Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

kwztas

Νεοφερμένος

Ο kwztas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους! Εχω μια μκρη απορια σχετικα με τον ρυθμο μεταβολης της ορμης. Οταν σε μια ασκηση με μηχανικη ταλαντωση μας ζητανε την μεγιστη τιμη του ρυθμου μεταβολης της ορμης ενος σωματος, στην ουσια μας ζητανε τη μεγιστη τιμη της δυναμης επαναφορας του σωματος;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Brightside17

Νεοφερμένος

Η Brightside17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
p=m*u
οπότε dp = m*du
dp/dt = m*du/dt , όμως du/dt = a
άρα dp/dt = ma = ΣF = -Dx
και όπως είπες, επειδή θέλει μέγιστο ρυθμό θα βαλεις οπου χ το πλατος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwztas

Νεοφερμένος

Ο kwztas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστώ Brightside :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Ηλεκτρικό κύκλωμα αποτελείται απο πυκνωτή με χωρητικότητα C,ιδανικό πηνίο με συντελεστή αυτεπαγωγής L= 2 mH και διακόπτη δ.Η ωμική αντίσταση του κυκλώματος θεωρείται αμελητέα.Αρχικά ο διακόπτης δ είναι ανοικτός και ο πυκνωτής πλήρως φορτισμένος.Όταν ο διακόπτης κλείνει,το κύκλωμα εκτλεί αμείωτη ηλεκτρική ταλάντωση με περίοδο Τ= 40π ms.Η ολική ενέργεια του κυκλώματος είναι Ε= 4 mJ.
Καθώς το κύκλωμα εκτελεί ταλαντώσεις,χρησιμοποιώντας μονωτικά γάντια αυξάνουμε ακαριαία την απόσταση μεταξύ των οπλισμών του πυκνωτή,με αντίστοιχη δαπάνη ενέργειας W= 5 mJ.

Α1. Πόση είναι η νέα τιμή της μέγιστης έντασης του ρεύματος στο κύκλωμα;
Α2. Αν η αρχική απόσταση των οπλισμών του πυκνωτή ήταν 4mm ,πόσο απομακρύναμε τους οπλισμούς;
Α3. Πόσες παραπάνω ταλαντώσεις σε κάθε δευτερόλεπτο θα κάνει το νέο κύκλωμα σε σχέση με το αρχικό;

υγ.Δε βρήκα κανενα θρεντ που να κανουν συλλογές απο ασκήσεις στη Φυσική,οπότε το έβαλα εδώ το ασκησάκι.:)

Πάντως απο περιέργεια την προσπάθησα,αλλά 1η φορά βλέπω παρόμοια άσκηση στις ηλεκτρικές ταλαντώσεις :'(
Βέβαια την έχω λύσει όμως δεν είμαι και πολύ σίγουρη . . .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Ηλεκτρικό κύκλωμα αποτελείται απο πυκνωτή με χωρητικότητα C,ιδανικό πηνίο με συντελεστή αυτεπαγωγής L= 2 mH και διακόπτη δ.Η ωμική αντίσταση του κυκλώματος θεωρείται αμελητέα.Αρχικά ο διακόπτης δ είναι ανοικτός και ο πυκνωτής πλήρως φορτισμένος.Όταν ο διακόπτης κλείνει,το κύκλωμα εκτλεί αμείωτη ηλεκτρική ταλάντωση με περίοδο Τ= 40π ms.Η ολική ενέργεια του κυκλώματος είναι Ε= 4 mJ.
Καθώς το κύκλωμα εκτελεί ταλαντώσεις,χρησιμοποιώντας μονωτικά γάντια αυξάνουμε ακαριαία την απόσταση μεταξύ των οπλισμών του πυκνωτή,με αντίστοιχη δαπάνη ενέργειας W= 5 mJ.

