Advanced ή απευθείας Proficiency;

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Ποια είναι η άποψή σας?


Για παράδειγμα σε διπλώματα όπως EDEXCEL,City & Guilds,ESB etc. τα επίπεδα Γ1 και Γ2 έχουν μεγάλη διαφορά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Εγώ πήγα κατευθείαν από Lower Proficiency αλλά το έκανα 1,5 χρόνια (Cambridge)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Εγώ πήγα κατευθείαν από Lower Proficiency αλλά το έκανα 1,5 χρόνια (Cambridge)
εγώ μια χρονιά και ένα καλοκαίρι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N@$o$

Νεοφερμένος

Ο N@$o$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
εγώ μια χρονιά και ένα καλοκαίρι...
Εγώ θα δώσω φέτος Advanced και του χρόνου (καλώς εχόντων των πραγμάτων!) το Proficiency.Στην πραγματικότητα κάνεις δύο χρόνια προετοιμασία Proficiency, αλλά στον ένα δίνεις και το advanced,ώστε ,σε περίπτωση που δεν περάσεις το proficiency και δε θέλεις να συνεχίσεις τα αγγλικά, να έχεις κάτι ίσχυρότερο από το lower.Ωστόσο ξέρω πολλά παιδιά που πήγαν κατ' ευθείαν για proficiency και το πήραν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Ποια είναι η άποψή σας?


Για παράδειγμα σε διπλώματα όπως EDEXCEL,City & Guilds,ESB etc. τα επίπεδα Γ1 και Γ2 έχουν μεγάλη διαφορά;


Κοιτα να δεις η διαφορα και βεβαια θα ειναι μεγαλη...Σε επιπεδο c1-c2 :xixi:
Αν δωσεις city and guilds π εχω δωσει,και θα ξαναδωσω πιστευω οτι ειναι καλυτερα να πας κατευθειαν c2.Εγω εδωσα c1 και το μετανιωσα που δεν εδωσα c2 επειδη στο συγκεκριμενο πτυχιο η διαφορα δεν ειναι τοσο μεγαλη οσο πιστευω εγω.Στο listening ειναι ακριβως οπως το c1 δεν αλλαζει τπτ.Με μια καλη προετοιμασια πιστευω θα το παρεις.Αν οχι με την πρωτη μπορεις να ξαναπροσπαθησεις αφου εχει εξεταστικη καθε 2 μηνες:no1: Αν δεν ξερεις για αυτα ψαξε στ forum να βρεις πληροφοριες για καθε πτυχιο. Οσον αφορα τα αλλα π.χ ESB ειναι λιγο τσιμπημενα τ επιπεδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nfk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Εγώ έδωσα τον Δεκέμβριο του 2008 το FCE & ECCE και απο τον Ιανουάριο του 2008 ξεκίνησα το Proficiency.. Εεε μετά έκανα και καλοκαιρινά και έδωσα τώρα τον Μάιο το ECPE.. Δηλαδή περίπου 1,5 χρόνο έκανα το Proficiency χωρίς να δώσω Advanced και καταλάβα οτι το Advanced είναι περιττό για όποιον θέλει να πάει για Proficiency.. Νομίζω οτι το Advanced ειναι προτιμότερο για όποιον τον πιέζει ο χρόνος..Αν υπάρχει χρόνος είναι προτιμότερο το Proficiency..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Εγω θα σου προτεινα να κανεις κανονικα 1,5-2 χρονια προετοιμασια και ενδιαμεσα δινεις ενα ΚΠγ Γ1 και ξεμπερδευεις με το Γ1 και μετα βουρ για Γ2.
Κακα τα ψεματα μπορει να ναι μια βλακιούλα το C1 αλλα σου δινει ενα μπούσουλα για το επιπεδο σου!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Λοιπόν...

Το Δεκέμβριο του 2008 πήρα το Β2 και τώρα κάνω καλοκαιρινά...Το Μάιο θα δώσω σίγουρα Γ2 μιας και δεν έχω άλλα περιθώρια...Το θέμα είναι να δώσω την ερχόμενη εξεταστική του Δεκεμβρίου Γ1 ή όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Και το δεκέμβριο του 2010 να δώσεις δεν θα χεις πρόβλημα μην αγχώνεσαι:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Και το δεκέμβριο του 2010 να δώσεις δεν θα χεις πρόβλημα μην αγχώνεσαι:no1:
από ποια άποψη το λες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schoolfreak

Νεοφερμένος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Εγώ θα σας έλεγα Proficiency κατευθείαν... Θέλει λίγο παραπάνω προετοιμασία αλλά οπωσδήποτε λιγότερη απο το να δώσεις Advanced πρώτα γιατί πολύ απλά ειδικά στο Κεμπριτζ είναι τελείως διαφορετικά τα είδη ασκήσεων που έχει το ένα και το άλλο και είναι καλύτερα να προσαρμόζεσαι σε ένα στυλ και να εξασκείσαι συνεχώς έτσι ώστε να το πάρεις να τελείωνεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Κοιτάξτε.
Είναι αν θες άμεσα το Proficiency ή όχι.
Παντως εγω θα συστηνα να κανει καποιος Γ1 πριν το Γ2 και ας μην δωσει καποιο πτυχιο ή ας δώσει κατι σε ΚΠγ πχ.Αυτό γιατί όπως εχω ξαναπει σου δινει ενα μπουσουλα για το επιπεδο σου.Τωρα αν κανεις κατευθειαν προφ πάλι κανενα πρόβλημα.Καθώς πάλι θα περασεις απο το επιπεδο Γ1 πριν πας σε Γ2.Για να καταλαβετε απο το Β2 στο Γ1 ειναι το δυσκολο.Απο το Γ1 στο Γ2 δεν υπαρχουν και πάρα πολλές διαφορές!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
καλυτερα πρωτα το γ1 για να εισαι προιδεασμενος για το γ2. μην πας κατευθειαν στα βαθεια.:nono::'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
advance και μετα προφισιενσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BoNG

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
καλυτερα πρωτα το γ1 για να εισαι προιδεασμενος για το γ2. μην πας κατευθειαν στα βαθεια.:nono::'(

συμφωνω με το παιδι γτ οσο νανε περνεις μια εντυπωση για το πως θα ειναι το γ2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Και παίρνεις μια εντύπωση και βλέπεις τις δυναμεις σου και τις δυνατότητες σου!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
συμφωνω με το παιδι γτ οσο νανε περνεις μια εντυπωση για το πως θα ειναι το γ2

Και παίρνεις μια εντύπωση και βλέπεις τις δυναμεις σου και τις δυνατότητες σου!:no1:


:iagree::iagree::iagree::iagree::iagree::iagree::iagree::iagree: συμφωνω μαζι σας και εγω αυτο θα κανω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
αν είναι να πάρεισ όμως μια εντύπωση από Γ2 γτ να μη δώσεις ένα Γ2?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Ελα μου ντε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Γιατί, δίνοντας Γ2, ενώ δεν είναι κάποιος έτοιμος για Γ2, απλά κόβεται.

Πιστεύω ότι η μετάβαση Lower->Advanced είναι η κυριότερη γιατί ουσιαστικά εκεί μπαίνουν οι βάσεις της ακαδημαϊκής γλώσσας (επιπέδου Γ1 & Γ2). Από Advanced σε Proficiency είναι a piece of cake μετά. Μιλάω εκ πείρας.
Έκανα ένα χρόνο Advanced και δύο μήνες Proficiency.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top