Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

StavMed

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η StavMed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών (Πάτρα) και μας γράφει απο Μεσσήνη (Μεσσηνία). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
δυσκολευομαι πολυ στις ασκησεις του doppler και γραφω διαγωνισμα σε οτι εχω κανει μεχρι τωρα

Να κάνεις πάντα εστω και απλά, υποτιπώδη σχήματα (μια πηγή, ενα ανθρωπάκι για παρατηρητή) και να προσπαθήσεις να κωδικοποιήσεις τους τύπους στο μυαλό σου ακόμη και με απλοϊκό τρόπο ώστε να τα θυμάσαι. Εχε δίπλα σου το τυπολόγιο αλλά προσπάθησε να εχεις κόλπο για τα (+) και τα (-). Π.χ οτι πάνε αντίθετα για πηγή και παρατηρητή και οτι στην πηγή είναι ανάποδα για το πλησίασμα και την απομάκρυνση...Είναι λίγο μπακαλίστικα :P αλλά αποδίδουν

Πες μου τι ακριβώς σε δυσκολεύει...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolok21

Νεοφερμένος

Ο nikolok21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
με μπερδευει απιστευτα οταν μεσα σε μια ασκησει εχει "100" συχνοτητες δεν ξερω ποια ειναι ποια μπορει να ξερω τον τυπο αλα ουσιαστικα ακομα το μπερδευω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓιαννηςΤσ.

Νεοφερμένος

Ο ΓιαννηςΤσ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Μηπως θα μπορουσε καποιος να μου λυσει αυτα τα 2 Β θεματα;
ΡΕΥΣΤΑ.png
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Συνδυασε εξισωση bernoulli και εξισωση συνεχειας. Για την εξισωση bernoulli βαλε και στα τρια y=0, δηλαδη θεωρεις μηδενικο υψος στο πανω στρωμα της ροης του νερου στον οριζοντιο σωληνα,για το 1ο προβλημα, και στο κατω στρωμα, για το 2ο προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓιαννηςΤσ.

Νεοφερμένος

Ο ΓιαννηςΤσ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ!!
Απλα δεν ηξερα που να εφαρμοσω εξισωση συνεχειας και bernoulli
Αρα εφαρμοζουμε εξισωση στο πανω στρωμα της ροης του νερου.. Αυτο ηθελα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓιαννηςΤσ.

Νεοφερμένος

Ο ΓιαννηςΤσ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Μηπως θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει με αυτη την ασκηση; Την εχω κανει αλλα δεν βρισκω τα ιδια αποτελεσματα με αυτα που λεει απο κατω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • DSC_0178.jpg
    157 bytes · Εμφανίσεις: 1,399

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Μηπως θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει με αυτη την ασκηση; Την εχω κανει αλλα δεν βρισκω τα ιδια αποτελεσματα με αυτα που λεει απο κατω.

