπληροφοριτικό και απαράδεκτο να το θεωρούμε και πιο δύσκολο απο το CPE.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Εγώ είναι σιγά σιγά να αποφασίσω ποιό θα δώσω αλλά πραγματικά δεν ξέρω... Έχω ακούσει ότι το proficiency του Michigan δεν είναι αναγνωρισμένο στην Μ.Βρετανία είναι αλήθεια? Πάντως το CPE το πιο δύσκολο που έχει μου φαίνεται είναι η περίληψη... :hmm: Θέλω να δώσω αυτό γιατί και το lower του Cambridge πήρα αλλά όντως φαίνεται δύσκολο... Αλλά και άμα το πάρεις για να αναγνωριστεί μετά από χρόνια στην Αγγλία ότι ξέρεις αγγλικά δεν πρέπει να δώσεις ένα άλλο καινούριο? (μου διαφεύγει τώρα το όνομά του)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Μελανία για τους λόγους που ανέπτυξα παραπάνω,
Το ECPE, δίπλωμα που πιστοποιεί άριστη γνώση των Αγγλικών, πιστεύω προσωπικά ότι είναι πολύ επιφανειακό. Τα mutliple-choice καλά μεν, αλλά δε μπορούν με κανέναν τρόπο να καλύψουν πλήρως τα γλωσσολογικά φαινόμενα που απαιτούνται. Ενώ στο ECPE έχεις την απάντηση μπροστά σου (μαζί με άλλες τρεις) και πρέπει απλά να την επιλέξεις, στο CPE πρέπει να την σκεφτείς. Ενώ δηλαδή στο CPE οι ερωτήσεις είναι ανοικτού τύπου και χρειάζεσαι σκέψη για να απαντήσεις (όπως απαιτείται, γιατί και σε συνθήκες καθημερινότητας οι απαντήσεις δε θα βρίσκονται μπροστά σου), στο ECPE χρειάζεσαι μόνο παπαγαλίζουσα γνώση. Είναι άλλο να σου ζητάει να επιλέξεις τη σωστή λέξη ανάμεσα σε 4 (ECPE) από το να πρέπει να την σκεφτείς εσύ ανάμεσα στις 10.000 λέξεις της Αγγλικής που γνωρίζει ένας άριστος χρήστης. Στο ECPE επίσης δεν εξετάζονται πολυάριθμα γλωσσολογικά φαινόμενα, όπως η πολυσημία των λέξεων και η δυνατότητα περίληψης κειμένων. Τα κείμενα του reading είναι ίσου επιπέδου με τα κείμενα του FCE και δεν απαιτούν ιδιαίτερη σκέψη και εμβάθυνση. Απλούστατα, δεν μπορείς να χαρακτηρίσεις άριστο χρήστη γλώσσας κάποιον που απλά τα πήγε καλά σε ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής (κάτι αντίστοιχο πιστεύω , άσχετα μεν, για το δίπλωμα οδήγησης κιόλας... η εξέταση είναι επιφανειακή και γι αυτό και η κουτσή Μαρία παίρνει δίπλωμα σήμερα => πολυάριθμα τροχαία). Όσον αφορά την έκθεση, η άποψή μου είναι ότι επειδή ζητάνε μόνο ενός τύπου έκθεση (essay) και τα θέματα που βάζουν (επειδή έχω μάθει κάποια) έχουν περιεχόμενο και είναι ακαδημαϊκού τύπου όπως λεει και ο Χάρης παραπάνω (άρα βρίσκεις αμέσως επιχειρήματα), η μισή ώρα είναι αρκετή. Στο CPE σου ζητάνε 2 εκθέσεις (υποχρεωτικό να γράψεις δύο, ο Χάρης λέει παραπάνω πως επιλέγεις αν θα γράψεις μία , η δύο), διαφορετικού επικοινωνιακού πλαισίου (f.e. proposals, articles, letters, reviews, reports, essays..., για τα οποία πρέπει να μάθεις απ'έξω formats κλπ) σε θέματα απλά (άρα και δύσκολα μπορείς να τα αναπτύξεις σε 300-350 λέξεις) και ως απάντηση στον xarisSSSS οι διορθωτές δεν είναι καθόλου ελαστικοί στο κομμάτι writing. Έχουν κοπεί χιλιάδες υποψήφιοι επειδή έκαναν λάθος σε μία inversion.

Αυτά

P.S.: Ναι, έχω κάνει practice tests για το ECPE, οπότε δεν είμαι και τελείως άσχετος.
σου προτείνω CPE.

