Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Γεια χαρα μπορει καποιος να με αναλυσει τι ονομαζουμε φαση στο απλο αρμονικο κυμα γιατι εχω καταμπερδευτει.Τιποτα δεν γραφουν τα βιβλια μονο δινουν την σχεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Γεια χαρα μπορει καποιος να με αναλυσει τι ονομαζουμε φαση στο απλο αρμονικο κυμα γιατι εχω καταμπερδευτει.Τιποτα δεν γραφουν τα βιβλια μονο δινουν την σχεση

Από τη Wiki:

"Με τον όρο φάση κύματος ή ταλάντωσης χαρακτηρίζεται το μέγεθος που εκφράζει την απομάκρυνση ενός σώματος που εκτελεί ταλάντωση από τη θέση ισορροπίας του σε κάποιο δεδομένο χρόνο.
Η φάση κύματος αντιστοιχεί στο τόξο στην μαθηματική έκφραση του κύματος ή στο τόξο στην μαθηματική έκφραση της ταλάντωσης. Η γωνία θ και στις δύο εκφράσεις ονομάζεται αρχική φάση και υπολογίζεται από τις δοθείσες αρχικές συνθήκες για ένα κύμα ή μία ταλάντωση.
"




Άλλη μια (μακροσκελής) ανάλυση του Διονύση Μάργαρη από εδώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Από τη Wiki:

"Με τον όρο φάση κύματος ή ταλάντωσης χαρακτηρίζεται το μέγεθος που εκφράζει την απομάκρυνση ενός σώματος που εκτελεί ταλάντωση από τη θέση ισορροπίας του σε κάποιο δεδομένο χρόνο.
Η φάση κύματος αντιστοιχεί στο τόξο στην μαθηματική έκφραση του κύματος ή στο τόξο στην μαθηματική έκφραση της ταλάντωσης. Η γωνία θ και στις δύο εκφράσεις ονομάζεται αρχική φάση και υπολογίζεται από τις δοθείσες αρχικές συνθήκες για ένα κύμα ή μία ταλάντωση.
"




Άλλη μια (μακροσκελής) ανάλυση του Διονύση Μάργαρη από εδώ. :)
ευχαριστω πολυ :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ :clapup:[/quote

Εμενα ο καθηγητης μου μου ειπεπως θεωρουμε οτι μακρια απο την καιρεα ειναι σε φαση λογο της τεραστιας ταχυτητας διαδοσης που εχουν τα ηλεκτρομαγνητικα κυματα.(δηλαδη η διαφορα της φασης τους θεωρηται αμελητεα..) οπως ασ πουμε στις εξαναγκασμενες ταλαντωσεις η μετατοπιση της ιδιοσυχνοτητας οσο μεγαλωνει η σταθερα αποσβεσης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Έχω μια απορία στα ηλεκτρομαγνητικά κύματα. Το βιβλίο (σελ.58.) γράφει:
"...κοντά στην κεραία το ηλεκτρικό και το μαγνητικό πεδίο έχουν διαφορά φάσης 90°. Σε μεγάλη όμως απόσταση από την κεραία τα δύο πεδία είναι σε φάση..."
Δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται αυτή η αλλαγή στη διαφορά φάσης. Οι καθηγητές μου που ρώτησα μου είπαν ότι δεν μπορεί να εξηγηθεί με τις γνώσεις του λυκείου. Δεκτόν, αλλά επειδή επειδή είμαι λίγο περίεργος δεν είμαι ικανοποιημένος. Αν κάποιος μπορεί ας μου δώσει κάποια εξήγηση, έστω ποιοτική ή απλοϊκή ή ας με παραπέμψει σε κάποιο σχήμα...

