Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
αυτο θα το δεις απο το διαγραμμα αν ειναι ημιτονοειδης ,συνημιτονοειδης ή "μειον" ημιτονοειδης (δηλ. αντιθετα με την ημιτονοειδη γραφικη παρασταση )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ahvasilhs

Νεοφερμένος

Ο ahvasilhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
γειασ παιδια ,μηπωσ ξερει κανεισ αν ισχυουν η αρχη διατηρισησ ενεργειασ και ορμησ ,'η το ΘΜΚΕ,στισ φθινουσεσ ταλαντωσεισ και στισ εξεναγκασμενεσ?


η αρχη διατηρησης της ενεργειας ισχυει ΠΑΝΤΟΥ στη φυση.Το ΘΜΚΕ ειναι συνεπεια της ΑΔΕ οποτε ισχυει και αυτο.Τωρα η αρχη διατηρησης της ορμης ισχυει μονο οταν δεν υπαρχουν εξωτερικες δυναμεις ασκουμενες στο συστημα.Τι λες λοιπον;ισχυει;:)

νωρις νωρις την παιρνεις την απαντηση σου...λοιπον: δεν εχει διαφορα.ειτε το ενα γραψεις ειτε το αλλο εννοεις το φορτιο του ηλεκτρονιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιαππαπινα

Νεοφερμένος

Η Γιαππαπινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
εγω θα συμφωνησω με τα παιδια (παραπανω)τωρα εσυ γραφεις αυτην(την απαντηση)που νομιζεις οτι σε αωτιπροσοπευει καλυτερα!!!!:)ξερεις εσυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just_rock

Νεοφερμένος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Δυο συγχρονες πηγες κυματων Π1 και Π2 βρισκονται στα σημεια Α και Β αντιστοιχα της ελευθερης επιφανειας νερου και προκαλουν εγκαρσια κυματα που διαδιδονται με ταχυτητα θ=0,5m/s.Ενα σημειο Κ της επιφανειας του νερου βρισκεται πανω στο ευθυγραμμο τμημα ΑΒ και απεχει απο τα Α και Β αποστασεις (ΑΚ)=r1 και (ΒΚ)=r2 με r1>r2. Το σημειο Κ ειναι πλησιεστερο προς το μεσο Μ του ΑΒ που ταλαντωνεται με μεγιστο πλατος. Η απομακρυνση του σημειου Κ απο τη θεση ισορροπιας λογω της συμβολης των 2 κυματων περιγραφεται απο την εξισωση y=-0.2ημ[(5π/3)*(t-2)] (S.I). Να υπολογισετε
Α.την περιοδο, το μηκος κυματος και το πλατος της ταλαντωσης των κυματων που συμβαλλουν
Β.την αποσταση ΑΒ των 2 πηγων
Γ.τις αποστασεις r1 και r2 του σημειου Κ απο τα Α και Β
Δ.τον αριθμο των σημειων του ευθυγραμμου τμηματος ΑΒ που λογω της συμβολς Εχουν πλατος ισο με το πλατος ταλαντωσης του σημειου Κ


Ευχαριστω πολυυυυυυυυυυυυυυυυυ:):):):)
-----------------------------------------
αν υπαρχει κανεις παιδια να βοηθησει θα το εκτιμουσα παρα παρα πολυ :):):):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Δυο συγχρονες πηγες κυματων Π1 και Π2 βρισκονται στα σημεια Α και Β αντιστοιχα της ελευθερης επιφανειας νερου και προκαλουν εγκαρσια κυματα που διαδιδονται με ταχυτητα θ=0,5m/s.Ενα σημειο Κ της επιφανειας του νερου βρισκεται πανω στο ευθυγραμμο τμημα ΑΒ και απεχει απο τα Α και Β αποστασεις (ΑΚ)=r1 και (ΒΚ)=r2 με r1>r2. Το σημειο Κ ειναι πλησιεστερο προς το μεσο Μ του ΑΒ που ταλαντωνεται με μεγιστο πλατος. Η απομακρυνση του σημειου Κ απο τη θεση ισορροπιας λογω της συμβολης των 2 κυματων περιγραφεται απο την εξισωση y=-0.2ημ[(5π/3)*(t-2)] (S.I). Να υπολογισετε
Α.την περιοδο, το μηκος κυματος και το πλατος της ταλαντωσης των κυματων που συμβαλλουν
Β.την αποσταση ΑΒ των 2 πηγων
Γ.τις αποστασεις r1 και r2 του σημειου Κ απο τα Α και Β
Δ.τον αριθμο των σημειων του ευθυγραμμου τμηματος ΑΒ που λογω της συμβολς Εχουν πλατος ισο με το πλατος ταλαντωσης του σημειου Κ


