Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

Mathen

Νεοφερμένος

Ο Mathen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Παιδιά επειδή είμαι λίγο άσχετος με τον τριγωνομετρικό κύκλο.... Πότε παίρνουμε ημίτονο και πότε συνημίτονο για την αρχική φάση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Παιδιά επειδή είμαι λίγο άσχετος με τον τριγωνομετρικό κύκλο.... Πότε παίρνουμε ημίτονο και πότε συνημίτονο για την αρχική φάση;
Κάπως αόριστη η ερώτηση. Πάντως, πάρε μια γενική απάντηση:
Από χ = Αημ(ωt+φ) βάζουμε για t=0 την τιμή του χ που μας δίνουν και βρίσκουμε το ημφ. Επειδή 0φ<2π, υπάρχουν (από τον τριγ. κύκλο) δύο τιμές για την φ . Είναι υ = υաσυν(ωt+φ) και από πρόσημο υ για t=0 βρίσκουμε πρόσημο συνφ. Έτσι (από τον τριγ. κύκλο πάλι) βρίσκουμε ποια από τις τιμές της φ είναι.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
παιδεια σος

Επειδη ο χρονος ειναι λιγος λεω να το προσπερασω στα γρηγορα το κεφαλαιο με Σταινερ,στροφορμη κτλ

Λετε να πεσει κατι απο αυτα σε θεμα Γ η Δ?

Περυσι επεσε απο εκει και φετος στο Οεφε.Οποτε λεω μηπως πεσει καμια συνδιαστικη κρουση με ταλαντωση.Τι λετε εσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boo 41

Νεοφερμένος

Ο boo 41 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Παιδια επειδη εχω μπερδευτει καπως,μπορει να μου εξηγησει καποιος στην συνθετη κινηση ενος κυλινδρου πότε η u γραμμικη ειναι στην ιδια κατευθυνση με την u του cm και πότε στην αντιθετη κατευθυνση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas-p

Νεοφερμένος

Ο (no way) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Μηπως γνωριζει κανεις ποια ειναι η διαφορα μεταξυ του μετρου της μεταβολης της ορμης και της μεταβολης του μετρου της ορμης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
ποια ειναι η διαφορα μεταξυ του μετρου της μεταβολης της ορμης και της μεταβολης του μετρου της ορμης
Μέτρο μεταβολής σημαίνει να αφαιρέσουμε διανυσματικά τις ορμές και να βρούμε το μέτρο του διανύσματος που προκύπτει, ενώ μεταβολή μέτρου θα πει απλά να αφαιρέσουμε τα μέτρα.
Π.χ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω κάτι. Αν έχω μια ράβδο ΑΓ της οποίας το cm είναι στο κέντρο, και ο άξονας κάθετος στο σημείο Γ. Ας πούμε ότι τη στιγμη΄t=0 είναι οριζόντια, και αρχίζουμε και βάζουμε σε κάποιο σημείο της ράβδου (στο Α ας πούμε) μια δύναμη F τέτοια ώστε να γίνει η ράβδος κατακόρυφη προς τα επάνω . Η δύναμη F όμως πάντα σε σταθερή διεύθυνση.
Αν θέλουμε να πάρουμε ΑΔΕ ή ΘΜΚΕ τότε το έργο της F πώς υπολογίζεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω κάτι. Αν έχω μια ράβδο ΑΓ της οποίας το cm είναι στο κέντρο, και ο άξονας κάθετος στο σημείο Γ. Ας πούμε ότι τη στιγμη΄t=0 είναι οριζόντια, και αρχίζουμε και βάζουμε σε κάποιο σημείο της ράβδου (στο Α ας πούμε) μια δύναμη F τέτοια ώστε να γίνει η ράβδος κατακόρυφη προς τα επάνω . Η δύναμη F όμως πάντα σε σταθερή διεύθυνση.
Αν θέλουμε να πάρουμε ΑΔΕ ή ΘΜΚΕ τότε το έργο της F πώς υπολογίζεται;
Αφου εχει σταθερη διευθυνση (και σταθερο μετρο υποθετω..), παιρνεις εργο σταθερης ροπης..
W(f)=τ(f)*θ... θ:η γωνια που εστρεψε η f την ραβδο..
Υποθετω αυτο εννοεις ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω κάτι. Αν έχω μια ράβδο ΑΓ της οποίας το cm είναι στο κέντρο, και ο άξονας κάθετος στο σημείο Γ. Ας πούμε ότι τη στιγμη΄t=0 είναι οριζόντια, και αρχίζουμε και βάζουμε σε κάποιο σημείο της ράβδου (στο Α ας πούμε) μια δύναμη F τέτοια ώστε να γίνει η ράβδος κατακόρυφη προς τα επάνω . Η δύναμη F όμως πάντα σε σταθερή διεύθυνση.
Αν θέλουμε να πάρουμε ΑΔΕ ή ΘΜΚΕ τότε το έργο της F πώς υπολογίζεται;
Αν η F ήταν π.χ. διαρκώς κάθετη στη ράβδο, τότε η ροπή της θα ήταν σταθερή, οπότε περίπτωση απλή.
Αν η F ήταν π.χ. πάντα κατακόρυφη πρός τα πάνω, τότε η ροπή θα ήταν τ = F.συνφ.l δηλαδή μεταβλητή, οπότε:
W = ∫F.συνφ.l.dφ (ορισμένο από 0 ως π/2), άρα....
........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Αν η F ήταν π.χ. διαρκώς κάθετη στη ράβδο, τότε η ροπή της θα ήταν σταθερή, οπότε περίπτωση απλή.
Αν η F ήταν π.χ. πάντα κατακόρυφη πρός τα πάνω, τότε η ροπή θα ήταν τ = F.συνφ.l δηλαδή μεταβλητή, οπότε:
W = ∫F.συνφ.l.dφ (ορισμένο από 0 ως π/2), άρα....
........
Και να λεω, δε γινεται να εννοει αυτο το πραγμα..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αφου εχει σταθερη διευθυνση (και σταθερο μετρο υποθετω..), παιρνεις εργο σταθερης ροπης..
W(f)=τ(f)*θ... θ:η γωνια που εστρεψε η f την ραβδο..
Υποθετω αυτο εννοεις ε?

