Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Μου εξηγει καποιος,τι ειναι το κεντρο μαζας και τι το κεντρο βαρους,και τι διαφορα εχουν μεταξυ τους??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Κέντρο μάζας: Το κέντρο μάζας ενός συστήματος σωμάτων ορίζεται ως το άθροισμα των γινομένων της μάζας κάθε σώματος επί την αντίστοιχη απόσταση, προς τη συνολική μάζα του συστήματος.
Αν ένα αντικείμενο έχει ομοιόμορφη κατανομή πυκνότητας (ομοιογενές) τότε το κέντρο μάζας του συμπίπτει με το γεωμετρικό κέντρο του σώματος.Πρέπει να ξέρεις ότι το κέντρο μάζας ενός σώματος δεν συμπίπτει πάντα με το γεωμετρικό του κέντρο και ότι στη φυσική, το κέντρο μάζας ενός σώματος ή ενός συστήματος σωμάτων είναι το σημείο το οποίο συμπεριφέρεται ως η μάζα όλου του σώματος ή του συστήματος, να είναι συγκεντρωμένη σ' αυτό.

Κέντρο βάρους: Το κέντρο βάρους γενικά θεωρείται ότι η Βαρύτητα εφαρμόζεται σε κάθε σημείο ενός σώματος έλκοντας αυτό προς το κέντρο της Γης. Έτσι όλες οι δυνάμεις που ασκούνται σ΄ ένα σώμα λόγω της σμίκρυνσης αυτού σε σχέση με την ακτίνα της Γης θεωρούνται παράλληλες. Η συνισταμένη όλων αυτών ονομάζεται βάρος του σώματος. Το σημείο εφαρμογής αυτής της συνισταμένης πάνω στο σώμα ονομάζεται κέντρο βάρους του σώματος. Σε περίπτωση που το πεδίο βαρύτητας είναι ομοιογενές σε όλο τον χώρο που καταλαμβάνει το σώμα και η πυκνότητα του σώματος έχει ομοιόμορφη κατανομή, το κέντρο βάρους είναι το ίδιο σημείο με το κέντρο μάζας του σώματος.

Περισσότερα: https://el.wikipedia.org/wiki/Κέντρο_βάρους
https://el.wikipedia.org/wiki/Κέντρο_μάζας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Εισαι β λυκ. Που τα ξερεις αυτα? Εγω ,τεσπα,αναφερομαι στη στροφικη κινηση που ειναι υλη της Γ' :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Φυσικό θέλω να περάσω:P
Γενικά ψάχνομαι πάνω σε ότι έχει σχέση με την φυσική και θέλω να έχω άποψη πάνω της.Αν δεν σε κάλυψε η απάντηση μου μπορεί να στο επιβεβαίωση και κάποιος άλλος.

Η στροφική κίνηση εισάγεται στην κυκλική έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Φυσικό θέλω να περάσω:P
Γενικά ψάχνομαι πάνω σε ότι έχει σχέση με την φυσική και θέλω να έχω άποψη πάνω της.Αν δεν σε κάλυψε η απάντηση μου μπορεί να στο επιβεβαίωση και κάποιος άλλος.

Η στροφική κίνηση εισάγεται στην κυκλική έτσι;


Ναι,αμε. Στη στροφικη αλλαζει ο προσανατολισμος του σωματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Υπαρχει καποιο "σκοτεινο" σημειο που θα επρεπε να προσεξω στη Φυσικη Γενικης στο 1ο Κεφ. ; :P

(γραφω διαγωνισμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Υπαρχει καποιο "σκοτεινο" σημειο που θα επρεπε να προσεξω στη Φυσικη Γενικης στο 1ο Κεφ. ;
Ένα καφάλαιο με τίτλο "ΤΟ ΦΩΣ" δεν θα μπορούσε να έχει "σκοτεινά" σημεία...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Ένα καφάλαιο με τίτλο "ΤΟ ΦΩΣ" δεν θα μπορούσε να έχει "σκοτεινά" σημεία...



