Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
ρε παιδια οταν εχουμε μια ΡΑΒΔΟ κατακορυφη, και ενα βλημα την χτυπα, εφαρμοζουμε ΑΔΣ
1) ΓΙΑΤΙ? (βασικη ερωτηση) και
2) ΓΙΑΤΙ λυνεται μονο με ΑΔΣ? παιρνοτας ΑΔΕ, ΑΔΜΕ τελος πάντων, δεν βγαινει. Γιατι μονο με στροφορμη;
3) Ποτε εφαρμοζουμ ΑΔΣ? "οχι εξωτερικες ροπες" μα δεν δεχεται η ραβδος απο το βλημα ροπη οταν γινεται η κρουση;
ουσιαστικά αμα λυθει η 1η απορια σου τοτε θα τα κατανοήσεις ολα...
Σε τετοιου ειδους ασκησεις το πλεονεκτημα της ΑΔΣ είναι οτι δεν χρειαζεται να ανησυχείς για τις απώλειες ενεργειας λογω τριβων και κυριως την εμφανιση των δυναμεων στο εσωτερικό της συνδεσης ραβδου με τοιχο....
αντιθετα αμα παρεις ΑΔΕ/ΑΔΜΕ θα βρεις λαθος αποτελεσμα λογω των παραπανων...ενω στην ΑΔΣ αυτα τα "παρασιτικά φαινόμενα" εξουδετερώνονται;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
ΑΔΣ=;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.

HonoreDeBalzac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HonoreDeBalzac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Ισχύει η μονή συνεπαγωγή στην φυσική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε παιδια αμα μας δινει μια κατακορυφη ραβδο (σαν περσυ) που της ασκειται σταθερη δυναμη F στο ενα ακρο της (οχι αυτο που συνδεεται ακλονητα καπου) και ρωταει ''αν θα κανει ανακυκλωση''. Τι κανουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Ρε παιδια αμα μας δινει μια κατακορυφη ραβδο (σαν περσυ) που της ασκειται σταθερη δυναμη F στο ενα ακρο της (οχι αυτο που συνδεεται ακλονητα καπου) και ρωταει ''αν θα κανει ανακυκλωση''. Τι κανουμε?
Με ΑΔΜΕ βρίσκουμε την ω στην ανώτατη θέση. Για να κάνει η ράβδος ανακύκλωση πρέπει ω>0. Αν ω=0 μάλλον μένει αμανάτι εκεί επάνω. Αν ω δεν βρίσκεται (ρίζα αρνητικού) σημαίνει ότι δεν φτάνει εκεί πάνω, άρα δεν κάνει ανακύκλωση.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ViPeRMiMiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο FA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
ουσιαστικά αμα λυθει η 1η απορια σου τοτε θα τα κατανοήσεις ολα...
Σε τετοιου ειδους ασκησεις το πλεονεκτημα της ΑΔΣ είναι οτι δεν χρειαζεται να ανησυχείς για τις απώλειες ενεργειας λογω τριβων και κυριως την εμφανιση των δυναμεων στο εσωτερικό της συνδεσης ραβδου με τοιχο....
αντιθετα αμα παρεις ΑΔΕ/ΑΔΜΕ θα βρεις λαθος αποτελεσμα λογω των παραπανων...ενω στην ΑΔΣ αυτα τα "παρασιτικά φαινόμενα" εξουδετερώνονται;)

