Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Βρε αυτά τα λέει μέσα στο βιβλίο! :D
Για να δείξεις ότι ένα σώμα κάνει ΑΑΤ πρέπει να αποδείξεις ότι η δύναμη F είναι ίση με -kχ, όπου k η σταθερά του ελατηρίου, η οποία σου δίνεται, και χ η απομάκρυνση.
Μετά για το πλάτος Α υπάρχει νομίζω τύπος.
Γενικά πάντως, για τα ερωτήματα τέτοιων ασκήσεων να έχεις υπόψην σου πάντα την ΑΔΕ (Αρχή Διατήρησης της Ενέργειας). :)

Ελπίζω να βοήθησα λίγο, γιατί πραγματικά δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα από όλα αυτά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sakis I

Νεοφερμένος

Η Sakis I αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ναι είναι απλή αρμονική ταλάντωση. να ξέρω για να αποδείξω ότι κανει αατ πρέπει αν δείξω ότι ΣF=-kχ. Αλλά επειδή λέει ότι το φυσικό μήκος συμπίπτει με τη θέση ισορροπίας, για τη συνθήκη της ισορροπίας ΣF=0, παίρνω τις δυνάμεις F ελατηρίου και αυτή που ασκείται προς την αντίθετη κατεύθυνση. αλλά για την Fελατηρίου= -κχ, δεν ξέρω ποιο χ να πάρω. κανονικά είναι η απόσταση από το φυσικό μήκος, αλλά αυτή ουσιαστικά είναι μηδέν. επιπλέον με τα στοιχεία που δίνει δεν μπορώ να βρω το πλάτος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Δεν μπορώ να πω ότι θυμάμαι κι εγώ τους τύπους αλλά αν δεν κάνω λάθος στο φυσικό του μήκος είναι όταν δεν ασκείται καμία δύναμη[άρα ΣF=0] . Μόλις ασκήσεις τα 20Ν θα έχεις απομάκρυνση από τη θέση που ήταν και στο χ=χmax (πλάτος το λένε αυτο αν θυμάμαι) εκεί θα έχεις πάλι ΣF=0 όπου SF τώρα θα είναι το Fελ-F(-20N). Έτσι το καταλαβαίνω εγώ τουλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sakis I

Νεοφερμένος

Η Sakis I αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ευχαριστώ. πάντως επιμένω πως θα βρω τη συνθήκη ισορροπίας.έχω κολλήσει στο πρώτο ερώτημα αχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Δεν μπορώ να πω ότι θυμάμαι κι εγώ τους τύπους αλλά αν δεν κάνω λάθος στο φυσικό του μήκος είναι όταν δεν ασκείται καμία δύναμη[άρα ΣF=0] . Μόλις ασκήσεις τα 20Ν θα έχεις απομάκρυνση από τη θέση που ήταν και στο χ=χmax (πλάτος το λένε αυτο αν θυμάμαι) εκεί θα έχεις πάλι ΣF=0 όπου SF τώρα θα είναι το Fελ-F(-20N). Έτσι το καταλαβαίνω εγώ τουλ.

Νομίζω ότι είναι οκ αυτό που λες.Εκτός αυτού ο φίλος μας να συμβουλευτεί κάνα βοήθημα και να δει λίγο μεθοδολογία...Γιατί στις πανελλήνιες δεν ντρέπονται βάζουν πιο δύσκολα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
thx Μetal. έχω και κάτι χρόνια να πιάσω τύπου ταλάντωσης και δεν μου ρχονται εύκολα :)

Saki δεν καταλαβαίνω τι εννοείς δεν ξέρεις ποιές δυνάμεις να βάλεις. (!) H κίνηση είνια στον άξονα χ και έχεις 1 δύναμη την F=20N και μια αντίρροπη αυτής, τη δύναμη επαναφοράς Fελ. Στο σημείο ισσοροπίας πρέπει το ΣF αυτών των 2 να είναι 0 :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sakis I

Νεοφερμένος

Η Sakis I αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
το Α πως να το βρω όμως:;;;;στο τυπολόγιο δεν υπάρχει κάποιος τύπος που να μπορώ να βρω το πλάτος με αυτά τα λίγα στοιχεία που έχω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Sakis I ειλικρινά νομίζω ότι πρέπει να ακολουθήσεις την προτροπή του Metal και να πάρεις κάποιο βοήθημα (ίσως και μικρότερης τάξης) αλλά και να διαβάσεις σοβαρά θεωρία!
Από ένα απλό search στη wikipedia:

"Αν θεωρηθεί πως ο όρος μετατόπιση σημαίνει απομάκρυνση ενός σημείου του χώρου από την θέση του, ή από την θέση ισορροπίας του, τότε το πλάτος κύματος αποτελεί τη μέγιστη τιμή της μετατόπισης."