Α1. Πόση είναι η νέα τιμή της μέγιστης έντασης του ρεύματος στο κύκλωμα;
Α2. Αν η αρχική απόσταση των οπλισμών του πυκνωτή ήταν 4mm ,πόσο απομακρύναμε τους οπλισμούς;
Α3. Πόσες παραπάνω ταλαντώσεις σε κάθε δευτερόλεπτο θα κάνει το νέο κύκλωμα σε σχέση με το αρχικό;

υγ.Δε βρήκα κανενα θρεντ που να κανουν συλλογές απο ασκήσεις στη Φυσική,οπότε το έβαλα εδώ το ασκησάκι.:)

Δεν κατάλαβα αν την προτείνεις για άσκηση ή ζητάς να σου τη λύσουμε, γιαυτό δίνω τις απαντήσεις.
Α1. Ι=3Α,
Α2. ΔL=9-4=5mm,
Α3. περίπου 4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα αν την προτείνεις για άσκηση ή ζητάς να σου τη λύσουμε, γιαυτό δίνω τις απαντήσεις.
Α1. Ι=3Α,
Α2. ΔL=9-4=5mm,
Α3. περίπου 4

Για να πω την αλήθεια,και τα 2.
Απλά το Α1 μου βγήκε όντως 3Α .Έχει μονο 1 τρόπο λύσης το ερώτημα αυτό;
Το Α3 πώς προέκυψε; αν επιτρέπεται βέβαια να μου πεις ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Για να πω την αλήθεια,και τα 2.
Απλά το Α1 μου βγήκε όντως 3Α .Έχει μονο 1 τρόπο λύσης το ερώτημα αυτό;
Το Α3 πώς προέκυψε; αν επιτρέπεται βέβαια να μου πεις ...
Επειδή δεν έχω χρόνο θα σου περιγράψω τη λύση
Από τον τύπο της περιόδου βρίσκω τη χωρητικότητα C=0,2F
Από τον τύπο της ενέργειας πυκνωτή το μέγιστου φορτίο Q=0,04Cb που μένει αμετάβλητο (το σύστημα δεν συνδέεται με πηγή για να προσθέσει ή να αφαιρέσει φορτίο)
Η ενέργεια γίνεται 9mJ και από τον τύπο αυτής με γνωστό το φορτίο βρίσκω την νέα χωρητικότητα C'=0,8/9 F
Η νέα περίοδος γίνεται Τ'=80π/3 ms και τότε Ι'=ω'Q=3A
Από τον λόγο των χωρητικοτήτων C'/C=L/L' βρίσκω L'=9mm και ΔL=9-4=5mm
Τέλος από τον ορισμό της συχνότητας που εκφράζει τον αριθμό των επαναλήψεων σε ένα δευτερόλεπτο έχω Δf=f'-f=(3000/80π)-(1000/40π)=3,98 ταλαντώσεις στο δευτερόλεπτο
Νομίζω πως σε βοήθησα αρκετά. Οι πράξεις δικές σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ViPeRMiMiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο FA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!
Έχω και εγώ να ρωτήσω κάτι.Είναι ενας φιλος μου που πηγαινει φετος Γ λυκείου και με ρωτα για τη φυσικη.Ε λοιπον μου έδωσε σημερα καμποσες ασκησεις να τις δω και να τις λυσω,ενω ταυτοχρονα τις λυνει και αυτος.Μετα θελει να δει,λεει αν συμπιπτουν οι απαντήσεις μας.Μην ανησυχείτε,δεν του τις δινω έτοιμες:bleh:

Πιο συγκεκριμενα,ειναι ενα ερώτημα σε άσκηση και μας βγαινουν διαφορετικες λύσεις.
Στα δύο άκρα λείου επιπέδου στερεώνουμε τα άκρα δύο ιδανικών ελατηρίων με σταθερές Κ1=60 Ν/m και Κ2=140 Ν/m αντίστοιχα.
Στα ελεύθερα άκρα των ελατηρίων,δένουμε ένα σώμα Σ μάζας m =2 kg ώστε τα ελατήρια να έχουν το φυσικό τους μήκος. Εκτρέπουμε το σώμα Σ κατα Α=0,2 m προς τα δεξιά και τη χρονική στιγμή t=0 αφήνουμε το σώμα ελεύθερο.
Δ1. Να αποδείξετε οτι το σώμα Σ εκτελεί α.α.τ. .
Δ2. Να γράψετε τη σχέση που δίνει την απομάκρυνση του σώματος Σ απο τη ΘΙΤ σε συνάρτηση με το χρόνο.Να θεωρήσετε θετικη φορα προς τα δεξιά.
Δ3. Να εκφράσετε το λόγο της δυναμικής ενέργειας της ταλάντωσης προς τη μέγιστη κινητική ενέργεια σε συνάρτηση με την απομάκρυνση χ.
Δ4. Τη στιγμή που το ελατήριο σταθεράς Κ1 βρίσκεται στη θέση χ= +Α/2 , αφαιρείται ακαριαία το ελατήριο σταθεράς Κ2.Να υπολογίσετε το πλάτος της ταλάντωσης.


Ντάξει,τα 3 πρώτα ερωτήματα δε τα θέλω,απλά τα έγραψα για να είναι ολόκληρη η άσκηση.
Για το Δ4 κοντεύουμε να πλακωθούμε.Εμένα βγήκε οτι το νεο πλάτος Α της ταλάντωσης είναι ριζα 11 εκατοστα (!)

υγ. Συγγνώμη για την απουσία σχήματος,αν δε το καταλάβετε απο την εκφώνηση,πειτε μου πώς να σας το στείλω.
υγ2.Σας ευχαριστώ προκαταβολικά !! :D


Αμα παρεις τον τυπο T=2π (ριζα) m/K1 θα σου βγει T=2π(ριζα)2kg/60 (einai k1 γιατι το k2 δεν υπαρχει) και ασχετα αν λεει Α/2 δεν μας νοιαζει γιατι η περιοδος εναι ανεξαρτητη του πλατους. Οποτε δεν βγαινει Ριζα11, αλλα Τ=2π(ΡΙΖΑ)2/60 :D

Αμα παρεις τον τυπο T=2π (ριζα) m/K1 θα σου βγει T=2π(ριζα)2kg/60 (einai k1 γιατι το k2 δεν υπαρχει) και ασχετα αν λεει Α/2 δεν μας νοιαζει γιατι η περιοδος εναι ανεξαρτητη του πλατους. Οποτε δεν βγαινει Ριζα11, αλλα Τ=2π(ΡΙΖΑ)2/60 :D

Εκτος φυσικα αν ειπα καμια λαλακια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Kostakis777

Νεοφερμένος

Ο Kostakis777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Έχω αφιερώσει 2 ώρες ακριβώς και δεν έχω καταφέρει να βρω τίποτα..αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει...
Σώμα m1=1Kg είναι δεμένο σε οριζόντιο ελατήριο σταθεράς k=400 N/m to άλλο άκρο του οποίου έχει συνδεθεί σε κατακόρυφο τοίχο.Συμπιέζουμε το σύστημα σώμα-ελατήριο κατά 0,4 m και στη συνέχεια το αφήνουμε ελεύθερο.Τη στιγμή που το σώμα διέρχεται για πρώτη φορά από τη θέση χ=+Α/2,συγκρούεται πλαστικά με σώμα μάζας m2=3Kg το οποίο κινείται κατά την ίδια διεύθυνση με εκείνη του σώματος m1 με αντίθετη όμως φορά και με ταχύτητα μέτρου u2=2*(ρίζα 3)/3 m/s.
α.Να υπολογίσετε σε πόσο χρόνο από τη στιγμή που αφήσαμε ελεύθερο και με ποια ταχύτητα φτάνει το σώμα m1 στη θέση της κρούσης.
β.Να γράψετε την εξίσωση απομάκρυνσης της ταλάντωσης που εκτελεί το συσσωμάτωμα,θεωρώντας ως αρχή των χρόνων τη στιγμή της κρούσης και ως θετική φορά τη φορά του άξονα χ'χ.
γ.Να υπολογίσετε το έργο της δύναμης επαναφοράς από τη θέση που ολοκληρώθηκε η κρούση μέχρι τη στιγμή που το συσσωμάτωμα διέρχεται από το μισό της μέγιστης αρνητικής απομάκρυνσης για πρώτη φορά.
δ.Να γράψετε την εξίσωση του ρυθμού μεταβολής της κινητικής ενέργειας του συσσωματώματος σε συνάρτηση με το χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στην παραπάνω άσκηση αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι ότι μετά την κρούση αλλάζει η Θέση Ισορροπίας και ότι πρέπει να βρεις την καινούρια Θέση Ισορροπίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Στην παραπάνω άσκηση αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι ότι μετά την κρούση αλλάζει η Θέση Ισορροπίας και ότι πρέπει να βρεις την καινούρια Θέση Ισορροπίας.

