6ο μάθημα για Πανελλήνιες

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
ΠΡΩΤΟΝ: δεν υπάρχει λόγος, να πάρεις ΑΟΘ, αν δεν θέλεις να περάσεις σε κάποια σχολή του 5ου πεδίου, καθώς πρέπει να δώσεις ενα επιπλέον μάθημα, κάτι που δεν είναι και η πιο συνετή απόφαση εφόσον δεν υπάρχει λόγος!!!
ΔΕΥΤΕΡΟΝ: superman, αφού η σχολή που θες, είναι στο πρώτο πεδίο, γιατί να μην πάρεις μία ωραιότατη βιολογία και να ξεμπερδεύεις?! γιατί όπως το βλέπω θα δώσεις άδικα ένα επιπλέον μάθημα! Γιατί όπως ειπώθηκε προηγουμένος η πλειονότητα των μαθητών που επιλέγουν τη θεωρητική είναι συνηθησμένοι και καλοί στην παπαγαλία! οπότε

η ιδανική επιλογή για κάποιον που είναι θεωρητική και θέλει αποκλειστικά και μόνο πρώτο πεδίο, είναι προφανώς η βιολογία!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
ΠΡΩΤΟΝ:1) δεν υπάρχει λόγος, να πάρεις ΑΟΘ, αν δεν θέλεις να περάσεις σε κάποια σχολή του 5ου πεδίου, καθώς πρέπει να δώσεις ενα επιπλέον μάθημα, κάτι που δεν είναι και η πιο συνετή απόφαση εφόσον δεν υπάρχει λόγος!!!
ΔΕΥΤΕΡΟΝ: superman, αφού η σχολή που θες, είναι στο πρώτο πεδίο, γιατί να μην πάρεις 2)μία ωραιότατη βιολογία και να ξεμπερδεύεις?! γιατί όπως το βλέπω θα δώσεις άδικα ένα επιπλέον μάθημα! Γιατί όπως ειπώθηκε προηγουμένος η πλειονότητα των μαθητών που επιλέγουν τη θεωρητική είναι συνηθησμένοι και καλοί στην παπαγαλία! οπότε

3)η ιδανική επιλογή για κάποιον που είναι θεωρητική και θέλει αποκλειστικά και μόνο πρώτο πεδίο, είναι προφανώς η βιολογία!:)
zOitCa,
1)υπαρχει λογος να παρω αοθ καθως αν δεν περασω εκει που θελω δεν εχω καμια επιλογη απο 1ο πεδιο,οποτε μετα παμε στις οικονομικες σχολες
2)τη σιχαινομαι τη βιολογια απο 1η γυμνασιου,τα μαθηματικα τα βρισκω πιο ευκολα ειλικρινα
3)εξαρταται απο το μαθητη.Εχω ενα γνωστο θεωρητικο που θα παρει του χρονου Ιστορια γιατι του αρεσει και επισης σιχαινεται τη Βιολογια

Φιλικα παντα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Σε ποια σχολή θες να περάσεις?!
Συμφωνώ, φυσικά εξαρτάται και από το μαθητή, αλλά κατά την ταπεινή μου γνώμη, αν κάποιος δεν σιχαίνεται την Βιολογία είναι προτιμότερο να την επιλέξει, από το να έχει δυο Ιστορίες...;)

Υ.Γ: αν όμως κάποιος σιχαίνεται και την Ιστορία και την Βιολογία, είναι σκράπας στα Μαθηματικά, τι μάθημα θα πάρει ως επιλογή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Σε ποια σχολή θες να περάσεις?!
Συμφωνώ, φυσικά εξαρτάται και από το μαθητή, αλλά κατά την ταπεινή μου γνώμη, αν κάποιος δεν σιχαίνεται την Βιολογία είναι προτιμότερο να την επιλέξει, από το να έχει δυο Ιστορίες...;)

