6ο μάθημα για Πανελλήνιες

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
εγω ειμαι τεχνολογικη κατευθυνση και εχω ως κυριο στοχο τισ στρατιωτικες σχολες εχοντας αυτο ως δεδομενο ειναι εφικτο και αν ναι με συμφερει να παρω την βιολογια του χρονου ως μαθημα επιλογης??
Δεν έχει σημασία αν στοχεύεις σε στρατιωτική σχολή ή όχι. Έχει σημασία το επιστημονικό πεδίο στο οποίο βρίσκεται η σχολή που θέλεις-και δεν είναι όλες οι στρατιωτικές στο ίδιο πεδίο.
Από τεχνολογική έχεις πρόσβαση ανεξαρτήτως μαθήματος επιλογής στα πεδία 2 και 4 (20000 μόρια μέγιστο).
Με Βιολογία στο 3. (18600 μόρια μέγιστο)
Με Ιστορία στο 1. (18600 μόρια μέγιστο)
Με Μαθηματικά γενικής και ΑΟΘ στο 5. (20000 μόρια μέγιστο)
Η Φυσική δε σου ανοίγει κανένα πεδίο αν είσαι στην τεχνολογική/θετική.

Το αν σε συμφέρει ή όχι να δώσεις Βιολογία γενικής, είναι κάτι που δε μπορεί να στο πει κάποιος άλλος. Το αποφασίζεις μόνος σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koro

Νεοφερμένος

Ο koro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
ευχαριστω για τισ χρησιμεσ πληροφοριες.. θα ηθελα επισης ομω να ρωτησω αν γνωριζεις το βαθμο δυσκολιας της βιολογιας σαν μαθημα επιλογης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
ευχαριστω για τισ χρησιμεσ πληροφοριες.. θα ηθελα επισης ομω να ρωτησω αν γνωριζεις το βαθμο δυσκολιας της βιολογιας σαν μαθημα επιλογης
Είναι εύκολο σε γενικές γραμμές. Χρειάζεται, όμως, αρκετή αποστήθιση.
Εγώ ήμουν μεταξύ Βιολογίας και Φυσικής για μάθημα επιλογής και τελικά επέλεξα Βιολογία. Η αλήθεια είναι ότι το μετάνιωσα, αλλά δεν τα πήγα και άσχημα.

Νομίζω ότι υπάρχει και άλλο θέμα για τη Βιολογία γενικής κάπου εδώ: https://ischool.e-steki.gr/forumdisplay.php?f=239&order=desc
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinepap

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Λοιπον....Ειμαι θεωρητικη κατευθηνση, και σε λιγους μηνες θα πρεπει να διαλεξω μαθημα ειλογης το οποιο θα το δωσω πανελλαδικως....Ειμαι αναμεσα στο ΑΟΘ-ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ και στην ΒΙΟΛΟΓΙΑ Γ.Π.....Αν παρω βιολογια ανοιγω και το 3ο πεδιο το οποιο δεν νομιζω να εχει πολλες σχολες για παιδια θεωρητικης ενω αν παρω ΑΟΘ-ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ανοιγω το 5ο πεδιο στο οποιο εχει περισσοτερες.....Το θεμα μου ειναι οτι εχω ενα μικρο προβληματακι στα μαθηματικα και τα φοβαμε λιγακι:(
Αν γνωριζει κανεις τι σχολες μπορει να επιλεξει ενας θεωρητικος στο 3ο πεδιο και τι στο 5ο ( εκτος απο αστυνομια )

Υ.Γ : Αν γνωριζει κανεις για το εππιπεδο δυσκολιας των μαθηματικων Γ.Π ας με πληροφορησει!!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των προτερων:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Κώστα, το 3ο πεδίο έχει κυρίως επιστήμες υγείας, δηλαδή ιατρική, κτηνιατρική, οδοντιατρική, νοσηλευτική, φαρμακευτική, βιολογία κτλ.

Το 5ο πεδίο έχει τις οικονομικές και διοικητικές επιστήμες, δηλαδή. διοίκηση επιχ/σεων , μάρκετινγκ, οικονομικά, λογιστική.

Το θέμα με το 3ο πεδίο, είναι ότι αφενός νομίζω χάνεις μόρια εφόσον δεν είσαι θετική και αφ'ετέρου δεν θα έχεις το "υπόβαθρο" (βιολογία, χημεία, φυσική κτλ) για να μπορέσεις να ανταποκριθείς στις σχολές αυτές.

Το άλλο θέμα με το 5ο πεδίο αυτή την φορά είναι ότι σχεδόν όλες οι σχολές (εκτός μερικών) έχουν "συνέχεια" των μαθηματικών κατεύθυνσης - και θα ζοριστείς πολύ γιατί τα άλλα παιδιά θα τα έχουν κάνει και εσύ όχι.


Τα μαθηματικά ΓΠ είναι πολύ εύκολα κατά την γνώμη μου. Πιστεύω ότι εάν διαβάζεις συστηματικά και λύνεις τις ασκήσεις, μαθαίνεις θεωρία και είσαι προσεκτικός στο τέλος, άνετα γράφεις 19+

Το θέμα είναι να μην το σκέφτεσαι αρνητικά. Γιατί αν λες στον εαυτό σου ένα χρόνο "δεν θα τα πάω καλά, δεν ξέρω μαθηματικά" κτλ. τότε αυξάνεις κατά πολύ τις πιθανότητες αποτυχίας σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinepap

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου Νικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
η βιολογία ή η ιστορία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evakiii!