Δεν εμφανιζεται η φωτογραφια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Παιδιά πως σας φαίνεται η Φυσική φέτος; Εγώ Προσωπικά την φοβάμαι πιο πολύ από τα μαθηματικά Γιατί και αν πέσει Κάτι δύσκολο και σου φύγει μια δύναμη το χάσες όλο και Επίσης μπορεί να πέσει Κάτι εντελώς απροσδόκητο (βλέπε 2005 δέμα Δ). Και όποιος έχει δει διαχρονικά τα θέματα είναι το μάθημα με τις περισσότερες διακυμάνσεις ενώ ας πούμε μαθηματικά είναι πάντα σε κάποιο υψηλό επίπεδο δυσκολίας και αντίστοιχα χημεία πιο βατά Φυσική χρόνια με χρόνια διαφέρουν απίστευτα σε θέμα δυσκολίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Παιδιά πως σας φαίνεται η Φυσική φέτος; Εγώ Προσωπικά την φοβάμαι πιο πολύ από τα μαθηματικά Γιατί και αν πέσει Κάτι δύσκολο και σου φύγει μια δύναμη το χάσες όλο και Επίσης μπορεί να πέσει Κάτι εντελώς απροσδόκητο (βλέπε 2005 δέμα Δ). Και όποιος έχει δει διαχρονικά τα θέματα είναι το μάθημα με τις περισσότερες διακυμάνσεις ενώ ας πούμε μαθηματικά είναι πάντα σε κάποιο υψηλό επίπεδο δυσκολίας και αντίστοιχα χημεία πιο βατά Φυσική χρόνια με χρόνια διαφέρουν απίστευτα σε θέμα δυσκολίας.
δε θα πέσει κάτι τόσο κουφό όσο του 2005! Αν μπει κάτι δύσκολο, θα είναι περισσότερο ογκώδες, με άσκηση που αναλύεται σε πολλά επιμέρους και ίσως "άσχημα" αποτελέσματα από υπολογιστική σκοπιά (όπως π.χ. το 2014)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Παιδιά πως σας φαίνεται η Φυσική φέτος; Εγώ Προσωπικά την φοβάμαι πιο πολύ από τα μαθηματικά Γιατί και αν πέσει Κάτι δύσκολο και σου φύγει μια δύναμη το χάσες όλο και Επίσης μπορεί να πέσει Κάτι εντελώς απροσδόκητο (βλέπε 2005 δέμα Δ). Και όποιος έχει δει διαχρονικά τα θέματα είναι το μάθημα με τις περισσότερες διακυμάνσεις ενώ ας πούμε μαθηματικά είναι πάντα σε κάποιο υψηλό επίπεδο δυσκολίας και αντίστοιχα χημεία πιο βατά Φυσική χρόνια με χρόνια διαφέρουν απίστευτα σε θέμα δυσκολίας.
Στην αρχη της χρονιας δυσκολευομουν παρα πολυ με την φυσικη και μπορω να πω ειχα τρομερα θεματα αφου δεν καταλαβαινα τα μισα απο τα οποια μαθαινα...Σαφως και τωρα προς το τελος ολα αυτα εχουν αλλαξει με τοσες ασκησεις που εχω λυσει και την επαναληψη που κανω μπορω να πω οτι η φυσικη μου φαινεται πιο ευκολη απο τοτε,χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν την φοβαμαι...Το καλο βεβαια με την φυσικη ειναι οτι και να μην μπορεις να λυσεις καποια ασκηση στανταρ θα παρεις καποιες μοναδες για την προσπαθεια σου(απο το να παρεις 0/6 σε ενα υποερωτημα καλο ειναι και το 3/6)...οποτε πλεον το βλεπω πιο αισιοδοξα καλο ειναι να κανεις και εσυ το ιδιο και να μην αγχωνεσαι για το τι θα πεσει αλλα να εισαι προετοιμασμενος για ο,τι πεσει ;) (γιατι πανω κατω σε ολες τις ασκησεις ξερουμε λιγο πολυ τι να κανουμε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
ενα ταλαντωτης μαζας.. και πλατους Α ... κανει ΑΑΤ με ω... . Οταν ο ταλαντωτης απορροφησει απο το περιβαλλον του ενεργεια ΔΕ=4 * 10^-2 J to πλατος του αυξανεται ..κλπ. Παιδια ερωτηση : "Ο ταλαντωτης απορροφαει ενεργεια απο το περιβαλλον" εννοει δυναμικη? Αν τα καταλαβα σωστα η ενεργεια του ταλαντωτη στην αατ ειναι μηχανικη αρα κινητικη και δυναμικη . Υποθετω οτι εννοει δυναμικη οτι παραμορφωνεται η κατι τετοιο ομως δεν βγαζω σωστο αποτελεσμα .Ειναι λαθος η σκεψη μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
εχει κανεις καμια ιδεα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔενΒρισκωΟνομα

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ενα ταλαντωτης μαζας.. και πλατους Α ... κανει ΑΑΤ με ω... . Οταν ο ταλαντωτης απορροφησει απο το περιβαλλον του ενεργεια ΔΕ=4 * 10^-2 J to πλατος του αυξανεται ..κλπ. Παιδια ερωτηση : "Ο ταλαντωτης απορροφαει ενεργεια απο το περιβαλλον" εννοει δυναμικη? Αν τα καταλαβα σωστα η ενεργεια του ταλαντωτη στην αατ ειναι μηχανικη αρα κινητικη και δυναμικη . Υποθετω οτι εννοει δυναμικη οτι παραμορφωνεται η κατι τετοιο ομως δεν βγαζω σωστο αποτελεσμα .Ειναι λαθος η σκεψη μου?
Τι δεδομενα σου δινει και τι σου ζηταει; Αν σου λεει να βρεις το Α', τοτε λογικα αν γνωριζεις το αρχικο Α θα βρεις την αρχικη ενεργεια ταλαντωσης, και στη συνεχεια σε αυτη θα προσθεσεις την επιπλεον ενεργεια που απορροφα. Μετα ευκολα απο το Ε'=Εαρχ. +Επροσ. θα βγει το Α'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Τι δεδομενα σου δινει και τι σου ζηταει;
λοιπον μου δινει το ω (κυκλικη συχνοτητα) και την μαζα . Και λεει οτι μετα απο την απορροφηση αυτης της ενεργειας που δινει 4 τζαουλ το Α αυξανεται κατα 10 cm και ζηταει να βρω το αρχικο Α
αρα λεω εγω :
Α'(το α μετα την απορροφηση ενεργειας)=Α+10
απο οτι καταλαβα εσυ μου λες οτι :
( m=1kg και ω= 2 rad/sec )
Ε'= Εαρχ + 4*10^-2 joule
1/2 *D *A'^2 = 1/2 * D *A^2 + 4*10*10^-2

