Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
" Είναι ένας βαρκάρης πάνω σε μια βάρκα και κάθεται όρθιος στην αριστερή άκρη της βάρκας. Κάποια στιγμή μετακινείται στη δεξιά άκρη της βάρκας. Μετακινείται η βάρκα ?? Αν ναι, να βρεθεί η μετακίνησή της. Δίνονται: μάζα βάρκας (Μ), μάζα βαρκάρη (m), g, μήκος βάρκας (L). Θεωρείστε τους κυματισμούς και τις αντιστάσεις από το νερό αμελητέους".
Η βάρκα θα μετακινηθεί αντίθετα από τη φορά κίνησης του ανθρώπου (δηλ. αριστερά).
1η εξήγηση: Το σύστημα είναι μονωμένο (ΣFεξ=0) άρα η ορμή διατηρείται. Επειδή η ορμή αρχικά ήταν μηδέν, για να παραμείνει μηδέν, όταν ο άνθρωπος κινείται προς τη μια μεριά, η βάρκα κινείται αντίθετα.
2η εξήγηση: Αφού ΣFεξ=0, το κέντρο μάζας (CM) του συστήματος μένει σταθερό. Αυτό για να γίνει πρέπει όταν ο άνθρωπος κινείται προς τη μια μεριά, η βάρκα να κινείται αντίθετα.

Υπολογισμός μετακίνησης της βάρκας:
Αν η κίνηση διαρκεί t οι ταχύτητες (τις θεωρούμε σταθερές) είναι:
Βάρκα: V = x/t , άνθρωπος: υ = (L-x)/t , (ας περπατά L, αφού πάει πίσω χ, μετατόπιση L-χ).
Το σύστημα είναι μονωμένο (ΣFεξ=0) άρα η ορμή διατηρείται. Επειδή η ολική ορμή αρχικά ήταν μηδέν, κάθε στιγμή καθώς έχουμε κίνηση, θα είναι μηδέν: (θετική φορά δεξιά)
Ρολ = 0 => Ρβαρ + Ρανθρ = 0 => -Μ∙V + m∙υ = 0 => -Μ∙ x/t + m∙(L-x)/t = 0 =>
=> -Μ∙ x + m∙(L-x) = 0 => mL = (M+m)∙x => x = mL/(M+m)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ricky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Έχω κολλήσει τρομερά σε μια θεωρητική άσκηση....
Λέει
" Είναι ένας βαρκάρης πάνω σε μια βάρκα και κάθεται όρθιος στην αριστερή άκρη της βάρκας. Κάποια στιγμή μετακινείται στη δεξιά άκρη της βάρκας. Μετακινείται η βάρκα ?? Αν ναι, να βρεθεί η μετακίνησή της. Δίνονται: μάζα βάρκας (Μ), μάζα βαρκάρη (m), g, μήκος βάρκας (L). Θεωρείστε τους κυματισμούς και τις αντιστάσεις από το νερό αμελητέους".

Δες μια λύση στο αρχείο που επισυνάπτω. Το μόνο σημείο που με προβληματίζει είναι ότι τόσο η λύση μου όσο και του Δια δε χρησιμοποιεί πουθενά το g.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Άσκηση Φυσικής Κατ Γ - Άνθρωπος & Βάρκα.pdf
    179.2 KB · Εμφανίσεις: 907

