Big Brother στις αίθουσες διδασκαλίας

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Σε πολλούς ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς, είναι σύνηθες να υπάρχουν κάμερες μέσα στις αίθουσες ώστε να καταγράφονται όλες οι κινήσεις από τα παιδάκια και τις δασκάλες
Ο λόγος απλός και κατά τη γνώμη μου κατανοητός (και αποδεκτός)
Αν πάει ένα παιδάκι με μία μελανιά στο μάγουλο και ρωτήσει ο γονιός πως έγινε, να υπάρχουν σοβαρές αποδείξεις ότι το παιδάκι έπεσε και χτύπησε και δεν έχει κακοποιηθεί από κάποια δασκάλα (μιας και τα παιδάκια δεν έχουν και τον τρόπο να πουν τι ακριβώς έγινε)

Ολο αυτό μου δημιούργησε μια σκέψη
Γιατί οι δασκάλες και ο έλεγχος αυτών να σταματάει στη βρεφική ηλικία
Ποιος ελέγχει το τι λέει ένας καθηγητής μέσα στην τάξη και πως πιθανά μειώνει τους μαθητές
Ποιος ελέγχει αν ο καθηγητής είναι ικανός και μεταδοτικός
Ποιος ελέγχει το τι λένε στα παιδιά και τι τα διδάσκουν, με ποιον τρόπο
Θα μπορούσε ποτέ η καταγγελία ενός μαθητή προς ένα κακό καθηγητή να πιάσει τόπο
Σε μία κόντρα ανάμεσα στο λόγο του μαθητή και του καθηγητή δεν θα έβγαινε πάντα κερδισμένος ο καθηγητής

Από την άλλη, δεν καταπατά το δικαίωμα του καθηγητή και των μαθητών για ιδιωτικό απόρρητο μια κάμερα πάνω απ τα κεφάλια τους?
Δε θυμίζει λίγο χούντα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ιδιωτικό απόρρητο μια τάξη με τόσα παιδιά στην οποία μπορεί να μπει ο οποισδήποτε ανά πάσα στιγμή; Δε νομίζω... Χούντα; Είχαν και ψηφιακές κάμερες τότε; :P
Προσωπικά είμαι υπέρ, αρκεί αυτά τα βίντεο να καταστρέφονται μετά από κάποιο διάστημα (πχ μετά από 3 μήνες) και να μην έχει εύκολα πρόσβαση ο καθένας, ανεξαρτήτως ιδιότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Διαφωνώ.

Το θεωρώ προσβολή της προσωπικότητας του κάθε δασκάλου, μαθητή κοκ.

Επιπρόσθετα, όλα είναι πλασματικά και πλαστικά.

Αν σε παρακολουθούν δεν είσαι εσύ, οι γνώσεις σου και οι αρετές σου.

Είσαι ένας ¨σωστός¨ υπάλληλος χωρίς προσωπικότητα, γιατί όλα μπορούν να παρεξηγηθούν αν αποκλίνεις.





Ένας πιθανός λόγος να το ανεχόμουνα ΚΕ, θα ήταν για το αντίθετο επιχείρημα από αυτό που λες.


Θα μπορούσε ποτέ η καταγγελία ενός καθηγητή προς ένα κακό μαθητή να πιάσει τόπο?
Σε μία κόντρα ανάμεσα στο λόγο του μαθητή και του καθηγητή δεν θα έβγαινε πάντα κερδισμένος ο μαθητής?



Προσωπικά τους καθηγητές τους λυπάμαι, the things have gone wild εκεί έξω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Τελικα ο Οργουελ ηταν πολυ μπροστα απο την εποχη του..:D

Θα ξεκινησουν οι καμερες στα σχολεια, σε πολλες δουλειες ηδη εχουν μπει, στους δρομους εχουν μπει.. και τελικα το μονο μερος στο οποιο δεν θα παρακολουθεισαι θα ειναι το σπιτι σου..