λοιπον βγηκεε μια μετατροπη επρεπε να κανω τα εκατοστα μετρα και ολα κομπλε ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Λοιπον παιδια εχω μια ασκησηπου την προσπαθω εδω και κανα δυο μερες και θελω πολυ να την λυσω και εχω βγαλει καποια αποτελεσματα αλλα δεν εχει απαντηση απο κατω για το ελεγξω εβγαλα Α=6 m οποιος μπορει να την λυσει η εστω καποιο ερωτημα για να δουμε αν βγαζουμε τα ιδια , δεν θελω την λυση απλα ποσο την βγαζετε να τα συγκρινουμε. Εχουμε και λεμε :
Ενα σωμα που εκτελει απλη αρμονικη ταλαντωση διερχεται απο τα σημεια Β,Γ και Δ με αυτη τη σειρα και με ταχυτητες Υβ=0 m/s ,Υγ= 2 m/s , και Υδ = -1 m/s αντιστοιχα. Δινονται τα μηκη (ΒΓ)=2 μετρα και (ΒΔ )= 8 μετρα.
α) να υπολογισετε το πλατος Α και την περιοδο Τ της ταλαντωσης
β) Εαν καποια χρονικη στιμγη που το σωμα διερχεται απο το σημειο Δ χανει το 51,25% της κινητικης του ενεργειας εξαιτιας μια κρουσης , ενω η μαζα του παραμενει σταθερη να βρειτε το νεο πλατος Α' της ταλαντωσης του .

ευχαριστω προκαταβολικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Όταν ενα σώμα δεμένο σε νήμα φτάνοντας στο ανωτατο σημείο της τροχιάς Μόλις που κάνει ανακύκλωση σημαίνει Τνημ.=0 η U=0 και όταν λέει να εξετάσεις αν κάνει ανακύκλωση Πρέπει Τνημ>_0 η U>0? Όπου U εννοώ ταχύτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Λοιπον παιδια εχω μια ασκησηπου την προσπαθω εδω και κανα δυο μερες και θελω πολυ να την λυσω και εχω βγαλει καποια αποτελεσματα αλλα δεν εχει απαντηση απο κατω για το ελεγξω εβγαλα Α=6 m οποιος μπορει να την λυσει η εστω καποιο ερωτημα για να δουμε αν βγαζουμε τα ιδια , δεν θελω την λυση απλα ποσο την βγαζετε να τα συγκρινουμε. Εχουμε και λεμε :
Ενα σωμα που εκτελει απλη αρμονικη ταλαντωση διερχεται απο τα σημεια Β,Γ και Δ με αυτη τη σειρα και με ταχυτητες Υβ=0 m/s ,Υγ= 2 m/s , και Υδ = -1 m/s αντιστοιχα. Δινονται τα μηκη (ΒΓ)=2 μετρα και (ΒΔ )= 8 μετρα.
α) να υπολογισετε το πλατος Α και την περιοδο Τ της ταλαντωσης
β) Εαν καποια χρονικη στιμγη που το σωμα διερχεται απο το σημειο Δ χανει το 51,25% της κινητικης του ενεργειας εξαιτιας μια κρουσης , ενω η μαζα του παραμενει σταθερη να βρειτε το νεο πλατος Α' της ταλαντωσης του .