Αφού είναι σε οριζόντιο δεν αλλάζει η θέση ισσοροπίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αφού είναι σε οριζόντιο δεν αλλάζει η θέση ισσοροπίας.

Ναι, ξέρω να διαβάζω :P (ούτε που το είδα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostakis777

Νεοφερμένος

Ο Kostakis777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Έχω αφιερώσει 2 ώρες ακριβώς και δεν έχω καταφέρει να βρω τίποτα..αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει...
Σώμα m1=1Kg είναι δεμένο σε οριζόντιο ελατήριο σταθεράς k=400 N/m to άλλο άκρο του οποίου έχει συνδεθεί σε κατακόρυφο τοίχο.Συμπιέζουμε το σύστημα σώμα-ελατήριο κατά 0,4 m και στη συνέχεια το αφήνουμε ελεύθερο.Τη στιγμή που το σώμα διέρχεται για πρώτη φορά από τη θέση χ=+Α/2,συγκρούεται πλαστικά με σώμα μάζας m2=3Kg το οποίο κινείται κατά την ίδια διεύθυνση με εκείνη του σώματος m1 με αντίθετη όμως φορά και με ταχύτητα μέτρου u2=2*(ρίζα 3)/3 m/s.
α.Να υπολογίσετε σε πόσο χρόνο από τη στιγμή που αφήσαμε ελεύθερο και με ποια ταχύτητα φτάνει το σώμα m1 στη θέση της κρούσης.
β.Να γράψετε την εξίσωση απομάκρυνσης της ταλάντωσης που εκτελεί το συσσωμάτωμα,θεωρώντας ως αρχή των χρόνων τη στιγμή της κρούσης και ως θετική φορά τη φορά του άξονα χ'χ.
γ.Να υπολογίσετε το έργο της δύναμης επαναφοράς από τη θέση που ολοκληρώθηκε η κρούση μέχρι τη στιγμή που το συσσωμάτωμα διέρχεται από το μισό της μέγιστης αρνητικής απομάκρυνσης για πρώτη φορά.
δ.Να γράψετε την εξίσωση του ρυθμού μεταβολής της κινητικής ενέργειας του συσσωματώματος σε συνάρτηση με το χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Έχω αφιερώσει 2 ώρες ακριβώς και δεν έχω καταφέρει να βρω τίποτα..αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει...
Σώμα m1=1Kg είναι δεμένο σε οριζόντιο ελατήριο σταθεράς k=400 N/m to άλλο άκρο του οποίου έχει συνδεθεί σε κατακόρυφο τοίχο.Συμπιέζουμε το σύστημα σώμα-ελατήριο κατά 0,4 m και στη συνέχεια το αφήνουμε ελεύθερο.Τη στιγμή που το σώμα διέρχεται για πρώτη φορά από τη θέση χ=+Α/2,συγκρούεται πλαστικά με σώμα μάζας m2=3Kg το οποίο κινείται κατά την ίδια διεύθυνση με εκείνη του σώματος m1 με αντίθετη όμως φορά και με ταχύτητα μέτρου u2=2*(ρίζα 3)/3 m/s.
α.Να υπολογίσετε σε πόσο χρόνο από τη στιγμή που αφήσαμε ελεύθερο και με ποια ταχύτητα φτάνει το σώμα m1 στη θέση της κρούσης.
β.Να γράψετε την εξίσωση απομάκρυνσης της ταλάντωσης που εκτελεί το συσσωμάτωμα,θεωρώντας ως αρχή των χρόνων τη στιγμή της κρούσης και ως θετική φορά τη φορά του άξονα χ'χ.
γ.Να υπολογίσετε το έργο της δύναμης επαναφοράς από τη θέση που ολοκληρώθηκε η κρούση μέχρι τη στιγμή που το συσσωμάτωμα διέρχεται από το μισό της μέγιστης αρνητικής απομάκρυνσης για πρώτη φορά.
δ.Να γράψετε την εξίσωση του ρυθμού μεταβολής της κινητικής ενέργειας του συσσωματώματος σε συνάρτηση με το χρόνο.
αν δεν έκανα λάθος με τόσα πολλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • tal.jpg
    tal.jpg
    2.4 MB · Εμφανίσεις: 169

