Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Εννοείς την ροπή της Ν1 και Β να είναι ίσες σε μέτρο και αντίθετες; Αυτό θα συνέβαινε μόνο για , είναι η στιγμή ακριβώς πριν ανέβει στο κεκλιμένο επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manthak47

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Πηρα εκεινη τη σχεση επειδη απτο α ερωτημα απεδειξα οτι κανει αατ! Προσεχε στο σχημα το ΦΜ δεν θα ειναι στην ιδια θεση με την ΘΙ λογω της δυναμης που ασκειται στο σωμα,οποτε πρπ να σχεδιασεις το σωμα 3 φορες στο ΦΜ στη ΘΙ που απεχει χ1 απτο ΦΜ και σε μια τυχαι που απεχει χ,μετα πηρα για την ΘΙ ΣF=Ο,F-Fελ=ο ή F=Fel=K.x1
στην ΤΘ F-Fελ'=F-K.(x1+x) ή ΣF=F -kx1-kx αλλα η F=k.x1 οποτε K.x1-kx1-kx αρα ΣF=-kx
Noμιζω ετσι πρπ να ειναι :)

Ευχαριστώ πολύ :) Τη θέση ισορροπίας την είχα βάλει σε άλλη θέση από τη ΘΦΜ, αλλά δεν πήρα ΣF για ΘΙ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
@Dias:
Μπορείς (και όλοι μπορείτε δηλαδή) να παρακολουθήσεις τη συζήτηση που είχαμε στο forum του Φυσικού ΕΚΠΑ σχετικά με την άσκηση με τη μετάβαση από το οριζόντιο στο κεκλιμένο επίπεδο (τα νεότερα μηνύματα εμφανίζονται πρώτα): https://web.cc.uoa.gr/~ctrikali/discus/messages/5065/12569.html?1270500569

Σημ.: Ο Χ. Τρικαλινός είναι πρώην αναπληρωτής καθηγητής του Φυσικού ΕΚΠΑ και νυν αναπληρωτής καθηγητής στο ΜΙΘΕ ΕΚΠΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
....συζήτηση που είχαμε στο forum του Φυσικού ΕΚΠΑ σχετικά με την άσκηση με τη μετάβαση από το οριζόντιο στο κεκλιμένο επίπεδο.......
Σ΄ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου :).
Διάβασα με προσοχή όλη τη συζήτηση. (Ενδιαφέρον και το φόρουμ σας αλλά πολύ λίγα μπορώ να καταλάβω από όλα τα θέματα :redface:). Πολύ ενδιαφέρουσα είναι η σελίδα αυτού του Κασέτα. Έχει πολύ πράμα για διάβασμα (την έβαλα στα αγαπημένα μου). Φεύγω όμως από το θέμα.
Τελικά σίγουρα από τον Κασέτα την είχε πάρει την άσκηση ο φυσικός του φίλου μου (ίδια ακριβώς εμφάνιση). Αλλά και η λύση που τους έδωσε ήταν ίδια με του Κασέτα. Για τη λύση του Κασέτα: αυτός κάνει το πρώτο λάθος που βρήκες εσύ δλδ παίρνει λέει διατήρηση στροφορμής ως πρός το σημείο σύγκρουσης αλλά τη στροφορμή λόγω περιστροφής ως προς το κέντρο. Λέει βέβαια με πιο μικρά ότι η στροφορμή είναι ίδια ως προς κάθε σημείο αλλά δεν το δικαιολογεί. (Αν θυμάσαι βέβαια εγώ στη δική μου διορθωμένη λύση έβγαλα ότι η στροφορμή είναι η ίδια και ως προς τα 2 σημεία αλλά αυτό βγαίνει μόνο αν είναι στεφάνι και όχι κάτι άλλο). Τελικά το βασικό πρόβλημα είναι η ροπή του βάρους. (Τη δική μου σκέψη, δλδ ότι το στεφάνι ακουμπά και στα 2 σημαία δεν την είπε κανένας, άρα βλακεία θα είναι :mad:). Ο καθηγητής σου λέει ότι η λύση στέκει μόνον αν το βάρος θεωρηθεί αμελητέο σε σχέση με τη δύναμη της σύγκρουσης (κάπου αυτό αν δεις το έγραψα λίγο αλλά όχι σοβαρά :whistle:). Λογικό μου ακούγεται (αυτό δεν κάνουμε και στις κανονικές κρούσεις?). Πάντως όλοι οι δικοί σου συμφώνησαν ότι η ταχύτητα δεν μπορεί να μένει ίδια (άρα οι ασκήσεις που τη θεωρούν ίδια τι λένε?:worry:).
Ο φίλος μου έδωσε στον φυσικό του τη δική μου τελευταία λύση και αυτός την πήρε να την μελετήσει λέει. (Εγώ θα δώσω από Δευτέρα την άσκηση στους δικούς μου σχολείο και ιδιαίτερο). Πάντως τέτοια άσκηση που μπερδέυει και φυσικούς και προβληματίζει και καθηγητές πανεπιστημίων δεν νομίζω να είναι για πανελλήνιες. Τελικά νομίζω ήταν ωραίο που ασχοληθήκαμε και νομίζω ότι κάτι ωφελήθηκα :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xara ths zwhsss