thanks Δημητρη :D

πως γινεται ενα σωματιδιο να εχει στροφορμη (π.χ βλημα) αφου δεν στρεφεται! το βιβλιο λεει οτι στροφορμη ενος υλικου σημειου που κινειται κυκλικα. Αρα εγω αμα πεταξω μια μικρη μπιλια με οριζοντια βολη, θα εχει στροφορμη? τοτε στο L=mur, στο r τι θα μπει; αφου θελει κυκλιη κινηση (ομως στις ασκησεις παιρνουμε οτι το βλημα που χτυπαει μια καθετη ραβδο ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ εχει στροφορμη, και μαλιστα την αποσταση απο το ακρο της ραβδου, αφου κινηθηκε ευθειατο βλημα*)
:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
πως γινεται ενα σωματιδιο να εχει στροφορμη (π.χ βλημα) αφου δεν στρεφεται! το βιβλιο λεει οτι στροφορμη ενος υλικου σημειου που κινειται κυκλικα. Αρα εγω αμα πεταξω μια μικρη μπιλια με οριζοντια βολη, θα εχει στροφορμη? τοτε στο L=mur, στο r τι θα μπει; αφου θελει κυκλικη κινηση (ομως στις ασκησεις παιρνουμε οτι το βλημα που χτυπαει μια καθετη ραβδο ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ εχει στροφορμη, και μαλιστα την αποσταση απο το ακρο της ραβδου, αφου κινηθηκε ευθειατο βλημα*)
1) Για το μπαλάκι που κινείται ευθύγραμμα, θεωρούμε άξονα περιστροφής αυτόν που ΘΑ γίνει. Η διατήρηση της στρουμφορμής ισχύει για άξονα που εμείς ορίζουμε.
2) Κάθε καμπύλη τροχιά, όπως αυτή του μπαλακίου που κάνει οριζόντια βολή, μπορεί για μικρό τμήμα της να θεωρηθεί κυκλική.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faeton

Νεοφερμένος

Ο faeton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Η καμπύλη που προσεγγίζει το στομάχι του Πάγκαλου είναι η ΥΠΕΡΒΟΛΗ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Δεν ξέρω που αλλού να το βάλω οπότε:

Μία εξήγηση θα ήταν καλή. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Δεν ξέρω που αλλού να το βάλω οπότε:

Μία εξήγηση θα ήταν καλή. :hmm:

Στάσιμα κύματα.
Προφανώς εκεί που μένει το αλάτι για να σχηματίσει τις καμπύλες, έχεις μηδενισμό πλάτους.
Ενδιαφέρον θα είχε μία μαθηματική προσομοίωση, αλλά δεν έχω χρόνο τώρα.

edit
ΥΓ: Έχει σημασία και το σχήμα της πλάκας. Μία στρογγυλή πλάκα θα έδινε διαφορετικό σχήμα για την ίδια συχνότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Στάσιμα κύματα.
Προφανώς εκεί που μένει το αλάτι για να σχηματίσει τις καμπύλες, έχεις μηδενισμό πλάτους.
Ενδιαφέρον θα είχε μία μαθηματική προσομοίωση, αλλά δεν έχω χρόνο τώρα.

edit
ΥΓ: Έχει σημασία και το σχήμα της πλάκας. Μία στρογγυλή πλάκα θα έδινε διαφορετικό σχήμα για την ίδια συχνότητα.

Mind=Blown!

Όταν βρείς χρόνο μπορείς να την κάνεις; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jser

Νεοφερμένος

Ο jser αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
τι χανω απο β3 φυσικης δεν εγραψα στ=0 η ασκηση λυμενη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 127 μηνύματα.
Αν μπορεί κάποιος θα με βοηθούσε πολύ να μου προτείνει βιβλία φυσικής..όχι απαραίτητα σχολικά,γενικού περιεχομένου μιας και θέλω να περάσω στο φυσικό και γενικά είμαι θερμός οπαδός οπότε θέλω τώρα το καλοκαίρι να διαβάσω κάτι σχετικό..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Paul G. Hewitt Οι Έννοιες Της Φυσικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 127 μηνύματα.
Καλό ακούγεται..κανείς άλλος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Άλλες Φυσικές ίσως είναι..περισσότερο ακατανόητες για σένα λόγω του επιπέδου σου στα Μαθηματικά. Νομίζω ένα εκλαϊκευμένο βιβλίο Φυσικής σαν του Hewitt θα σε βοηθήσει. Οι Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης (www.cup.gr) έχουν φοβερά βιβλία Μαθηματικών, Προγραμματισμού και Φυσικής για το Πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Ρε παιδιά δε βγάζει νόημα η άσκηση.Κάνω προσομοίωση του πειράματος στο μυαλό μου και δε κάνει γ.α.τ.

