A clockwork orange

οΟοNantiAoOo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ναντια-βασουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 903 μηνύματα.
οσοι εχτε δει τη ταινια (οι περισσοτεροι φανταζομαι)
θελω κριτικεσ.
θελω παρα πολυ να τη δω αλλα οσα κοριτσια την εχουν δει λενε οτι ειναι απαισια ενω οσα αγορια την εχουν δει λενε πωσ ειναι πολυ ωραια....εχω μπερδευτει:P

και το θεμα πιο ειναι; Δεν εχω καταλαβει ακομα:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tempora

Νεοφερμένος

Ο Μάνθος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Η νεανική εγκληματικότητα και η καταστολή της με μεθόδους μάλλον ανορθόδοξες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Κατα καποιο τροπο, ποτε δεν την εχω δει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
To Κουρδιστό Πορτοκάλι αναφέρεται,όπως πολύ σωστά ειπώθηκε, στη βία που την εποχή εκείνη είχε λάβει εκρηκτικες διαστάσεις.Βασισμένη σε αληθινή ιστορία, η ταινία του Κιούμπρικ καταφέρνει όχι απλώς να κεντρίσει το ενδιαφέρον αλλά και να συγκλονίσει το κοινό.Μάλιστα σε ορισμένες χώρες απαγορεύτηκε η προβολή της με την αιτιολογία ότι,το περιεχόμενο της ήταν υπερβολικά <<σκλήρο>>.
Αν και είναι φανερό ότι ο Κιουμπρικ θίγει ζητήματα όπως η εγκληματικότητα και ταυτόχρονα θέτει ερωτήματα που δύσκολα απαντώνται μέχρι και σήμερα.Μέσα στο φουτουριστικό περιβάλλον του είναι δύσκολο να αναλύσουμε τα μηνύματα και τις πλευρές της ταινίας καθώς το κάθε άτομο,ο κάθε θεατής αντιλαμβάνεται διαφορετικά και αποκωδικοποιεί διαφορετικές πτυχές του έργου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

οΟοNantiAoOo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ναντια-βασουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 903 μηνύματα.
αχα.ωραια τωρα εχω καταλαβει πληρωσ περι τινοσ προκειτε.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justelene22

Νεοφερμένος

Η justelene22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
αχα.ωραια τωρα εχω καταλαβει πληρωσ περι τινοσ προκειτε.:D

Ήρθε λοιπόν η ώρα να τη δείς! Πρόκειται για εξαιρετική ταινία.:no1: Αν και μπορεί να μελαγχολήσει κανείς με τα μαύρα σκοτάδια της ανθρώπινης ψυχής. Βασικά παίζει να τρελαθεί και να του γίνει έμμονη ιδέα.

Κάτι άσχετο, το ανθρωπάκι στο avatar σου ανιμοφέρνει η είναι ιδέα μου; Από που είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Δεν την έχω δει αν και θέλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

οΟοNantiAoOo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ναντια-βασουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 903 μηνύματα.
Ήρθε λοιπόν η ώρα να τη δείς! Πρόκειται για εξαιρετική ταινία.:no1: Αν και μπορεί να μελαγχολήσει κανείς με τα μαύρα σκοτάδια της ανθρώπινης ψυχής. Βασικά παίζει να τρελαθεί και να του γίνει έμμονη ιδέα.

Κάτι άσχετο, το ανθρωπάκι στο avatar σου ανιμοφέρνει η είναι ιδέα μου; Από που είναι;


ωραια αν τη βρω θα ψαξω να τη βρω για να τη δω επιτελουσ:D
ναι απο anime ειναι απο το vampire knight:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Βλακεια για μενα δεν λεω κατι αλλο αυτη ειναι η λεξη που την χαρακτηριζει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justelene22

Νεοφερμένος

Η justelene22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
ωραια αν τη βρω θα ψαξω να τη βρω για να τη δω επιτελουσ:D
ναι απο anime ειναι απο το vampire knight:no1:

Ωχ σωστή ο Kaname-senpai αν τους θυμάμαι καλά! :D ¨Οπου κι αν πάω με καταδιώκουν !!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

οΟοNantiAoOo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ναντια-βασουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 903 μηνύματα.
αυτοσ ειναι ο shiki:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justelene22

Νεοφερμένος

Η justelene22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
αυτοσ ειναι ο shiki:)

Ουπς, σορι έχω χάσει επαφή από τα Χριστούγεννα που το είδα! Πάλι καλά πάντως γιατί ο Kaname μου την έδινε κάπως....:P!!! Μαλλον είμαστε εκτός θέματος, έτσι; Πρεπει να ανοίξουμε ποστ για αγαπημένους χαρακτήρες anime-manga μάλλον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Εννοείται να τη δεις. Είναι από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει. Και αυτά περί σοκαρίστικων μη τα παίρνεις και τόσο απόλυτα, έχουν δει τόσα πολλά τα μάτια μας που δε νομίζω να σοκάρει και τόσο πολύ το clockwork orange πλέον.

Πάντως πέρα όλων των άλλων ο Kubrick καταφέρνει να σε κάνει να συμπαθήσεις ένα πρωταγωνιστή που κανονικά θα αντιπαθούσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

οΟοNantiAoOo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ναντια-βασουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 903 μηνύματα.
παιδια την ειδα....και ηταν πραγματι απο τισ πιο ωραιεσ ταινιεσ που ειδα. και οι σκηνεσ δεν ηταν τοσο πολυ σοκαριστικεσ για μενα....
ο Αλεξ ειναι κορυφαιοσ παντωσ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top