Νεοφερμένος

Η Μιμικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Γεια σας!!!Ειμαι μαθητρια Β λυκειου αλλα εχουμε μπει στο φρον στην υλη της Γ!Θελω μια βοηθεια στις ταλαντωσεις!!!Μπορει καποιος να μου πει ποτε ισχυει τ x=Α,ποτε ισχυει Κκιν=Uυν...?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alloc

Νεοφερμένος

Ο Alloc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
χ=Α ισχυει οταν η ταλαντωση ειναι στην θετική ακραία θέση..

K=U ισχύει όταν χ= + Α/(2^1/2) ή χ=- Α/(2^(1/2)) οπου 2^(1/2) σημαινει απλά "ριζα του 2"

η αποδειξη βγαινει αν πεις οτι Ε=Κ+U αρα Κ=Ε-U

αρα πας στο Κ=U και βαζεις όπου Κ το Ε-U kai βγαίνει Ε-U=U --> E=2U---> (K*A^2)/2= K*x^2 και λύνεις ως προς χ



[FONT=&quot]
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soares

Νεοφερμένος

Ο soares αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
θελω λιγη βοηθεια σε κατι υποερωτηματα ασκησεων ελπιζω να βοηθησετε....
α)ενας ταλαντωτης εκτελει γραμμικη αρμονικη ταλαντωση με ολικη ενεργεια 4j.Τη χρονικη στιγμη t=0 η κινητικη ενεργεια ειναι 3 j και εχει αρνητικο ρυθμο μεταβολης.Ποια η αρχικη φαση?
β)Κατακορυφο ελατηριο εχει το ενα ακρο στερεωμενο στο δαπεδο και ειναι συσπειρωμενο κατα 0,1m οταν πανω σε αυτο τοποθετηθει σωμα μαζας m και το συστημα ισοροπει.Αν g=10 m/s^2 ποση η περιοδος ταλαντωσης οταν το συστημα διαγειρεται σε ταλαντωση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
β)Κατακορυφο ελατηριο εχει το ενα ακρο στερεωμενο στο δαπεδο και ειναι συσπειρωμενο κατα d = 0,1m οταν πανω σε αυτο τοποθετηθει σωμα μαζας m και το συστημα ισοροπει.Αν g=10 m/s² ποση η περιοδος ταλαντωσης οταν το συστημα διαγειρεται σε ταλαντωση?
(Τώρα άρχισα ταλαντώσεις και δεν ξέρω ακόμα ενέργεια ταλάντωσης. Γιαυτό θα απαντήσω μόνο στο β)
Από ισορροπία: ΣF = 0 ==> Fελ = Β ==> k·d = m·g ==> m/k = d/g
Περίοδος ταλάντωσης: Τ = 2πm̅∕̅k̅ και από ① έχω Τ = 2π√d̅/̅g̅ = 2·3,14·0,1 = 0,628s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μακροΠΟΥΛΟΣ

Νεοφερμένος

Ο μακροΠΟΥΛΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Άσκηση 5.51 του σχολικού βιβλίου την λύση αν μπορεί κάποιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pandemonium

