[7/6/2017] Νεοελληνική Γλώσσα

[7/6/2017] Νεοελληνική Γλώσσα

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 29)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 7 24.1%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 13 44.8%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 3 10.3%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 3 10.3%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 2 6.9%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 1 3.4%

Jean

Νεοφερμένος

Ο Jean αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Αυτο που σκεφτεσαι λαθος εσυ και αρκετοι και απο τους βαθμολογητες στην εκθεση ειναι απο που θα σ κοψουν ,οχι απο που θα σου βαλουν μοναδες,ετσι αφαιρεις περισσοτερες μοναδες απο οσες θα επρεπε γιατι πολυ απλα εστιαζεις στα λαθη και αγνοεις τα σωστα,παντα λεμε για την εκθεση και την περιληψη οχι τα υπολοιπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΙΠΑΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΝΤΩΝΥΜΟ ΤΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ:clapup: ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΕΒΕΙ ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑΚΕΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ...:hmm::
Άστα να πάνε...

Εγώ για ευθύνη έβαλα δικαίωμα. Το αντίθετο της υποχρέωσης σκέφτηκα. Η ανευθυνότητα ειναι το αντωνυμο της υπευθυνότητας.
Σχετικά με το καταστροφικός, εγώ έβαλα μοιραίος. Σκέφτηκα το μοιραίο χτύπημα; και στο λέξιγκραμ που έψαξα ισχύει οτι ειναι συνώνυμο... θα δουμε...
Κι εγώ ακριβώς το ίδιο σκέφτηκα και έκανα.
Η αδελφή μου έβαλε μοιραίος. ;)

Στο καταστρεπτικος εβαλα καταστροφικος, δεν ειναι η ιδια λεξη
Tomato, tomato.

Ευτυχώς που μου το είπες, να σταματήσω να διαβάζω αρχαία, τι να κάνω εγώ στην τριτοβάθμια.

Μπαίνουν στο Πανεπιστήμιο άτομα που δεν ξέρουν τι γιορτάζουμε την 28η. Το λάθος αντωνυμο σε πείραξε εσένα. :lol:

triggered?
Επίσης προφανώς και με πειράζει όταν καθηγητές διδάσκουν λάθος πράγματα. Το "υπάρχουν και χειρότερα" δεν είναι λογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
triggered?
Επίσης προφανώς και με πειράζει όταν καθηγητές διδάσκουν λάθος πράγματα. Το "υπάρχουν και χειρότερα" δεν είναι λογική.

Triggered? Ένα μόριο έχασα, αν έχασα δηλαδή. Άμα είναι να μην αξίζουμε να μπούμε στην τριτοβάθμια επειδή κάναμε λάθος ένα αντωνυμο, να σπουδάζει καλύτερα μόνο ο πάπας. Δε μίλησες για καθηγητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Triggered? Ένα μόριο έχασα, αν έχασα δηλαδή. Άμα είναι να μην αξίζουμε να μπούμε στην τριτοβάθμια επειδή κάναμε λάθος ένα αντωνυμο, να σπουδάζει καλύτερα μόνο ο πάπας. Δε μίλησες για καθηγητές.

Καλά παίζουμε τώρα; Το θέμα δεν είναι αν το έγραψε κάποιος ή όχι, είναι αν μπορεί κάποιος να καταλάβει την νοητική διαφορά. Άλλο το "το έβαλα γιατί δεν μου ερχόταν κάτι καλύτερο" άλλο το να το θεωρείς σωστό. Και προφανώς το πρόβλημά μου εξαρχής είναι με τους καθηγητές (εξάλλου εκείνοι κι αν βγαίνουν απ τη τριτοβάθμια ;) ) στις ενδεικτικές απαντήσεις αναφέρθηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Το αντωνυμο το βρηκατε ;
ανευθυνοτητα,αδιαφορια,αναρμοδιοτητα ειναι αντωνυμα της ευθυνης
δικαιωμα ;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Το αντωνυμο το βρηκατε ;
ανευθυνοτητα,αδιαφορια,αναρμοδιοτητα ειναι αντωνυμα της ευθυνης
δικαιωμα ;;;

