[4/6/2014] Βιολογία Κατεύθυνσης

Πως πιστεύετε ότι τα πήγατε ;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 41)
  • Άριστα 18 -20

    Ψήφοι: 33 80.5%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 6 14.6%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 1 2.4%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 1 2.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Dream Theater

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dream Theater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Θα απαντήσω με την υπογραφή σου:
"Νοrmal isn't normal if you are not normal!!" :P

Και εγώ στο Δ4 έβαλα για κωδικόνιο λήξης στην τριπλέτα υπ´ αριθμον 1023. Απο 30 παιδιά μεχρι στιγμής μονο οι 4 εχουν βάλει για το AUG. Εκτιμώ οτι θα γινει λιγο ντόρος. Μετα στο Δ5 εκτός του οτι η RNA πολυμεραση ειναι ελεύθερη να μεταγραφεί το οπερόνιο της λακτοζης και δεν υπαρχει καταστολεας μπλα μπλα, ειπα οτι το βακτήριο τελικα θανάτωνεται απο τη στιγμη που στο περιβάλλον του δεν υπαρχει γλυκόζη (ή γαλακτοζη). Δαπανά ενέργεια ενώ δεν εχει φαι και μετα τα κακαρωνει. Τέλος παντων για το Δ4 ζήτησε διευκρίνηση μια συμμαθητρια μας αλλα εφόσον ειχε περάσει απο τις 10:30 δεν έδωσαν. Εγω προτείνω να τα πιάσουν και τα δυο σωστα. Κατα τα αλλα καλά. Και στο κατω κατω τι τα θέλες να αμινοξέα ρε φιλε; Πες απλα οτι μειώνεται κατα δυο αμινοξέα. Μπα.. Εμένα πάντως το χέρι μου έφυγε στο 3ο θέμα.

Εχω την εντυπωση πως ηταν περιττο αυτο για το βακτηριο. Σου ζηταει ξεκαθαρα στο Δ5 πως επηρεαζεται η εκφραση των ενζυμων που διασπουν την λακτοζη, οχι τι επαθε το βακτηριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

keep walking

Δραστήριο μέλος

Ο keep walking αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Ωραια τα θεματα! Εξυπνα και με διαβαθμιση! Οσο για εμενα τα εκανα ολα σωστα εκτος απο το β1 που μπερδεψα τα δυο τελευταια σταδια! Τωρα απο δικαιολογησεις ελπιζω να μην μου κοψουν καπου! Αντε παμε για αλλα δυο και μετα καλοκαιρι! :-D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Θα απαντήσω με την υπογραφή σου:
"Νοrmal isn't normal if you are not normal!!" :P

Και εγώ στο Δ4 έβαλα για κωδικόνιο λήξης στην τριπλέτα υπ´ αριθμον 1023. Απο 30 παιδιά μεχρι στιγμής μονο οι 4 εχουν βάλει για το AUG. Εκτιμώ οτι θα γινει λιγο ντόρος. Μετα στο Δ5 εκτός του οτι η RNA πολυμεραση ειναι ελεύθερη να μεταγραφεί το οπερόνιο της λακτοζης και δεν υπαρχει καταστολεας μπλα μπλα, ειπα οτι το βακτήριο τελικα θανάτωνεται απο τη στιγμη που στο περιβάλλον του δεν υπαρχει γλυκόζη (ή γαλακτοζη). Δαπανά ενέργεια ενώ δεν εχει φαι και μετα τα κακαρωνει. Τέλος παντων για το Δ4 ζήτησε διευκρίνηση μια συμμαθητρια μας αλλα εφόσον ειχε περάσει απο τις 10:30 δεν έδωσαν. Εγω προτείνω να τα πιάσουν και τα δυο σωστα. Κατα τα αλλα καλά. Και στο κατω κατω τι τα θέλες να αμινοξέα ρε φιλε; Πες απλα οτι μειώνεται κατα δυο αμινοξέα. Μπα.. Εμένα πάντως το χέρι μου έφυγε στο 3ο θέμα.

Kαι εγώ το ΑUG σκέφτηκα σχεδόν αμέσως....Το άλλο θα το σκεφτόμουν αν θυμόμουν την θεωρία καλύτερα.Το κακό είναι μην υπάρχουν περιπτώσεις και θέλουν και τα δύο 3 μονάδες η κάθε περίπτωση :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Τωρα το διαβασα... Ε ενταξει το να μην επηρεαζεται ο καταστολεας ειναι λιγο δυσκολο γιατι σκεψου οτι το mrna του αποτελειται απο χιλιαδες κωδικονια, αν συμβει τετοια μεταλλαξη στο 3-4ο κωδικωνιο θα χεις 3 κανονικα κωδικονια καταστολεα και χιλιαδες "μεταλλαγμενα" αφου τα νουκλεοτιδια που προστεθηκαν ειναι 4...