Ρισκάροντας την υποβάθμηση των εξισώσεων του Maxwell, η ακόμη αν θέλεις την υπέροχη κομψότητα της ίδιας της φύσης στα ηλεκτρομαγνητικά κύματα και πάντα "συγγραφική αδεία" (κατά το ποιητική αδεία), δες αυτό: https://rapidshare.com/files/435445411/HM_wave.pdf
Ελπίζω να βοήθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δυστυχώς, δεν μου εμφανίζει τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Το τσέκαρα, σε εμένα δουλεύει....
Για κάποιον ανεξήγητο λόγο δεν μπορώ να κάνω επισύναψη αρχείου αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει.
Αν θέλεις κοίτα και αυτό στα βιβλία: https://dimosgr71.blogspot.com
Αν υπάρχει πρόβλημα πες μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Το τσέκαρα, σε εμένα δουλεύει....
Για κάποιον ανεξήγητο λόγο δεν μπορώ να κάνω επισύναψη αρχείου αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει.
Αν θέλεις κοίτα και αυτό στα βιβλία: https://dimosgr71.blogspot.com
Αν υπάρχει πρόβλημα πες μου!
Καταπληκτικο :clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:
Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Σχετικά με την κεραία και τη διαφορά φάσης.
Κοντά στην κεραία Δία εξηγεί το site που σου έδωσε παραπάνω από το Physics4u.gr
Μακριά από την κεραία τα κύματα από σφαιρικά που είναι κοντά στην κεραία γίνονται με πολύ καλή προσέγγιση επίπεδα κατά τον τρόπο που ένα ποτήρι νερό έχει σφαιρική επιφάνεια, αλλά το βλέπεις σαν επίπεδο. Τα επίπεδα κύματα όμως από τις εξισώσεις του Maxwell είναι συμφασικά στην ηλεκτρική και στη μαγνητική συνιστώσα. Φυσικά αυτή η μετάβαση δεν γίνεται ακαριαία, αλλά σταδιακά. Ξεκινούν με διαφορά φάσης π/2 και σταδιακά μηδενίζεται.
Πιο απλά δεν εξηγείται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
@ dimosgr - exc
Σας ευχαριστώ πολύ, (άνοιξε τελικά) νομίζω ότι το κατάλαβα (τουλάχιστον σε κάποιο βαθμό). Για κοντά στην κεραία ήταν απόλυτα κατανοητό, το πρόβλημα μου ήταν πώς σε μεγάλη απόσταση η διαφορά φάσης από π/2 γίνεται μηδέν.

Όμως τώρα μου δημιουργήθηκε κάτι άλλο. Γράφει στο βιβλίο του ο dimosgr ότι η σχέση Ε/Β = c ισχύει μόνο για το κενό, κάτι που στο σχολικό βιβλίο δεν διευκρινίζεται καθόλου. Δεν αμφιβάλω, όμως υπάρχουν ασκήσεις σε βοηθήματα που θεωρούν ότι η σχέση αυτή ισχύει και για οποιοδήποτε υλικό και χρησιμοποιούν το δείκτη διάθλασης. Άρα οι ασκήσεις αυτές είναι λάθος? Επίσης σε άλλο βοήθημα γράφει καθαρά ότι η σχέση ισχύει και για υλικό αν βάλουμε την ταχύτητα του φωτός στο υλικό. Λάθος είναι? (Δεν γράφω ποια είναι τα βοηθήματα αυτά, αν θέλετε όμως να το γράψω...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Γράφει στο βιβλίο του ο dimosgr ότι η σχέση Ε/Β = c ισχύει μόνο για το κενό, κάτι που στο σχολικό βιβλίο δεν διευκρινίζεται καθόλου. Δεν αμφιβάλω, όμως υπάρχουν ασκήσεις σε βοηθήματα που θεωρούν ότι η σχέση αυτή ισχύει και για οποιοδήποτε υλικό και χρησιμοποιούν το δείκτη διάθλασης. Άρα οι ασκήσεις αυτές είναι λάθος;
Έψαξα και πραγματικά δε βρήκα ΠΟΥΘΕΝΑ να εφαρμόζεται ο τύπος σε ένα οποιοδήποτε μέσο πέραν του κενού.
Για το μέσο, ο μόνος που έχει ισχύ είναι ο .