Υ.Γ: αν όμως κάποιος σιχαίνεται και την Ιστορία και την Βιολογία, είναι σκράπας στα Μαθηματικά, τι μάθημα θα πάρει ως επιλογή?
κοιτα κατι θα του αρεσει λιγο περισσοτερο απ τ αλλα δε μπορει...
οσο για τη σχολη αστο...πονεμενη ιστορια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ιστορία γενικής:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ren a

Νεοφερμένος

Η ren a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
ρε παιδια εμενα που με ενδιαφερουν στρατιωτικεσ σχολεσ και ειμαι θεωριτικη...τι μαθημα επιλογης να παρω?συμφερουν μαθηματικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
διάλεξα χωρίς δεύτερη σκέψη βιολογία. είναι πολύ πιο εύκολη και άσε που την λατρεύω. διάλεξε αυτό που θεωρείς πιο χρήσιμο σε εσένα, ανάλογα και με το πεδίο που θέλεις να ανοίξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sidorela murati

Νεοφερμένος

Η sidorela murati αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
γεια σας παιδιά :bye: εγώ είμαι θετική άλλα επειδή μου φαίνονται πολύ δύσκολα σκέφτομαι του χρόνου να πάω τεχνολογική.τι μάθημά μου προτείνετε ? είμαι λίγο καλή στα μαθηματικά αλλά δεν είμαι άριστη και η βιολογία δεν μου πολύ αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
βασικά τα Μαθηματικά Γενικής και η Βιολογία Γενικής είναι εύκολα μαθήματα (από προσωπική εμπειρία)

sidorela, επέλεξε αυτό που θα σε ευχαριστεί να το διαβάζεις και θα είναι εύκολα κατανοητό (ώστε να μην αναλωθείς και πάρα πολύ), ώστε να αποδόσεις τα μέγιστα με ένα σωστό, οργανωμένο και σοβαρό διάβασμα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sidorela murati

Νεοφερμένος

Η sidorela murati αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
εμένα τα μαθηματικά μου αρέσουν αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να αποδώσω γιατί φοβάμαι μήπως είναι δύσκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
εμένα τα μαθηματικά μου αρέσουν αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να αποδώσω γιατί φοβάμαι μήπως είναι δύσκολα.

όχι δεν είναι δύσκολα τα μαθηματικά...
Να φανταστείς ότι λόγω κατεύθυνσης, θα σου φαίνεται και σαν επανάληψη (για το πρώτο κεφάλαιο που είναι συναρτήσεις). Τα άλλα κεφάλαια, ασχολούνται με πιθανότητες και στατιστική! Αλλά, η Βιολογία προσωπικά μου φάνηκε πιο στάνταρ λόγω θεωρίας και θεμάτων. Μικρή θεωρητική ύλη, ευκολοδιάβαστη (ενδιαφέρουσα) και με εύκολες ασκήσεις (που στην χρονιά μου, στις πανελλήνιες, δεν έπεσε καμία άσκηση). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sidorela murati

Νεοφερμένος

Η sidorela murati αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
σε ευχαριστω πολυ :thanks: :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nitsa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 389 μηνύματα.
ρε παιδια εμενα που με ενδιαφερουν στρατιωτικεσ σχολεσ και ειμαι θεωριτικη...τι μαθημα επιλογης να παρω?συμφερουν μαθηματικα?

ναι, ετσι νομιζω, παιρνεις μαθηματικα κ ανοιγεις τις σχολες του 5ου πεδιου, που ειναι κ οι περισσοτερες στρατιωτικες.
αλλα εχει κ στο 1ο πεδιο στρατιωτικες...
αναλογως ποια σχολη συγκεκριμενα σε ενδιαφερει..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dancing_spirit