Μπορεί να προκύψει λίγο πιο μετά ένα κωδικόνιο λήξης (στο 5 κωδικόνιο πχ) και μετά να υπάρχει αλληλουχία παρόμοια με υποκινητή και να ξανααρχίσει η μεταγραφή του γονιδίου σε ένα αλλο κωδικόνιο έναρξης με το ίδιο πλαίσιο ανάγνωσης και έτσι να μεταγραφεί κανονικά πχ το υπόλοιπο μισό του καταστολέα που μπορεί να είναι και το πιο σημαντικό μέρος. Ή μπορεί σημασία να έχουν κυρίως τα 3 πρώτα αμινοξέα γιατί υπάρχουν ακόμα και στον άνθρωπο πρωτείνες όπως η αγγειοτασίνη ΙΙ με 8 μόλις αμονοξέα και τα υπόλοιπα να είναι κατάλοιπο της εξέλιξης ή κλπ. Φαντασία να έχεις και όλα γίνονται :P Αλλά ντάξει μιλάμε τώρα για πιθανότητες με 0. και πολλά μηδενικά στη συνέχεια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosIoa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SteliosIoa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Τωρα το διαβασα... Ε ενταξει το να μην επηρεαζεται ο καταστολεας ειναι λιγο δυσκολο γιατι σκεψου οτι το mrna του αποτελειται απο χιλιαδες κωδικονια, αν συμβει τετοια μεταλλαξη στο 3-4ο κωδικωνιο θα χεις 3 κανονικα κωδικονια καταστολεα και χιλιαδες "μεταλλαγμενα" αφου τα νουκλεοτιδια που προστεθηκαν ειναι 4...

μπορει να δημιουργηθουν και συνωνυμα κωδικονια γι αυτο δεν μπορεις να ξες με ακριβεια. εγω εγραψα 3 περιπτωσεις!

συνοπτικα εγραψα η μεταλλαξη επειδη ειναι διαφορετικος ο αριθμος του 3 και των πολλαπλασιων του η ακολουθια των αμινοξεων δεν παρουσιαζει πολλες ομοιοτητες.

1η περιπτωση επηρεαζει την περιοχη προσδεσης στη λακτοζη
2η περιπτωση επηρεαζει την περιοχη προσδεσης στο χειριστη
3η περιπτωση δημιουργειται κωδικονιο ληξης πριν το φυσιολογικο προωρη συνθεση πρωτεινης χανεται η λειτουργικοτητα οποτε δεν προσδενεται ουτε στο χειριστη ουτε στην λακτοζη

ο βιολογος μου ειπε οτι ειναι σωστες και οι 3
καθε λυση εξ αλλου ειναι δεκτη αν ειναι επιστημονικα αποδεδειγμενη γι αυτο μην αποκλειεται τιποτα ετσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Επίσης, μόνο εγώ βρήκα την εκφώνηση προβληματική;; τι παει να πει "τα οκτώ πρώτα αμινοξέα του πρώτου δομικού γονιδίου"; Το δομικό γονίδιο αποτελείται από αμινοξέα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Εχω την εντυπωση πως ηταν περιττο αυτο για το βακτηριο. Σου ζηταει ξεκαθαρα στο Δ5 πως επηρεαζεται η εκφραση των ενζυμων που διασπουν την λακτοζη, οχι τι επαθε το βακτηριο.

Ούτως ή αλλως δεν βαθμολογουμαι αρνητικά για πράγματα που εγραψα παραπανω οποτε...
Ρε στο B1 τα δυο τελευταια πως τα βάλατε; Πρωτα μελέτη στο μικροσκόπιο και μετα ταξινόμηση ή το ανάποδο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Επίσης, μόνο εγώ βρήκα την εκφώνηση προβληματική;; τι παει να πει "τα οκτώ πρώτα αμινοξέα του πρώτου δομικού γονιδίου"; Το δομικό γονίδιο αποτελείται από αμινοξέα;

νομίζω έλεγε το τμήμα του DNA που κωδικοποιεί τα οκτώ πρώτα αμινοξέα μπλα μπλα :worry:

Ούτως ή αλλως δεν βαθμολογουμαι αρνητικά για πράγματα που εγραψα παραπανω οποτε...
Ρε στο B1 τα δυο τελευταια πως τα βάλατε; Πρωτα μελέτη στο μικροσκόπιο και μετα ταξινόμηση ή το ανάποδο;