Και το θεμα με τις καμερες ειναι οτι το συναισθημα που εχεις αν ξερεις οτι παρακολουθεισαι..Αλλαζει τελειως η συμπεριφορα σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Είσαι ένας ¨σωστός¨ υπάλληλος χωρίς προσωπικότητα, γιατί όλα μπορούν να παρεξηγηθούν αν αποκλίνεις.

Για μένα αυτό είναι το πρόβλημα και όχι το αν θα υπάρχουν κάμερες ή όχι.
Γιατί να παρεξηγηθεί η κάθε απόκλιση; Γιατί να απαιτούμε καθωσπρεπισμό;
Αυτό είναι το πρόβλημα μας ως κοινωνία. Με το να αντιστεκόμαστε τόσο σθεναρά στο να υπάρχουν κάμερες για αυτό το λόγο, απλά καλύπτει το σύμπτωμα, ενώ η ασθένεια παραμένει.

@jrot: Το να αναφέρεται ο Όργουελ κάθε φορά που κάποιος τολμήσει να αναφέρει το οτιδήποτε για κάμερες ένας ψυχολόγος ίσως να το χαρακτήριζε και μανία καταδιώξεως. Πραγματικά, έχω κουραστεί να το διαβάζω. Anything new? Ή τα επιχειρήματα της άλλης άποψης έχουν μείνει στο 1949 που δημοσιεύτηκε και το βιβλίο του Όργουελ;

Α και for what it's worth, προσωπικά δεν αλλάζει καθόλου η συμπεριφορά μου αν ξέρω ότι υπάρχει κάμερα στο χώρο που βρίσκομαι. Ακόμα κι αν όντως κάποιος παρακολουθεί το βίντεο και δεν σκοτώνει κάπως αλλιώς το χρόνο που θα έπρεπε να αφιερώνει δουλεύοντας, κατά πάσα πιθανότητα δεν θα τον γνωρίσω ποτέ, οπότε I don't give a f**k. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Προσωπικά δε σε πιστεύω ότι δεν αλλάζει η συμπεριφορά σου (όχι επειδη το λες εσύ, αλλά επειδή το έχω διαβάσει σε ψυχολογικές μελέτες! :D).




Ένα απλό, χαζό παράδειγμα>

Έχεις κάνει ποτέ παρουσίαση μπροστά σε κοινό άγνωστο σου?
Έχεις κάνει πρόβα την ίδια παρουσίαση μόνη σου, ή με το φίλο σου?

Τι διαφορές διακρίνεις?

Πόσα λάθη έκανες μπροστά στο κοινό, πόσες φορές έξυσες τη μύτη σου ή το κεφάλι σου, πόσες φορές μέτρησες πόσα τετραγωνάκια έχει το χαλί που πατάς, αντί να κοιτάς τους συνομιλητές σου στα μάτια?



Kαι δεν αναφερόμαστε τώρα σε ένα επάγγελμα μηχανικό, ας πούμε ταμίας.
Ακόμη και έναν που κάνει δουλειά γραφείου δε μου φαίνεται τραγικό να του βάλεις κάμερες (αν και δε θα το δεχόμουνα).


Αλλά ένα δάσκαλό?
Υποκριτική η διδασκάλία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Προσωπικά δε σε πιστεύω ότι δεν αλλάζει η συμπεριφορά σου (όχι επειδη το λες εσύ, αλλά επειδή το έχω διαβάσει σε ψυχολογικές μελέτες! :D).




Ένα απλό, χαζό παράδειγμα>

Έχεις κάνει ποτέ παρουσίαση μπροστά σε κοινό άγνωστο σου?
Έχεις κάνει πρόβα την ίδια παρουσίαση μόνη σου, ή με το φίλο σου?

Τι διαφορές διακρίνεις?

Πόσα λάθη έκανες μπροστά στο κοινό, πόσες φορές έξυσες τη μύτη σου ή το κεφάλι σου, πόσες φορές μέτρησες πόσα τετραγωνάκια έχει το χαλί που πατάς, αντί να κοιτάς τους συνομιλητές σου στα μάτια?