Kαι για να είμαι δίκαιος, η ασάφεια είναι καθαρά θέμα του σχολικού βιβλίου. Τώρα για τα βοηθήματα, μην το ψάχνεις και πολύ. Κοιτάνε να μπαλώσουν ασάφειες του σχολικού και δημιουργούν νέες... :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Έψαξα και πραγματικά δε βρήκα ΠΟΥΘΕΝΑ να εφαρμόζεται ο τύπος σε ένα οποιοδήποτε μέσο πέραν του κενού.
Για το μέσο, ο μόνος που έχει ισχύ είναι ο .

Kαι για να είμαι δίκαιος, η ασάφεια είναι καθαρά θέμα του σχολικού βιβλίου. Τώρα για τα βοηθήματα, μην το ψάχνεις και πολύ. Κοιτάνε να μπαλώσουν ασάφειες του σχολικού και δημιουργούν νέες... :rolleyes:
Ναι... Το έψαξα κι εγώ και στο ίδιο συμπέρασμα κατέληξα. Άρα τα βοηθήματα που λέω (και θεωρούνται από τα "καλά") λένε παπαριές. Ωραία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Κάπου εδώ (στην αλληλεπίδραση ακτινοβολίας και ύλης) δοκίμάζονται τα όρια του κλασικού ηλεκτρομαγνητισμού. Υπάρχουν αρκετά πράγματα τα οποία είναι επιμελώς κρυμμένα μέσα στις εξισώσεις του Maxwell. Κάπου εκεί η κβαντική θεωρία για το φως και την αλληλεπίδρασή του με την ύλη "δίνει τα ρέστα" της. Το πρόβλημα όμως είναι ότι απο την φύση της μια τέτοια θεωρία δεν ασχολείται με τις απλοϊκές εξισώσεις που προκύπτουν από τον ηλεκτρομαγνητισμό.
Η σχέση Ε/Β = 3*10^8 m/s ισχύει στο κενό (άντε και στον αέρα!...). Αν θεωρήσουμε τώρα ένα τέλειο μονωτή, ομογενή και ισότροπο τότε η Η/Μ θεωρία προβλέπει ότι Ε/Β=c όπου c η ταχύτητα του φωτός στο υλικό!
Αν το υλικό μας δεν είναι τέλειος μονωτής τότε......
Όλα αυτά απ' ότι καταλαβαίνεις είναι στο όριο της ύλης και δεν πιστεύω ότι θα μπορούσαν να ζητηθούν σε ένα γραπτό Πανελληνίων.
Για ότι άλλο θέλεις θα ήταν χαρά μου να βοηθήσω!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Η σχέση Ε/Β = 3*10^8 m/s ισχύει στο κενό (άντε και στον αέρα!...). Αν θεωρήσουμε τώρα ένα τέλειο μονωτή, ομογενή και ισότροπο τότε η Η/Μ θεωρία προβλέπει ότι Ε/Β=c όπου c η ταχύτητα του φωτός στο υλικό! ......Όλα αυτά απ' ότι καταλαβαίνεις είναι στο όριο της ύλης και δεν πιστεύω ότι θα μπορούσαν να ζητηθούν σε ένα γραπτό Πανελληνίων.
Τώρα μπερδεύτηκα εντελώς. Στο βιβλίο σου γράφεις: η σχέση Ε/Β = c ισχύει μόνο για το κενό. Το έψαξα και δεν βρήκα κάτι διαφορετικό, πείσθηκα για αυτό που γράφεις και κατηγόρησα τα βοηθήματα (ευτυχώς δεν τα κατονόμασα). Τώρα γράφεις ότι Ε/Β=c όπου c η ταχύτητα του φωτός στο υλικό! άρα τα βοηθήματα έχουν δίκιο!!! (Αν ήσουνα συμμαθητής μου θα σου έλεγα "πόσα θέλεις να μας τρελάνεις", αλλά επειδή είσαι μεγαλύτερος δεν το λέω). Δεν πειράζει, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και το ψάξιμο ωφέλιμο είναι. Συμφωνώ ότι σίγουρα κάτι τέτοιο δεν παίζει για πανελλήνιες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Μία ερώτηση : Τι κάνουμε όταν μας ζητάει "το μέτρο της ταχύτητας του σημείου ενός δακτυλίου που απέχει περισσότερο από το πλάγιο κεκλιμένο επίπεδο, όταν ο δακτύλιος φτάνει στη βάση του"?

