Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
10t+3π/2=π/2 (1) ..... Πως θα λύσω τις 2 τριγωνομετρικές εξισώσεις (2κπ+π. και 2κπ-π+π/2)ως προς το χρόνο απ την σχέση (1)????....Δεν ξέρω να την λύνω !!!!

Σρυ αλλα δεν καταλαβα τι ακριβως θες να κανεις :P Μπορεις να πεις λιγο ακριβως ποιες τριγωνομετρικες εξισωσεις θες να λυσεις;
Παντως ετσι οπως εχεις δωσει την (1) ειναι αδυνατη γιατι εχεις 10t=-π,ενω ο tεR+ (δηλαδη t>_0)

Αν καταλαβα καλα με 2η ματια μαλλον ηθελες να γραψεις ημ(10t+3π/2)=ημ(π/2)
Πολυ ωραια
(1)10t+3π/2=2κπ+π/2<=>10t=2κπ-π<=>t=π*(2k-1)/10 και για να ισχυει tεR+ πρεπει k>0
(2)10t+3π/2=2κπ+π-π/2=2κπ+π/2 που ειναι ιδια με την (1)
Αρα σε καθε περιπτωση t=π*(2κ-1)/10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
για να μπορέσεις να τις λύσεις πρέπει να γνωρίζεις αν είναι ημίτονο ή συνιμήτονο, προφανώς έχουν προέλθει απο την εξίσωση της απομάκρυσνης οπότε είναι ημιτόνου.

10τ+3π/2=2κπ+π/2 ή 10τ+3π/2=2κπ+π-π/2
10τ=2κπ+π/2-3π/2 ή 10τ =2κπ+π/2-3π/2
10τ=2κπ-π/2 ή 10τ=2κπ- π/2 (εφόσον είναι όμοιες συνεχίζουμε κοινά)
τ=κπ/5-π/10

και έπειτα δίνειςτιμές στο κ, η πρώτη για κ=0 απορρίπτεται αφουθα σου βγει αρνητική δηλαδή άτοπο και συνεχίζεις για κ=1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
όταν θέλουμε να βρούμε τη χρονική διαφορά δυο συνιστωσών ταλαντώσεων τι κάνουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρήνη Σ.

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη Σ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ένα από κρούσεις που μάλλον είνα αρκετά απλό αλλά...

Σώμα Α μαζας m εκτοξεύεται με αρχική ταχύτητα uο=10m/s και αφού διανύσει διάστημα s=1.9m πάνω στο λείο κεκλιμένο επίπεδο συγκρούεται με το ακίνητο σώμα Β στη βάση του επιπέδου, μάζας 2m πλαστικά. Να βρεθεί ταχύτητα του συσσωματόματος και η θερμότητα.
Η γωνία είναι 30 μοίρες.
Απ το ΘΜΚΕ βγαίνει για u1 μια άσχημη ρίζα199 που υποθέτω δεν θα έπρεπε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Στο θμκε τι έργο εβαλες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρήνη Σ.

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη Σ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Tης wx. Δλδ m1.g.ημ30.S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Ριζα 119 το βρίσκω Εγώ
Λογικά υπάρχει πρόβλημα στην εκφώνηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρήνη Σ.

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη Σ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Σώστα ρίζα 119 κ εγώ, απλά το έγραψα από ταχύτητα λάθος στο αρχικό !

Αλλά μετά η Uσυσ. βγαινει ριζα 119/3 (3.63 με κομπιουτερακι)
και η Κ2=33% Κ1 οπότε ίσως να είναι και έτσι απλά η άσκηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

osfp123123

Νεοφερμένος

Ο osfp123123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Το β βγάζω εγώ σωστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρήνη Σ.

