Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Εξήγησέ της γιατί το πλάτος γίνεται 3Αο/4.
Δωσε και τις απαντήσεις γιατί με τις εκθετικές συναρτήσεις θα μπλέξει. Κάνε κάτι παραπάνω.

δε μπορεις να ζητας απο καποιον που κανει κατι εθελοντικα , ''να κανει κατι παραπανω΄΄ .Αυτο ειναι θρασος

(και πολλα εκανε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Εξήγησέ της γιατί το πλάτος γίνεται 3Αο/4.
Δωσε και τις απαντήσεις γιατί με τις εκθετικές συναρτήσεις θα μπλέξει. Κάνε κάτι παραπάνω.

Αν τα έδινα όλα αυτά δεν θα χε να σκεφτεί τίποτα και δεν θα κέρδιζε τίποτα από την άσκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

liofagos

Νεοφερμένος

Ο liofagos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Όποιος μπορεί ας με βοηθησει για το παρακάτω θεμα μιας και εχω λυσει μονο αλλο ενα παρόμοιο με νήμα και εχω χαζεψει..
Ένα σωμα εχει μαζα M=0.98kg και ισορροπει δεμενο στο κάτω άκρο κατακόρυφου νήματος μήκους l=2m. Κάποια χρονική στιγμή βλήμμα μαζας m=0,02kg σφηνώνεται στο σωμα μάζας M και το συσσωματωμα που προκύπτει εκτελώντας κυκλική κίνηση φτάνει σε θέση οπου το νήμα σχηματίζει με την κατακόρυφη γωνια φ τετοια ώστε συνφ=0.6 και σταματα στιγμιαια.
α)Το μετρο της ταχυτητας του συσσωματωματος αμεσως μετα την κρουση
β)Την αρχικη ταχυτητα Uo του βλήματος
γ)Την ταση του νηματος πριν την κρουση
δ)Την ταση του νηματος αμεσως μετα την κρουση
ε)Την μηχανική ενέργεια που μετατράπηκε σε θερμότητα στην πλαστική κρούση
g=10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Όποιος μπορεί ας με βοηθησει για το παρακάτω θεμα μιας και εχω λυσει μονο αλλο ενα παρόμοιο με νήμα και εχω χαζεψει..
Ένα σωμα εχει μαζα M=0.98kg και ισορροπει δεμενο στο κάτω άκρο κατακόρυφου νήματος μήκους l=2m. Κάποια χρονική στιγμή βλήμμα μαζας m=0,02kg σφηνώνεται στο σωμα μάζας M και το συσσωματωμα που προκύπτει εκτελώντας κυκλική κίνηση φτάνει σε θέση οπου το νήμα σχηματίζει με την κατακόρυφη γωνια φ τετοια ώστε συνφ=0.6 και σταματα στιγμιαια.
α)Το μετρο της ταχυτητας του συσσωματωματος αμεσως μετα την κρουση
β)Την αρχικη ταχυτητα Uo του βλήματος
γ)Την ταση του νηματος πριν την κρουση
δ)Την ταση του νηματος αμεσως μετα την κρουση
ε)Την μηχανική ενέργεια που μετατράπηκε σε θερμότητα στην πλαστική κρούση
g=10

ΣΥΝΗΜΜΕΝΟ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • kroush.jpg
    kroush.jpg
    621.2 KB · Εμφανίσεις: 154