Τέσπα με 2 λόγια
Ταλάντωση-->χ=Αcos(ωt+φ). Όπως γνωρίζεις από μικρότερες τάξεις το χ παίρνει τη μέγιστη τιμή του x=xmax όταν cos(ωt+φ) παίρνει τη μέγιστη τιμή του, δηλαδή 1, μιας και είναι επίσης γνωστό ότι -1<=cos(οποιασδήποτε γωνίας)<=1.

ΆΡΑ xmax=A=πλάτος ταλάντωσης.

Η (βασική) θεωρία του προβλήματος που αναφέρεις δε, υπάρχει πρακτικά αυτούσια στην σελίδα της wikipedia:

Ηarmonic oscillator (είναι στα αγγλικά πιθανόν αν κάνεις google search να βρεις και το αντίστοιχο στα ελληνικά). Σε κάθε περίπτωση επειδή κοίταξα το αντίστοιχο κεφάλαιο από το σχολικό βιβλίο σου στο Pi-schools τις προάλλες που είχες πρωτορωτήσει, η συμβουλή μου είναι μία:
Διάβασε προσεκτικά το βιβλίο σου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mi3s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mi3s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Παιδιά έχω μια ερωτήση στην μηχανική στερεού:
Δυο ίδιες σφαίρες 1,2 αφήνονται απο το ίδιο ύχος με ίδια γωνία επίπεδο.Το ένα αφήνεται να κυλίσει χωρίς ολίσθηση ενώ το 2ο αήνεται να ολισθήσει χωρίς τριβές απο λείο επίπεδο.Ποι σώμα θα φτάσει πρώτο κάτω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Αφού δεν έχεις τριβές, θα κατέβει πρώτα εκείνη που θα κάνει ολίσθηση!
Αυτό μπορείς να το δείξεις με οποιαδήποτε ενεργειακή σχέση (ΘΜΚΕ - ΑΔΕ κλπ), αφού το έργο του βάρους και στις δύο περιπτώσεις είναι ίδιο, στην περίπτωση της κύλισης αυτή η ενέργεια κατανέμεται σε κινητική λόγω μεταφορικής κίνησης και σε κινητική ενέργεια λόγω στροφικής. Στην περίπτωση της ολίσθησης όλη η δυναμική ενέργεια γίνεται κινητική της μεταφορικής κίνησης. Άρα το ucm είναι μεγαλύτερο στην περίπτωση της ολίσθησης.
Πάντως μπορεί να αποδειχθεί και με δυνάμεις - ροπές!
Για οτιδήποτε θέλεις στην διάθεσή σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mi3s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mi3s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
δες λίγο τα πμ σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τζίνα

Νεοφερμένος

Η Τζίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
:bye:Μπορεί κάποιος να βάλει άσκηση(μία ή περισσότερες..) που να ζητείται να βρεθεί ο μέγιστος δείκτης διάθλασης ώστε να κάνει ολική εσωτερική ανάκλαση ή κάποια αντίστοιχη;Τhanks!!!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
μπορει καποιος να γραψει και να ανεβασει τους τυπους της μεταφορικης και στροφικης κινησης με τα ονοματα τους και τις μοναδες μετρησεις τους γτ δεν μπορω να τα ξεχωρησω αλλιως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ρε δωρα ελεως δλδ.....








