Anime και manga

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Γράψτο μου και θα σου πω:) (με αγγλικούς χαρακτήρες εννοώ).
Να βοηθήσω: Ο Κενιτσής είναι ο History's Strongest Disciple Kenichi. Το οποίο πρέπει να θυμηθώ να συνεχίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Ευχαριστώ αλλά δεν έχει Greek Subs!!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ελληνικούς υπότιτλους;;;;Πρώτη φορά το ακούω:P. Εντάξει, σε 2 χρόνια θα βλέπεις στα αγγλικά και θα βλέπεις από κει^^.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
ΟΚ..Ευχαριστώ πάντως..Τα καταλαβαίνω αλλά δεν προλαβαίνω να τα κατανοώ όλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ναι κοίτα, θέμα εξάσκησης είναι:).Και το pause για αυτό υπάρχει:D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Και τι θα κάνω;;Θα διαβάζω 2 σειρές pause,άλλες 2 και ξανά Pause Κτλ?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Δεν μπορεί να διαβάζεις τόσο αργά :what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Παράδειγμα έδειξα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Καντο ναι, μεχρι να συνηθισεις να διαβαζεις γρηγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Πωτονβ με ελληνισουε αποκλειεται να βρεις.Μονο παμπαλαιες σειρες .Επισηςαλλο στα αγγλικα και αλλο στα ελληκνικα.Η μεταφραση ειναι σαφως καλυτερη.Ειδικα σε ανιμεπου περιλαμαβνουν μαγικα ονοματα και σου λεει ο αλλο ενα ''Καγε Βθνσηιν νο Ξθστθ'' παω στοιχημα οτι η ελληνικη μεταφραση θα ειναι τελειως χαλια.Θα συνηθισεις .Εγω εχει 3 χρονια περιπου που το κανω αυτο και βοηθα απαρα πολυ .Μαθαινεις ποσες λεξεις και τα κατανοεις και πιο καλα και γρηγορα.Μ'ενα σμπαρο τια τριγωνια.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Πωτονβ με ελληνισουε αποκλειεται να βρεις.Μονο παμπαλαιες σειρες .Επισηςαλλο στα αγγλικα και αλλο στα ελληκνικα.Η μεταφραση ειναι σαφως καλυτερη.Ειδικα σε ανιμεπου περιλαμαβνουν μαγικα ονοματα και σου λεει ο αλλο ενα ''Καγε Βθνσηιν νο Ξθστθ'' παω στοιχημα οτι η ελληνικη μεταφραση θα ειναι τελειως χαλια.Θα συνηθισεις .Εγω εχει 3 χρονια περιπου που το κανω αυτο και βοηθα απαρα πολυ .Μαθαινεις ποσες λεξεις και τα κατανοεις και πιο καλα και γρηγορα.Μ'ενα σμπαρο τια τριγωνια.:P
Ααα, εδώ θα τσακωθούμε :P
Έχω δει μερικά εξαιρετικά άθλια στιλ μετάφρασης στα αγγλικά (μέχρι και φράσεις ολόκληρες στα γιαπωνέζικα roomaji άφηναν).
Ειδικά μερικά επεισόδια του DC είχαν ακατανόητους υπότιτλους και τελικά τα είδα χωρίς.
Προτιμώ ένα καλό localization (ακόμα και dub!) από μια πρόχειρη μετάφραση που γίνεται σε 2 ώρες για να σπάσει το ρεκορ του ταχύτερου release.