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
@ Ricky
1) Το ότι δίνει το g και αυτό δεν χρειάζεται, δεν σημαίνει κάτι. Πολλές φορές γίνεται κάτι παρόμοιο. Και δεν είναι λογικό να χρειάζεται το g, γιατί δεν βλέπω πώς θα μπορούσε να μεταβληθεί το φαινόμενο σε κάποιον άλλο πλανήτη.
2) Δεν ξέρω πολλά για συστήματα αναφοράς. Έριξα μια ματιά (εκτός ύλης) στο βιβλίο της φυσικής μου. Δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να διαλέξουμε περίεργα συστήματα αναφοράς όπως το κέντρο μάζας του συστήματος. Και δεν κατάλαβα, τι εννοείς ότι ο παρατηρητής είναι στο κέντρο μάζας, αφού αυτό κάθε στιγμή είναι άλλο σημείο της βάρκας. Υποθέτω ότι εννοείς το σταθερό σημείο (ας πούμε του νερού) στο οποίο βρίσκεται το εκάστοτε CM του συστήματος. Πάντως, νομίζω ότι είναι πολύ πιο απλό να πάρουμε σύστημα αναφοράς την ακτή.
3) Εδώ έχω μια βασική αντίρρηση: Σύμφωνοι, η στατική τριβή ασκείται μεταξύ των παπουτσιών του ανθρώπου και της βάρκας. Ναι, ο άνθρωπος ασκεί στη βάρκα δύναμη Τ, όμως (δράση - αντίδραση) και η βάρκα ασκεί αντίθετης φοράς Τ στον άνθρωπο. (Διαφορετικά, πώς θα κινιόταν ο άνθρωπος?). Έτσι, αν η κίνηση της βάρκας είναι επιταχυνόμενη, το ίδιο θα ήταν και η κίνηση του ανθρώπου για οποιοδήποτε αδρανειακό σύστημα αναφοράς εκτός της βάρκας. Για σύστημα αναφοράς πάνω στη βάρκα, η βάρκα θα ήταν ακίνητη και ο άνθρωπος θα κινιόταν με σταθερή ταχύτητα (αλλά αυτό δεν θα μας εξυπηρετούσε σε κάτι).
4) Νομίζω ότι στην πραγματικότητα οι κινήσεις (με σύστημα αναφοράς την ακτή) είναι ως εξής: Ο άνθρωπος επιταχύνεται για πολύ μικρό χρόνο, μετά έχει σταθερή ταχύτητα και μετά επιβραδύνεται πάλι για πολύ μικρό χρόνο και σταματά, ρυθμίζοντας με το βάδισμα στου κατάλληλα τη στατική τριβή. (Αυτό δεν γίνεται πάντα και όταν περπατάμε και στο δρόμο?). Το ίδιο και για τη βάρκα με αντίθετη φορά. Όμως, επειδή οι χρόνοι επιτάχυνσης και επιβράδυνσης είναι πολύ μικροί, μπορούμε να θεωρούμε τις κινήσεις ομαλές. (Πρώτη φορά κάνουμε κάτι τέτοιο?).
5) Μπορεί και να κάνω λάθος, εσύ είσαι καθηγητής και εγώ ένας απλός μαθητής (που του αρέσει η φυσική λίγο παραπάνω από το κανονικό). Όμως φαντάζομαι, δεν σε πειράζει που διαφωνώ μαζί σου. Ίσως να έχεις κάπου δίκιο, στο ότι η δική μου λύση δεν είναι εντελώς ακριβής, όμως στην Α λυκείου που κάναμε τέτοιες ασκήσεις, έτσι τις λύναμε. Νομίζω ότι για επίπεδο λυκείου ο τρόπος μου είναι ικανοποιητικός.
6) Επειδή μου αρέσει πολύ η Φυσική (και αυτή τη στιγμή, η απόφαση μου είναι να γίνω φυσικός), σε ευχαριστώ πολύ, γιατί με την απάντηση σου με προβλημάτισες και με έκανες να σκεφτώ και να ψάξω μερικά πράγματα.
--- Φιλικά, Νίκος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Δυο συγχρονες πηγες παραγουν αρμονικα κυματα στην ηρεμη επιφανεια ενος υγρου,με συχνοτητα ταλαντωσης f=5Hz.H ταχυτητα διαδοσης των κυματων ειναι u=0.4 m/s και το πλατος ταλαντωσης του καθε κυματος ειναι A=5cm.Eνα κομματι φελλου επιπλεει σε αποσταση r1=23 cm και r2=25 cm απο τις πηγες.
Αν θεωρησετε t=0 τη στιγμη που αρχισαν οι πηγες να ταλαντωνονται:
(1)να βρειτε τα πλατη ταλαντωσης του φελλου για 0<=t<= 4s
(2)να γραψετε τις εξισωσεις απομακρυνσης για τον φελλο για το χρονικο διαστημα 0<=t<= 0.625s
(3)να βρειτε την απομακρυνση του φελλοου απο τη θεση ισορροπιας του τη χρονικη στιγμη t=0.625s
Αν θεωρησετε t'=0 τη στιγμη που και τα δυο κυματα εχουν φτασει στο φελλο:
(4)να γραψετε την εξισωση της απομακρυνσης του φελλου για t>=0s
(5)να βρειτε ποτε ο φελλος θα περασει απο τη θεση ισορροπιας του για πρωτη φορα.

Θα ηθελα,αν ειναι δυνατον,να δω τις δικες σας προσεγγισεις πανω στην ασκηση αυτη.


