Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

Aris90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aris90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Ιωάννινα). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
οκ οποιος ξερει σιγουρα να μου πει, και γω πιστευω οτι δεν θα εχουν ιδια ταχυτητα αλλα αυτο που λεει οτι το οριζοντιο επειπεδο ειναι λειο με προβληματιζει
η ασκηση αυτο ελεγε μονο ?ή ελεγε να βρεις και αλλα πραγματα και για αυτο σου εδινε αυτο το στοιχειο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

liofagos

Νεοφερμένος

Ο liofagos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Σώμα μάζας m1= 0,1kg ,που είναι προσδεμένο στο άκρο τεντωμένου νήματος αφήνεται ελεύθερο από ύψος h, όπως φαίνεται στο σχήμα. Όταν το νήμα βρίσκεται στην κα-τακόρυφη θέση, το σώμα έχει ταχύτητα μέτρου υ1= 2m/s και συγκρούεται μετωπικά και ελαστικά μεακίνητο σώμα μάζας m2, όπου m2= m1. Το σώμα μάζας m2, μετά την σύγκρουση, κινείται σε λείο οριζόντιο επίπεδο και συγκρούεται μετωπικάκαι πλαστικά με σώμα μάζας m3= 0,7kg
.Το σώμα μάζας m3 είναι προσδεμένο στο ένα άκρο ορι-ζόντιου ιδανικού ελατηρίου σταθεράς k = 20N/m
,το άλλο άκρο του οποίου είναι ακλόνητα στερεω-μένο. Τη στιγμή της σύγκρουσης, το ελατήριο έχει το φυσικό του μήκος και ο άξονάς του συμπίπτει μετη διεύθυνση της κίνησης του σώματος μάζας m2
Να θεωρήσετε αμελητέα τη χρονική διάρκεια τωνκρούσεων και τη μάζα του νήματος
α.
το ύψος h από το οποίο αφέθηκε ελεύθερο το σώμα μάζας m1

β.
το μέτρο της ταχύτητας του σώματος μάζας m2,με την οποία προσκρούει στο σώμα μάζας m3

γ.
το πλάτος της ταλάντωσης που εκτελεί το συσσωμάτωμα που προέκυψε από την πλαστική κρού-ση.

δ.
το μέτρο της ορμής του συσσωματώματος μετά από χρόνο
t= π/15s από τη χρονική στιγμή που αυτό άρχισε να κινείται.


δινει συνπ/3=0,5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aris90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aris90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Ιωάννινα). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Σώμα μάζας m1= 0,1kg ,που είναι προσδεμένο στο άκρο τεντωμένου νήματος αφήνεται ελεύθερο από ύψος h, όπως φαίνεται στο σχήμα. Όταν το νήμα βρίσκεται στην κα-τακόρυφη θέση, το σώμα έχει ταχύτητα μέτρου υ1= 2m/s και συγκρούεται μετωπικά και ελαστικά μεακίνητο σώμα μάζας m2, όπου m2= m1. Το σώμα μάζας m2, μετά την σύγκρουση, κινείται σε λείο οριζόντιο επίπεδο και συγκρούεται μετωπικάκαι πλαστικά με σώμα μάζας m3= 0,7kg
.Το σώμα μάζας m3 είναι προσδεμένο στο ένα άκρο ορι-ζόντιου ιδανικού ελατηρίου σταθεράς k = 20N/m
,το άλλο άκρο του οποίου είναι ακλόνητα στερεω-μένο. Τη στιγμή της σύγκρουσης, το ελατήριο έχει το φυσικό του μήκος και ο άξονάς του συμπίπτει μετη διεύθυνση της κίνησης του σώματος μάζας m2
Να θεωρήσετε αμελητέα τη χρονική διάρκεια τωνκρούσεων και τη μάζα του νήματος
α.
το ύψος h από το οποίο αφέθηκε ελεύθερο το σώμα μάζας m1

β.
το μέτρο της ταχύτητας του σώματος μάζας m2,με την οποία προσκρούει στο σώμα μάζας m3

γ.
το πλάτος της ταλάντωσης που εκτελεί το συσσωμάτωμα που προέκυψε από την πλαστική κρού-ση.