Υλικό σημείο μάζας 30 gr κινείται σε ευθύγραμμη τροχιά πάνω στον άξονα των x μεταξύ 2 σημείων Α,Γ
Σε κάθε σημείο Μ της τροχιάς του δέχεται από τα Α,Γ ελκτικές δυνάμεις με μέτρο: F1=8 (AM) kai F2=4 (MΓ) αντίστοιχα.

Να δειχθεί ότι το υλικό σημείο κάνει γραμμική αρμονική ταλάντωση.
Να υπολογίσω τη περίοδο.

Μα δε θα κάνει όμως!Αφού το Μ θα κινείται και θα δέχεται πάντα δύναμη προς το Α ίση με 4 N τότε δε θα υπάρχει κάποια δύναμη να το αναγκάζει να γυρνάει προς το Γ.Δίκιο δεν έχω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κατερω

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η κατερω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Ρε παιδιά δε βγάζει νόημα η άσκηση.Κάνω προσομοίωση του πειράματος στο μυαλό μου και δε κάνει γ.α.τ.

Υλικό σημείο μάζας 30 gr κινείται σε ευθύγραμμη τροχιά πάνω στον άξονα των x μεταξύ 2 σημείων Α,Γ
Σε κάθε σημείο Μ της τροχιάς του δέχεται από τα Α,Γ ελκτικές δυνάμεις με μέτρο: F1=8 (AM) kai F2=4 (MΓ) αντίστοιχα.

Να δειχθεί ότι το υλικό σημείο κάνει γραμμική αρμονική ταλάντωση.
Να υπολογίσω τη περίοδο.

Μα δε θα κάνει όμως!Αφού το Μ θα κινείται και θα δέχεται πάντα δύναμη προς το Α ίση με 4 N τότε δε θα υπάρχει κάποια δύναμη να το αναγκάζει να γυρνάει προς το Γ.Δίκιο δεν έχω;

Οι δυναμεις F1 και F2 που λες ειναι αναλογες της αποστασης ΑΜ και ΜΓ. Δεν θα δεχεται παντα ιση με 4 ή 8 που λες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Πως συμπέρανε ότι θα είναι ανάλογες της απόστασης;Αφού μου λέει:

Σε κάθε σημείο Μ της τροχιάς του δέχεται από τα Α,Γ ελκτικές δυνάμεις με μέτρο: F1=8 (AM) kai F2=4 (MΓ) αντίστοιχα.

Άρα εγώ αντιλαμβάνομαι ότι σε κάθε σημείο Μ που θα κινείται στον άξωνα των χ ανάμεσα στα Α,Γ θα δέχεται δυνάμεις σταθερού μέτρου,isn't it? :/:

Επίσης,έχω ένα ελατήριο που το ένα του άκρο στηρίζεται στο ταβάνι.Πρέπει να βρω τη μεταβολή της κινητικής ενέργειας στη Θέση Ισσοροπίας,και στην ακραία θετική.Όμως ξέρω ότι dK/dt=ΣF*u. Στη Θ.Ι όμως ΣF= 0 και στην ακραία θετική u= 0 άρα η μεταβολή της κινητικής και στις 2 περιπτώσεις βγαίνει 0.Αυτό δε μπορώ να το εξηγήσω λογικά.To d,συμβολίζει ένα μικρόοοοοοο χρονικό διάστημα.Δηλαδή το αποτέλεσμα που έχω μου λέει ότι για ένα πολυυυυυ μικρό χρονικό διάστημα στη Θ.Ι πχ το σώμα δε θα μειώσει τη κινητική του ενέργεια.Αυτό πως στέκει λογικά;Μήπως αυτό σημαίνει ότι η ταχύτητα θα είναι max στη Θ.Ι για ένα d1>d ;
Eγώ νόμιζα ότι στη Θ.Ι το σώμα παίρνει στιγμιαία τη Umax.Παράξενα πράματα.Εκτός αν εφαρμόσουμε τη θεωρία της σχετικότητας όπου επειδή η U θα είναι μεγαλύτερη δυνατή στη Θ.Ι ο χρόνος για το σύστημα του σώματος εκείνη τη περίοδο θα κυλά πιο αργά οπότε το d αποκτά διαφορετική σημασία :Ρ Οχι εε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top