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη Σ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Σωστά, μου ήρθε κι εμένα η επιφοίτηση πριν λίγο γι'αυτό και το διέγραψα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,636 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
https://www.kelafas.gr/themata.html?filename=2013/epanaliptikes/fyskat_epan_2013_e.pdf

μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει το Γ2 ερωτήμα και την λύση του;

Αν θυμαμαι καλα παιρνεις τις αποστασεις εφαρμοζεις εξισωσεις κινησης και λυνεις το συστημα που προκυπτει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
παλιό θέμα αλλά παιδιά έχω σοβαρό πρόβλημα με τις γραφικές παραστάσεις στα κύματα δεν μπορώ να τις καταλάβω και έχω απελπιστεί, ενω στις ταλαντώσεις τις ξέρω πολύ καλά. καμία βοήθεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,636 μηνύματα.
παλιό θέμα αλλά παιδιά έχω σοβαρό πρόβλημα με τις γραφικές παραστάσεις στα κύματα δεν μπορώ να τις καταλάβω και έχω απελπιστεί, ενω στις ταλαντώσεις τις ξέρω πολύ καλά. καμία βοήθεια;

Τι δεν εχεις καταλαβει ακριβως ;
κοιλαδες-ορη ;
μεθοδολογια σχεδιασης ;
αναλυση της γραφικης παραστασης ;

Αν θες στειλε σε πμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
παλιό θέμα αλλά παιδιά έχω σοβαρό πρόβλημα με τις γραφικές παραστάσεις στα κύματα δεν μπορώ να τις καταλάβω και έχω απελπιστεί, ενω στις ταλαντώσεις τις ξέρω πολύ καλά. καμία βοήθεια;

Η εξισωση του κυματος ειναι της μορφης f(x,t) δηλαδη εξαρταται απο 2 μεταβλητες.Πρακτικα το προβλημα απο εκει ξεκιναει επειδη στο σχολειο δεν μαθαινουμε να λειτουργουμε με δυο μεταβλητες.Πρακτικα ομως δεν ειναι και τοσο δυσκολο.Για διευκολυνση προκειμενου να σχεδιασουμε την γραφικη παρασταση της f(x,t) θεωρουμε μια μεταβλητη σταθερη.Δεν ξερω αν δινεις μαθηματικα η βιολογια,παντως αν δινεις σκεψου το εξης:προκειμενου να σχεδιασουμε την γραφικη παρασταση της f(x) θελουμε την πρωτη και 2η παραγωγο,για να μπορεσουμε να αντλησουμε τα δεδομενα για την συμπεριφορα της.
Η γραφικη παρασταση του κυματος(λογικα αρμονικου θα εννοεις) χωριζεται σε δυο κατηγοριες,οσες και η μεταβλητες απο τις οποιες εξαρταται η f (οπου f(x,t)=y=Αημ2π(t/T - x/λ))

α)Ταλαντωση ενος σημειου του μεσου(γραφικη παρασταση της y-t)

Εδω θετουμε χ οποιαδηποτε τιμη θελουμε δηλαδη το χ ειναι μια σταθερα.Εστω χ/λ=c.Με τον τροπο αυτο η εξισωση του κυματος μετασχηματιζεται στην f(x)=y=Aημ2π(t/T -c).Θεωρω χ0 το σημειο αυτο του κυματος και t0 τον χρονο που θελει το κυμα για να φτασει σε αυτο.Αν το κυμα δεν εχει φτασει στο σημειο αυτο,τοτε προφανως το σημειο αυτο ειναι ακινητο και για τον λογο αυτο για t<_t0 βρισκεται πανω στον αξονα t't.
To θεμα ειναι πως βρισκουμε ποτε το κυμα φτανει σε αυτο το σημειο χ0? Παραθετω 2 τροπους ευρεσης
1)Αν το κυμα δεν εχει αρχικη φαση,τοτε μπορεις να λυσεις την u=x0/t0<=>t0=x0/u. ΠΡΟΣΟΧΗ αν το κυμα βρισκεται σε αρχικη φαση τοτε δεν βρισκουμε ετσι το t0
2)Αν το κυμα βρισκεται σε αρχικη φαση λυνεις την φ=0 ως προς t,δηλαδη την t/T -x0/λ +φ0/2π=0 ως προς t.