τους εχω ξεχασει:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
https://users.sch.gr/pazoulis/yliko/G-Lykioy/tipologiog.pdf
για παραδειγμα η γραμμικη ταχυτητα ανηκει στην μεταφορικη?αυτα δεν μπορω να ξεχωρισω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
γιατι δεν ρωτας τον καθηγητη της φυσικης σου;
μαζεψε ολες τις αποριες σου και πηγαινε και ρωτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
για παραδειγμα η γραμμικη ταχυτητα ανηκει στην μεταφορικη?αυτα δεν μπορω να ξεχωρισω...
Σε αυτό μπορώ να σου απαντήσω!
Η γραμμική ταχύτητα είναι η ταχύτητα που έχει ένα σημείο (ή ένα σημειακό αντικείμενο) που κάνει κυκλική κίνηση. Η κυκλική κίνηση είναι μεταφορική κίνηση άρα με αυτή την έννοια είναι μεταφορική ταχύτητα.
Από την άλλη ένα αντικείμενο μπορεί να περιστρέφεται χωρίς να κινείται μεταφορικά, οπότε το στερεό σώμα δεν έχει μεταφορική ταχύτητα. Τα σημεία του όμως κάνουν κυκλική κίνηση (δεν μπορούν να στραφούν αφού δεν έχουν διαστάσεις) οπότε κάθε σημείο έχει γραμμική ταχύτητα!
Απ' ότι βλέπεις το να κατανοήσεις και να ξεχωρίσεις τί είναι τί απαιτεί λίγο παραπάνω εξήγηση απο έναν απλό τύπο!
Αν θέλεις να συνεχίσω γίνε λίγο πιό συγκεκριμένη στις ερωτήσεις σου, όπως άλλοστε έκανες σε αυτή που σου απάντησα!
Πάντα στην διάθεσή σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Υπάρχουν οι 2.44 και 2.45 του σχολικού που είναι αρκετά καλές!
Σου στέλνω και άλλες δύο:

1. Στον πυθμένα ενός ορθογωνίου παραλληλεπιπέδου δοχείου έχουμε τοποθετήσει ένα νόμισμα ακριβώς στην κάτω ακμή του. Το δοχείο έχει αδιαφανή τοιχώματα και ύψος h=10cm. Στη συνέχεια κατόπιν γεμίζουμε το δοχείο με υγρό με δείκτη διάθλασης n=2.
Να βρεθεί το ελάχιστο μήκος μιας πλάκας που θα τοποθετηθεί στην επιφάνεια του υγρού ώστε το νόμισμα να μην είναι ορατό από οποιοδήποτε παρατηρητή που βρίσκεται έξω από το νερό.

2. Έχουμε ένα πρίσμα του οποίου η κύρια τομή είναι τριγώνο ΑΒΓ με διαθλαστική γωνία Α=60ο. Ένα laser ρίχνει μία μονοχρωματική δέσμη φωτός στην πλευρά ΑΒ με γωνία πρόσπτωσης . Η δέσμη του φωτός εξέρχεται από την πλευρά ΑΓ με γωνία εκτροπής της δέσμης .
Α. Να υπολογίσετε τον δείκτη διάθλασης του υλικού του πρίσματος.
Β. Aν ο δείκτης διάθλασης του πρίσματος ήταν τα ¾ της τιμής που υπολογίστηκε στο ερώτημα Α, ποιά είναι η μεγαλύτερη γωνία πρόσπτωσης για την οποία η οπτική δέσμη μπορεί να εξέλθει από την άλλη πλευρά του πρίσματος (ΑΓ);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
να μαι παλι!
https://efrodistirio.googlegroups.co...QJ8LeO2SY4ATcchyihAioEG5q2hncZWbpWmJ7IQ&hl=el
νομιζω αυτοι ειναι οι τυποι...
2 τυποι για την κεντρο μαζας δεν ανηκουν ουτε στην μεταφορικη ουτε στην στροφικη....σωστα?
επισης στην στροφικη κινηση οι μοναδες περιεχουν το rad ενω στην μεταφορικη το m?????
ειμαι ασχετη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Το κέντρο μάζας (ως σημείο) κάνει μόνο μεταφορική κίνηση
Το στερεό μπορεί να κάνει είτε μόνο μεταφορική κίνηση είτε μόνο περιστροφική είτε σύνθετη.
Το ucm=u γραμμικό μόνο στην κύλιση (χωρίς ολίσθηση) ή σε οποιαδήποτε άλλη κίνηση μπορεί να θεωρηθεί κύλιση (γιο-γιο κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top