Το έχω πει πολλές φορές και το ξαναλέω, δε πρέπει να σκεφτόμαστε μόνο τον εργασιακό παράγοντα όταν μαθαίνουμε μία γλώσσα. Ούτε αν το πτυχίο που θα δώσουμε αναγνωρίζεται ή όχι. Θα πρέπει να επιλέξουμε το πτυχίο που εμβαθύνει περισσότερο στα αγγλικά, γιατί κάποιο λόγο θα έχουν όλες αυτές οι επιχειρήσεις τα πανεπιστήμια κλπ να θέλουν άριστη γνώση της γλώσσας. Δεν έχει νόημα να σε δεχτούν μεν με ένα επιφανειακό πτυχίο, αλλά μετά να μη μπορείς να μιλάς στον εργασιακό σου χώρο ή στο πανεπιστήμιο που θες να πας άριστα αγγλικά. Και πραγματικά άριστη γνώση επιτυγχάνεται απο ελάχιστα πτυχία. Επομένως, δεν επιλέγουμε πτυχίο μόνο βάσει του αν αναγνωρίζεται αλλα και αν οντως πιστοποιεί άριστα αγγλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Μελανία για τους λόγους που ανέπτυξα παραπάνω,
Το ECPE, δίπλωμα που πιστοποιεί άριστη γνώση των Αγγλικών, πιστεύω προσωπικά ότι είναι πολύ επιφανειακό. Τα mutliple-choice καλά μεν, αλλά δε μπορούν με κανέναν τρόπο να καλύψουν πλήρως τα γλωσσολογικά φαινόμενα που απαιτούνται. Ενώ στο ECPE έχεις την απάντηση μπροστά σου (μαζί με άλλες τρεις) και πρέπει απλά να την επιλέξεις, στο CPE πρέπει να την σκεφτείς. Ενώ δηλαδή στο CPE οι ερωτήσεις είναι ανοικτού τύπου και χρειάζεσαι σκέψη για να απαντήσεις (όπως απαιτείται, γιατί και σε συνθήκες καθημερινότητας οι απαντήσεις δε θα βρίσκονται μπροστά σου), στο ECPE χρειάζεσαι μόνο παπαγαλίζουσα γνώση. Είναι άλλο να σου ζητάει να επιλέξεις τη σωστή λέξη ανάμεσα σε 4 (ECPE) από το να πρέπει να την σκεφτείς εσύ ανάμεσα στις 10.000 λέξεις της Αγγλικής που γνωρίζει ένας άριστος χρήστης. Στο ECPE επίσης δεν εξετάζονται πολυάριθμα γλωσσολογικά φαινόμενα, όπως η πολυσημία των λέξεων και η δυνατότητα περίληψης κειμένων. Τα κείμενα του reading είναι ίσου επιπέδου με τα κείμενα του FCE και δεν απαιτούν ιδιαίτερη σκέψη και εμβάθυνση. Απλούστατα, δεν μπορείς να χαρακτηρίσεις άριστο χρήστη γλώσσας κάποιον που απλά τα πήγε καλά σε ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής (κάτι αντίστοιχο πιστεύω , άσχετα μεν, για το δίπλωμα οδήγησης κιόλας... η εξέταση είναι επιφανειακή και γι αυτό και η κουτσή Μαρία παίρνει δίπλωμα σήμερα => πολυάριθμα τροχαία). Όσον αφορά την έκθεση, η άποψή μου είναι ότι επειδή ζητάνε μόνο ενός τύπου έκθεση (essay) και τα θέματα που βάζουν (επειδή έχω μάθει κάποια) έχουν περιεχόμενο και είναι ακαδημαϊκού τύπου όπως λεει και ο Χάρης παραπάνω (άρα βρίσκεις αμέσως επιχειρήματα), η μισή ώρα είναι αρκετή. Στο CPE σου ζητάνε 2 εκθέσεις (υποχρεωτικό να γράψεις δύο, ο Χάρης λέει παραπάνω πως επιλέγεις αν θα γράψεις μία , η δύο), διαφορετικού επικοινωνιακού πλαισίου (f.e. proposals, articles, letters, reviews, reports, essays..., για τα οποία πρέπει να μάθεις απ'έξω formats κλπ) σε θέματα απλά (άρα και δύσκολα μπορείς να τα αναπτύξεις σε 300-350 λέξεις) και ως απάντηση στον xarisSSSS οι διορθωτές δεν είναι καθόλου ελαστικοί στο κομμάτι writing. Έχουν κοπεί χιλιάδες υποψήφιοι επειδή έκαναν λάθος σε μία inversion.

Αυτά

P.S.: Ναι, έχω κάνει practice tests για το ECPE, οπότε δεν είμαι και τελείως άσχετος.
σου προτείνω CPE.

Το έχω πει πολλές φορές και το ξαναλέω, δε πρέπει να σκεφτόμαστε μόνο τον εργασιακό παράγοντα όταν μαθαίνουμε μία γλώσσα. Ούτε αν το πτυχίο που θα δώσουμε αναγνωρίζεται ή όχι. Θα πρέπει να επιλέξουμε το πτυχίο που εμβαθύνει περισσότερο στα αγγλικά, γιατί κάποιο λόγο θα έχουν όλες αυτές οι επιχειρήσεις τα πανεπιστήμια κλπ να θέλουν άριστη γνώση της γλώσσας. Δεν έχει νόημα να σε δεχτούν μεν με ένα επιφανειακό πτυχίο, αλλά μετά να μη μπορείς να μιλάς στον εργασιακό σου χώρο ή στο πανεπιστήμιο που θες να πας άριστα αγγλικά. Και πραγματικά άριστη γνώση επιτυγχάνεται απο ελάχιστα πτυχία.

Ευχαριστώ που μου είπες την γνώμη σου! :) Αν και πιστεύω ότι δεν εξαρτάται ποιό proficiency θα δώσεις για να δουν οι άλλοι ότι ξέρεις αγγλικά έτσι όποιο και να δώσεις άμα ξέρεις τη γλώσσα δεν σε νοιάζουν οι δυσκολίες.. Αλλά το θέμα είναι πόσο δυσκολεύουν οι εξεταστές και οι ασκήσεις και μετά αν οι κόποι σου θα αναγνωριστούν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
δεν εξαρτάται ποιό proficiency θα δώσεις [...] άμα ξέρεις τη γλώσσα δεν σε νοιάζουν οι δυσκολίες..

Μα δε μπορείς να γνωρίζεις αυτό. Γι αυτό υπάρχουν και αυτά τα δπλώματα, για να σου πιστοποιούν ότι όντως είσαι στο επίπεδο που νομίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top