Αν η F ήταν π.χ. διαρκώς κάθετη στη ράβδο, τότε η ροπή της θα ήταν σταθερή, οπότε περίπτωση απλή.
Αν η F ήταν π.χ. πάντα κατακόρυφη πρός τα πάνω, τότε η ροπή θα ήταν τ = F.συνφ.l δηλαδή μεταβλητή, οπότε:
W = ∫F.συνφ.l.dφ (ορισμένο από 0 ως π/2), άρα....
........

αν ήταν διαρκώς κάθετη στη ράβδο τότε θα ήταν Τ*θ ναι. αλλά για αυτό ανέφερα σταθερή διεύθυνση γιατί τότε η ροπή δεν είναι σταθερή, αφού η γωνία αλλάζει. Δία μόνο με ολοκλήρωμα δηλαδή; άρα μάλλον δεν πρόκειται να δούμε τίποτα τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δία μόνο με ολοκλήρωμα δηλαδή; άρα μάλλον δεν πρόκειται να δούμε τίποτα τέτοιο.
Για αύριο σίγουρα όχι. (Από το Σεπτέμβριο στη Σχολή σίγουρα ναι).
Πάμε για ύπνο τώρα?
Άντε και καλή μας επιτυχία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Από την κορυφή πλαγίου επιπέδου γωνίας φ =30° στερεώνεται μέσω ιδανικού ελατηρίου σώμα Σ2 μάζας m2=2kg και το σύστημα ισορροπεί πάνω στο πλάγιο επίπεδο. Από τη βάση του πλαγίου επιπέδου κινείται προς τα επάνω σώμα Σ1 μάζας m1=3kg και αρχικής ταχύτητας U=5m/s που έχει τη διεύθυνση του ελατηρίου. Τα δύο σώματα συγκρούονται κεντρικά και η κρούση είναι πλαστική. Η αρχική απόσταση των δύο σωμάτων ήταν S=0,9m Αν η μέγιστη συσπείρωση του ελατηρίου μετά την κρούση είναι Χmax=0,2m, να υπολογίσετε:
1. το μέτρο της ταχύτητας του σώματος Σ1 ελάχιστα πριν την κρούση
2. το μέτρο της ταχύτητας του συσσωματώματος αμέσως μετά την κρούση
3. το κλάσμα της αρχικής κινητικής ενέργειας του σώματος Σ1 στην βάση του πλαγίου επιπέδου που μετατράπηκε σε θερμότητα κατά την κρούση
4. τη σταθερά του ελατηρίου K.
Οι τριβές δεν λαμβάνονται υπόψη. Δίνεται η επιτάχυνση της βαρύτητας g=10m/s²