Ευχαριστω πολυυυυυυυυυυυυυυυυυ:):):):)
-----------------------------------------
αν υπαρχει κανεις παιδια να βοηθησει θα το εκτιμουσα παρα παρα πολυ :):):):):)
Αφού οι πηγές είναι σύγχρονες προφανώς το μέσον έχει μέγιστο πλάτος μια και ισαπέχει από αυτές. (δεν το πολυκατάλαβα).
Στο συνημμένο ίσως σε βοηθώ. Ελπίζω να μην έκανα λάθη. Ο συλλογισμός είναι αυτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Συμβολη κυματων.jpg
    Συμβολη κυματων.jpg
    154 KB · Εμφανίσεις: 161

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Στην ομαλη στροφικη κινηση, αν μας λενε να βρουμε ποσο απεχει ενα σημειο της περιφερειας των τροχων που εχει καποια συγκεκριμενη ταχυτητα απο το εδαφος τι ακριβως κανουμε;
Βρισκουμε ευκολα τη γωνια θ αναμεσα στην u και την ucm, ομως απο κει και επειτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristotelis

Νεοφερμένος

Ο aristotelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
1000 ευχαριστω !!! μπραβο σου πολύ καλή δουλεία!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Στην ομαλη στροφικη κινηση, αν μας λενε να βρουμε ποσο απεχει ενα σημειο της περιφερειας των τροχων που εχει καποια συγκεκριμενη ταχυτητα απο το εδαφος τι ακριβως κανουμε;
Βρισκουμε ευκολα τη γωνια θ αναμεσα στην u και την ucm, ομως απο κει και επειτα;
Αν ξέρεις την θ τότε δες το συνημμένο. Η γωνία στο ορθογώνιο τρίγωνο είναι θ διότι έχουν τις πλευρές ανά δύο κάθετες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Κυκλικη.pdf
    28.5 KB · Εμφανίσεις: 217

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Πφ γαμωτο πρεπει να κανω παλι επαναληψη τη γεωμετρια της β', μου ξαναετυχε ασκηση που χρειαζοταν αυτο με τις καθετες γωνιες.
Ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riraki

Νεοφερμένος

Η riraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλημερα σας... Ειμαι νεα στο forum και χρειαζομαι αμεσα τη βοηθεια οποιου μπορει να με σωσει!! Εχω δυο αποριες σχετικα με ασκησεις στο κεφαλαιο του ηλεκτρικου ρευματος. Οι ασκησεις βρισκονται στην σελιδα 62.

Η ασκηση 7 αναφερεται σε ενα μικροφωνο που πρεπει να συνδεθει με στερεοφωνικο συγκροτημα. Δινεται αντισταση μικροφωνου, αποσταση μικροφωνου-συγκροτηματος και μεγιστη αντισταση των καλωδιων συνδεσης. Ζηταει να βρεθει η διαμετρος του χαλκινου συρματος. Η απορια ειναι η εξης: θα πρεπει να βαλουμε στον τυπο της αντιστασης την διπλασια αποσταση μικροφωνου-συγκροτηματος καθως χρειαζονται 2 καλωδια??