liofagos

Νεοφερμένος

Ο liofagos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ViPeRMiMiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο FA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Λεει m1=1kg, m2=3kg, k=400N/m (ειναι δυο σωματα το ενα πανω στο αλλο και κανουν ΑΑΤ) και λεει Α) Βρειτε το πλατος ωστε να μην χαθει η επαφη των δυο σωματων. Εγω ξερω απο την θεωρια οτι x=Aημ(ωτ+φ0) ή χ=Αημωτ, εκανα Α=χ/ημωτ ή Α=χ/ημ(ωτ+φ0) αλλα απο οτι βλεπετε λειπουν στοιχεια! Π,χ δεν εχουμε το "χ" ουτε το ω (δηλαδη ουτε Τ, ουτε f, ουτε τιποτα!) και ουτε το t. Δεν ξερω τι αλλο να κανω :( Τα αλλα τα D=mw2 ειναι ακυρα δεν εχουν πλατος :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Λεει m1=1kg, m2=3kg, k=400N/m (ειναι δυο σωματα το ενα πανω στο αλλο και κανουν ΑΑΤ) και λεει Α) Βρειτε το πλατος ωστε να μην χαθει η επαφη των δυο σωματων. Εγω ξερω απο την θεωρια οτι x=Aημ(ωτ+φ0) ή χ=Αημωτ, εκανα Α=χ/ημωτ ή Α=χ/ημ(ωτ+φ0) αλλα απο οτι βλεπετε λειπουν στοιχεια! Π,χ δεν εχουμε το "χ" ουτε το ω (δηλαδη ουτε Τ, ουτε f, ουτε τιποτα!) και ουτε το t. Δεν ξερω τι αλλο να κανω :( Τα αλλα τα D=mw2 ειναι ακυρα δεν εχουν πλατος :(

Στο επάνω σώμα (Το ονομάζω m) από τα δύο σώματα ενεργεί το βάρος του και η αντίδραση από το κάτω. Η συνισταμένη αυτών εκφράζει τη δύναμη επαναφοράς. ΣF=-Kx (ονομάζω + τη φορά προς τα πάνω) και Ν-mg=-Kx. Οταν η απομάκρυνση γίνει Α και πάψει η επαφή των δύο σωμάτων θα έχει μηδενιστεί η αντίδραση Ν. Τότε 0-mg=-KA και Α=mg/K. Ποια λέει ότι είναι η επάνω μάζα? η m1 ή m2 ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ViPeRMiMiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο FA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Στο επάνω σώμα (Το ονομάζω m) από τα δύο σώματα ενεργεί το βάρος του και η αντίδραση από το κάτω. Η συνισταμένη αυτών εκφράζει τη δύναμη επαναφοράς. ΣF=-Kx (ονομάζω + τη φορά προς τα πάνω) και Ν-mg=-Kx. Οταν η απομάκρυνση γίνει Α και πάψει η επαφή των δύο σωμάτων θα έχει μηδενιστεί η αντίδραση Ν. Τότε 0-mg=-KA και Α=mg/K. Ποια λέει ότι είναι η επάνω μάζα? η m1 ή m2 ?

Thanks vimaproto. Οχι δεν λεει :(

Επισης λεει οτι ΔΕΝ χανεται η επαφη των δυο σωματων! Οποτε ειναι λαθος Ν=0? Αφου δεν χανεται η επαφη! Thanks vimaproto
Ααααααα επισης A=mg/K , το m ειναι του πανω ή του κατω; Και γιατι βαλαμε του ενος μονο και οχι των δυο; αφου δεν χανεται η επαφη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Στο επάνω σώμα (Το ονομάζω m) από τα δύο σώματα ενεργεί το βάρος του και η αντίδραση από το κάτω. Η συνισταμένη αυτών εκφράζει τη δύναμη επαναφοράς. ΣF=-Kx (ονομάζω + τη φορά προς τα πάνω) και Ν-mg=-Kx. Οταν η απομάκρυνση γίνει Α και πάψει η επαφή των δύο σωμάτων θα έχει μηδενιστεί η αντίδραση Ν. Τότε 0-mg=-KA και Α=mg/K. Ποια λέει ότι είναι η επάνω μάζα? η m1 ή m2 ?
Όχι. Για το πάνω σώμα το D δεν είναι ίσο με k. Είναι D=m.ω² , k=(M+m)ω² => D = k.m/(M+m), όπου Μ η μάζα του κάτω σώματος....