Νεοφερμένος

Ο Pandemonium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
απλα κανεις χρηση στους τυπους u=at και d=1/2at^2 βρες την ταχυτητα πρωτα και μετα με απαλοιφη του χρονου την επιταχυνση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

svourikos

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδια οποιος μπορει ας λυσει αυτην την ασκηση .. την χρειαζομαι επιγοντως. Ευχαριστω προκαταβολικα :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Παιδια οποιος μπορει ας λυσει αυτην την ασκηση .. την χρειαζομαι επιγοντως. Ευχαριστω προκαταβολικα
...............................
α) F- m.αcm , T.R = I.aγων ==> Τ.R = ½ mR².αcm/R ==> Τ = ½ m.αcm
①+② ==> F = 3/2 m.αcm = 30N
β) Ν = Β = mg = 10Ν , ② => Τ = 10Ν
κύλιση χωρίς ολίσθηση => Τ = στατική => Τ μ.Ν => μ ≥ Τ/Ν => μ ≥ 1
γ) l = ½ αcm.t² ==> t = 2s , υcm = αcm.t = 4m/s , ω = υcm/R = 20r/s , Ι = ½ mR² = 0,2kg.m²
K = Kμετ + Κπερ = ½ m υcm² + ½ Ιω² = 120J
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.

Θέλω να αποδείξω ότι το σώμα θα κάνει ΑΑΤ. Όμως δεν θέλω να το κάνω με το ισοδύναμο k (αυτό ξέρω να το κάνω). Θέλω να το αποδείξω με δυνάμεις στο σώμα και τελικά να βγεί το ΣF = -D.χ και από εδώ να βρω το D = k1k2/(k1+k2). Μπερδεύομαι με τις δυνάμεις και τις επιμηκύνσεις. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.

Θέλω να αποδείξω ότι το σώμα θα κάνει ΑΑΤ. Όμως δεν θέλω να το κάνω με το ισοδύναμο k (αυτό ξέρω να το κάνω). Θέλω να το αποδείξω με δυνάμεις στο σώμα και τελικά να βγεί το ΣF = -D.χ και από εδώ να βρω το D = k1k2/(k1+k2). Μπερδεύομαι με τις δυνάμεις και τις επιμηκύνσεις. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?
Αν απομακρύνουμε από τη θέση ισορροπίας το σώμα και το κρατάμε σταθερό σε εκείνη τη θέση, ασκούμε πάνω του μία δύναμη F. Εμείς θέλουμε να βρούμε πόση είναι η νέα σταθερά του ελατηρίου που πρέπει να βάλουμε για να αντικαταστήσουμε τα δύο ελατήρια από ένα σταθεράς k. Άρα η δύναμη F ισούται με kx, όπου x η απομάκρυνση από τη θέση ισορροπίας / φυσικού μήκους.
Δεδομένου ότι τα δύο ελατήρια από τη στιγμή που απλώς θα συντηρούμε την απομάκρυνση ασκώντας δύναμη F, ούτε επιμηκύνονται/μικραίνουν ούτε κινούνται στο χώρο (και υποθέτωντας ότι έχουν αμελητέα μάζα) προφανώς οι δυνάμεις στα άκρα των ελατηρίων θα είναι όλες ίσες μεταξύ τους.
Αν ονομάσουμε χ1 την επιμήκυνση του k1 και χ2 του k2, έχουμε:
k1x1=k2x2
και αν έχουμε: x1=ax2 τότε: k1a=k2
F=1/2(F1+F2)=>
2k(x1+x2)=k1x1+k2x2=>
2kax2+2kx2=k1ax2+k2x2=>
k=k2/(a+1)=>
k=k1k2/(k1+k2), αφού a=k2/k1.