Με βάση τη Θεμελιώδη Στροφική Κίνηση Στερεού Σώματος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

c.k

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Μία ερώτηση : Τι κάνουμε όταν μας ζητάει "το μέτρο της ταχύτητας του σημείου ενός δακτυλίου που απέχει περισσότερο από το πλάγιο κεκλιμένο επίπεδο, όταν ο δακτύλιος φτάνει στη βάση του"?

Με βάση τη Θεμελιώδη Στροφική Κίνηση Στερεού Σώματος!
τη υ γραμμικη θα εννοει υ=ωR
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ricky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Μία ερώτηση : Τι κάνουμε όταν μας ζητάει "το μέτρο της ταχύτητας του σημείου ενός δακτυλίου που απέχει περισσότερο από το πλάγιο κεκλιμένο επίπεδο, όταν ο δακτύλιος φτάνει στη βάση του"?

Με βάση τη Θεμελιώδη Στροφική Κίνηση Στερεού Σώματος!

Κάθε σημείο ενός δακτυλίου που κινείται σε κεκλιμένο επίπεδο έχει τριών ειδών ταχύτητες:

1. Γωνιακή ταχύτητα εξαιτίας της περιστροφικής κίνησης
2. Γραμμική ταχύτητα εξαιτίας της περιστροφικής κίνησης. Η ταχύτητα αυτή είναι σταθερή σε μέτρο για κάθε σημείο του δακτυλίου αλλά η φορά της αλλάζει καθώς το σημείο περιστρέφεται. Υπολογίζεται ως προς τον άξονα περιστροφής. Εύκολα προκύπτει ότι το μέτρο της, σε κάθε χρονική στιγμή, είναι ίσο με το μέτρο της ταχύτητας του κέντρου μάζας. Ας ονομάσουμε το μέτρο της ταχύτητας του κέντρου μάζας
.
3. Γραμμική ταχύτητα εξαιτίας της μεταφορικής κίνησης, Η ταχύτητα αυτή, σε κάθε χρονική στιγμή, έχει το ίδιο μέτρο και την ίδια κατεύθυνση με την ταχύτητα του κέντρου μάζας, για κάθε σημείο. Υπολογίζεται ως προς ένα σταθερό σημείο (αρχή αξόνων) που βρίσκεται σε άξονα παράλληλο με το κεκλιμένο επίπεδο.

Αυτό που ζητάει η άσκηση είναι το μέτρο της συνολικής γραμμικής ταχύτητας, δηλαδή το μέτρο του διανυσματικού αθροίσματος των ταχυτήτων 1,2, για το δωσμένο σημείο και τη δωσμένη χρονική στιγμή.

Προσοχή όμως: Για μια συγκεκριμένη χρονική στιγμή, επειδή η ταχύτητα 2 είναι διαφορετική για κάθε σημείο, έπεται ότι και η συνολική γραμμική ταχύτητα θα είναι διαφορετική για κάθε σημείο.

