Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

Magigi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Magigi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Πατρών. Έχει γράψει 126 μηνύματα.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,799 μηνύματα.
Για πες...πρόσφατα μπήκα:)
Τέλεια. Λοιπόν, στην ύλη για το 2023 αναφέρει ότι οι σελίδες 50 και 51 είναι εκτός ύλης, σε συγκεκριμένο χωρίο. Ωστόσο εκεί έχει όλους τους τύπους που εγώ πριν πολλά χρόνια που έδινα πανελλήνιες, χρησιμοποιούσα στις ασκήσεις. Οπότε να υποθέσω ότι από συμβολή χρειάζεται να ξέρουμε μόνο θεωρητικά πράγματα μέχρι ασκήση τύπου Θέμα Β ξερωγω;
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Τέλεια. Λοιπόν, στην ύλη για το 2023 αναφέρει ότι οι σελίδες 50 και 51 είναι εκτός ύλης, σε συγκεκριμένο χωρίο. Ωστόσο εκεί έχει όλους τους τύπους που εγώ πριν πολλά χρόνια που έδινα πανελλήνιες, χρησιμοποιούσα στις ασκήσεις. Οπότε να υποθέσω ότι από συμβολή χρειάζεται να ξέρουμε μόνο θεωρητικά πράγματα μέχρι ασκήση τύπου Θέμα Β ξερωγω;
Είναι εκτός και οι δυο. Συγκεκριμένα από την 50 πρέπει να κρατήσεις μόνο τα πάνω πάνω της σελίδας.
 

Magigi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Magigi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Πατρών. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Τέλεια. Λοιπόν, στην ύλη για το 2023 αναφέρει ότι οι σελίδες 50 και 51 είναι εκτός ύλης, σε συγκεκριμένο χωρίο. Ωστόσο εκεί έχει όλους τους τύπους που εγώ πριν πολλά χρόνια που έδινα πανελλήνιες, χρησιμοποιούσα στις ασκήσεις. Οπότε να υποθέσω ότι από συμβολή χρειάζεται να ξέρουμε μόνο θεωρητικά πράγματα μέχρι ασκήση τύπου Θέμα Β ξερωγω;
Κοίτα, εγώ τους τυπους αυτους τους έχω διδαχθεί οπότε όταν λέει μαθηματική μελέτη εκτός υποθέτω ότι εννοεί την μαθηματική απόδειξη των τυπων. Δηλαδή ουσιαστικά εγώ έχω μάθει απευθείας την εξίσωση κύματος, τον τυπο πλατους ταλάντωσης λόγω συμβολής και την εξίσωση μετά τη συμβολή κανονικά, απλά χωρίς απόδειξη.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
14151074-9598-49CA-85A5-9E5D4726EC40.jpeg
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει εδώ; Βρήκα την περίοδο, ξέρω ότι το Ν είναι μικρότερο του μηδενός επειδή r1<r2 αλλά ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω μετά.

Θέλει το μήκος κύματος λ και την απόσταση r2
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
1667489388034.png
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.

Physicsstudent

Νεοφερμένος

Ο Physicsstudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ηλεκτρομαγνητισμό από ποιο βοήθημα διαβάζετε? Ποια κεφάλαια κάνετε συγκεκριμένα?
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ξέρει κανείς πότε περίπου θα βγει το βοήθημα για τα κύματα του Μαθιουδάκη;
 

Physicsstudent

Νεοφερμένος

Ο Physicsstudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ξέρει κανείς πότε περίπου θα βγει το βοήθημα για τα κύματα του Μαθιουδάκη;
Ναι αν μπεις στην σελίδα εκδόσεων Σαββάλας λέει 30/11 και του Μαθιουδάκη και των αδερφών Σαββάλα. Μέχρι τώρα με ποιο βιβλίο διάβαζετε κύματα?
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ναι αν μπεις στην σελίδα εκδόσεων Σαββάλας λέει 30/11 και του Μαθιουδάκη και των αδερφών Σαββάλα. Μέχρι τώρα με ποιο βιβλίο διάβαζετε κύματα?
Εμείς έχουμε φυλλάδια φροντιστηρίου αλλά εννοείται δεν εμπεριέχουν τρομερό υλικό με το οποίο μπορείς να δουλέψεις. Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση :)
 