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Συμφωνώ με την παρατήρησή σου Δία. Θα πρόσεξες ότι η εκφώνηση είναι λίγο ... σκόρπια γιαυτό και η ερώτησή μου για τη θέση των σωμάτων. Το Κ που χρησιμοποιώ (δεν είναι το 400) είναι για το σώμα m της εξίσωσης που είναι από πάνω και δεν ξέρω ποιο από τα δύο είναι. Καλώς το επεσήμανες.
Οσο για την Ν , για να μη χαθεί η επαφή πρέπει Ν>0 ==> mg-kA>0 ==> A<mg/K με μέγιστη τιμή του Α αυτή που έγραψα.
Γενικά είναι πάντοτε Ν>=0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

liofagos

Νεοφερμένος

Ο liofagos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
λοιπον γραψαμε διαγωνισμα στο φροντ σημερα και θα σας γραψω το Δ θεμα να μου πει καποιος τις λυσεις του για να δω αν το εκανα σωστο
(με δικα μου λογια):
Στο πανω μερος ενος κατακορυφου ελατηριου ισορροπει σωμα μαζας m1=7kg και απο υψος h=3,2m ριχνουμε σωμα m2=1kg και η συγκρουση ειναι κεντρικη πλαστικη. Η σταθερα του ελατηριου ειναι k=100 και δινεται g=10m/s
α. την ταχυτητα του m1 λιγο πριν την κρουση
β. την ταχυτητα του συσσωματωματος μετα την κρουση
γ. το πλατος του συσσωματωματος
δ. τη μεγιστη δυναμικη ενεργεια του ελατηριου

τα αποτελεσματα μου: a)8m/s b)1m/s γ)0.3m d)60.5 jolue
ισως να εχω κανει αριθμητικο σε γ και δ
οποιος μπορει ας τα λυσει να μ λυθει η απορια, ευχαριστω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
λοιπον γραψαμε διαγωνισμα στο φροντ σημερα και θα σας γραψω το Δ θεμα να μου πει καποιος τις λυσεις του για να δω αν το εκανα σωστο
(με δικα μου λογια):
Στο πανω μερος ενος κατακορυφου ελατηριου ισορροπει σωμα μαζας m1=7kg και απο υψος h=3,2m ριχνουμε σωμα m2=1kg και η συγκρουση ειναι κεντρικη πλαστικη. Η σταθερα του ελατηριου ειναι k=100 και δινεται g=10m/s
α. την ταχυτητα του m1 λιγο πριν την κρουση
β. την ταχυτητα του συσσωματωματος μετα την κρουση
γ. το πλατος του συσσωματωματος
δ. τη μεγιστη δυναμικη ενεργεια του ελατηριου

τα αποτελεσματα μου: a)8m/s b)1m/s γ)0.3m d)60.5 jolue
ισως να εχω κανει αριθμητικο σε γ και δ
οποιος μπορει ας τα λυσει να μ λυθει η απορια, ευχαριστω...
Σωστός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

liofagos

Νεοφερμένος

Ο liofagos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
ωραια χαρηκα τωρα...
εχασα ομως στο θεμα β ενα θεμα που ελεγε να βρουμε τη συχνοτητα ταλαντωσης ενος σωματος που κανει αατ εαν σε περιοδο ενος λεπτου η δυναμικη εξισωνεται με την κινητιικη 120 φορες, καπως ετσι αλλα δεν το θυμαμαι καλα.πως λυνετε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
ωραια χαρηκα τωρα...
εχασα ομως στο θεμα β ενα θεμα που ελεγε να βρουμε τη συχνοτητα ταλαντωσης ενος σωματος που κανει αατ εαν σε περιοδο ενος λεπτου η δυναμικη εξισωνεται με την κινητιικη 120 φορες, καπως ετσι αλλα δεν το θυμαμαι καλα.πως λυνετε ?
Ξέρουμε ότι στην περίοδο Τ μιας ταλάντωσης, Κ=U τέσσερις φορές.
Οπότε 120/4= 30 ταλαντώσεις.
Επίσης στην αρχή του βιβλίου αν θυμάμαι καλά λέει: Τ=t/N όπου t το χρονικό διάστημα και Ν ο αριθμός επαναλήψεων του φαινομένου σε αυτό. Οπότε Τ=60/30=2sec. Και άρα F=1/T=0,5sec^-1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Η ταχύτητα ενός ηχητικού κύματος από τι εξαρτάται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Η ταχύτητα ενός ηχητικού κύματος από τι εξαρτάται;