Πρώτα μικροσκόπιο και μετά ταξινόμηση εγώ :P

Μπορεί να προκύψει λίγο πιο μετά ένα κωδικόνιο λήξης (στο 5 κωδικόνιο πχ) και μετά να υπάρχει αλληλουχία παρόμοια με υποκινητή και να ξανααρχίσει η μεταγραφή του γονιδίου σε ένα αλλο κωδικόνιο έναρξης με το ίδιο πλαίσιο ανάγνωσης και έτσι να μεταγραφεί κανονικά πχ το υπόλοιπο μισό του καταστολέα που μπορεί να είναι και το πιο σημαντικό μέρος. Ή μπορεί σημασία να έχουν κυρίως τα 3 πρώτα αμινοξέα γιατί υπάρχουν ακόμα και στον άνθρωπο πρωτείνες όπως η αγγειοτασίνη ΙΙ με 8 μόλις αμονοξέα και τα υπόλοιπα να είναι κατάλοιπο της εξέλιξης ή κλπ. Φαντασία να έχεις και όλα γίνονται :P Αλλά ντάξει μιλάμε τώρα για πιθανότητες με 0. και πολλά μηδενικά στη συνέχεια :P

και επειδή ποτέ δεν ξες εγώ εγραψα και τις 2 περιπτωσεις να ειμαι σιγουρη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
πωπω ναι κι ομως αυτο ηταν πονηρο! Ουτε εγω το προσεξα οταν τα διαβαζα γρηγορα... Οντως η σωστη απαντηση ειναι οτι "χαλαει" το πρωτο AUG και οτι ως κωδικονιο εναρξης υφισταται το δευτερο AUG, ωστοσο και παλι επιστημονικα δεν ξερω κατα ποσο ευσταθει γιατι οι αμεταφραστες παροτι δεν επηρεαζουν το παραγωμενο mrna ειναι αυστηρα προκαθορισμενες για να υποδεχθουν την μικρη (30s) υπομοναδα του ριβοσωματος. Δεν ξερω τι θα γινει με την διορθωση, αλλα οντως ηταν ψιλοπαγιδα αυτο. Παντως οταν διναμε εμεις βιολογια γενικης ειχαν παρει σωστες 2 απαντησεις για τον λογο οτι ελεγε να πουμε τι θα συμβει οσο απομακρυνομαστε απο την αποσταση της περιοχης ριξης των λυματων και οι περισσοτεροι εγραψαν τι γινεται με την παροδο του χρονου εξαιτιας του ευτροφισμου... Μπορει να γινει κατι αναλογο και φετος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dream Theater

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dream Theater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
πωπω ναι κι ομως αυτο ηταν πονηρο! Ουτε εγω το προσεξα οταν τα διαβαζα γρηγορα... Οντως η σωστη απαντηση ειναι οτι "χαλαει" το πρωτο AUG και οτι ως κωδικονιο εναρξης υφισταται το δευτερο AUG, ωστοσο και παλι επιστημονικα δεν ξερω κατα ποσο ευσταθει γιατι οι αμεταφραστες παροτι δεν επηρεαζουν το παραγωμενο mrna ειναι αυστηρα προκαθορισμενες για να υποδεχθουν την μικρη (30s) υπομοναδα του ριβοσωματος. Δεν ξερω τι θα γινει με την διορθωση, αλλα οντως ηταν ψιλοπαγιδα αυτο. Παντως οταν διναμε εμεις βιολογια γενικης ειχαν παρει σωστες 2 απαντησεις για τον λογο οτι ελεγε να πουμε τι θα συμβει οσο απομακρυνομαστε απο την αποσταση της περιοχης ριξης των λυματων και οι παραπανω εγραψαν τι γινεται με την παροδο του χρονου εξαιτιας του ευτροφισμου... Μπορει να γινει κατι αναλογο και φετος

μακαρι... Μακαρι....

νομίζω έλεγε το τμήμα του DNA που κωδικοποιεί τα οκτώ πρώτα αμινοξέα μπλα μπλα :worry:



Πρώτα μικροσκόπιο και μετά ταξινόμηση εγώ :P

Πω και αυτο το εκανα λαθος το τελευταιο :P . Ναι ρε απλα για μια στιγμη αγχωθηκα και νομιζα πως επρεπε να γραψουμε για το βακτηριο. Ο βιολογος μου ειπε πως στο δ5 αρκουσε να γραψεις αυτο που λεει το σχολικο για τη προσθηκη βασεων σε αριθμο μη πολλαπλασο του 3.(ως αιτιολογηση στη συνεχη παραγωγη των ενζυμων). Και εγω εγραψα παραπανω για να μαι 100000% σιγουρος οτι δεθα μου κοπει απο αιτιολογηση. Οπως στο Γ4 ειπα ορισμους ανιχνευτη, υβριδοποιησης κλπ... και πριν αρχισω το Δ στην αρχη του Δ1, εκατσα και εγραψα τα παντα για το οπερονιο (εφοσον το ειδα στην εκφωνηση), για να ειμαι φουλ καλυμμενος με τα Δ4-Δ5. Επισης ηταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σημαντικο να γραψουμε οτι δεν εχει εσωνια και για ποιο λογο. Κατα τη γνωμη μου το Δ1 επρεπε να πιανει 10 μοναδες και τα 2 τελευταια απο 4. Ξεκιναμε με αριστα το 98 αν πιασουν σωστες και τις 2 λυσεις του Δ4 αλλιως γυρω στο 89-92.... νταξει για βιολογια καλα ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