Χαχαχ. Ευχαριστω πολυ !
Το λεω γιατι γραφουμε με ανοιχτα βιβλια και αναρωτιεμαι μηπως υπαρχει καμια παγιδα στο ολο θεμα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Χαχαχ. Ευχαριστω πολυ !
Το λεω γιατι γραφουμε με ανοιχτα βιβλια και αναρωτιεμαι μηπως υπαρχει καμια παγιδα στο ολο θεμα. :P

Διαβασε για το ορατο φως( 400-700nm) και μη σας βαλει καμια ερωτηση του τυπου αν αλλαζει η συχνοτητα . Μενει ΠΑΝΤΑ σταθερη. Ειναι σε μια σελιδα κατω κατω. Τετοια ερωτηση μας εβαλε εμας και οι περισσοτεροι μπερδευτηκαν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Διαβασε για το ορατο φως( 400-700nm) και μη σας βαλει καμια ερωτηση του τυπου αν αλλαζει η συχνοτητα . Μενει ΠΑΝΤΑ σταθερη. Ειναι σε μια σελιδα κατω κατω. Τετοια ερωτηση μας εβαλε εμας και οι περισσοτεροι μπερδευτηκαν!

Α ευχαριστω πολυ ! Θα το υπογραμμισω. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

liofagos

Νεοφερμένος

Ο liofagos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Κατα τη συνθεση 2 ΑΑΤ της ιδιας διευθυνσης που γινονται γυρω απο το ιδιο σημειο, προκυπτει ΑΑΤ σταθερου πλατους μονο οταν οι επιμερους ταλαντωσεις εχουν:
α)ισες συχνοτητες
β)παραπλησιες συχνοτητες
γ)διαφορετικες συχνοτητες
δ)συχνοτητες που η μια ειναι ακεραιο πολλαπλασιο της αλλης

το β εχω βαλει, γιατί ειναι λαθος ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Γιατί σου λέει "σταθερού πλάτους" , αν ισχύει αυτό που λες, θα είχες αυξομείωση του πλάτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

P@NT?LO$

Νεοφερμένος

Ο P@NT?LO$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ!! ας την λυσει καποιος! ευχαριστω!!
στην επιφανεια ενος υγρου δημιουργουντα εγκαρσια κυματα ιδιου πλατους Α και ιδιας συχνοτητας f απο τις 2 συγχρονες πηγες Π1 ,Π2. Σε ενα σημειο της επιφανειας του υγρου βρισκεται ενα μικρο κομματι φελλου το οποιο εκτελει Α.Α.Τ πλατους 2Α και ενεργειας Ε.Αν οι πηγες εκτελεσουν ταλαντωση ιδιου πλατους Α και διπλασιας συχνοτητας f'=2f:
1)Το πλατος της ταλαντωσης του φελλου θα ειναι: α)Α β) 2Α γ) μηδεν
2)Η ενεργεια ταλαντωσης του φελλου θα ειναι: α)μηδεν β)Ε γ)4Ε
ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΣΤΕ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΣΑΣ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
στην επιφανεια ενος υγρου δημιουργουντα εγκαρσια κυματα ιδιου πλατους Α και ιδιας συχνοτητας f απο τις 2 συγχρονες πηγες Π1 ,Π2. Σε ενα σημειο της επιφανειας του υγρου βρισκεται ενα μικρο κομματι φελλου το οποιο εκτελει Α.Α.Τ πλατους 2Α και ενεργειας Ε.Αν οι πηγες εκτελεσουν ταλαντωση ιδιου πλατους Α και διπλασιας συχνοτητας f'=2f:
1)Το πλατος της ταλαντωσης του φελλου θα ειναι: α)Α β) 2Α γ) μηδεν
2)Η ενεργεια ταλαντωσης του φελλου θα ειναι: α)μηδεν β)Ε γ)4Ε
ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΣΤΕ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΣΑΣ!
Αρχικά: Α'=2Α => r1 - r2 = κ.λ
Τελικά: f΄=2f => λ'=λ/2 => r1 - r2 = κ.λ =(2κ).λ' => Α'=2Α
Ε = ½D(2Α)² = ίδια (D δεν αλλάζει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Κατα τη συνθεση 2 ΑΑΤ της ιδιας διευθυνσης που γινονται γυρω απο το ιδιο σημειο, προκυπτει ΑΑΤ σταθερου πλατους μονο οταν οι επιμερους ταλαντωσεις εχουν:
α)ισες συχνοτητες
β)παραπλησιες συχνοτητες
γ)διαφορετικες συχνοτητες
δ)συχνοτητες που η μια ειναι ακεραιο πολλαπλασιο της αλλης