Kαι δεν αναφερόμαστε τώρα σε ένα επάγγελμα μηχανικό, ας πούμε ταμίας.
Ακόμη και έναν που κάνει δουλειά γραφείου δε μου φαίνεται τραγικό να του βάλεις κάμερες (αν και δε θα το δεχόμουνα).


Αλλά ένα δάσκαλό?
Υποκριτική η διδασκάλία?

Έχω κάνει (όχι παρουσίαση, ομιλία που είναι και πιο "τρακαριστικό"), και αν εξαιρέσεις την αρχή δεν είχε ιδιαίτερη διαφορά. Τους συνομιλητές μου όντως δεν τους κοίταζα στα μάτια, αλλά γενικότερα δεν κοιτάω τους ανθρώπους στα μάτια (πιστεύω ότι θα τους κάνω να νιώσουν άβολα).

Επίσης, ακόμα κι αν ίσχυε αυτό που λες, αν διάβασες είπα ότι σε κάμερες σε δημόσιους χώρους δεν αλλάζει η συμπεριφορά μου επειδή ξέρω ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν θα γνωρίσω πότε αυτόν πίσω από την κάμερα (αν την παρακολουθεί κιόλας και δεν λουφάρει). Έχει μεγάλη διαφορά από το να βλέπεις δεκάδες άτομα μπροστά σου, δε νομίζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Α και for what it's worth, προσωπικά δεν αλλάζει καθόλου η συμπεριφορά μου αν ξέρω ότι υπάρχει κάμερα στο χώρο που βρίσκομαι. Ακόμα κι αν όντως κάποιος παρακολουθεί το βίντεο και δεν σκοτώνει κάπως αλλιώς το χρόνο που θα έπρεπε να αφιερώνει δουλεύοντας, κατά πάσα πιθανότητα δεν θα τον γνωρίσω ποτέ, οπότε I don't give a f**k. :P


Εγώ προσωπικά έχω δει δάσκαλό, αλλά και μαθητές, να αλλάζουν τελειώς όταν στην τάξη υπήρχε κάποιος σύμβουλος! Είμασταν όλου τύπος και υπογραμμός, δεν κάναμε φασαρία, σηκώναμε τα χέρια μας για να πουμε μάθημα και πάντα πιο πριν ακούγαμε: '' Θα έρθει ο σύμβουλος αύριο να δει πως κάνουμε μάθημα. Να είστε καλά παιδάκια.''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
@jrot: Το να αναφέρεται ο Όργουελ κάθε φορά που κάποιος τολμήσει να αναφέρει το οτιδήποτε για κάμερες ένας ψυχολόγος ίσως να το χαρακτήριζε και μανία καταδιώξεως. Πραγματικά, έχω κουραστεί να το διαβάζω. Anything new? Ή τα επιχειρήματα της άλλης άποψης έχουν μείνει στο 1949 που δημοσιεύτηκε και το βιβλίο του Όργουελ;

Απλα εγω θεωρω οτι αλλαζει η συμπεριφορα καποιοιυ οταν ξερει οτι δουλευει και υπαρχει μια καμερα να τον παρακολουθει..Και εμενα προσωπικα θα με χαλουσε αφανταστα να δουλευω και να εχω μια καμερα πανω απο το κεφαλι μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Και εμενα προσωπικα θα με χαλουσε αφανταστα να δουλευω και να εχω μια καμερα πανω απο το κεφαλι μου..

Γιατί άραγε; Αναλογίσου το...