Λοιπόν, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πώς καταλαβαίνετε εσείς την πρόταση: η μέγιστη συσπείρωση του ελατηρίου μετά την κρούση είναι Χmax=0,2m. Εγώ προσωπικά θεώρησα ότι το συσσωμάτωμα διανύει μια απόσταση y μέχρι να πάει στο φυσικό μήκος του ελατηρίου και στη συνέχεια διανύνει επιπλεόν 0,2m μέχρι να μηδενιστεί η ταχύτητά του. Τώρα που βλέπω όμως τη λύση, η άσκηση εννοεί ότι το συσσωμάτωμα διένυσε 0,2m από τη στιγμή της κρούσης μέχρι να μηδενιστεί η ταχύτητά του. Δηλαδεί μπορεί στη τελική θέση το ελατήριο να είναι τελικά και επιμηκυμένο. Εσείς πώς το καταλαβαίνετε; Πιστεύετε ότι μπορεί να υπάρξει τέτοια ασάφεια στις πανελλήνιες; Και κάτι ακόμη: Με παραξένεψε το γεγονός ότι το βοήθημα δουλεύει με ταλάντωση. Δηλαδή βρίσκει τη νέα θέση ισορροπίας του συσσωματώματος κλπ Μήπως συμφέρει για κάποιο λόγο η λύση με ταλάντωση από τη λύση με το κλασσικό ΘΕΕ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.
Από την κορυφή πλαγίου επιπέδου γωνίας φ =30° στερεώνεται μέσω ιδανικού ελατηρίου σώμα Σ2 μάζας m2=2kg και το σύστημα ισορροπεί πάνω στο πλάγιο επίπεδο. Από τη βάση του πλαγίου επιπέδου κινείται προς τα επάνω σώμα Σ1 μάζας m1=3kg και αρχικής ταχύτητας U=5m/s που έχει τη διεύθυνση του ελατηρίου. Τα δύο σώματα συγκρούονται κεντρικά και η κρούση είναι πλαστική. Η αρχική απόσταση των δύο σωμάτων ήταν S=0,9m Αν η μέγιστη συσπείρωση του ελατηρίου μετά την κρούση είναι Χmax=0,2m, να υπολογίσετε:
1. το μέτρο της ταχύτητας του σώματος Σ1 ελάχιστα πριν την κρούση
2. το μέτρο της ταχύτητας του συσσωματώματος αμέσως μετά την κρούση
3. το κλάσμα της αρχικής κινητικής ενέργειας του σώματος Σ1 στην βάση του πλαγίου επιπέδου που μετατράπηκε σε θερμότητα κατά την κρούση
4. τη σταθερά του ελατηρίου K.
Οι τριβές δεν λαμβάνονται υπόψη. Δίνεται η επιτάχυνση της βαρύτητας g=10m/s²

Λοιπόν, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πώς καταλαβαίνετε εσείς την πρόταση: η μέγιστη συσπείρωση του ελατηρίου μετά την κρούση είναι Χmax=0,2m. Εγώ προσωπικά θεώρησα ότι το συσσωμάτωμα διανύει μια απόσταση y μέχρι να πάει στο φυσικό μήκος του ελατηρίου και στη συνέχεια διανύνει επιπλεόν 0,2m μέχρι να μηδενιστεί η ταχύτητά του. Τώρα που βλέπω όμως τη λύση, η άσκηση εννοεί ότι το συσσωμάτωμα διένυσε 0,2m από τη στιγμή της κρούσης μέχρι να μηδενιστεί η ταχύτητά του. Δηλαδεί μπορεί στη τελική θέση το ελατήριο να είναι τελικά και επιμηκυμένο. Εσείς πώς το καταλαβαίνετε; Πιστεύετε ότι μπορεί να υπάρξει τέτοια ασάφεια στις πανελλήνιες; Και κάτι ακόμη: Με παραξένεψε το γεγονός ότι το βοήθημα δουλεύει με ταλάντωση. Δηλαδή βρίσκει τη νέα θέση ισορροπίας του συσσωματώματος κλπ Μήπως συμφέρει για κάποιο λόγο η λύση με ταλάντωση από τη λύση με το κλασσικό ΘΕΕ;
ΘΜΚΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
.....αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πώς καταλαβαίνετε εσείς την πρόταση: η μέγιστη συσπείρωση του ελατηρίου μετά την κρούση είναι Χmax=0,2m......Πιστεύετε ότι μπορεί να υπάρξει τέτοια ασάφεια στις πανελλήνιες; ......Μήπως συμφέρει για κάποιο λόγο η λύση με ταλάντωση από τη λύση με το κλασσικό ΘΕΕ;
Επειδή η άσκηση μου φάνηκε γνωστή, έψαξα τις σημειώσεις μου και τη βρήκα ακριβώς την ίδια με τα ίδια νούμερα. Λοιπόν: αυτή η άσκηση έχει πέσει σε πανελλήνιες με τις δέσμες (τότε εμείς δεν υπήρχαμε ούτε σε υγρή κατάσταση). Ναι ήταν ασαφής. Άλλη άσκηση έλυνες αν θεωρούσες το χ από το Φ.Μ. και άλλη λύση είχες αν έπαιρνες το χ από τη θέση της κρούσης. Αν θυμάμαι καλά, ο καθηγητής μου είπε ότι πήρανε σωστές και τις 2 περιπτώσεις. Για το άλλο που ρωτάς: η άσκηση λύνεται και με ΘΜΚΕ και ταλαντωτικά. Η λύση με την ταλάντωση είναι κάπως πιο γρήγορη, έχει πιο λίγες πράξεις, είναι πιο τυποποιημένη και είναι πιο κοντά στο πνέυμα της Γ λυκείου. (Ξέρω είναι νωρίς ακόμα, αλλά έπιασα ήδη δουλειά).