liofagos

Νεοφερμένος

Ο liofagos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Δ3 Δ4 Δ5 οποιος μπορει ειναι αναγκη...

Στο πάνω άκρο κατακόρυφου ιδανικού ελατηρίου σταθεράς k = 80 π2 N/m είναι συνδεδεμένος δίσκος μάζας M = 5 Kg που ισορροπεί. Το κάτω άκρο του ελατηρίου είναι ακλόνητα στερεωμένο σε δάπεδο από ύψος h1 = 5 m πάνω από το δίσκο αφήνεται να πέσει ελεύθερα μια σφαίρα μάζας m = 1 Kg, η οποία συγκρούεται μετωπικά με τον δίσκο και η διάρκεια κρούσης είναι αμελητέα. Μετά την κρούση η σφαίρα αναπηδά κατακόρυφα και φτάνει σε ύψος h2 = 1,25 m πάνω από την θέση ισορροπίας του δίσκου. Να υπολογίσετε:
α) το μέτρο της ταχύτητας του δίσκου και της σφαίρας αμέσως μετά την κρούση.
β) την % μείωση της κινητικής ενέργειας της σφαίρας λόγω της κρούσης.
γ) τη θέση του δίσκου τη στιγμή που η σφαίρα φτάνει στο ύψος h2.
δ) τη δύναμη επαναφοράς που ασκείται στο δίσκο σε σχέση με την απομάκρυνση από τη θέση ισορροπίας και να τη σχεδιάσετε σε αριθμημένους άξονες. ε) Το μέτρο του ρυθμού μεταβολής της δυναμικής ενέργειας του ελατηρίου, αμέσως μετά την κρούση.
Δίνονται η επιτάχυνση βαρύτητας g =10m/s2 και π2 = 10.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostakis777

Νεοφερμένος

Ο Kostakis777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
αν δεν έκανα λάθος με τόσα πολλά
Να σαι καλα φιλε!

αν δεν έκανα λάθος με τόσα πολλά
Στον τριγωνομετερικο κυκλο νομιζω εχεις αντιστοιχισει λαθος το +Α/2..τα + ειναι πανω απο το 0..διορθωσε με αν κανω λαθος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Δ3 Δ4 Δ5 οποιος μπορει ειναι αναγκη...