Νεοφερμένος

Η Ευακι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
νικο εισαι σιγουρος οτι σε παιδια που ενω ειναι θεωρητικη κι επιλεγουν βιολογια... χανουν μορια?γιατι εμενα μου ειπαν οτι ο,τι κι αν επιλεξω δεν θα εχει επιπτωση στην μοριοδοτηση μου!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Χάνουν μόρια αν πάρουν Βιολογία και πάνε να δηλώσουν κάποιο πεδίο διάφορο του 1ου. Και συνήθως τη Βιολογία την παίρνουν για να ανοίξουν το 3ο πεδίο με άριστα όμως το 18600 όχι το 20000, εκεί χάνουν. Αν απλά θες να δηλώσεις σχολές του 1ου πεδίου δε χάνεις τίποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evakiii!

Νεοφερμένος

Η Ευακι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
εγω θελω να δηλωσω νομικη Αθηνων:worry:τι να επιλεξω δηλαδη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Αφού είσαι θεωρητική και η σχολή που θες στο 1ο πεδίο ότι κι αν διαλέξεις είσαι ΟΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evakiii!

Νεοφερμένος

Η Ευακι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
ναι αλλα αν ανεβουν οι βασεις?:worry:κι εγω χανω μορια. . . .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Πώς χάνεις μόρια? Σου λέω αφού είσαι Θεωρητική μπορείς να διαλέξεις όποιο κι αν είναι το μάθημα επιλογής όποια σχολή θες από το 1ο πεδίο. Αν θες να ανοίξεις και κάποιο άλλο πεδίο τότε θα σε ενδιαφέρει η επιλογή σου. Δηλαδή αν θες να ανοίξεις το 3ο θα πάρεις βιολογία, αν θες 5ο μαθηματικα και οικονομια κλπ. Εκεί θα χάσεις, για νομική όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evakiii!

Νεοφερμένος

Η Ευακι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
α α α ευχαριστω . . .ειχα μπερδευτει απλα με αυτο που ειπε ο νικος:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Ο Νίκος μιλούσε για τα πεδία 2,3,4,5. Αφού εσύ ενδιαφέρεσαι για το 1ο είσαι εντάξει :) Αν έχεις πάντως οποιαδήποτε ένδειξη ότι ενδιαφέρεσαι για κάποια σχολή που δεν ανήκει στο 1ο πεδίο, να επιλέξεις το μάθημα εκείνο που ανοίγει το αντίστοιχο πεδίο. π.χ. αν ενδιαφέρεσαι για φυσιοθεραπεία διάλεξε Βιολογία. Αν είσαι 100% σιγουρη πως μόνο για σχολές του 1ου πεδίου ενδιαφέρεσαι, θα διαλέξεις εκείνο το μάθημα που σου φαίνεται πιο εύκολο να γράψεις καλά ;) , και δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα για απώλεια μορίων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evakiii!

Νεοφερμένος

Η Ευακι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ Αλεξανδρα:);)
μπα μονο για σχολες 1ου πεδιου ενδιαφερομαι. . . .χε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αυτά με το άνοιγμα άλλων πεδίων από μάθημα γενικής είναι παραμύθια. ΜΟΝΟΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΟΘ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ 5ο ΠΕΔΙΟ. Στις άλλες περιπτώσεις χάνεις τόσα μόρια όσα χρειάζονται για να μη μπεις. Σιγά μην μπει κάποιος από θεωρητική στην ιατρική με τη βιολογία γενικής!!!! ή από τεχνολογική στη νομική με την ιστορία γενικής!!!! Πρακτικά μπαίνεις μόνο στα πεδία που τα μαθήματα βαρύτητας είναι της κατευθυνσής σου (μόνον εξαίρεση ξαναλέω στο 5ο πεδίο). Όλα τα άλλα είναι σαχλαμάρες. Έτσι όποιος δεν θέλει 5ο πεδίο δεν έχει νόημα να σκέφτεται το πρακτικά ανύπαρκτο άνοιγμα άλλων άσχετων πεδίων. Διαλέγει το μάθημα που του αρέσει και πιστεύει ότι μπορεί να πάρει τον πιο μεγάλο βαθμό.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo Killer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo Killer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Εγώ π.χ που είμαι θεωρητική και θέλω να ανοιξω το τέταρτο για να μπώ τμήμα πληροφορικής, θα χρειαστεί να πάρω μόνο Μ.Θ/ Στατιστική ή και ΑΟΘ? Χάνω και μόρια εε? Θέλει πολύ προσπάθεια να περάσω εκει χωρίς γνώση μαθηματικών? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
ΑΟΘ δε χρειάζεσαι, αλλά θα δυσκολευτείς αν και όταν με το καλο περάσεις γιατί δε θα έχεις σχέση ούτε με Μαθηματικά ούτε με προγραμματισμό. Επίσης θα χάσεις και μόρια, αν και με την κατρακύλα που έχουν πάρει οι βάσεις των Πληροφορικών δεν είναι και τόσο δύσκολο να περάσεις όπου θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mentalini

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λαγκαδά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Εγω παιδια ειμαι τεχνολογικη και θελω να μπω επισης σε τμημα πληροφορικης, τι μαθημα επιλογης θα μου προτεινατε ως πιο ευκολο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top