Και το αντωνυμο της υπευθυνότητας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Και το αντωνυμο της υπευθυνότητας;
Η ανευθυνοτητα.
Δεν ειναι μοναδικα τα αντωνυμα ουτε τα συνωνυμα. Πολλες φορες μπορεί να ταιριαζουν και παραπανω απο ενα αλλα θα πρεπει να συμφωνουν και με το νοημα της προτασης . Το κείμενο λεει :
<< Ο επιστήμονας βαρύνεται με πολύμορφη ευθύνη για την γνώση που κατά κάποιον τρόπο παράγει και ....>>

Δεν χρειαζεται να ασχολείστε με ενα αντωνυμο , έχετε αλλες 3 ή και 4 μαχες ...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Η ανευθυνοτητα.
Δεν ειναι μοναδικα τα αντωνυμα ουτε τα συνωνυμα. Πολλες φορες μπορεί να ταιριαζουν και παραπανω απο ενα αλλα θα πρεπει να συμφωνουν και με το νοημα της προτασης . Το κείμενο λεει :
<< Ο επιστήμονας βαρύνεται με πολύμορφη ευθύνη για την γνώση που κατά κάποιον τρόπο παράγει και ....>>

Δεν χρειαζεται να ασχολείστε με ενα αντωνυμο , έχετε αλλες 3 ή και 4 μαχες ...:)

Αυτό που λες δεν ισχύει. Δεν πρέπει να συμφωνούν με το νόημα της πρότασης. Έκανα μάλιστα και γραπτή ερώτηση και μου απαντήθηκε ότι δε χρειάζεται εφόσον δε το λέει η εκφώνηση.
Εφόσον η υπευθυνότητα και η ευθύνη έχουν κοινό αντώνυμο σημαίνει ότι και τα δυο μπορούν να χρησιμοποιηθούν με το ίδιο νόημα.

Ειναι ευθύνη του διευθυντή να επιβάλει τη τάξη. Είναι υπευθυνότητα του διευθυντή να επιβάλει τη τάξη. Νοτ. :hmm:

Είναι ευθύνη του διευθυντή να επιβάλει τη τάξη. Δείχνει υποχρέωση.
Είναι δικαίωμα του διευθυντή να επιβάλει τη τάξη. Αν το επιθυμεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Lancelot δεν βγάζει νόημα αυτό που λες. Δεν γίνεται δύο λέξεις να έχουν κοινό αντώνυμο αλλά να μην είναι συνώνυμες μεταξύ τους.
Η ευθύνη και η υπευθυνότητα είναι εντελώς διαφορετικές έννοιες. Κάποιος μπορεί να έχει πολλές ευθύνες αλλά να μην είναι υπεύθυνο άτομο και vice versa.

@PanosGR nice

@Lancelot δεν βγάζει νόημα αυτό που λες. Δεν γίνεται δύο λέξεις να έχουν κοινό αντώνυμο αλλά να μην είναι συνώνυμες μεταξύ τους.
Η ευθύνη και η υπευθυνότητα είναι εντελώς διαφορετικές έννοιες. Κάποιος μπορεί να έχει πολλές ευθύνες αλλά να μην είναι υπεύθυνο άτομο και vice versa.

@PanosGR nice
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Αυτό που λες δεν ισχύει. Δεν πρέπει να συμφωνούν με το νόημα της πρότασης. Έκανα μάλιστα και γραπτή ερώτηση και μου απαντήθηκε ότι δε χρειάζεται εφόσον δε το λέει η εκφώνηση.
Εφόσον η υπευθυνότητα και η ευθύνη έχουν κοινό αντώνυμο σημαίνει ότι και τα δυο μπορούν να χρησιμοποιηθούν με το ίδιο νόημα.

Ειναι ευθύνη του διευθυντή να επιβάλει τη τάξη. Είναι υπευθυνότητα του διευθυντή να επιβάλει τη τάξη. Νοτ. :hmm:

Είναι ευθύνη του διευθυντή να επιβάλει τη τάξη. Δείχνει υποχρέωση.
Είναι δικαίωμα του διευθυντή να επιβάλει τη τάξη. Αν το επιθυμεί.
Είναι ευθύνη του μηχανικού η σωστή σχεδίαση του αντικείμενου για την υλοποίησή του από το μηχανοργείο.
Το αντικείμενο δεν υλοποιήθηκε σωστά λόγω ανευθυνότηςτας,αδιαφορίας του μηχανικου.
Η έννοια του δικαιώματος <<αιωρείται>> ,μπορεί ναι μπορεί και όχι.
Η ανευθυνοτητα απο την άλλη είναι : έχω την ευθύνη αλλά δεν το έκανα (ουσιαστικά : στα φρύδια μου) :/::/:
Εχω το δικαίωμα να ψηφίσω...
Εχω την υποχρέωση να ψηφίσω...
Τον καθηγητή/-τρια σου τον/την ρώτησες ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Είναι ευθύνη του μηχανικού η σωστή σχεδίαση του αντικείμενου για την υλοποίησή του από το μηχανοργείο.
Το αντικείμενο δεν υλοποιήθηκε σωστά λόγω ανευθυνότηςτας,αδιαφορίας του μηχανικου.
Η έννοια του δικαιώματος <<αιωρείται>> ,μπορεί ναι μπορεί και όχι.
Η ανευθυνοτητα απο την άλλη είναι : έχω την ευθύνη αλλά δεν το έκανα (ουσιαστικά : στα φρύδια μου) :/::/:
Εχω το δικαίωμα να ψηφίσω...
Εχω την υποχρέωση να ψηφίσω...
Τον καθηγητή/-τρια σου τον/την ρώτησες ;

Θα τη ρωτήσω μόλις τελειώσουμε τα υπόλοιπα μαθήματα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Παιδια ξεκολληστε για ενα αντωνυμο και βλακειες.Συγκεντρωθειτε για αυριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γιατί δεν μας λες ρε Ολίβια ποια είναι η σωστή απάντηση αντί να μας τα πρήζεις με τις γνώσεις σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jean

Νεοφερμένος

Ο Jean αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
ξεκολλατε πια με ενα αντωνυμο,να πουμε καθε χρονο το ιδιο(περυσι ειχαμε την αξια).Σε καθε εξεταστικο κεντρο αποφασιζουν ποια αντωνυμα θα δεχτουν σωστα,ετσι το ιδιο αντωνυμο πες η ανευθυνοτητα μπορει σε ενα εξεταστικο κεντρο να πιαστει ως σωστο(Κρητη) και σε ενα αλλο(Αγρινιο) ως λαθος,ειναι που θα παει το γραπτο,ασε που μαλλον δε θα μαθετε ποτε πως σας το πιασαν εκτος αν δειτε τα αποκομματα λεμε τωρα...δε λεω 40 μορια ειναι αλλα και παλι δε μπορειτε να κανετε και κατι....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Γιατί δεν μας λες ρε Ολίβια ποια είναι η σωστή απάντηση αντί να μας τα πρήζεις με τις γνώσεις σου;

από το στόμα μου το πήρες!

Καλή επιτυχία για αύριο στα Αρχαία και στα Μαθηματικά σε όλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Το αντωνυμο της ευθύνης έπεσε και το 2009. Έλαβαν και το δικαίωμα και την ανευθυνότητα ως σωστές απαντήσεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariannaprl

Νεοφερμένος

Η mariannaprl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
παιδια στις οδηγιες ελεγε να γραψουμε ημερομηνια και εξεταζομενο μαθημα πανω πανω απτις απαντησεις... πραγμα που δεν εκανα. θα με μηδενισουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jean

Νεοφερμένος

Ο Jean αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
ουτε καν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
'Ένοχη' για λογοκλοπή η περίφημη Έκθεση μαθήτριας που πήρε 10 αντί για άριστα!

Εντάξει θεωρώ ότι δεν μπορείς να πεις ότι είναι ένοχη για λογοκλοπή, ωστόσο μου φαίνεται ότι κατάλαβαν ότι απομνημόνευσε ένα κείμενο η κοπέλα και έτσι της έβαλαν χαμηλό βαθμό. Ελπίζουμε να της γίνει μάθημα αυτό ώστε να μην το ξανακάνει. Παρ' όλα αυτά να επισημάνω ότι δεν είναι κακό να χρησιμοποιείτε μια αυθεντία στις εκθέσεις σας. Ένα απόφθεγμα μέσα σε εισαγωγικά, όμως οπωσδήποτε να πείτε ποιανού είναι το απόφθεγμα, θα σας δώσει κάποιο μπόνους. Οι βαθμολογητές δεν είναι χαζοί ή ανίδεοι. Αν παρουσιάσετε κάτι ως δικό σας ενώ δεν είναι δικό σας θα το καταλάβουν και αφαιρούν βαθμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Εσύ δηλαδή αυτο κατάλαβες,πτι την είχε αντιγράψει από κάπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top