το β εχω βαλει, γιατί ειναι λαθος ?

μήπως είναι το δ;
με κάθε επιφύλαξη το πιθανότερο να είναι λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Κατα τη συνθεση 2 ΑΑΤ της ιδιας διευθυνσης που γινονται γυρω απο το ιδιο σημειο, προκυπτει ΑΑΤ σταθερου πλατους μονο οταν οι επιμερους ταλαντωσεις εχουν:
α)ισες συχνοτητες
β)παραπλησιες συχνοτητες
γ)διαφορετικες συχνοτητες
δ)συχνοτητες που η μια ειναι ακεραιο πολλαπλασιο της αλλης
το β εχω βαλει, γιατί ειναι λαθος ?
μήπως είναι το δ;
με κάθε επιφύλαξη το πιθανότερο να είναι λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

P@NT?LO$

Νεοφερμένος

Ο P@NT?LO$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Αρχικά: Α'=2Α => r1 - r2 = κ.λ
Τελικά: f΄=2f => λ'=λ/2 => r1 - r2 = κ.λ =(2κ).λ' => Α'=2Α
Ε = ½D(2Α)² = ίδια (D δεν αλλάζει).

ευχαριστω... σου εχω αλλο ενα :D
Κατα μηκος γραμμικου ελαστικου μεσου εχει σχηματιστει στασιμο αρμονικο κυμα. Δυο σημεια Κ,Λ του μεσου βρισκονται εκατερωθεν ενος δεσμου σε αποστασεις dκ=λ/8 και dΛ=λ/12 αντιστοιχα. Να αιτιολογησετε την ορθοτητα ή το λαθος των παρακατω προτασεων.
1)Η διαφορα φασης μεταξυ των Κ,Λ ειναι μηδεν
2)Η μεγιστη ταχυτητα του Κ ειναι φορες μεγαλυτερη απο τη μεγιστη ταχυτητα του Λ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
ευχαριστω... σου εχω αλλο ενα :D
Κατα μηκος γραμμικου ελαστικου μεσου εχει σχηματιστει στασιμο αρμονικο κυμα. Δυο σημεια Κ,Λ του μεσου βρισκονται εκατερωθεν ενος δεσμου σε αποστασεις dκ=λ/8 και dΛ=λ/12 αντιστοιχα. Να αιτιολογησετε την ορθοτητα ή το λαθος των παρακατω προτασεων.
1)Η διαφορα φασης μεταξυ των Κ,Λ ειναι μηδεν
2)Η μεγιστη ταχυτητα του Κ ειναι φορες μεγαλυτερη απο τη μεγιστη ταχυτητα του Λ
1) ΛΑΘΟΣ (είναι π).
2) ΣΩΣΤΟ (εύκολα βρίσκεις ότι τα Κ,Λ απέχουν από κοιλίες λ/8 και λ/6 , οπότε βρίσκεις τα πλάτη τους Α2̅ και Α , κλπ...)
Υ.Γ. Τι θα πει η μητέρα μου όταν ανακαλύψει την εξαφάνιση των 2/3 των μελομακάρονων που χθες δημιούργησε?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

P@NT?LO$

Νεοφερμένος

Ο P@NT?LO$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
το πρωτο ειναι π οκ...αλλα γιατι?? :/
οσο για τα μελομακαρουνα... καλα καντιλια... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

P@NT?LO$

Νεοφερμένος

Ο P@NT?LO$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Dias απο ποιον τυπο θα το βρω το πλατος ρε φιλε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top