εδιτ:Επισης,στην εξαναγκασμενη μηχανικη,στην ιδιοσυχνοτητα εχουμε μεγιστο δυνατο πλατο.Εχουμε και μεγιστη δυνατη ταχυτητα max?Ισχυει οτι u=Aω ?
Στα πλαισια του σχολικου και μη-επειδη μπαζει το ολο θεμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Δυο συγχρονες πηγες παραγουν αρμονικα κυματα στην ηρεμη επιφανεια ενος υγρου,με συχνοτητα ταλαντωσης f=5Hz.H ταχυτητα διαδοσης των κυματων ειναι u=0.4 m/s και το πλατος ταλαντωσης του καθε κυματος ειναι A=5cm.Eνα κομματι φελλου επιπλεει σε αποσταση r1=23 cm και r2=25 cm απο τις πηγες.
Αν θεωρησετε t=0 τη στιγμη που αρχισαν οι πηγες να ταλαντωνονται:
(1)να βρειτε τα πλατη ταλαντωσης του φελλου για 0<=t<= 4s
(2)να γραψετε τις εξισωσεις απομακρυνσης για τον φελλο για το χρονικο διαστημα 0<=t<= 0.625s
(3)να βρειτε την απομακρυνση του φελλοου απο τη θεση ισορροπιας του τη χρονικη στιγμη t=0.625s
Αν θεωρησετε t'=0 τη στιγμη που και τα δυο κυματα εχουν φτασει στο φελλο:
(4)να γραψετε την εξισωση της απομακρυνσης του φελλου για t>=0s
(5)να βρειτε ποτε ο φελλος θα περασει απο τη θεση ισορροπιας του για πρωτη φορα.

Θα ηθελα,αν ειναι δυνατον,να δω τις δικες σας προσεγγισεις πανω στην ασκηση αυτη.

Είναι κλασσικά ερωτήματα στη συμβολή. Για ποιο ερώτημα ενδιαφέρεσαι ακριβώς; :P



εδιτ:Επισης,στην εξαναγκασμενη μηχανικη,στην ιδιοσυχνοτητα εχουμε μεγιστο δυνατο πλατο.Εχουμε και μεγιστη δυνατη ταχυτητα max?Ισχυει οτι u=Aω ?
Στα πλαισια του σχολικου και μη-επειδη μπαζει το ολο θεμα

Όταν η συχνότητα του διεγέρτη γίνει ίση με τη ιδιοσυχνότητα θα εννοείς προφανώς. Συντονισμός άρα μέγιστο πλάτος, άρα και μέγιστη ταχύτητα. Και θα ισούται με .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Όταν η συχνότητα του διεγέρτη γίνει ίση με τη ιδιοσυχνότητα θα εννοείς προφανώς. Συντονισμός άρα μέγιστο πλάτος, άρα και μέγιστη ταχύτητα. Και θα ισούται με .
Mπα! και που ξέρεις αν π.χ. κάνεις τριπλάσιο το ω και χάσεις το συντονισμό δεν θα γίνει το πλάτος μισό, όμως θα έχεις μεγαλύτερη Umax?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Mπα! και που ξέρεις αν π.χ. κάνεις τριπλάσιο το ω και χάσεις το συντονισμό δεν θα γίνει το πλάτος μισό, όμως θα έχεις μεγαλύτερη Umax?
o clock!!
koum:για δες τεταρτο ερωτημα..αυτο ειναι λιγο...τα αλλα οκ ρε:P ευκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Mπα! και που ξέρεις αν π.χ. κάνεις τριπλάσιο το ω και χάσεις το συντονισμό δεν θα γίνει το πλάτος μισό, όμως θα έχεις μεγαλύτερη Umax?