Αυτό χωρίς να σημαίνει ότι τα ελληνικά group κάνουν τέλεια δουλειά. Ειδικά η animeclipse αφήνει πολύ γιαπωνέζικο κείμενο μέσα στις σειρές που είδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Ωχ καλα τι λαθη ειναι αυτα που εκανα.Ξεχασα να γραψω και καποια πραγματα στα αγγλικα.Το Laptop φταιει ομως.Παταω τα πληκτρα και δεν γραφει.Πρεπει να βαζεις και ποση δυναμη.Πωωω.
Ε ναι ρε συ σαφως.Αλλα δεν υπαρχει μονο μια fansub ομαδα.Ειδικα το DC σιγουρα το 'χουν μεταφρασει αρκετοι.Εξαρταται και απ' το πο'υ θα πας.Τα dubs προσωπικα τα απεχθανομαι.Σπανια να μου αρεσει καποιο.Ακομα και να μ'αρεσουν προτιμω κατα πολυ να 'ναι γιαπωνεζικα με υποτιτλους.Κι αυτο γιατι,τις περισσοτερες φορες τα dubs(πιο πολυ για τα αμερικανικα μιλαω)εχουν κατι αθλιους voice actors.Αλλα και η μεταγλωτιση δεν παει πισω.Και το γεγονος οτι πολλοι(ιδιως οι Αμερικανοι)βαριουνται απλα να διαβαζουν τουσ υποτιτλουσ μου φαινεται χαζο.Θα μου πειτε δικαιωμα τουσ.Απλα τουλαχιστον ας μην κοροιδευουν εμας που συνηθως ουτε τα αγοραζουμε ουτε τα βλεπυμε με dubs περιμενοντας 5 χρονια να μεταγλωτισουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Δεν τους αδικώ που δεν θέλουν να διαβάζουν τους υπότιτλους. Όσο γρήγορα και να διαβάζεις σε αποσπούν από τις σκηνές με γρήγορη δράση. Είναι της μόδας και τα τεράστια χρωματιστά γράμματα κάτω και πάνω που υπάρχει κίνδυνος να αλληθωρίσεις για να τα διαβάσεις όλα.
Ας το παραδεχτούμε, όλοι θεωρούμε ιδανικό το να μπορούμε να βλέπουμε άνιμε χωρίς υπότιτλους. Απλά τα ιαπωνικά δεν μαθαίνονται σε 1 χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Καλα κι εγω θα προτιμουσα κατευθειαν ιαπωνικα αλλα αν βλεπεις συχνα ανιμε για δυο-τρια χρονακια τα περισσοτερα τα πιανεις.Ας πουμε εγω δεν ξερω και παρα πολυ καλα γιαπωνεζικα,απλα αρκετες λεξειες και φρασεις,αλλα οταν βλεπω ενα ανιμε χωρις subs πιανω το νοημα.Οποτε,δες δες στο τελος κατι βγαινει.Αλλα αυτο που λες μου τη σπαει και μενα.Χωρια που τρωω ποση ωρα με τις παυσεις και αντι να τα βλεπω σε 23-24 λεπτα μου παιρνει πολυ παραπανω.
-----------------------------------------
Αγαπητοι fans των ανιμε ,αλλα και των manga.Πειτε το διαθημιση ,πεοιτε το ο,τι θελετε αλλα θα σας παρακαλουσα να ριξετε μια ματια στο blog που προσφατα φτιξαλμε εγω κι ο meidei-kun που αφορα τι αλλο,τα ανιμε(και ο,τι σχετιζεται με αυτα).

https://remote-island-syndrome.blogspot.com/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xxhitedragonxx

Νεοφερμένος

Η Καμία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 107 μηνύματα.
δε νομίζω ότι πρέπει να σνομπάρουμε τα ελληνικά groups. Προσωπικά είμαι μέσα σε ελληνικό group fansubbing και νομίζω ότι και τα υπόλοιπα group κάνουν αρκετά αξιότιμη δουλειά.

πάντως το Kenichi το μεταφράζουν οι Awmn στα ελληνικά που είναι πολύ αξιόλογη ομάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pemptousia

Διάσημο μέλος

Η Pemptousia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,420 μηνύματα.
σήμερα άρχισα το One Piece...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

funny

Νεοφερμένος

Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
παλια ειχα πορωθει με Yu-gi-oh και digimon...
Τωρα που μεγαλωσα εχω πορωθει με Death Note .

Απο ταινιες εχω δει γυρω στις 10 φορες το Spirited Away . Ποτε δεν καταλαβα ακριβως την πλοκη και για αυτο δεν μου πολυ αρεσε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Βάζω καμιά βλακεία να περάσει η ώρα.
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=2auaZXy_yQA[/ame]
♪大きな 夢 夢 好きでしょ
Directed by me
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Το Spirited Away ειναι καταπληκτικη ταινια.Αν σ'αρεσε δοκιμασε να δεις το Howl's Moving Castle''.Ειναι φοβερη ταινια.Η αγαπημενη μου ταινια προσωπικα.Ευχαριστικη,αστεια και συγκινητικη σε καποια σημεια,εχει μια δοση ρομανζου και μπορεις να βγαλεις διαφορα ηθικα διδαγματα απ'αυτην .Το Digimon (η πρωτη και δευτερη σεζον μονο ομως)ειναι τελεια και τα βλεπα φανατικα μικρη ,αλλα και τωρα θα τα βλεπα οπως και το Ποκεμον,Σαιλορ Μουν και Yu-gi-Oh,αλλλα το τελευταιο οχι και τοσο.Τωρα αρχισα να το βλεπω παλι στο Star πριν παω σχολειο.Η πιο μεγαλη πλακα ειναι ταν πετυχαινω σε κατι ασχετα καναλια ,οχι απο υτα γνωστα,παλια τελειως παλια ομως ανιμε και εχει πολυ πubλακα γιατι καμια σχεση με τα τωρινα.Μια φορα μαλιστα πετυχα το Lodoss σε αγγλικο dub με ελληνικουσ υποτιτλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top