Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
να βρειτε tο πηλικο της μεταβολης της κινητικης ενεργειας της σφαιρας μαζας m1 εξαιτιας της κρουσης προς την αντιστοιχη μεταβολη της κηνιτικης ενεργειας της σφαιρας μαζας m2 ......ποια σχεση ποσοστου εννοει ? με εχει μπερδεψει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Καταρχήν αν το έγραψες όπως το λέει...δεν αναφέρεται πουθενά η λέξη "ποσοστό". Πως συμπέρανες ότι ζητάει αυτό;
Λοιπόν, ετσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ η σχέση που εκφράζεται ειναι αυτη: ΔΚ1/ΔΚ2 που ισούται με -1 αφού ΔΚ1=-ΔΚ2...οχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Gtr με αυτή την εκφώνηση έχει δίκιο ο pol. Sofia νομίζω έχεις δίκιο, είχα καταλάβει διαφορετική εκφώνηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

hero1

Νεοφερμένος

Ο hero1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ο λογος ΔΚ1/ΔΚ2 κανει -1 μονο αν η κρουση ειναι ελαστικη.Σε καθε αλλη περιπτωση πρεπει να υπολογιστει η μεταβολη της κινητικης ενεργειας της σφαιρας 1,η αντιστοιχη μεταβολη της σφαιρας 2 και να βρεθει μετα ο λογος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

osfp123123

Νεοφερμένος

Ο osfp123123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Παιδιά η θεωρία λέει οτι η κινητική ενέργεια μεγιστοποιείται(δηλ το σωμα περναει απο τη Θ.Ι) κάθε T/2 ανεξαρτήτως φΟ...το βρισκτε λογικό??άμα έχουμε αρχικη φάση π.χ π/6 εμένα δε μου φαίνεται λογικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Ο λογος ΔΚ1/ΔΚ2 κανει -1 μονο αν η κρουση ειναι ελαστικη.Σε καθε αλλη περιπτωση πρεπει να υπολογιστει η μεταβολη της κινητικης ενεργειας της σφαιρας 1,η αντιστοιχη μεταβολη της σφαιρας 2 και να βρεθει μετα ο λογος.

Σωστά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Παιδιά η θεωρία λέει οτι η κινητική ενέργεια μεγιστοποιείται(δηλ το σωμα περναει απο τη Θ.Ι) κάθε T/2 ανεξαρτήτως φΟ...το βρισκτε λογικό??άμα έχουμε αρχικη φάση π.χ π/6 εμένα δε μου φαίνεται λογικό...
Γραφει ανεξαρτητως φ0? Που το ειδες γραμμενο(εννοω βιβλιο) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

publicadress

Νεοφερμένος

Η publicadress αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γραφει ανεξαρτητως φ0? Που το ειδες γραμμενο(εννοω βιβλιο) :P

Τό σώμα περνάει κάθε Τ/2 απο τη θεση ισορροπιας ανεξαρτήτα απο την αρχική φάση. Αυτο μπορείς ευκολα να το καταλάβεις μέσω μιας απόδειξης. Πάρε δύο διαδοχικές διελεύσεις απο τη Θ.Ι και βαλε και αρχικη φάση. Θα βγει Δt=T/2
Φυσικά θα πρεπει να παρεις το ελαχιστο χρονικο διάστημα μεταξύ δύο διελεύσεων απο τη Θ.Ι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Το να μεγιστοποειται καθε T/2 ειναι απολυτως λογικο ειτε με την υπαρξη φασης ειτε χωρις την υπαρξη αυτης. Η φαση ειναι μια απλη μετατοπιση της συναρτησης. Αρα παλι τα μεγιστα απεχουν T/2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Ναι Antony Αλλά T/2 ανάμεσα σε 2 μεγιστοποιησεις Όχι απο την αρχή του πειράματος T/2. Σοφία νομίζω έχω συναντήσει το ίδιο πρόβλημα αλλα με άνθρωπο που τραβάει νημα και ζητούσε η μετατόπιση του νήματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

osfp123123

Νεοφερμένος

Ο osfp123123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Καταρχήν αν το έγραψες όπως το λέει...δεν αναφέρεται πουθενά η λέξη "ποσοστό". Πως συμπέρανες ότι ζητάει αυτό;
Λοιπόν, ετσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ η σχέση που εκφράζεται ειναι αυτη: ΔΚ1/ΔΚ2 που ισούται με -1 αφού ΔΚ1=-ΔΚ2...οχι;

σωστοςςςςς, ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
σωστοςςςςς, ευχαριστω
Τίποτα, απλά όπως είπε και ο φίλος επάνω, πρέπει η κρούση να είναι ελαστική. Ειδάλλως, η σχέση δεν ισχύει. Βέβαια, για να μη δίνει νούμερα η κρούση θα είναι ελαστική, αλλιώς δε μπορεί να λυθεί η άσκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
ενα πολλαπλης επιλογής :
Δακτύλιος κινειται σ 'οριζόντιο δάπεδο , το ανωτερο σημειο δακτυλιου εχει 3/2 Ucm όπου Ucm η ταχύτητα του δακυλίου εκείνη την στιγμή . O δακτύλιος :
α) κυλιέται χωρίς να ολισθαίνει
β) ολισθαινει χωρις να κυλιέται
γ) κυλιέται και ολισθαίνει