Στο συντονισμό αποφεύγουμε στην ουσία τις απώλειες ενέργειας. Αυτό πρακτικά μεταφράζεται ως η μέγιστη δυνατή ενέργεια. Άρα υποστηρίζοντας εσύ ότι η μπορεί να είναι μεγαλύτερη για κάποια άλλη απ' ότι θα είναι για είναι σα να λες ότι η για την αυτή, θα ισχύει , πράγμα παράλογο. Δηλαδή είναι σα να μου λες ότι παράγεται και επιπλέον ενέργεια. Διόρθωσέ με αν κάνω κάπου λάθος. :)



koum:για δες τεταρτο ερωτημα..αυτο ειναι λιγο...τα αλλα οκ ρε:P ευκολα

Η λύση μου είναι ίδια με του Δία. :D


Από Β' λυκείου στα βαθιά; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
o clock!!
για δες τεταρτο ερωτημα..αυτο ειναι λιγο...
Σκέφτηκα και 2ο τρόπο πιο γρήγορο για το (4): Στην εξίσωση για t0,625 αντικαταστούμε t = t΄+ 0,625 και βγαίνει πάλι το ίδιο.
Στο συντονισμό αποφεύγουμε στην ουσία τις απώλειες ενέργειας. Αυτό πρακτικά μεταφράζεται ως η μέγιστη δυνατή ενέργεια.
Στο συντονισμό έχουμε βέλτιστη απορρόφηση ενέργειας και όχι μέγιστη ενέργεια του ταλαντούμενου συστήματος. Και στην εξαναγκασμένη ταλάντωση προσφέρεται ενέργεια από έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Σκέφτηκα και 2ο τρόπο πιο γρήγορο για το (4): Στην εξίσωση για t0,625 αντικαταστούμε t = t΄-0,625 και βγαίνει πάλι το ίδιο.
Οταν την καναμε στο φροντ.επειδη δεν μου πολυαρεσε ο πρωτος τροπος που και εγω ,ετσι,εκανα,περασε απο το μυαλο μου να κανω αυτην την τροποποιηση στην αρχικη εξισωση.Αλλα απλως μου περασε,δεν το προχωρησα και νομιζα οτι κατι δεν θα πηγαινε καλα
Αλλα χαρηκα πολυ τωρα που ειδα οτι γινεται και ετσι
Υ.Γ.αληθεια:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αλλα χαρηκα πολυ τωρα που ειδα οτι γινεται και ετσι
Διόρθωση: t = t΄+ 0,625 (και όχι πλην).
και κάνε την τάξη σου Γ (μεγάλωσες πια...) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Στο συντονισμό έχουμε βέλτιστη απορρόφηση ενέργειας και όχι μέγιστη ενέργεια του ταλαντούμενου συστήματος. Και στην εξαναγκασμένη ταλάντωση προσφέρεται ενέργεια από έξω.

Η βέλτιστη απορρόφηση ενέργειας δηλαδή πώς μεταφράζεται από εσένα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Η βέλτιστη απορρόφηση ενέργειας δηλαδή πώς μεταφράζεται από εσένα; :hmm:
Π.χ. στη βέλτιστη από τα 100 παίρνει τα 80, στην κακή από τα 500 παίρνει τα 100. Δηλαδή, βέλτιστη απορρόφηση δεν σημαίνει υποχρεωτικά και μέγιστη ενέργεια. (Το είχα συζητήσει αναλυτικά το θέμα πριν λίγο καιρό με τον καθηγητή μου γιαυτό με βλέπεις να επιμένω. Στην αρχή του έλεγα κι εγώ ακριβώς αυτά που μου λες εσύ τώρα, αλλά τελικά με έπεισε. Την πρώτη μέρα αμφέβαλα και προβληματίστηκα, αλλά αφού το σκέφτηκα την επόμενη μέρα το κατάλαβα. Γιαυτό σκέψου το...):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Π.χ. στη βέλτιστη από τα 100 παίρνει τα 80, στην κακή από τα 500 παίρνει τα 100. Δηλαδή, βέλτιστη απορρόφηση δεν σημαίνει υποχρεωτικά και μέγιστη ενέργεια. (Το είχα συζητήσει αναλυτικά το θέμα πριν λίγο καιρό με τον καθηγητή μου γιαυτό με βλέπεις να επιμένω. Στην αρχή του έλεγα κι εγώ ακριβώς αυτά που μου λες εσύ τώρα, αλλά τελικά με έπεισε). :)

Αυτό που μάλλον μπερδεύεις είναι η διαφορά ανάμεσα στις έννοιες προσφορά και απορρόφηση ενέργειας. Στην εξαναγκασμένη έχουμε απορρόφηση, δηλαδή παίρνει όση ενέργεια χρειάζεται max. Ε, το max είναι το , ΔΕ γίνεται να ισχύει . Σκοπός του διεγέρτη είναι να αναπληρώσει ενέργεια, όχι να παράξει. Αυτό είναι ανέφικτο.