Εγώ προσωπικά έχω δει δάσκαλό, αλλά και μαθητές, να αλλάζουν τελειώς όταν στην τάξη υπήρχε κάποιος σύμβουλος! Είμασταν όλου τύπος και υπογραμμός, δεν κάναμε φασαρία, σηκώναμε τα χέρια μας για να πουμε μάθημα και πάντα πιο πριν ακούγαμε: '' Θα έρθει ο σύμβουλος αύριο να δει πως κάνουμε μάθημα. Να είστε καλά παιδάκια.''
Άλλο σύμβουλος με σάρκα και οστά που τον βλέπεις μπροστά σου και άλλο κάμερα που καταγράφει βίντεο το οποίο θα το δει κανείς ΑΝ ποτέ προκύψει θέμα, αλλιώς θα καταστραφεί. Δεν βρίσκεις ότι υπάρχει μια μικρή διαφορά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Καταρχάς μη το γενικοποιείτε. Δεν μιλάμε για το αν θα πρέπει να βάλουμε κάμερα σε κάθε χώρο εργασίας, αλλά σε χώρους εργασίας, στον οποίο η εργασία συνίσταται στη διαπαιδαγώγηση παιδιών. Το θέμα είναι συνεπώς είναι κατά πόσο η προστασία της παιδικότητας και της σωστής ανάπτυξης πρέπει να είναι πιο πάνω από την προστασία της ιδιωτικότητας του καθηγητή.
Κατά δεύτερον, όπως σωστά παρατήρησε και η Λία, τα σχολεία αποτελούν δημόσιους χώρους, με περιορισμένη όμως πρόσβαση, διότι παρόλο που σχεδόν καθένας θα μπορούσε να μπει σε μια τάξη, εντούτοις δύσκολα θα μπορούσε να παραμείνει αν δεν ήταν μαθητής, γονιός μαθητή ή καθηγητής/δάσκαλος εκεί.
Ο νόμος σχετικά με την παρακολούθηση χώρων, αν δεν κάνω λάθος, ορίζει πως αν σε τέτοιους χώρους τοποθετηθεί κάμερα, πρέπει να υπάρχει ταμπέλα σε ευδιάκριτο σημείο που να προειδοποιεί για την ύπαρξή της. Γι' αυτό σε όσα εμπορικά καταστήματα έχουν κάμερες, υπάρχει ανάλογη προειδοποίηση πως ο χώρος παρακολουθείται από κλειστό κύκλωμα τηλεόρασης. Δεν είδα κανέναν σας όμως εκεί να παραπονείται πως θίγονται τα δικαιώματα ιδιωτικότητας των πωλητών/πωλητριών που δουλεύουν εκεί. Εκεί σας φαίνεται απόλυτα λογικό, ο ιδιοκτήτης προκειμένου να προστατέψει το μαγαζί του να παρακολουθεί τα πάντα και σας ενοχλεί αν παρακολουθούνται οι καθηγητές και οι δάσκαλοι που στο φινάλλε μπορούν εν δυνάμει να προκαλέσουν πολύ μεγαλύτερη ζημιά απ' ότι θα μπορούσε ποτέ να προκληθεί σε ένα εμπορικό κατάστημα (διότι η ζημιά στην τελευταία περίπτωση θα ήταν απλά οικονομική).
Και δηλαδή γιατί στα νηπιαγωγεία να είναι αποδεκτή η χρήση κάμερας κι εκεί να μην επηρεάζεται η συμπεριφορά του δασκάλου που ξέρει πως παρακολουθείται; Άλλωστε, θεωρώ πως μια τέτοια κίνηση προστατεύει εξίσου τον δάσκαλο και τον μαθητή, αφού κανείς τους δεν θα μπορεί να ισχυρίστει κάτι που δεν συνέβη.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Και τώρα το γενικεύεις εσύ!

Εμένα ούτε στα νηπιαγωγεία μου φαίνεται φυσιολογικό.

Ούτε στα δημοτικά ούτε σε οποιοδήποτε είδος σχολείου.


Για τα καταστήματα που λες, μου φαίνεται βάναυσο να παρακολουθείται μία πωλήτρια πχ ή μία ταμίας.