Στην ασκηση 8 εχουμε μια μπαταρια και ενα καλωδιο τα οποια συνδεουμε με αποτελεσμα το καλωδιο να διαρρεεται απο ρευμα Ι. Κοβουμε το καλωδιο στη μεση, ενωνουμε τα ακρα των κομματιων(παραλληλη συνδεση πιστευω πως εννοει) και ζηταμε το νεο ρευμα. Εγω πιστευω πως η νεα αντισταση που προκυπτει ειναι το 1/4 της αρχικης καθως καθε κομματι εχει την μιση αντισταση του αρχικου καλωδιου. Ετσι η νεα ενταση θα ειναι Ι/4. Σε ηλεκτρονικο βοηθημα αναφερεται πως ενω υποδιπλασιαζεται το μηκος, η διατομη διπλασιαζεται και ετσι η νεα ολικη αντισταση μενει ιδια οποτε και το Ι ιδιο....

Εσεις τι πιστευετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Καλημερα σας... Ειμαι νεα στο forum και χρειαζομαι αμεσα τη βοηθεια οποιου μπορει να με σωσει!! Εχω δυο αποριες σχετικα με ασκησεις στο κεφαλαιο του ηλεκτρικου ρευματος. Οι ασκησεις βρισκονται στην σελιδα 62.

Η ασκηση 7 αναφερεται σε ενα μικροφωνο που πρεπει να συνδεθει με στερεοφωνικο συγκροτημα. Δινεται αντισταση μικροφωνου, αποσταση μικροφωνου-συγκροτηματος και μεγιστη αντισταση των καλωδιων συνδεσης. Ζηταει να βρεθει η διαμετρος του χαλκινου συρματος. Η απορια ειναι η εξης: θα πρεπει να βαλουμε στον τυπο της αντιστασης την διπλασια αποσταση μικροφωνου-συγκροτηματος καθως χρειαζονται 2 καλωδια??

Στην ασκηση 8 εχουμε μια μπαταρια και ενα καλωδιο τα οποια συνδεουμε με αποτελεσμα το καλωδιο να διαρρεεται απο ρευμα Ι. Κοβουμε το καλωδιο στη μεση, ενωνουμε τα ακρα των κομματιων(παραλληλη συνδεση πιστευω πως εννοει) και ζηταμε το νεο ρευμα. Εγω πιστευω πως η νεα αντισταση που προκυπτει ειναι το 1/4 της αρχικης καθως καθε κομματι εχει την μιση αντισταση του αρχικου καλωδιου. Ετσι η νεα ενταση θα ειναι Ι/4. Σε ηλεκτρονικο βοηθημα αναφερεται πως ενω υποδιπλασιαζεται το μηκος, η διατομη διπλασιαζεται και ετσι η νεα ολικη αντισταση μενει ιδια οποτε και το Ι ιδιο....

Εσεις τι πιστευετε?
α) Σωστά σκέφτηκες ότι η αντίσταση είναι διπλάσια λόγω του διπλάσιου μήκους του σύρματος
β) Κάθε κομμάτι έχει αντίσταση R/2 (μισό μήκος) και η ολική (λόγω παραλληλίας ) R/4. Μέχρι εδώ σωστά. Η ένταση είναι αντιστρόφως ανάλογη της αντίστασης (Ι=Ε/R) Αρα η ένταση γίνεται 4Ι. Ποιο είναι αυτό το ηλεκτρονικό βοήθημα που λέει άλλα πράγματα? Η διατομή διπλασιάζεται αφού τώρα το ρεύμα περνάει από δύο καλώδια και η αντίσταση γίνεται μισή. Ετσι δεν είναι? Ποιων όμως ? Των μισών αντιστάσεων αφού το μήκος άλλαξε και έγινε μισό. Αν χρειαστεί τα ξαναλέμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riraki