Του χρόνου, όταν με το καλό περάσεις στο Φυσικό, θα συναντήσεις το συγκεκριμένο ζήτημα στη Μηχανική Ι. Δεν επιμένω άλλο, πάω να ψήσω τις φτερούγες μου. :P


Και ένα link, μπας και σε πείσω. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Και ένα link, μπας και σε πείσω. :D
:) καλόοοο.... (πλάκα κάνεις? :P)
Το link λέει ουσιαστικά αυτό που λέω κι εγώ!!! Για συχνότητα του διεγέρτη πιο μεγάλη από την ιδιοσυχνότητα η μέγιστη κινητική ενέργεια είναι μεγαλύτερη από τη μέγιστη δυναμική. Άρα ενεργειακά είναι δυνατόν αυτό που λέω. ;)
(Πάντως σιγά μη ζητήσουν κάτι τέτοιο στις πανελλήνιες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
:) καλόοοο.... (πλάκα κάνεις? :P)
Το link λέει ουσιαστικά αυτό που λέω κι εγώ!!! Για συχνότητα του διεγέρτη πιο μεγάλη από την ιδιοσυχνότητα η μέγιστη κινητική ενέργεια είναι μεγαλύτερη από τη μέγιστη δυναμική. Άρα ενεργειακά είναι δυνατόν αυτό που λέω. ;)
(Πάντως σιγά μη ζητήσουν κάτι τέτοιο στις πανελλήνιες)

Φυσικά και δεν κάνω πλάκα. Το ότι για μια συγκεκριμένη η μέγιστη κινητική είναι μεγαλύτερη από τη μέγιστη δυναμική, σαφώς και δεν σημαίνει ότι η συνολική ενέργεια έχει αυξηθεί. Δε βλέπω λοιπόν να επιβεβαιώνει τα λεγόμενά σου περί αύξησης της ενέργειας λόγω του διεγέρτη. Ίσα ίσα, αναφέρει χαρακτηριστικά:

"Το πλάτος (της απομάκρυνσης) γίνεται μέγιστο για μια συχνότητα f1 λίγο μικρότερη από την ιδιοσυχνότητα f0, ενώ το πλάτος της ταχύτητας γίνεται μέγιστο για συχνότητα ακριβώς ίση με την ιδιοσυχνότητα f0. (προσέξτε λίγο και την διαφορά των δύο γραφικών παραστάσεων για πολύ μικρές τιμές της fεξ."

Χαρακτηριστικό είναι το σχήμα 2 παρακάτω:


Και επειδή θεωρώ πως δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο επί του θέματος, επίτρεψέ μου να μην επανέλθω. Θα συνεχίσουμε να κάνουμε κύκλους. :)




(Το ότι είναι απίθανο να ζητηθεί κάτι τέτοιο στις πανελλήνιες, δε σημαίνει πως πρέπει να πάψουμε να σκεφτόμαστε btw ;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Και επειδή θεωρώ πως δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο επί του θέματος, επίτρεψέ μου να μην επανέλθω. Θα συνεχίσουμε να κάνουμε κύκλους.
;) Την ίδια γνώμη έχω κι εγώ. Όμως πριν το κάνω, έχω να πώ μερικά ακόμα:
1) Αποδεικνύει ότι Umax/Kmax = (f/f)², άρα για f>f είναι Κmax>Umax, δηλαδή στην εξαναγκασμένη ενεργειακά δεν ισχύει ότι στην αμείωτη, καθώς έχουμε προσφορά ενέργειας από έξω.
2) Μας λέει ότι η μέγιστη μέγιστη ταχύτητα μεγιστοποιείται στην f , ενώ το πλάτος στην f<f, δηλαδή σε διαφορετικές συχνότητες. (Αυτό δεν είπα κι εγώ?). Ή διαφορά των συχνοτήτων αυτών είναι μικρή για μικρή απόσβεση. Αν η απόσβεση ήταν μεγαλύτερη (πάντα όμως κάτω από το όριο που κάνει την ταλάντωση απεριοδική), η διαφορά των συχνοτήτων θα ήταν πιο μεγάλη.
3) Άλλο βέλτιστη απορρόφηση ενέργειας και άλλο μέγιστη ενέργεια. (Αυτό μόνο μου είπε ο καθηγητης μου, τα υπόλοιπα είναι δικά μου, μην τον εκθέσω τον άνθρωπο αν λέω λακαμίες). Στο πείραμα, όταν ο τροχός γυρίζει πιο γρήγορα μπορεί να δίνει περισσότερη ενέργεια, άσχετα αν το σύστημα που ταλαντώνεται απορροφά μικρό ποσοστό από την προσφερόμενη.
4) Κι εγώ συμφωνώ ότι ας μην έχει σχέση κάτι με τις εξετάσεις, καλό κάνει να το συζητάμε. Και μάλιστα θα ήθελα και τις γνώμες και άλλων (κυρίως καθηγητων και φοιτητών) για το θέμα (τον καθηγητή μου τον έχω τρελάνει με τέτοια και δεν θέλω να το παρακάνω, γιατί φωνάζει ότι του τρώω την ώρα και δεν τον αφήνω να κάνει τη δουλειά του :)).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