Ώπα! Κοιτάξτε τι βρήκα!





(Γαλάζιες δυνάμεις στα σώματα, πράσινες στην τροχαλία, κόκκινες στη ράβδο)
Αν m₁ = m₂ ισορροπία, όλες οι τάσεις ίσες και ίσες με βάρη σωμάτων,
εύκολα Κ = Τ + Τ + Μg = (m₁+m₂+Μ)g.
Αν (π.χ) m₁ > m₂ : m₁g – T₁ = m₁α (1) , Τ₂ - m₂g = m₂α (2)
Στ = Ι.aγ=> (Τ₁ - Τ₂)R = ½ MR².α/R => Τ₁ - Τ₂ = ½ Mα (3)
(1)+(2)+(3)=> α = (m-m)g / (m+m+M/2)
(2)-(1)=> Τ + Τ = (m₁+m₂)g – (m-m)α ,
άρα Κ= Τ + Τ + Μg = (m₁+m₂+Μ)g – (m-m)α =>
K = (m₁+m₂+Μ)g – (m-m)²g / (m+m+M/2)
Λέτε να πήραν από εμάς την ιδέα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Ωστε δεν μας παρακολουθουν ΜΟΝΟ στα μαθηματικα...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Επειδή η άσκηση μου φάνηκε γνωστή, έψαξα τις σημειώσεις μου και τη βρήκα ακριβώς την ίδια με τα ίδια νούμερα. Λοιπόν: αυτή η άσκηση έχει πέσει σε πανελλήνιες με τις δέσμες (τότε εμείς δεν υπήρχαμε ούτε σε υγρή κατάσταση). Ναι ήταν ασαφής. Άλλη άσκηση έλυνες αν θεωρούσες το χ από το Φ.Μ. και άλλη λύση είχες αν έπαιρνες το χ από τη θέση της κρούσης. Αν θυμάμαι καλά, ο καθηγητής μου είπε ότι πήρανε σωστές και τις 2 περιπτώσεις. Για το άλλο που ρωτάς: η άσκηση λύνεται και με ΘΜΚΕ και ταλαντωτικά. Η λύση με την ταλάντωση είναι κάπως πιο γρήγορη, έχει πιο λίγες πράξεις, είναι πιο τυποποιημένη και είναι πιο κοντά στο πνέυμα της Γ λυκείου. (Ξέρω είναι νωρίς ακόμα, αλλά έπιασα ήδη δουλειά).
Ευχαριστώ. Συγκεκριμένα,αυτή την άσκηση τη βρήκα στο βοήθημα του Δημόπουλου.
Υ.Γ. Καλή επιτυχία με τα αποτελέσματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jjoohhnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jjoohhnn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Ποιά είναι η άσκηση στο Δημόπουλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
H άσκηση που έγραψα στο μήνυμά μου στην προηγούμενη σελίδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jjoohhnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jjoohhnn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Εννοώ ποιόν αριθμό έχει η άσκηση στο Δημόπουλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top