Το να παρακολουθείται ένας διάδρομος του μαγαζίου (και όχι το προσωπικο), δε με ξαφνιάζει και επίσης είναι δική μου απόφαση αν θα μπω σε αυτό το μαγαζί και θα με καταγράψει ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
… αναρωτιέμαι εκτός το τρακ του καθηγητή (που θα ήταν προσωρινό και ασήμαντο, μετά από λίγο καιρό ξεχνάς την ύπαρξη της κάμερας) τι άλλο αρνητικό μπορεί να υπάρχει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά έχω δει δάσκαλό, αλλά και μαθητές, να αλλάζουν τελειώς όταν στην τάξη υπήρχε κάποιος σύμβουλος! Είμασταν όλου τύπος και υπογραμμός, δεν κάναμε φασαρία, σηκώναμε τα χέρια μας για να πουμε μάθημα και πάντα πιο πριν ακούγαμε: '' Θα έρθει ο σύμβουλος αύριο να δει πως κάνουμε μάθημα. Να είστε καλά παιδάκια.''

δεν βρίσκω κάτι το μεμπτό σε αυτό πέραν του ότι αυτή η συμπεριφορά ήταν μόνο για εκείνη την ημέρα
Δε θα ήταν πιο καλό και για το μάθημα και για τους μαθητές και για τον δάσκαλο να είναι συνεχώς έτσι μέσα στην τάξη?
Δε θα ήταν σαφές ότι δε θα μπορούσε κανένας να αντιγράψει γιατί θα τον πιάσουν κι άρα κατά πάσα πιθανότητα κάποιοι θα διάβαζαν περισσότερο?
Δε θα ήταν σίγουρο ότι ο καθηγητής δεν θα ασχολιόταν με το κινητό του την ώρα του μαθήματος?

Ναι η κάμερα είναι ένα είδος "μπαμπούλα"
Σε όλα τα χειρουργεία όμως δεν καταγράφονται όλες οι κινήσεις ώστε αν παρουσιαστεί πρόβλημα να μπορέσει ο γιατρός να αποδείξει ότι δεν έφταιγε και δεν σκότωσε αυτός τον ασθενή?
Πρέπει δλδ να φτάσω να κάνω μήνυση σε καθηγητή που άφησε το παιδί μου χωρίς ουσιαστική παιδεία ώστε ΙΣΩΣ να βρεθεί κάποιος τρόπος ώστε κάποιοι που είναι πολύ σημαντικοί για τα παιδιά μας στην ανάπτυξη τους να κάνουν ΣΩΣΤΑ τη δουλειά τους όπως την κάνω κι εγώ

Απλά, αρχίζω και φτάνω σιγά σιγά σε συμπεράσματα που καθόλου δε μου αρέσουν
Κάποτε ως ελεύθερη κι ωραία ήμουν και ρομαντική
Οταν όμως αρχίζει και θίγεται το συμφέρον του παιδιού μου, αντιλαμβάνομαι ότι εμένα ποσώς με ενδιαφέρει το αν ο δάσκαλος θα νιώσει άσχημα που έχει κάμερα, επειδή πρωτίστως καίγομαι για το καλό του παιδιού μου
Επειδή ακούω συνεχώς για παιδιά που τα βγάζουν από μία πίσω πόρτα και τα πάνε κάπου και τα κακοποιούν
Αυτό, δεν είναι μια εξαίρεση. Δυστυχώς αρχίζει και γίνεται μάστιγα στην κοινωνία μας
Κάποτε κακός δάσκαλος ήταν αυτός ο οποίος σου έριχνε δυνατές ξυλιές με τον χάρακα που του είχες πάει κι όλας εσύ σαν βόδι!
Σήμερα λες "δόξα το θεό, απλά ασχολείται με το κινητό του ο άνθρωπος!"

Είμαι γενικά κάτα της κάμερας και κατά όλων αυτών των δικαιολογιών ώστε να μας παρακολουθούν όλη την ώρα και από παντού
Μία οι οδικές παραβάσεις, μία οι Ολυμπιακοί αγώνες κλπ κλπ κλπ
Ομως την ασφάλεια του παιδιού μου εκεί που δε μπορώ να το ελένξω, ποιος μου την εξασφαλίζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Ρε συ Κακή Επιρρόη, σόρρυ κι όλας, καταλαβαίνω το άγχος σου σα νέα μάνα.