barca10

Νεοφερμένος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Παιδιά θέλω μία βοήθεια σε μία άσκηση στα κύματα. Είναι πρώτη φορά που αντιμετωπ'ιζω τέτοια άσκηση.
Οποια βοήθεια θα είναι πολύτιμη.

Παραθέτω την άσκηση:
.................................................
Γραμμικο ομογενες ελαστικο μεσο εκτεινεται κατα τη διευθυνση του αξονα χ'χ. Δύο σημεί του Α,Β απέχουν μεταξύ τους απόσταση 20 cm και αρχίζουν να ταλαντώνονται κατακόρυφα με την ίδια συχνότητα f=5Hz και πλάτος 4 cm. Κατά μήκος του μέσου διαδίδονται τότε δύο εγκάρσια ημινοτονοειδή κύματα με μήκος κύματος λ=4cm . Θεωρούμε αρχή του άξονα χʼχ το μέσο Ο της απόστασης ΑΒ, με το Α αριστερά και το β δεξιά. Επίσης θεωρούμε αρχή του χρόνου τη στιγμή που τα κύματα συναντόνται στο Ο και είναι για το Ο y=0 και u>0. Το Ο είανι κοιλία του στάσιμου κύματος που δημιουργείται.
Α) να γράψετε την εξίσωση του στάσιμου κύματος που δημιουργείται.
Β) να βρείτε τον αριθμό των κοιλίων και των δεσμών που δημιουργούνατι
Γ)να γράψετε τις εξισώσης της απομάκρυνσης, της ταχύτητας και της επιτάχυνσης για την δεύτερη προς τα δεξιά κοιλία.
..............................................................

Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Γραμμικο ομογενες ελαστικο μεσο εκτεινεται κατα τη διευθυνση του αξονα χ'χ. Δύο σημεί του Α,Β απέχουν μεταξύ τους απόσταση 20 cm και αρχίζουν να ταλαντώνονται κατακόρυφα με την ίδια συχνότητα f=5Hz και πλάτος 4 cm. Κατά μήκος του μέσου διαδίδονται τότε δύο εγκάρσια ημινοτονοειδή κύματα με μήκος κύματος λ=4cm . Θεωρούμε αρχή του άξονα χʼχ το μέσο Ο της απόστασης ΑΒ, με το Α αριστερά και το β δεξιά. Επίσης θεωρούμε αρχή του χρόνου τη στιγμή που τα κύματα συναντόνται στο Ο και είναι για το Ο y=0 και u>0. Το Ο είανι κοιλία του στάσιμου κύματος που δημιουργείται.
Α) να γράψετε την εξίσωση του στάσιμου κύματος που δημιουργείται.
Β) να βρείτε τον αριθμό των κοιλίων και των δεσμών που δημιουργούνται
Γ)να γράψετε τις εξισώσης της απομάκρυνσης, της ταχύτητας και της επιτάχυνσης για την δεύτερη προς τα δεξιά κοιλία.
Απλή εφαρμογή είναι. Θα ρωτήσω όπως ο καθηγητής μου: "έλυσες πρώτα τις ασκήσεις του σχολικού?"
Υποδείξεις:
Α) Βάζεις τις τιμές στην εξίσωση του Σ.Κ.
Β) Οι θέσεις των κοιλιών είναι: Χκ = kλ/2. Βάζεις -10<Χκ<+10 και βρίσκεις πόσες ακέραιες τιμές του k υπάρχουν. Για τους δεσμούς Χδ = (2k+1)λ/4 και κάνεις το ίδιο.
Γ) Η κοιλία που θέλεις έχει χ = +4cm και κάνεις αντικατάσταση στις εξισώσεις.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top