Αν κάνεις ένα σχήμα θα διαπιστώσεις ότι στο εν λόγω σημείο της άσκησης, τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή, η γραμμική ταχύτητα εξαιτίας της μεταφορικής κίνησης (με διεύθυνση πράλληλη στο κεκλιμένο) είναι παράλληλη με τη γραμμική ταχύτητα εξαιτίας της περιστροφικής κίνησης. Μάλιστα, οι δυο ταχύτητες έχουν την ίδια φορά. Συνεπώς το μέτρο της συνολικής ταχύτητας θα είναι ίσο με το μέτρο της ταχύτητας 1 και της ταχύτητας 2, δηλαδή


Ερώτηση:

Ποιό θα είναι το μέτρο της συνολικής γραμμικής ταχύτητας ενός σημείου του δακτυλίου που απέχει λιγότερο από το πλάγιο κεκλιμένο επίπεδο, όταν ο δακτύλιος φτάνει στη βάση του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Ποιό θα είναι το μέτρο της συνολικής γραμμικής ταχύτητας ενός σημείου του δακτυλίου που απέχει λιγότερο από το πλάγιο κεκλιμένο επίπεδο, όταν ο δακτύλιος φτάνει στη βάση του;
(Αλληλοεξουδετερώνονται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Τώρα μπερδεύτηκα εντελώς. Στο βιβλίο σου γράφεις: η σχέση Ε/Β = c ισχύει μόνο για το κενό. Το έψαξα και δεν βρήκα κάτι διαφορετικό, πείσθηκα για αυτό που γράφεις και κατηγόρησα τα βοηθήματα (ευτυχώς δεν τα κατονόμασα). Τώρα γράφεις ότι Ε/Β=c όπου c η ταχύτητα του φωτός στο υλικό! άρα τα βοηθήματα έχουν δίκιο!!! (Αν ήσουνα συμμαθητής μου θα σου έλεγα "πόσα θέλεις να μας τρελάνεις", αλλά επειδή είσαι μεγαλύτερος δεν το λέω). Δεν πειράζει, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και το ψάξιμο ωφέλιμο είναι. Συμφωνώ ότι σίγουρα κάτι τέτοιο δεν παίζει για πανελλήνιες...

Δεν ήταν πρόθεσή μου να σε μπερδέψω. Απλά στο σχολικό βιβλίο η ταχύτητα του φωτός στο κενό γράφεται με το c, ενώ η ταχύτητα του φωτός στο υλικό με το γράμμα u. Συνήθως η ταχύτητα του φωτός στο κενό γράφεται c0, ενώ η ταχύτητα του φωτός στο υλικό c. Αυτό και μόνο μπορεί να είναι πηγή παρανόησης. Για να ξεκαθαριστεί το θέμα και να μην υπάρχει αμφιβολία η σχέση Ε/Β = c0 ισχύει στο κενό, ενώ σε τέλειο μονωτη ισχύει Ε/Β=c=c0/n η ταχύτητα του φωτός στο υλικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Για να ξεκαθαριστεί το θέμα και να μην υπάρχει αμφιβολία η σχέση Ε/Β = c0 ισχύει στο κενό, ενώ η Ε/Β = c = c0/n η ταχύτητα του φωτός στο υλικό!
Το κατάλαβα, ευχαριστώ.
Μία ερώτηση : Τι κάνουμε όταν μας ζητάει "το μέτρο της ταχύτητας του σημείου ενός δακτυλίου που απέχει περισσότερο από το πλάγιο κεκλιμένο επίπεδο, όταν ο δακτύλιος φτάνει στη βάση του"?
Άλλη λύση: Θεωρούμε στιγμιαίο άξονα περιστροφής το σημείο επαφής με το κεκλιμένο, οπότε υ = ω2R = 2υշա .
Ποιό θα είναι το μέτρο της συνολικής γραμμικής ταχύτητας ενός σημείου του δακτυλίου που απέχει λιγότερο από το πλάγιο κεκλιμένο επίπεδο, όταν ο δακτύλιος φτάνει στη βάση του;
Να βάλω κι εγώ μια ερώτηση?
Ποιό θα είναι το μέτρο της συνολικής γραμμικής ταχύτητας του σημείου (Γ) του δακτυλίου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top