B1 Γαλλικών : Προφορικά

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Κι εγώ φοβόμουν, αλλά πραγματικά είναι πολύ εύκολα. Θα δεις που θα τα πας εξαιρετικά! :)
Mακαρι αλλα δεν το βλεπω. :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Mακαρι αλλα δεν το βλεπω. :'(
Mην φοβασαι, στα προφορικα βοηθανε οι εξεταστες..τουλαχιστον αυτο παρατηρησα σε μενα..επαιρνα βαθμους που δεν περιμενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Oυφ. :emm:

Το προβλημα ειναι οτι στο α2 δεν μιλησα σχεδον καθολου.Εβαλα και τα κλαματα.:P

Και τωρα δεν ξερω.Φοβαμαι λιγο. :emm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Έλα βρε μην αγχώνεσαι.Τα προφορικά είναι πολύ εύκολα εάν ξεαγχωθείς.Τα θέματα κατά πολύ βατά,και οι εξεταστές/εξετάστριες σε καθοδηγούν,ακόμη δηλαδή κι αν τρομοκρατηθείς θα σε βοηθήσουν να συνεχίσεις.

Νομίζω από τα λεγόμενά μας έχεις κατανοήσει ότι τα προφορικά δεν είναι δύσκολα.Τώρα πρέπει εσύ να συσκεφθείς με τον εαυτό σου και να αντιμετωπίσεις το άγχος σου.Προφανώς δίνεις Μάιο,οπότε έχεις πολύ καιρό για άριστη προετοιμασία(Β1 είναι,δεν είναι prof ή advanced) και για να βρεις μεθόδους αντιμετώπισης του άγχους.Αυτό,βέβαια,θα γίνει σταδιακά,γιατί ακόμη και η συνεχής προσπάθεια αντιμετώπιση του άγχους μπορεί να γυρίσει μπούμερανγκ.

So think positive,study a lot and each day try to decipher the roots of your anxiety attacks.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
δεν ειναι δυσκολο.μπορεισ να κλεψεις βαθμουσ απο το α και β μεροσ ακομα και το γ μεροσ δεν ειναι τραγικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Τωρα εχω αγχωθει ακομα περισσοτερο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
μπορεις να κλεψεις βαθμους απο τα αλλα μερη[πιο πολυ απο τα κειμενα]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Η PO είναι δύσκολη στο Β1..Πάντως με κατάλληλη προετοιμασία όλα καταφέρνονται! Και το document declancheur δεν είναι δα τόσο δύσκολο..Εγώ πήρα στη PO στο Delf B1 24/25! Όλοι μπορούμε να αριστεύσουμε ρε παιδιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitra S.

Νεοφερμένος

Η Dimitra S. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Εγώ φέτος θα δώσω το Β1 αλλά έχω μια απορία το Β1 ή το Β2 είναι το αντίστοιχο lower των γαλλικών ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Εγώ φέτος θα δώσω το Β1 αλλά έχω μια απορία το Β1 ή το Β2 είναι το αντίστοιχο lower των γαλλικών ?
Το Β2 αλλα ειναι πανδυσκολο σε σχεση με το lower!:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitra S.

Νεοφερμένος

Η Dimitra S. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Το Β2 αλλα ειναι πανδυσκολο σε σχεση με το lower!:/
ααα ευχαριστώ ... Αν κάποιος θέλει να τελιώσει στο Β1 το Β1 αναγνωρίζεται ως κάποιο σημαντικό πτυχίο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
ααα ευχαριστώ ... Αν κάποιος θέλει να τελιώσει στο Β1 το Β1 αναγνωρίζεται ως κάποιο σημαντικό πτυχίο ?
το β1 αναγνωριζεται στον ασεπ ως μετρια γνωση της γαλλικης γλωσσας και σου δινει 10 μορια!αλλα περα απο αυτο καλο ειναι νατο δινουν τα παιδια παρολο που δεν μετραει πολυ γιατι τους δινει εμπειρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleannaki

Νεοφερμένος

Η eleannaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
τ μαιη θα δωσω β1 γαλλικαα ¨\\\
θελω τ βοηθεια σας σχετικαα μεε ολλαα..


πως ειναι οι εξετασεισ στ β1 γενικκαα??:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelaki

Νεοφερμένος

Η Angelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα Ελενάκι!
Δεν έχεις κάνει κάποιο παλαιότερο θέμα εξετάσεων, να δεις πώς είναι πάνω κάτω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleannaki

Νεοφερμένος

Η eleannaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ναι είχα κάνει παλαιότερα 9εματα και ειχα μια ιδέα!
τη προηγούμενη εβδομάδα έδωσα και δν ξερω αν τα πηγα καλα γιατι το ακουστικο ήταν παλουκι! :(
Η κα9ηγητρια μου μου είπε οτι παντα ειναι σχετικά δυσκολο ισχύει ή εγω απετυχα?? (οσοι εχουν δωσει λογικα 9α 3ερουν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Και εγώ έδωσα Β1, τώρα τον Μάιο. :P

Το ακουστικό εντάξει ήταν λίγο δύσκολο, αλλά όχι και πάρα πολύ. Εγώ κανένα 12 πιστεύω να έχω πιάσει, γιατί αρχικά η επιτηρήτρια είχε πολύ δυνατά το κασετόφωνο και έκανε αντίλαλο και δεν ακουγόταν τι έλεγε. :/:

Τα κείμενα και η έκθεση πως σου φάνηκαν ; Κατά την γνώμη μου το πρώτο κείμενο ήταν εύκολο. Το δεύτερο ήταν λίγο δυσκολούτσικο.