απτο μεσο διαδοσης.πχ αερας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aris90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aris90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Ιωάννινα). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
λοιπον γραψαμε διαγωνισμα στο φροντ σημερα και θα σας γραψω το Δ θεμα να μου πει καποιος τις λυσεις του για να δω αν το εκανα σωστο
(με δικα μου λογια):
Στο πανω μερος ενος κατακορυφου ελατηριου ισορροπει σωμα μαζας m1=7kg και απο υψος h=3,2m ριχνουμε σωμα m2=1kg και η συγκρουση ειναι κεντρικη πλαστικη. Η σταθερα του ελατηριου ειναι k=100 και δινεται g=10m/s
α. την ταχυτητα του m1 λιγο πριν την κρουση
β. την ταχυτητα του συσσωματωματος μετα την κρουση
γ. το πλατος του συσσωματωματος
δ. τη μεγιστη δυναμικη ενεργεια του ελατηριου

τα αποτελεσματα μου: a)8m/s b)1m/s γ)0.3m d)60.5 jolue
ισως να εχω κανει αριθμητικο σε γ και δ
οποιος μπορει ας τα λυσει να μ λυθει η απορια, ευχαριστω...

εχω δυο ερωτησεις για αυτη την ασκηση στο 1 ερωτημα δεν επρεπε να λεει την ταχυτητα του m2
και στο 4 ερωτημα δεν μπορω να βρω με τιποτα την ιδια απαντηση πως το λυνεται εαεις ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

liofagos

Νεοφερμένος

Ο liofagos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
ναι οντως την ταχυτητα του m2 επρεπε να γραψω..
για το δ) αυτο εκανα :
https://imageshack.us/photo/my-images/832/dsc00039.JPG/
το Δl2 το βρηκα 0,8, δε φαινεται στο στο χαρτι καλα


μια απορια ακομα εχω.
σε μια εκφωνηση δειχνει ενα νημα που εχει ενα σωμα μαζας m1 να συγκρουεται με αλλο σωμα μαζας m2=m1 (Α), το m2 μετα τη κρουση κινειται στο οριζοντιο επιπεδο και συγκρουεται πλαστικα με σωμα m3 (Γ) που ειναι στο ακρο οριζοντιου ελατηριου, η ερωτηση μου ειναι η εξης, η ταχυτητα του m2 στη θεση (Α) θα ειναι διαφορετικη απο την ταχυτητα του στη θεση (Γ) ; δινει οτι το οριζοντιο επιπεδο ειναι λειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aris90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aris90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Ιωάννινα). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
ναι οντως την ταχυτητα του m2 επρεπε να γραψω..
για το δ) αυτο εκανα :
https://imageshack.us/photo/my-images/832/dsc00039.JPG/
το Δl2 το βρηκα 0,8, δε φαινεται στο στο χαρτι καλα


μια απορια ακομα εχω.
σε μια εκφωνηση δειχνει ενα νημα που εχει ενα σωμα μαζας m1 να συγκρουεται με αλλο σωμα μαζας m2=m1 (Α), το m2 μετα τη κρουση κινειται στο οριζοντιο επιπεδο και συγκρουεται πλαστικα με σωμα m3 (Γ) που ειναι στο ακρο οριζοντιου ελατηριου, η ερωτηση μου ειναι η εξης, η ταχυτητα του m2 στη θεση (Α) θα ειναι διαφορετικη απο την ταχυτητα του στη θεση (Γ) ; δινει οτι το οριζοντιο επιπεδο ειναι λειο

1)οκ καταλαβα τι εκανες απλως δεν εχα βαλει το ΔL2
2)αν και δεν εχω λυσει τετοια ασκηση νομιζω δεν θα εχουν ιδια ταχυτητα:hmm: αλλα δεν μπορω να στο πω με σιγουρια:/: παντως αν εχεις απαντησει πες μου να ξερω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

liofagos

Νεοφερμένος

Ο liofagos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
οκ οποιος ξερει σιγουρα να μου πει, και γω πιστευω οτι δεν θα εχουν ιδια ταχυτητα αλλα αυτο που λεει οτι το οριζοντιο επειπεδο ειναι λειο με προβληματιζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top