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Ναι αν μπεις στην σελίδα εκδόσεων Σαββάλας λέει 30/11 και του Μαθιουδάκη και των αδερφών Σαββάλα. Μέχρι τώρα με ποιο βιβλίο διάβαζετε κύματα?
Εμάς μας έδωσαν φωτοτυπίες από το παλιό βοήθημα του Μαθιουδακη και του Παναγιωτακοπουλου που είχε κρούσεις ταλαντώσεις και κύματα μαζί
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
E457864C-0D8B-4218-9A3E-D45AC3F9C9AF.jpeg
Το τελευταίο πως το σκεφτόμαστε; Έχω σπάσει το κεφάλι μου. Τα δεδομένα είναι κάτω δεξιά.
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,799 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Έχει κανείς βίντεο με αναπαράσταση της παραγωγής ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων από ταλαντούμενο ηλεκτρικό δίπολο; Δεν μπορώ να το οπτικοποιήσω με τίποτα.
 

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Έχει κανείς βίντεο με αναπαράσταση της παραγωγής ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων από ταλαντούμενο ηλεκτρικό δίπολο; Δεν μπορώ να το οπτικοποιήσω με τίποτα.
κάηκε ο εγκέφαλος μου μόνο και μόνο που το διάβασα
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
View attachment 110877Το τελευταίο πως το σκεφτόμαστε; Έχω σπάσει το κεφάλι μου. Τα δεδομένα είναι κάτω δεξιά.
Αυτά ρε πούστη μου που σας δίνουν ασκήσεις θετικών επιστημών για λύσιμο χωρίς λύσεις είναι για μπουνιές πραγματικά.

Άντε κάτσε εσύ άμοιρε μαθητή να σπας το κεφάλι σου για μια άσκηση και να μην προχωράς παρακάτω.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Αυτά ρε πούστη μου που σας δίνουν ασκήσεις θετικών επιστημών για λύσιμο χωρίς λύσεις είναι για μπουνιές πραγματικά.

Άντε κάτσε εσύ άμοιρε μαθητή να σπας το κεφάλι σου για μια άσκηση και να μην προχωράς παρακάτω.
Η αλήθεια είναι πως ήταν κάπως obvious η λύση αλλά όντως δεν είχα κάνει παρόμοια άσκηση στο παρελθόν. Και αν δεν μου το εξηγούσε ο @ultraviolence ακόμα δεν θα το ήξερα διότι δεν το είπαμε στην τάξη εν τέλη. Τρέχουμε και δεν φτάνουμε. Άντε να βγει το βοήθημα του Μαθιουδάκη επιτέλους μπας και δω φως.
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,799 μηνύματα.
Αυτά ρε πούστη μου που σας δίνουν ασκήσεις θετικών επιστημών για λύσιμο χωρίς λύσεις είναι για μπουνιές πραγματικά.

Άντε κάτσε εσύ άμοιρε μαθητή να σπας το κεφάλι σου για μια άσκηση και να μην προχωράς παρακάτω.
Αυτές είναι κάτι μαλακισμένες τεχνικές που ακολουθούν τα φροντιστήρια που δεν βγάζουν νόημα. Όταν έδινα εγώ το 15, τους έπαιρναν τα βοηθήματα και τους έσκιζαν τις λύσεις lmao. Μιλάμε για πρόβλημα. ;-;
Έχει κανείς βίντεο με αναπαράσταση της παραγωγής ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων από ταλαντούμενο ηλεκτρικό δίπολο; Δεν μπορώ να το οπτικοποιήσω με τίποτα.
Τσέκαρες το https://www.seilias.gr/ ; Στην εποχή μου εδώ βρίσκαμε βίντεο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top