Νεοφερμένος

Η riraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Οντως ι ενταση ειναι 4Ι. Δικο μου λαθος. Αυτη η βιασυνη... το βοηθημα ειναι του Βολονακη. Το ειχα κατεωασει απο το gamatoinfo. Η αληθεια ειναι πως εχω παρατηρησει αρκετα λαθη. Στο τελος θα με εκανε να αμφιβαλλω για τις γνωσεις μου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Οντως ι ενταση ειναι 4Ι. Δικο μου λαθος. Αυτη η βιασυνη... το βοηθημα ειναι του Βολονακη. Το ειχα κατεωασει απο το gamatoinfo. Η αληθεια ειναι πως εχω παρατηρησει αρκετα λαθη. Στο τελος θα με εκανε να αμφιβαλλω για τις γνωσεις μου!!
Γιαυτό, ΣΒΗΣΤΟ!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riraki

Νεοφερμένος

Η riraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Βασικά το έχω για να ετοιμάζω ασκήσεις copy paste σε αρχείο word. Βέβαια σε ορισμένα απο αυτά τα βοηθήματα όταν κανω το copy paste εμφανίζεται το κείμενο με σύμβολα. Άλλη γλώσσα κωδικοποίησης είναι?? Ξέρεις αν υπάρχει τρόπος για μετατροπή σε κείμενο με κανονική μορφή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arianna-D

Νεοφερμένος

Η arianna-D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδιά ζητώ τη βοήθειά σας...πού μπορώ να βρώ στο κείμενο την απάντηση για την ερώτηση 2 στην σελίδα 29? οσο πιο σύντομα μπορείται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Βασικά το έχω για να ετοιμάζω ασκήσεις copy paste σε αρχείο word. Βέβαια σε ορισμένα απο αυτά τα βοηθήματα όταν κανω το copy paste εμφανίζεται το κείμενο με σύμβολα. Άλλη γλώσσα κωδικοποίησης είναι?? Ξέρεις αν υπάρχει τρόπος για μετατροπή σε κείμενο με κανονική μορφή?
Αν όπως λες θέλεις να κάνεις copy paste το κείμενό σου ή ότι άλλο έχεις στην οθόνη σου, πατάς "Prt Scr" και στη συνέχεια πηγαίνεις και ανοίγεις από τα προγραμματα που έχεις στα "Βοηθήματα" ένα πρόγραμμα. Π.χ. το "Ζωγραφική" Πατάς Ctrl+V και η οθόνη σου αποτυπωνεται. Στη συνέχεια πηγαίνεις στο "Αρχεία" και το σώζεις ως αρχείο κατά τα γνωστά. Δηλ με τον τρόπο αυτόν έχεις την οθόνη σαν φωτογραφία. Δοκίμασε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Doctorg

Νεοφερμένος

Ο Doctorg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Στις κρούσεις λέει πως απο τις σχέσεις:
1) m1 (υ1 – υ1 ΄) = m2 (υ2΄- υ2) και
2) υ1 + υ1 ΄ = υ2 ΄+ υ2
φτάνει να βρίσκει τις ταχύτητες υ1 και υ2

υ1 ΄= 2m2 / m1 + m2υ2 ΄ + m1 – m2 / m1 + m2 ∙ υ1
υ2 ΄= 2m1 / m1 + m2υ1 ΄ + m2 – m1 / m1 + m2 ∙ υ2
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως απο τις 1 και 2 φτάνει στις υ1 και υ2; Ευχαριστώ

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Δεν είχε απόδειξη γι αυτό το βιβλίο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Doctorg

Νεοφερμένος

Ο Doctorg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Όχι απλά λέει οτι απο τις (1) και (2) φτάνουμε στις ταχύτητες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riraki

Νεοφερμένος

Η riraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αυτόν τον τρόπο τον γνωρίζω με το ctr prtsc. Εγώ θέλω όμως να μπορώ να επεξεργαστώ το κείμενο. Να βάζω τις ασκήσεις με την σειρά που θέλω κλπ... Για να το κάνω αυτό χρείαζομαι το word αλλα αντιμετωπίζω το πρόβλημα που ανεφέρα σε προηγούμενη δημοσίευση (σύμβολα αντί για γράμματα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top