Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Εσύ επέμενες. :whistle:
(Κατέβασέ τες και γύρνα τες. Δεν τις γύρισα εγώ γιατί θα αλλοιώνονταν ακόμα περισσότερο η ποιότητα αν έβγαζα κάθετα τα screenshots)

Edit: Βασικά όποιος θέλει ας μου στείλει μήνυμα, γιατί φαίνονται λεπτομέριες που δεν χρειάζονται. Λίγο αργά το παρατήρησα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τι χρονιες επεσαν οεφε στασιμο και ηλεκτρικη ταλαντωση ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Το Δ4. των Παν. 2014 λύνεται μόνο με ΑΔΜΕ; Αν πάρω ΘΝΣΚ και βρω το αγων δεν μπορώ να προσδιορίσω το ω που έχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Το Δ4. των Παν. 2014 λύνεται μόνο με ΑΔΜΕ; Αν πάρω ΘΝΣΚ και βρω το αγων δεν μπορώ να προσδιορίσω το ω που έχει;

Είναι
dK/dt = Στ. ω (αλήθεια αυτο δε πρέπει να τον αποδείξουμε; )
Ομως το ω το βγάζεις μόνο με ΑΔΜΕ ή ΘΜΚΕ γιατί το αγ είναι μεταβλητό αφού αλλάζει η ροπή. Άντε και παιρνεις ΘΝΣΚ, τι βγαζεις; το αγ για μια θέση μόνο.

( ενδεχομένως με ανώτερα μαθηματικά βγαίνει χωρίς ενέργειες, δε το ξέρω, τρέχα γύρευε βασικά :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Τα έχω κάνει μαντάρα με το στερεό. Βασικά νομίζω πως επικεντρωθήκαμε τόσο πολύ σε συγκεκριμένα είδη ασκήσεων, και τελικά δεν ξέρω τι να χρησιμοποιώ όταν μου δίνουν άσκηση που δεν έχω συναντήσει παρόμοια της. Τέλος πάντων, ευχαριστώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαλαραα

Νεοφερμένος

Ο Χαλαραα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Είναι
dK/dt = Στ. ω (αλήθεια αυτο δε πρέπει να τον αποδείξουμε; )
Ομως το ω το βγάζεις μόνο με ΑΔΜΕ ή ΘΜΚΕ γιατί το αγ είναι μεταβλητό αφού αλλάζει η ροπή. Άντε και παιρνεις ΘΝΣΚ, τι βγαζεις; το αγ για μια θέση μόνο.

( ενδεχομένως με ανώτερα μαθηματικά βγαίνει χωρίς ενέργειες, δε το ξέρω, τρέχα γύρευε βασικά :P)

Για την αποδειξη αυτου που λες απλα κανεις το εξης
συμφωνα απο το ΘΜΚΕ,το dk ειναι ισο με το dΣw (το αθροισμα των εργων των δυναμεων που εργαζονται) και απο εκει το βγαζεις.
π.χ αν ασκειται μια ροπη μονο εχουμε καθε στιγμη
dk/dt = dΣw/dt = Τ*dθ/dt = Τ*ω = Στ*ω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mikess

Νεοφερμένος

Ο mikess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Η παραγωγιζοντας την Κ=1/2Ιω^2 προκυπτει Κ'=1/2Ι*2ω*ω'=Ι*ω*αγ=Στ*ω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Το ερώτημα δεν ήταν πως βγαίνει, ήταν αν όντως πρέπει να το αποδεικνύω για τις ασκήσεις. Thanks anyway.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fysikoss

Νεοφερμένος

Ο fysikoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
πρέπει να το αποδεικνύεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Μια ερώτηση για το περσινό Δ θέμα πάλι. Γιατί στο ΑΔΜΕ παίρνω μόνο ενέργεια περιστροφικής κίνησης; Η ράβδος δεν κάνει και μεταφορική, εφ' όσον το κέντρο μάζας της μετατοπίζεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαλαραα

Νεοφερμένος

Ο Χαλαραα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Μια ερώτηση για το περσινό Δ θέμα πάλι. Γιατί στο ΑΔΜΕ παίρνω μόνο ενέργεια περιστροφικής κίνησης; Η ράβδος δεν κάνει και μεταφορική, εφ' όσον το κέντρο μάζας της μετατοπίζεται;

Κατα τη μεταφορικη κινηση ενος στερεου,ολα τα σημεια του εχουν καθε χρονικη στιγμη την ιδια ταχυτητα.Στη περιπτωση αυτη στο σημειο Ο (ο αξονας ) τα σημεια που βρισκονται εκει παραμενουν διαρκως ακινητα,και εξαλλου δεν μελετας την κινηση της ραβδου και γενικα τη συμπεριφορα της με σημειο αναφορας το cm αλλα με σημειο αναφορας τον αξονα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
στο δ2 του ΄14 γιατι τη γωνιτσα τη βαζουμε συνφ και οχι ημφ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fysikoss

Νεοφερμένος

Ο fysikoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
γιατί δίνει την γωνία που σχηματίζει η ράβδος με την κατακόρυφο και όχι με τον ορίζοντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Σε αυτά με τις γωνίες πρέπει να δικαιολογούμε αναλυτικά γιατί είναι ίση με την φ ή την παραπληρωματική/συμπληρωματική της; Ή αρκεί να γράψουμε ότι απλά είναι τόσο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fysikoss

Νεοφερμένος

Ο fysikoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
πρέπει να δικαιολογείς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Τον τρόπο παραγωγής ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων δεν μπορώ να πω ότι τον καταλαβαίνω και ιδιαίτερα. Γενικά ό,τι σχετίζεται με ηλεκτρικά φαινόμενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
σε ασκησεις στις ηλεκτρικες μου δινει ας πουμε ένα Δt= x απο το οποιο είτε θα ισχυει Δt= t/4 ή t/2..απο που το καταλαβαινω αυτο;; τα μπερδευω αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαλαραα

Νεοφερμένος

Ο Χαλαραα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Τον τρόπο παραγωγής ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων δεν μπορώ να πω ότι τον καταλαβαίνω και ιδιαίτερα. Γενικά ό,τι σχετίζεται με ηλεκτρικά φαινόμενα...

Τα ηλεκτρομαγνητικα κυματα δημιουργουνται απο μεταβαλλομενα ηλεκτρικα και μαγνητικα πεδια.Τετοια πεδια δημιουργουν τα επιτυχανομενα φορτια.Μονο αυτο να θυμασαι,εστω παπαγαλιστικα για Σ-Λ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Τα ηλεκτρομαγνητικα κυματα δημιουργουνται απο μεταβαλλομενα ηλεκτρικα και μαγνητικα πεδια.Τετοια πεδια δημιουργουν τα επιτυχανομενα φορτια.Μονο αυτο να θυμασαι,εστω παπαγαλιστικα για Σ-Λ.

Εντάξει, αυτά τα θυμάμαι. Αλλά πως και γιατί συμβαίνει αυτό στην ουσία του... δεν έχω ιδέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου γράψει τον συντομότερο ολοκληρωμένο τρόπο για να δικαιολογήσω την γωνία που σχηματίζει το βάρος σε κεκλιμένο επίπεδο γωνίας φ;
Συνήθως κάθομαι και σχεδιάζω τρίγωνα και τετράπλευρα για να το βρω, και μου παίρνει ώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top