δ.
το μέτρο της ορμής του συσσωματώματος μετά από χρόνο
t= π/15s από τη χρονική στιγμή που αυτό άρχισε να κινείται.


δινει συνπ/3=0,5
το πρωτο ερωτημα το h ειναι 0,2 αν δεν κανω λαθος
και στο β νομιζω οτι η ταχυτητα θα ειναι ιδια με του u1
τωρα λυνω και το γ
για το δ δεν ξερω θα προσπαθησω
Υ.Γ πρωτη φορα λυνω τετοια ασκηση να ξερεις οτι μπορει να κανω και λαθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

liofagos

Νεοφερμένος

Ο liofagos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
το h και γω 0.2 το εχω βρει.
στο 2ο ερωτημα εκανα θμκε απο τη θεση που αρχισε να κινειται το m2 μεχρι λιγο πριν ητ κρουση του με το m3, αρα θεωρησα οτι δεν εχει ιδια ταχυτητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
α) h=0,2m/s
β) υ2 =2m/s έχουν ίσες μάζες και τα σώματα ανταλλάσουν ταχύτητες
γ) Α=0,1m
δ) ορμή=0,2Kg.m/s
Υ.Γ. Στη λεία επιφάνεια η ταχύτητα είναι σταθερή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

liofagos

Νεοφερμένος

Ο liofagos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
οτι συν π/3 κανει 0.5 που το χρησιμοποιησες ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aris90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aris90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Ιωάννινα). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
οτι συν π/3 κανει 0.5 που το χρησιμοποιησες ?
μου εχει τυχει και εμενα να τα δινει σε ασκηση και δεν τα χρειαστηκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θελω να πετυχω

Νεοφερμένος

Ο θελω να πετυχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Γεια σας παιδια! Φετος παω Γ' Λυκειου και σκεφτομαι ως πρωτη επιλογη να επιλεξω την Ευελπιδων και αν οχι μετα Σ.Μ.Υ...:) Οσον αφορα τα μαθηματα με δυσκολευουν περισσοτερο η Φυσικη Κατευθυνσης η οποια μου φενεται βουνο..Στο φροντιστιριο εχουμε μπει στις Φθινουσες μηχανικες Ταλαντωσεις και με δυσκολευουν οχι μονο εμενα βεβαια αλλα και αλλα παιδια! Στα μαθηματικα Κατ. τα παω καλυτερα και δεν δυσκολευομαι πουθενα μεχρι στιγμης παρολου που θεωρειται και πιο δυσκολο μαθημα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
φιλε το πιο ευκολο μαθημα για να καταλαβεις ειναι τα μαθ κατ.. αλλα αυτο δεν παιζει ρολο διοτι υπαρχουν χιλιαδες ασκησεις.. γνωμη μου επειδη φετος ειδα και εφριξα μην φας τον χρονο σου διαβαζωντας φυσικη διβαζε φυσικη οσο και τα αλλα μαθηματα δωσε βαση περισσοτερο στα αλλα φυσικη το θεμα ειναι να εισαι σε νορμαλ επιπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aris90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aris90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Ιωάννινα). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
φιλε το πιο ευκολο μαθημα για να καταλαβεις ειναι τα μαθ κατ.. αλλα αυτο δεν παιζει ρολο διοτι υπαρχουν χιλιαδες ασκησεις.. γνωμη μου επειδη φετος ειδα και εφριξα μην φας τον χρονο σου διαβαζωντας φυσικη διβαζε φυσικη οσο και τα αλλα μαθηματα δωσε βαση περισσοτερο στα αλλα φυσικη το θεμα ειναι να εισαι σε νορμαλ επιπεδο.
εμενα προσωπικα το καλυτερο μαθημα ειναι η φυσικη ,εαν εχεις λυσει πολλες ασκησεις στις μηχανικες ταλαντωσεις που το (θεωρουν το πιο δυσκολο αλλα δεν ειναι και κατι το ιδιαιτερο )τα αλλα σου φαινονται πιο ευκολα ενω ταμαθηματικα μου φαινονται πολυ πιο δυσκολα και μαλλον δεν θα γραψω πολυ καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aris90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aris90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Ιωάννινα). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
α) h=0,2m/s
β) υ2 =2m/s έχουν ίσες μάζες και τα σώματα ανταλλάσουν ταχύτητες
γ) Α=0,1m
δ) ορμή=0,2Kg.m/s
Υ.Γ. Στη λεία επιφάνεια η ταχύτητα είναι σταθερή.
την ελυσα και εγω ωραια ασκησουλα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