Αλλά επειδή έχω στο περιβάλλον μου πάρα πολλούς εκπαιδευτικους, αρνούμαι να δεχτώ το>

Επειδή ακούω συνεχώς για παιδιά που τα βγάζουν από μία πίσω πόρτα και τα πάνε κάπου και τα κακοποιούν. Αυτό, δεν είναι μια εξαίρεση. Δυστυχώς αρχίζει και γίνεται μάστιγα στην κοινωνία μας

Μου φαίνεται πιο πολύ δελτίο του σταρ παρά κουβέντα έξυπνου ανθρώπου σαν εσένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μακάρι να ήταν ρε συ Εδαδ
Δε μπορεί να χωρέσει ο νους λογικού και υγιούς ανθρώπου το τι συμβαίνει παραέξω
Από τότε που έγινα μάνα και άρχισα να ενδιαφέρομαι σχετικά με το θέμα "παιδί", το τι έχω διαβάσει δεν περιγράφεται
Αντιλαμβάνομαι το τι λες κι έχεις απόλυτο δίκιο να διαμαρτύρεσαι
Ομως, αν μπεις σε κάποιο ενημερωμένο φόρουμ για γονείς πχ στην Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων, θα σου πεταχτούν τα μάτια έξω με ιστορίες πραγματικές δυστυχώς.

Με κάθε σεβασμό προς όλους τους κλάδους των εργαζομένων που ασχολούνται με τα παιδιά... με κάθε σεβασμό προς τη θρησκεία, με κάθε σεβασμό σε όλους όσους θα νιώσουν άσχημα διαβάζοντας με...
Οι κακοποιήσεις παιδιών είναι πλέον συνηθισμένο φαινόμενο από παιδαγωγούς, κληρικούς και λοιπούς.
Εχω αρχίσει να σκέφτομαι ότι ο κάθε ανώμαλος πάει και γίνεται δάσκαλος για να βρίσκεται ανάμεσα του
ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ, δεν λέω σε καμία περίπτωση ότι οι δάσκαλοι είναι ανώμαλοι!!!!!
Αλλά αν είναι ο ένας στους 10.000 σου λέω εγώ ένα τυχαίο νούμερο... αυτός ο ένας, θα έχει στην αρμοδιότητα του, το λιγότερο 15 παιδάκια σε ένα διδακτικό έτος
Επί 30 χρόνια ώσπου να βγει στην σύνταξη..... 450 παιδιά.... παιδιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ρε συ Κακή Επιρρόη, σόρρυ κι όλας, καταλαβαίνω το άγχος σου σα νέα μάνα.

Αλλά επειδή έχω στο περιβάλλον μου πάρα πολλούς εκπαιδευτικους, αρνούμαι να δεχτώ το...
Εδαδυ, από μένα ήρθε το- και θέλω να το δικαιολογήσω. :P

Είναι γεγονός ότι υπάρχουν κακοποιήσεις στο σχολείο (σωματικές, ψυχολογικές κλπ). Όχι μόνο από τους καθηγητές, αλλά και από συμμαθητές των παιδιών μας. Αν δηλαδή η κάμερα αποτρέπει έστω μια κακοποίηση, δεν είμαστε κερδισμένοι;

Σκέπτομαι ότι ο ρόλος της κάμερας που καταγράφει θα είναι περίπου ίδιο με το ρόλο που παίζει η καταγραφή όλων των κλήσεων στο τηλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Ρε σεις... μάνα δεν είμαι, ούτε και θέλω να γίνω σύντομα. :)

Οπότε χάνω εκ των πραγμάτων ένα φήλιγκ.
Αυτό είναι δεδομένο.