έβαλα το γ , αλλα δεν είμαι 100% σίγουρη νομίζω έχει να κανει με τον ορισμο της κυλισης και της ολισθησης ...εγώ σκ'εφτηκα οτι για να ειναι το α πρεπει η ταχυτητα του ανωτερου να ειναι 2Ucm αρα απορίπτεται ενώ το β στο οποίο λεει οτι μονο ολισθαινει το ερμηνευσα οτι κανει μονο μεταφορικη (δεν ειμαι σιγουρη γι 'αυτη την σκεψη ) οποτε θα επρεπε να εχει και το ανωτερο σημειο Ucm
οποτε εβαλα το γ
δεν ζητουσε δικαιολογηγση αλλα με ενδιαφερει, ξέρει κανείς μήπως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Τό σώμα περνάει κάθε Τ/2 απο τη θεση ισορροπιας ανεξαρτήτα απο την αρχική φάση. Αυτο μπορείς ευκολα να το καταλάβεις μέσω μιας απόδειξης. Πάρε δύο διαδοχικές διελεύσεις απο τη Θ.Ι και βαλε και αρχικη φάση. Θα βγει Δt=T/2
Φυσικά θα πρεπει να παρεις το ελαχιστο χρονικο διάστημα μεταξύ δύο διελεύσεων απο τη Θ.Ι
Το σωμα περναει καθε Τ/2 απο την ΘΙ αν την t=0 βρισκεται στην χ=0
Αν την t=0 βρισκεται στην χ=+Α,τοτε περναει απο ΘΙ την Τ/4,3Τ/4 δηλαδη καθε (Κ+1)Τ/4,ΚεΝ
Ακυρο τωρα το διαβασα καλυτερα η Κ μεγιστοπειται καθε Τ/2,οχι σε Τ/2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Λοιπόν Sofia θα σου απαντήσω με βάση αυτά που ξέρω και μάλλον δεν θα πάρεις την απάντηση που περίμενες όποτε να συμπληρώσει όποιος άλλος έχει περισσότερες γνώσεις. Καταρχάς ολίσθηση χωρίς κύλιση δεν υφίσταται απο οτι ξέρω όποτε απορρίπτεται. Κύλιση χωρίς ολίσθηση θα είχαμε αν ήταν υ=2υcm όπως είπες. Τώρα ολίσθηση σημαίνει ότι το σώμα γλιστράει δηλαδή ότι υπάρχει Tολ άρα στην μεταφορική κίνηση το σώμα επιβραδύνεται ενώ λόγω της θετικής ροπής στην περιστροφική επιταχύνεται μέχρι την στιγμή όπου θα ισχύει Uγ=Ucm όπου και θα κάνει κύλιση χωρίς ολίσθηση. Άρα μέχρι αυτη την στιγμή η Uγ <Ucm εξ ου και το 3/2 Ucm. Δεν νομίζω πως το θέμα έχει καποια παραπάνω φιλοσοφία σε επίπεδο λυκειου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
οκει ευχαριστω ηταν ερωτημα διαγωνσματος , ελπιζω να ειναι σωστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fenia00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η &lt;3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα και εδώ.Έχω μπερδευτεί με ένα ερώτημα και στη φυσική.Να σας πω την άσκηση να καταλάβετε.Ξύλινος κύβος Μ=3,98kg ισορροπεί προσδεδεμένος στο κάτω άκρο κατακόρυφου,αβαρούς και μη εκτάτου νήματος μήκους l=0,9m.Βλήμα μάζας 20g κινείται οριζόντια με ταχύτητα u και σφηνώνεται ακαριαία στο κέντρο μάζας του κύβου.Μετά την κρούση το σύστημα κύβος-βλήμα ακινητοποείται στιγμιαία σε θέση οπού το νήμα σχηματίζει γωνία 60 μοιρών.Υπολογιστε
α)Το μέτρο της ταχύτητας του συστήματος βλήμα-κύβος αμέσως μετά την κρούση
β)Τη μεταβολή της κινητικής ενέργειας του βλήματος εξαιτίας της κρούσης
γ)Το μέτρο του ρυθμού μεταβολής της ταχύτητας του συστήματος βλήμα-κύβος όταν αυτό βρίσκεται στην ανώτερη θέση της τροχιάς του.
Τα δύο πρώτα ερωτήματα είναι κατανοητά.όμως το τελευταίο μου φαίνεται κάπως περίεργο.Γνωρίζω οτι ρύθμος μεταβολής ταχύτητας είναι η επιτάχυνση.Πως θα βρω όμως την επιτάχυνση εφόσον δεν έχω χρόνο;Επίσης όταν λέει στο ανώτερο σημείο της τροχιάς του εννοεί όταν σχηματίζει τη γωνία των 60 μοιρών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Konstantinosg00

Νεοφερμένος

Ο Konstantinosg00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γεωγραφίας Χαροκοπείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
α=ΣF/m, θα χρειαστείς και τυπους κυκλικης κινησης λογικα. Και ναι, ανώτερο σημείο είναι αυτό στο οποίο βρίσκεται όταν η γωνια είναι 60°. Ο,τι άλλο θες ρωτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fenia00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η &lt;3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ :D Νόμιζα οτι ο τύπος ΣF=ma ισχύει μόνο στις ευθύγραμμες κινήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top