Στο πάνω άκρο κατακόρυφου ιδανικού ελατηρίου σταθεράς k = 80 π2 N/m είναι συνδεδεμένος δίσκος μάζας M = 5 Kg που ισορροπεί. Το κάτω άκρο του ελατηρίου είναι ακλόνητα στερεωμένο σε δάπεδο από ύψος h1 = 5 m πάνω από το δίσκο αφήνεται να πέσει ελεύθερα μια σφαίρα μάζας m = 1 Kg, η οποία συγκρούεται μετωπικά με τον δίσκο και η διάρκεια κρούσης είναι αμελητέα. Μετά την κρούση η σφαίρα αναπηδά κατακόρυφα και φτάνει σε ύψος h2 = 1,25 m πάνω από την θέση ισορροπίας του δίσκου. Να υπολογίσετε:
α) το μέτρο της ταχύτητας του δίσκου και της σφαίρας αμέσως μετά την κρούση.
β) την % μείωση της κινητικής ενέργειας της σφαίρας λόγω της κρούσης.
γ) τη θέση του δίσκου τη στιγμή που η σφαίρα φτάνει στο ύψος h2.
δ) τη δύναμη επαναφοράς που ασκείται στο δίσκο σε σχέση με την απομάκρυνση από τη θέση ισορροπίας και να τη σχεδιάσετε σε αριθμημένους άξονες. ε) Το μέτρο του ρυθμού μεταβολής της δυναμικής ενέργειας του ελατηρίου, αμέσως μετά την κρούση.
Δίνονται η επιτάχυνση βαρύτητας g =10m/s2 και π2 = 10.
Τόσα πολλά;

Στον τριγωνομετερικο κυκλο νομιζω εχεις αντιστοιχισει λαθος το +Α/2..τα + ειναι πανω απο το 0..διορθωσε με αν κανω λαθος..
Στην οριζόντια ταλάντωση το βέλος προς τα δεξιά δείχνει το συν. Η άσκηση λέει συσπείρωση. Αρα -Α/2 και στον τριγωνομετρικό κύκλο είναι κάτω από τη Θ.Ι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • disk.jpg
    disk.jpg
    1.8 MB · Εμφανίσεις: 177
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Kostakis777

Νεοφερμένος

Ο Kostakis777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Δεν ξερω αν καταλαβες τι εννοω..η ταλαντωση ξεκιναει απο το -Α και η κρουση γινεται στο +Α/2..στο σχημα σου φαινεται οτι ξεκιναει απο το -Α και η κρουση γινεται στο -Α/2..

Δεν ξερω αν καταλαβες τι εννοω..η ταλαντωση ξεκιναει απο το -Α και η κρουση γινεται στο +Α/2..στο σχημα σου φαινεται οτι ξεκιναει απο το -Α και η κρουση γινεται στο -Α/2..
Μπορεις να μου εξηγησεις λιγο γιατι συμβαινει αυτο οταν λεει συσπειρωση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Δεν ξερω αν καταλαβες τι εννοω..η ταλαντωση ξεκιναει απο το -Α και η κρουση γινεται στο +Α/2..στο σχημα σου φαινεται οτι ξεκιναει απο το -Α και η κρουση γινεται στο -Α/2..
Δεν προσεξα το + και το έλαβα ως μέσο της απόστασης από τη συσπείρωση. Λάθος. Πρέπει να αλλάξω τη φάση . Να γίνει ωt+π/6 και για τον χρόνο π/2+π/6=20t ==> t=π/30 s
Να τα ελέγξεις. Να αλλάξεις στο τέλος τις φάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostakis777

Νεοφερμένος

Ο Kostakis777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Δεν προσεξα το + και το έλαβα ως μέσο της απόστασης από τη συσπείρωση. Λάθος. Πρέπει να αλλάξω τη φάση . Να γίνει ωt+π/6 και για τον χρόνο π/2+π/6=20t ==> t=π/30 s
Να τα ελέγξεις. Να αλλάξεις στο τέλος τις φάσεις.
Οκ,αυτο ειναι ευκολο να το κανω..Η ασκηση δεν ηξερα πως ξεκιναει γιατι δεν καταλαβα οτι Α=0,4,αλλά με βοήθησες..Ευχαριστώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top