Από την άλλη περίμενα πιο δύσκολη έκθεση (όπως αρνητικά/θετικά του ίντερνετ, ηλεκτρονικών παιχνιδιών) και έπεσε εύκολη για τα δεδομένα μου. :redface:

Στα προφορικά (monologue suivi), τι σου έπεσε ; Εμένα ένα άρθρο για τις επιτυχημένες διακοπές. Για το αν πρέπει να υπάρχει μια φόρμουλα που να ευχαριστεί και τους γονείς και τους εφήβους για να είναι και οι δύο ικανοποιημένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Η PO είναι δύσκολη στο Β1..Πάντως με κατάλληλη προετοιμασία όλα καταφέρνονται! Και το document declancheur δεν είναι δα τόσο δύσκολο..Εγώ πήρα στη PO στο Delf B1 24/25! Όλοι μπορούμε να αριστεύσουμε ρε παιδιά!

:knife::worship::verymad:

24/25 !!!
Μιλας τα Γαλλικα πολυ καλα;
Πως τα εξασκεις και πηρες τετοια βαθμαρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Survive_andanc

Νεοφερμένος

Ο Survive_andanc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εγώ που έδωσα Β1 τώρα τον Μαιο έχω τις εντυπώσεις :


Προφορικό

Ο διάλογος είχε να καταφερεις και να πείσεις τον άλλον να πάτε σε ένα πάρκο δραστηριοτήτων και όχι σε μουσείο που εκείνος θέλει.
Στον μονόλογο έπρεπε να πω ποσο σημαντικό είναι το να ξέρεις να εκφράζεσαι μεσα απ ενα σεμιναριο θεάτρου (δεν με άφησε να παρουσιάσω το κείμενο..)

Ακουστικό

Με μπέρδεψε λιγο εκει που έπρεπε να πούμε τι καταλαβαίνουμε απο τις καποιες προτάσεις..Θυμάται κανείς καμια απάντηση γενικά;

Κείμενο


Στα κείμενα , το πρώτο ήταν ευκολάκι .. το δεύτερο ήταν κάπως αλλά απο όσο ξέρω ήταν όλα vrai εκτός απο ένα που σημαίνει οτι εχασα 0,5 :P

Έκθεση

Πανευκολη επίπεδο α2!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
το δεύτερο ήταν κάπως αλλά απο όσο ξέρω ήταν όλα vrai εκτός απο ένα που σημαίνει οτι εχασα 0,5

Η δικαιολόγηση μαζί με το σωστό/λάθος πιάνει 1,5 πόντους. Αν κάνεις λάθος την δικαιολόγηση και βάλεις το σωστό/λάθος σωστά θα χάσεις όλους τους πόντους. Το ίδιο και αν γράψεις σωστή δικαιολόγηση και γράψεις το σωστό/λάθος λανθασμένα. Για να πάρεις 1,5 πόντο πρέπει να είναι και τα δύο σωστά. Δεν βάζουν ξεχωριστά την βαθμολογία. :/:

Έκθεση

Πανευκολη επίπεδο α2!

Όντως ! Και εγώ περίμενα πολύ πιο δύσκολη. Τι συμβουλές του έδωσες ;

Ακουστικό

Με μπέρδεψε λιγο εκει που έπρεπε να πούμε τι καταλαβαίνουμε απο τις καποιες προτάσεις..Θυμάται κανείς καμια απάντηση γενικά;

Ούτε και εγώ κατάφερα να πω τι καταλαβαίνω από τις προτάσεις. Είχε μια σαν αυτή του ακουστικού και στο δεύτερο κείμενο των γραπτών. Που έπρεπε να εξηγήσουμε τι σήμαινε ο τίτλος. Δεν κατάφερα να την απαντήσω πολύ καλά. Αλλά έγραψα κάτι, γιατί που ξέρεις μπορεί να είναι και σωστό.

Προφορικό

Ο διάλογος είχε να καταφερεις και να πείσεις τον άλλον να πάτε σε ένα πάρκο δραστηριοτήτων και όχι σε μουσείο που εκείνος θέλει.

Εμένα, ο διάλογος ήταν ο εξής: Ο εξεταστής από την μια πλευρά ήθελε να δει μία αθλητική εκπομπή που την δείχνει μία φορά μόνο και εγώ από την άλλη πλευρά ήθελα να δω την αγαπημένη μου σειρά στην τηλεόραση που την βλέπω κάθε μέρα. Στο τέλος έπρεπε να συμφωνήσουμε σε κάτι. Τα πήγα καλά σε αυτό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleannaki

Νεοφερμένος

Η eleannaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ναι συμφωνώ η εκθεση ήταν όντως πλ ευκολη! (ευτυχως)
καθως και το πρωτο κειμενο!!! το δευτερο ήταν καπως δύσκολο αλλα οκ!τα περισσότερα vrai τα έβαλα!!
παντως στο διαλογο στα προφορικα μ επεσε λιγο δυσκολο 9εμα σε σχεση με τους αλλους π ρωτησα!
επρεπε να πεισω την εξεταστρια να μην παει εσώκλειστη σε σχολειο! (κουφο ετσι?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top