Νεοφερμένος

Η dancing_spirit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
βασικα και εγω θεωρητικη ειμαι και σκεφτομαι: να παρω μαθηματικα αλλα το κακο ειναι οτι το ρισκαρεις με τισ ασκησεις..... ή να παρω βιολογια που λενε οτι ειναι στανταρ αλλα σκεφτομαι και το αλλο ποση θεωρια θα αντεξω ολα τα μαθηματα μας θελουν απ εξω στο τελοσ θα τα παιξουμε.........:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Εσείς οι θεωρητικοί λύστε μου μια απορία: Γιατί κανένας σας δεν θέλει να πάρει ιστορία? Είναι τόσο δύσκολη? Τα στατιστικά δείχνουν ότι οι λίγοι που την παίρνουν έχουν ΄καλόυς βαθμούς. Θάλεγε κανένας ότι είναι μάθημα πολύ κοντά στα ενδιαφέροντα σας και είσαστε συνηθισμένοι να διαβάζετε σε τέτοια μαθήματα που θέλουν μπόλικη παπαγαλία. Καλά όσους θέλουν 5ο πεδίο και αναγκαστικά παίρνουν μαθηματικά αλλά προτιμάτε τη βιολογία από την ιστορία?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Η Ιστορία Γενικής έχει (υπερβολικά) μεγάλη ύλη και είναι γραμμένη μ' ένα αρκετά πολύπλοκο λεξιλόγιο,που δεν ενδείκνυται για αποστήθιση.Η Βιολογία αντιθέτως,έχει μικρότερη συγκριτικά ύλη,οπότε δεν επιβαρύνει επιπλέον.Μάθημα κοντά στα ενδιαφέροντά μας,ναι,είναι,αλλά κατά πόσο το εξοντωτικό διάβασμα για τις Πανελλήνιες συμβαδίζει και με το ενδιαφέρον για το εκάστοτε μάθημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dancing_spirit

Νεοφερμένος

Η dancing_spirit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
ακριβως δεν φτανει ολη η υπολοιπη θεωρια που εχουμε θα μαθαινουμε...δεν ειμαστε συνηθισμενοι να τα αποστηθιζουμε ολα αυτα απλα υποχρεωμενοι....κανενας δεν παιρνει ιστορια για μαθημα επιλογης τουλαχιστον εγω δεν ξερω κανεναν ....και η υλη της γενικης ειναι πραγματικα τεραστια...ποιος απο την θεωριτικη αντεχει να διαβαζει και αλλη ιστορια πιστεψε με κανενας......:).;).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nitsa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 389 μηνύματα.
Εσείς οι θεωρητικοί λύστε μου μια απορία: Γιατί κανένας σας δεν θέλει να πάρει ιστορία? Είναι τόσο δύσκολη? Τα στατιστικά δείχνουν ότι οι λίγοι που την παίρνουν έχουν ΄καλόυς βαθμούς. Θάλεγε κανένας ότι είναι μάθημα πολύ κοντά στα ενδιαφέροντα σας και είσαστε συνηθισμένοι να διαβάζετε σε τέτοια μαθήματα που θέλουν μπόλικη παπαγαλία. Καλά όσους θέλουν 5ο πεδίο και αναγκαστικά παίρνουν μαθηματικά αλλά προτιμάτε τη βιολογία από την ιστορία?


δεν εχει νοημα καποιος της θεωρητικης να παρει ιστορια.
δεν τον βοηθαει ωστε να ''ανοιξει'' καποιο αλλο πεδιο.
δλδ με μαθηματικα ανοιγεις το 5ο, ενω με βιολογια το 3ο.:xixi:
-----------------------------------------
βασικα και εγω θεωρητικη ειμαι και σκεφτομαι: να παρω μαθηματικα αλλα το κακο ειναι οτι το ρισκαρεις με τισ ασκησεις..... ή να παρω βιολογια που λενε οτι ειναι στανταρ αλλα σκεφτομαι και το αλλο ποση θεωρια θα αντεξω ολα τα μαθηματα μας θελουν απ εξω στο τελοσ θα τα παιξουμε.........:jumpy:

σκεψου τι σχολες θελεις να δηλωσεις κ μετα αποφασισε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Εσείς οι θεωρητικοί λύστε μου μια απορία: Γιατί κανένας σας δεν θέλει να πάρει ιστορία? Είναι τόσο δύσκολη? Τα στατιστικά δείχνουν ότι οι λίγοι που την παίρνουν έχουν ΄καλόυς βαθμούς. Θάλεγε κανένας ότι είναι μάθημα πολύ κοντά στα ενδιαφέροντα σας και είσαστε συνηθισμένοι να διαβάζετε σε τέτοια μαθήματα που θέλουν μπόλικη παπαγαλία. Καλά όσους θέλουν 5ο πεδίο και αναγκαστικά παίρνουν μαθηματικά αλλά προτιμάτε τη βιολογία από την ιστορία?


Σταματα πια σε καθε θρεντ να λες με αποτυχημενο τροπο σε παιδια για πραγματα που ο ιδιος ΔΕΝ ΓΝΩ ΡΙ ΖΕΙΣ αναφεροντας στατιστικες που δεν ισχυουν(που σκατα τις βρισκεις, ενας θεος ξερει).
Ενας γνωστος μου μονο εδωσε ιστορια επειδη προς το τελος ανακαλυψε οτι η σχολη του ηταν στο 1ο πεδιο. 7 εγραψε με αρκετο διαβασμα.
Και τωρα θα ακυρωσω ολα τα επιχειρηματα σου υπερ του να παρει καποιος θεωρητικος ιστορια, απλα και μονο επειδη "εχει συνηθισει την παπαγαλια".
1-Ειναι το πιο κακογραμμενο βιβλιο που εχω δει, και εχει μεγαλη υλη.
2-Ο θεωρητικος με αυτο το μαθημα δεν ανοιγει κανενα πεδιο.
3-Το οτι αποστηθιζει για την κατευθυνση του δεν το επελεξε αυτος. Δεν το εχει βιτσιο να αποστηθιζει.
4-Επειδη ειναι θεωρητικη, δεν σημαινει οτι γουσταρει την ιστορια και εχει βιτσιο ΚΑΙ με την ιστορια εκτος απο την παπαγαλια.
5-Η βιολογια εχει πιο μικρη υλη και ειναι μακραν πιο ενδιαφερουσα.
6-Τα μαθηματικα αρεσουν αρκετα σε καποια θεωρητικα παιδια, και ειναι πανευκολα.
Μπορω να βρω κι αλλα, αλλα βαριεμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Σταματα πια σε καθε θρεντ να λες με αποτυχημενο τροπο σε παιδια για πραγματα που ο ιδιος ΔΕΝ ΓΝΩ ΡΙ ΖΕΙΣ
Ακριβώς καλή μου: ΡΩ ΤΑ Ω διότι ΔΕΝ ΓΝΩ ΡΙ ΖΩ. Τώρα αν υπάρχει ...αποτυχημένος ή επιτυχημένος τρόπος να ρωτάω, το αφήνω σαν άσκηση.

Και τωρα θα ακυρωσω ολα τα επιχειρηματα σου υπερ του να παρει καποιος θεωρητικος ιστορια, απλα και μονο επειδη "εχει συνηθισει την παπαγαλια".1.2.3.4.5.6.....
Στην έκθεση του γυμνασίου έμαθα ότι οι απορίες δεν αποτελούν επιχειρήματα, άρα δεν έχει νόημα να ακυρώσεις τίποτα. Κατά τα άλλα δεν διαφωνώ στα 1-6.

αναφεροντας στατιστικες που δεν ισχυουν(που σκατα τις βρισκεις, ενας θεος ξερει).
Τις στατιστικές μου (που λες ότι δεν ισχύουν) τις βρίσκω σε ένα ......παράξενο και ...αναξιόπιστο σκατοsite που λέγεται "ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ" : https://www.ypepth.gr/el_ec_category10494.htm
https://www.ypepth.gr/docs/stat_panel_090619.zip

:D Με το δίκιο σου θα πεις τώρα: Αυτοί δεν ξέρουν ορθογραφία, σωστά στατιστικά θα βγάλουν? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top