Αφου βρεις το t0 για t>_t0 κανεις ο,τι εκανες και στην ταλαντωση(πχ απο ΘΙ σε ΑΘ χρειαζεται χρονος T/4 κλπ)

β)Στιγμιοτυπο του κυματος(γραφικη παρασταση της y-x)

(Μπακαλικα)Οπως γνωριζουμε το κυμα δεν ειναι 1 σημειο,αλλα πολλα.Για τον λογο αυτο οταν θετουμε t=t0 (δηλαδη οταν ο χρονος γινεται σταθερος και οχι μεταβλητος)απεικονιζουμε ολα τα σημεια του κυματος την χρονικη στιγμη αυτην.Η εξισωση πλεον γινεται της μορφης f(x)=y=Αημ2π(c-χ/λ).Εδω το λ παιζει το ρολο της Τ,δηλαδη το σημειο που απεχει 1λ απο την πηγη Ο θα βρισκεται στο ιδιο y με την Ο απλα σε αλλο σημειο χ.Δηλαδη Αν Ο(0,Γ) και η αποσταση του Ο απο το Κ ειναι 1λ,τοτε Κ(1λ,Γ).Στις ασκησεις αυτες τι κανουμε λοιπον
1)Βρισκω την θεση της πηγης την ζητουμενη χρονικη στιγμη
2)Βρισκω την θεση του σημειο που απεχει κατα λ/4 απο την πηγη(παω στην y=... και βαζω χ=λ/4).Αυτο το κανω για να δω αν το σημειο αυτο βρισκεται στην y=+A η στην y=-A
3)Βρισκω μεχρι που εχει φτασει το κυμα
i)Αν δεν εχει αρχικη φαση τοτε λυνεις την u=x/t ως προς x
ii)Αν εχει αρχικη φαση τοτε πας στην φ=2π(t/T -x/λ +φ0/2π) βαζεις οπου t την ζητουμενη χρονικη στιγμη και οπου φ=0.Λυνεις ως προς χ και βρισκεις μεχρι που φτανει το κυμα
4)Βρισκω ποσα λ αντιστοιχουν στο χ αυτο(του 3ου βηματος).Αρκει να λυσεις το Ν=χ/λ,οπου Ν ο αριθμος των μηκων κυματος
Τωρα εισαι σε θεση να σχεδιασεις το στιγμιοτυπο του κυματος.Οπως τα εκανες και στην ταλαντωση (t,T/4,T/2,3T/4,T κλπ),ετσι και εδω απλα το προχωρας κατα λ/4.

Αν εχεις καποια απορια στα παραπανω feel free to ask :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
αυτό που δεν καταλαβαίνω κυρίως είναι αυτό με τις υποδιαιρέσεις που ψάχνουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
αυτό που δεν καταλαβαίνω κυρίως είναι αυτό με τις υποδιαιρέσεις που ψάχνουμε

Οταν λες υποδιαιρεσεις;
Παντως να ξερεις κανονικη γραφικη παρασταση ειναι που ξεκινας απ'την πηγη και την προχωρας κατα λ/4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
στο στιγμιότυπο πρέπει πάντοτε να ξεκινάω απο την πηγή και να πηγαίνω προς τα κάτω δηλαδή προς το -Α, σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αναζητητής

Νεοφερμένος

Ο Αναζητητής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
στο στιγμιότυπο πρέπει πάντοτε να ξεκινάω απο την πηγή και να πηγαίνω προς τα κάτω δηλαδή προς το -Α, σωστά;

Όχι φίλη , ανάλογα πού βρίσκεται η πηγή. Συνήθως , βρίσκεται στη θέση ισορροπίας με τη μέγιστη θετική ταχύτητα , άρα ναι ξεκινάς προς τα κάτω. Αλλά όχι πάντοτε! Εάν έχει ταχύτητα αρνητική, θα πρέπει να ξεκινήσεις να σχεδιάζεις προς τα πάνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top