Εννοείται ότι επειδή τα ανύσματα χ και F είναι αντίρροπα, έχουμε: F=-kx.
ΥΓ: Πώς εννοείς ότι ξέρεις να βρεις το ισοδύναμο k χωρίς την εξίσωση δυνάμεων κλπ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αν απομακρύνουμε από τη θέση ισορροπίας το σώμα και το κρατάμε σταθερό σε εκείνη τη θέση, ασκούμε πάνω του μία δύναμη F. Εμείς θέλουμε να βρούμε πόση είναι η νέα σταθερά του ελατηρίου που πρέπει να βάλουμε για να αντικαταστήσουμε τα δύο ελατήρια από ένα σταθεράς k. ..................... ΥΓ: Πώς εννοείς ότι ξέρεις να βρεις το ισοδύναμο k χωρίς την εξίσωση δυνάμεων κλπ;
:hmm:Σε ευχαριστώ αλλά δεν ήθελα τέτοια λύση. Τέτοια περίπου έκανα κι εγώ:
Σε ισορροπία: χ = χ1 + χ2 = F/k1 + F/k2 = F.(1/k1 + 1/k2) = F.(k1+k2)/(k1.k2) ==>
F = [(k1.k2)/(k1+k2)].x , άρα kολ = (k1.k2)/(k1+k2) κλπ.
:redface: Αυτό εννοώ ότι ξέρω να τι κάνω. Θέλω όμως να λύσω την άσκηση ταλαντωτικά: δλδ όχι αντικαταστώντας τα ελατήρια από ένα με kολ όπως κάναμε και οι δύο. Αλλά θέλω για την τυχαία θέση χ κατά τη διάρκεια της ταλάντωσης (και όχι σε ισορροπία) να αποδείξω ότι F = -D.x από όπου να βγει ότι το D = (k1.k2)/(k1+k2). Ελπίζω να έγινα κατανοητός. Ζητάω (πάλι) πολλά? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ποια ισορροπία; Η ισορροπία είναι τεχνητή για να μας βοηθήσει να βγάλουμε τις εξισώσεις. (Δες ξανά τι γράφω)
Τεχνικά λοιπόν, μπορείς να έχεις ισορροπία όπου θέλεις και να καταλήγεις για κάθε σημείο τη σχέση που σου είπα.
Το να καταλήξεις στην τελική σχέση F=-kx όπου k=... είναι μία απόλυτα -όπως θες να την ονομάζεις- "ταλαντωτική" λύση.
Έχεις μία σχέση που επιδέχεται ως φυσική λύση της μόνο την ταλάντωση:

ΥΓ: Τι ορίζεις εσύ ως "ταλαντωτική λύση";
---
Αρχική Δημοσίευση από Dias:
Ελπίζω να έγινα κατανοητός.
Καθόλου κατανοητός!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Τι ορίζεις εσύ ως "ταλαντωτική λύση"; Καθόλου κατανοητός!
*
:P Νομίζω βρήκα η λύση που ήθελα. Θέλω τη γνώμη και τη δική σου και όποιου άλλου θέλει.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soares

Νεοφερμένος

Ο soares αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
εχω μια απορια ελπιζω να βοηθησετε....
Σε μια φθινουσα ηλεκτρικη ταλαντωση τη χρονικη στιγμη t=0 το πλατος ειναι Ao .Aν το πλατος μεταβαλλεται εκθετικα με το χρονο (Α=Αοe^lt) και σε χρονο τ το πλατος της ταλαντωςης γινεται Ao/2 ,ποιο ειναι το πλατος της ταλαντωσης τη χρονικη στιγμη t=4τ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
εχω μια απορια ελπιζω να βοηθησετε....
Σε μια φθινουσα ηλεκτρικη ταλαντωση τη χρονικη στιγμη t=0 το πλατος ειναι Ao .Aν το πλατος μεταβαλλεται εκθετικα με το χρονο (Α=Αοe^lt) και σε χρονο τ το πλατος της ταλαντωςης γινεται Ao/2 ,ποιο ειναι το πλατος της ταλαντωσης τη χρονικη στιγμη t=4τ?

Βαζεις οπου t το τ και οπου A το Αο\2 οποτε βρισκεις το τ, ξαναπαιρνεις τη σχεση και βαζεις οπου t το 4τ (θα γινει και απλοποιηση με τα Λ αν αυτο σε αγχωνει:P), αρα βρισκεις το A.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alloc

Νεοφερμένος

Ο Alloc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Δεν ξερω αν την κανω σωστη με τα δεδομενα π δινεις.

A=Ao*e^(-Λt)
t=Τ, A= Ao/2: Ao/2=Ao*e^(-ΛΤ), e^(-ΛΤ)= 1/2 , lne^(-ΛΤ)= ln1-ln2, -ΛΤ= -ln2, T= ln2/Λ

t=4T : Α=Αο*e^(-4Λ*ln2/Λ)= Αο*e^(-4ln2)= Ao/e^(4ln2).

Εάν είναι λάθος, διορθώστε με.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top