Και ούτε θέλω να πείσω κανέναν για την άποψη μου... η οποία συνοψίζεται εν μέρει στο απλό... όταν συνηθίζεις από μικρός να σε παρακολουθούνε, είσαι εύκολο θύμα όλων.

Έτσι απλά, είναι ένα πρώτο βήμα "καταστολής".

Δεύτερον, όταν είσαι παιδαγωγός, δεν είσαι ηθοποιός.

Αν το σχολείο επιθυμεί/επιθυμούσε υγειές περιβάλλον, είμαι πεπεισμένη ότι θα υπήρχε και με το παραπάνω.

Όταν όμως για παράδειγμα, πχ οι κατα τόπους διευθυντές 1βάθμιας, 2βαθμιας κοκ υπεύθυνοι είναι απλά οι ... γνωστοί προσκείμενοι, κάποιοι από αυτούς δε μετράνε ούτε μία διδακτική ώρα, η εξυγείανση που να βρεθεί...

Το θεωρώ δεδομένο ότι εφόσον/αν η εκπαίδευση βρίσκεται σε λάθος βάσεις, ούτε μία ούτε εκατό κάμερες θα σώσουν την κατάσταση, γιατί το γεγονός του να μη θίγονται κακώς κείμενα είναι γενικότερο πολιτικό ζήτημα (της εποχής μας?) και όχι μεθόδων.

Το αν υπάρχουν κακοποιήσεις μαθητών από καθηγητές δεν το ξέρω.
Θαρρώ πάντως ότι το περιγράφετε πολύ πιο φαιό από ότι πραγματικά είναι.

Το αν υπάρχουν κακοποιήσεις παιδιών από παιδιά, αυτό μπορεί να γίνει στο από δίπλα στενό, στην τουαλέτα ή κάτω από το θρανίο οπού η κάμερα δε βλέπει.

Για εμένα τουλάχιστον, είναι προφανώς άχρηστη η χρήση της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Θεωρω δεδομενο οτι οταν καθηγητης/δασκαλος/εκπαιδευτικος τελος παντων, ειναι κακος στη δουλεια του, αυτο ειναι κατι παραπανω απο γνωστο στους κυκλους των καθηγητων -τουλαχιστον του σχολειου που δουλευει. Εναν τρελαρα ειχαμε που μας κυνηγουσε σαν παλαβος στην αυλη, οποτε εκνευριζοταν, χρειαζοταν αραγε καμερα για να μαθει ο διευθυντης οτι ο τυπος ΔΕΝ κανει για δασκαλος;

Αν ο διευθυντης -ή οποιουδηποτε ευθυνη ειναι, θελει πραγματικα να προστατευσει τα παιδια, εχει τον τροπο να το κανει.. τη θεληση δεν ξερω αν εχουν πολλοι, οταν αρχιζουν να μπαινουν τα "θα ακουστει κατι ασχημο για το σχολειο μας, ας μη βγει παραεξω" κτλ κτλ.. Πιστευετε στα αληθεια οτι αυτες οι φοβιες θα κολλησουν απο μια καμερα που κατεγραψε κατι? (και δε θα εξαφανιστει μυστηριωδως? δεν θα "πετυχε σε μερα που ειχε προβλημα η καμερα"?).


(Εδαδ, και στα δικα σου :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
όταν συνηθίζεις από μικρός να σε παρακολουθούνε, είσαι εύκολο θύμα όλων.Έτσι απλά, είναι ένα πρώτο βήμα "καταστολής".

...υπάρχει φόβος να χάσουν τα παιδια τα αντανακλαστικά της ελεύθερης σκέψης, επειδή παρακολουθούνται αν τηρούν κανόνες? :hmm:

Εμένα μου φαινεται φυσιολογικό να μάθεις από μικρός να τηρείς κανόνες.
Όπως και να μαθεις να τους αλλάξεις αν σε καταπιέζουν, αλλά να τους αντικαταστήσεις με άλλους.

Αλλιώς μιλάμε για χάος.
(Sorry Otto, μα nickname που βρήκες και εσύ:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top