ευχαριστω προκαταβολικα
H θεση Β προφανως και ειναι Ακραια θεση και μαλιστα ακραια αρνητικη θεση...τωρα για το πως βρισκεις το πλατος δεν εχω ιδεα μηπως σου εχει ξεφυγει κατι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
H θεση Β προφανως και ειναι Ακραια θεση και μαλιστα ακραια αρνητικη θεση...τωρα για το πως βρισκεις το πλατος δεν εχω ιδεα μηπως σου εχει ξεφυγει κατι;
λοιπον οχι δεν λειπει κατι , τελικα την ελυσα σωτσα βγαζει 4.2 αρχικο Α και Α'=4 , ναι εχεις δικιο το Β ειναι το -Α αφου περναει με την σειρα απο τα σημεια και μετα εχει θετικη ταχυτητα. Μου πηρε ενα δισελιδο , ουσιαστικα εκανα ενα στρεφομενο διανυσμα και ειπα οτι το β ειναι κατω στο -Α επισης το Γ αφου εχει θετικη ταχυτητα ειναι 4ο η 1ο τεταρτημοριο , και το δ 2ο η 3ο . Ομως παρατηρουμε οτι η αποσταση ΓΔ ειναι 6 και η ΒΓ 2 αν τα βαλεις στο σχημα ετσι οπως σου λεω θα δεις οτι θα βγαινει ΒΓ>Α αρα Α<2 ομως το ΓΔ θα ειναι μεσα στο Α 6<2 ατοπο! αρα το Γ στο 4ο τεταρημοριο με παρομοιο τροπο βρισκεις στο περιπου την θεση του Δ (το γ ειναι πιο κοντα στην Θ.Ι αφου εχει μεγαλυτερη απολυτη τιμη ταχυτητας ) μετα εκανσ διαφορες πραξεις με τις σχεσεις των ταχυτητων και των φασεων/γωνιων και εγραψα τα ΟΔ ,ΟΓ συναρτησει του Α και βγηκε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
λοιπον οχι δεν λειπει κατι , τελικα την ελυσα σωτσα βγαζει 4.2 αρχικο Α και Α'=4 , ναι εχεις δικιο το Β ειναι το -Α αφου περναει με την σειρα απο τα σημεια και μετα εχει θετικη ταχυτητα. Μου πηρε ενα δισελιδο , ουσιαστικα εκανα ενα στρεφομενο διανυσμα και ειπα οτι το β ειναι κατω στο -Α επισης το Γ αφου εχει θετικη ταχυτητα ειναι 4ο η 1ο τεταρτημοριο , και το δ 2ο η 3ο . Ομως παρατηρουμε οτι η αποσταση ΓΔ ειναι 6 και η ΒΓ 2 αν τα βαλεις στο σχημα ετσι οπως σου λεω θα δεις οτι θα βγαινει ΒΓ>Α αρα Α<2 ομως το ΓΔ θα ειναι μεσα στο Α 6<2 ατοπο! αρα το Γ στο 4ο τεταρημοριο με παρομοιο τροπο βρισκεις στο περιπου την θεση του Δ (το γ ειναι πιο κοντα στην Θ.Ι αφου εχει μεγαλυτερη απολυτη τιμη ταχυτητας ) μετα εκανσ διαφορες πραξεις με τις σχεσεις των ταχυτητων και των φασεων/γωνιων και εγραψα τα ΟΔ ,ΟΓ συναρτησει του Α και βγηκε
Χμμ πολυ εξυπνο ομολογω ουτε καν που μου περασε απτο μυαλο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
εγω ομολογω πως απλα της αφιερωσα αρκετο χρονο
οπως λες :Θεληση να υπαρχει και ολα γινονται :clapup:

Όταν ενα σώμα δεμένο σε νήμα φτάνοντας στο ανωτατο σημείο της τροχιάς Μόλις που κάνει ανακύκλωση σημαίνει Τνημ.=0 η U=0 και όταν λέει να εξετάσεις αν κάνει ανακύκλωση Πρέπει Τνημ>_0 η U>0? Όπου U εννοώ ταχύτητα.

στο ανωτατο σημειο η φραση μολις που κανει ανακυκλωση σημαινει πως : το νημα ειναι τεντωμενο δηλαδη υπαρχει ταση του νηματος (δυναμη), στην ανωτατη θεση το σωμα μολις που κανει ανακυκλωση αρα ισχυει Τ=0 (αυτο ειναι το "μολις " οριακα δηλαδη) η ταχυτητα ωστοσο δεν ειναι 0 γιατι:

Fκεν = Τ + mg = mU^2 /R (ακτινα-μηκος νηματος )
Τ=0 αρα απλοποιουνται οι μαζες και εχουμε
U= ριζα(gR)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top