t00nS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο t00nS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
εμενα προσωπικα το καλυτερο μαθημα ειναι η φυσικη ,εαν εχεις λυσει πολλες ασκησεις στις μηχανικες ταλαντωσεις που το (θεωρουν το πιο δυσκολο αλλα δεν ειναι και κατι το ιδιαιτερο )τα αλλα σου φαινονται πιο ευκολα ενω ταμαθηματικα μου φαινονται πολυ πιο δυσκολα και μαλλον δεν θα γραψω πολυ καλα
Ακριβώς έτσι είμαι και εγώ τα μαθηματικά μου φένονται πολυ πιο δύσκολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!
Έχω και εγώ να ρωτήσω κάτι.Είναι ενας φιλος μου που πηγαινει φετος Γ λυκείου και με ρωτα για τη φυσικη.Ε λοιπον μου έδωσε σημερα καμποσες ασκησεις να τις δω και να τις λυσω,ενω ταυτοχρονα τις λυνει και αυτος.Μετα θελει να δει,λεει αν συμπιπτουν οι απαντήσεις μας.Μην ανησυχείτε,δεν του τις δινω έτοιμες:bleh:

Πιο συγκεκριμενα,ειναι ενα ερώτημα σε άσκηση και μας βγαινουν διαφορετικες λύσεις.
Στα δύο άκρα λείου επιπέδου στερεώνουμε τα άκρα δύο ιδανικών ελατηρίων με σταθερές Κ1=60 Ν/m και Κ2=140 Ν/m αντίστοιχα.
Στα ελεύθερα άκρα των ελατηρίων,δένουμε ένα σώμα Σ μάζας m =2 kg ώστε τα ελατήρια να έχουν το φυσικό τους μήκος. Εκτρέπουμε το σώμα Σ κατα Α=0,2 m προς τα δεξιά και τη χρονική στιγμή t=0 αφήνουμε το σώμα ελεύθερο.
Δ1. Να αποδείξετε οτι το σώμα Σ εκτελεί α.α.τ. .
Δ2. Να γράψετε τη σχέση που δίνει την απομάκρυνση του σώματος Σ απο τη ΘΙΤ σε συνάρτηση με το χρόνο.Να θεωρήσετε θετικη φορα προς τα δεξιά.
Δ3. Να εκφράσετε το λόγο της δυναμικής ενέργειας της ταλάντωσης προς τη μέγιστη κινητική ενέργεια σε συνάρτηση με την απομάκρυνση χ.
Δ4. Τη στιγμή που το ελατήριο σταθεράς Κ1 βρίσκεται στη θέση χ= +Α/2 , αφαιρείται ακαριαία το ελατήριο σταθεράς Κ2.Να υπολογίσετε το πλάτος της ταλάντωσης.


Ντάξει,τα 3 πρώτα ερωτήματα δε τα θέλω,απλά τα έγραψα για να είναι ολόκληρη η άσκηση.
Για το Δ4 κοντεύουμε να πλακωθούμε.Εμένα βγήκε οτι το νεο πλάτος Α της ταλάντωσης είναι ριζα 11 εκατοστα (!)

υγ. Συγγνώμη για την απουσία σχήματος,αν δε το καταλάβετε απο την εκφώνηση,πειτε μου πώς να σας το στείλω.
υγ2.Σας ευχαριστώ προκαταβολικά !! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

liofagos

Νεοφερμένος

Ο liofagos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!
Έχω και εγώ να ρωτήσω κάτι.Είναι ενας φιλος μου που πηγαινει φετος Γ λυκείου και με ρωτα για τη φυσικη.Ε λοιπον μου έδωσε σημερα καμποσες ασκησεις να τις δω και να τις λυσω,ενω ταυτοχρονα τις λυνει και αυτος.Μετα θελει να δει,λεει αν συμπιπτουν οι απαντήσεις μας.Μην ανησυχείτε,δεν του τις δινω έτοιμες:bleh:

Πιο συγκεκριμενα,ειναι ενα ερώτημα σε άσκηση και μας βγαινουν διαφορετικες λύσεις.
Στα δύο άκρα λείου επιπέδου στερεώνουμε τα άκρα δύο ιδανικών ελατηρίων με σταθερές Κ1=60 Ν/m και Κ2=140 Ν/m αντίστοιχα.
Στα ελεύθερα άκρα των ελατηρίων,δένουμε ένα σώμα Σ μάζας m =2 kg ώστε τα ελατήρια να έχουν το φυσικό τους μήκος. Εκτρέπουμε το σώμα Σ κατα Α=0,2 m προς τα δεξιά και τη χρονική στιγμή t=0 αφήνουμε το σώμα ελεύθερο.
Δ1. Να αποδείξετε οτι το σώμα Σ εκτελεί α.α.τ. .
Δ2. Να γράψετε τη σχέση που δίνει την απομάκρυνση του σώματος Σ απο τη ΘΙΤ σε συνάρτηση με το χρόνο.Να θεωρήσετε θετικη φορα προς τα δεξιά.
Δ3. Να εκφράσετε το λόγο της δυναμικής ενέργειας της ταλάντωσης προς τη μέγιστη κινητική ενέργεια σε συνάρτηση με την απομάκρυνση χ.
Δ4. Τη στιγμή που το ελατήριο σταθεράς Κ1 βρίσκεται στη θέση χ= +Α/2 , αφαιρείται ακαριαία το ελατήριο σταθεράς Κ2.Να υπολογίσετε το πλάτος της ταλάντωσης.


Ντάξει,τα 3 πρώτα ερωτήματα δε τα θέλω,απλά τα έγραψα για να είναι ολόκληρη η άσκηση.
Για το Δ4 κοντεύουμε να πλακωθούμε.Εμένα βγήκε οτι το νεο πλάτος Α της ταλάντωσης είναι ριζα 11 εκατοστα (!)

υγ. Συγγνώμη για την απουσία σχήματος,αν δε το καταλάβετε απο την εκφώνηση,πειτε μου πώς να σας το στείλω.
υγ2.Σας ευχαριστώ προκαταβολικά !! :D

Την δοκίμασα γρήγορα και μου βγήκε το νέο πλάτος = m
βέβαια δεν υπάρχουν πολλές πιθανότητες να την έβγαλα σωστή :|

ΥΓ: μόλις είδα τις λύσεις πιο πάνω, όντως λάθος ήταν τελικά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
ωωω liofagos σε ευχαριστώ πολύ !!! ( μια βλακεια απο βιασυνη και εβαλα παραπανω 0 τσ τσ τσ )
gregory, nub να ρωτήσω : σε αυτό το θρεντ συζητάτε μόνο για απορίες ή δέχεστε καμια ασκησούλα για εξάσκηση; ειδικά για σας που δινετε φετος .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Για το Δ4 κοντεύουμε να πλακωθούμε.Εμένα βγήκε οτι το νεο πλάτος Α της ταλάντωσης είναι ριζα 11 εκατοστα (!)

Τόσο είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
ωωω liofagos σε ευχαριστώ πολύ !!! ( μια βλακεια απο βιασυνη και εβαλα παραπανω 0 τσ τσ τσ )
gregory, nub να ρωτήσω : σε αυτό το θρεντ συζητάτε μόνο για απορίες ή δέχεστε καμια ασκησούλα για εξάσκηση; ειδικά για σας που δινετε φετος .
Τα πάντα δεχόμαστε Β)
Εγώ βέβαια είμαι λίγο πίσω στην ύλη οπότε πρόσεχε τι θα βάλεις :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Τα πάντα δεχόμαστε Β)
Εγώ βέβαια είμαι λίγο πίσω στην ύλη οπότε πρόσεχε τι θα βάλεις :redface:

πες μου που ακριβώς βρίσκεσαι ,για να ξερω να σου στειλω καμια ασκηση
αν θες βέβαια.
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
πες μου που ακριβώς βρίσκεσαι ,για να ξερω να σου στειλω καμια ασκηση
αν θες βέβαια.
:D

στείλε ότι θες αλλά νομιζω υπάρχει τοπικ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top