george1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
παιδια και εγω στο δ4 εβαλα για το 1023 κωδικονιο....:worry: ρωτησα τον καθηγητη μου και μου ειπε οτι κανονικα και τις 2 σωστες μπορει να τις παρουν... το πολυ πολυ να κοψουν το μισο.... παντως αφου λεει το παραπανω τμημα dna και το πρωτο δομικο γονιδιο του οπερονιου τμημα dna δεν είναι???? ασαφεια μεγαλη ηταν!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
μπορει να δημιουργηθουν και συνωνυμα κωδικονια γι αυτο δεν μπορεις να ξες με ακριβεια. εγω εγραψα 3 περιπτωσεις!

συνοπτικα εγραψα η μεταλλαξη επειδη ειναι διαφορετικος ο αριθμος του 3 και των πολλαπλασιων του η ακολουθια των αμινοξεων δεν παρουσιαζει πολλες ομοιοτητες.

1η περιπτωση επηρεαζει την περιοχη προσδεσης στη λακτοζη
2η περιπτωση επηρεαζει την περιοχη προσδεσης στο χειριστη
3η περιπτωση δημιουργειται κωδικονιο ληξης πριν το φυσιολογικο προωρη συνθεση πρωτεινης χανεται η λειτουργικοτητα οποτε δεν προσδενεται ουτε στο χειριστη ουτε στην λακτοζη

ο βιολογος μου ειπε οτι ειναι σωστες και οι 3
καθε λυση εξ αλλου ειναι δεκτη αν ειναι επιστημονικα αποδεδειγμενη γι αυτο μην αποκλειεται τιποτα ετσι.
Κοιτα πρακτικα το να συμβουν τοσα πολλα συνωνημα κωδικονια ειναι εντελως απιθανο λογω της μορφολογιας του γενετικου κωδικα. Δηλαδη ειναι απιθανο να πας και να βαλεις μια ξεμπαρκη βαση στην αρχη ενος τμηματος χιλιαδων βασεων και βγουν ολα τα επομενα κωδικονια συνωνυμα. Ακομα και αμα προσπαθησεις μονος σου να κανεις αλληλουχια 10 κωδικονιων (30βασεων) τεχνιεντως και να πεταξεις "στοχευμενα" μια βαση οπου εσυ θελεις δεν θα μπορεσεις να το επιτυχεις αυτο. Ωστοσο με βαση το σχολικο βιβλιο εχει λογικη, και εφοσον το δικαιολογησες καλα μπορει να στο παρουν σωστο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Ο Πουκαμισάς πριν από λίγο είχε ανεβάσει τη λύση με το κωδικόνιο λήξης και τώρα το άλλαξε βάζοντας τη λύση με την τριπλετα έναρξης...

Έλεος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Μπορεί να προκύψει λίγο πιο μετά ένα κωδικόνιο λήξης (στο 5 κωδικόνιο πχ) και μετά να υπάρχει αλληλουχία παρόμοια με υποκινητή και να ξανααρχίσει η μεταγραφή του γονιδίου σε ένα αλλο κωδικόνιο έναρξης με το ίδιο πλαίσιο ανάγνωσης και έτσι να μεταγραφεί κανονικά πχ το υπόλοιπο μισό του καταστολέα που μπορεί να είναι και το πιο σημαντικό μέρος. Ή μπορεί σημασία να έχουν κυρίως τα 3 πρώτα αμινοξέα γιατί υπάρχουν ακόμα και στον άνθρωπο πρωτείνες όπως η αγγειοτασίνη ΙΙ με 8 μόλις αμονοξέα και τα υπόλοιπα να είναι κατάλοιπο της εξέλιξης ή κλπ. Φαντασία να έχεις και όλα γίνονται :P Αλλά ντάξει μιλάμε τώρα για πιθανότητες με 0. και πολλά μηδενικά στη συνέχεια :P
χαχαχα ναι ισχυει αυτο με την αγγειοτενσινη αλλα στο συγκεκριμενο οπερονιο δεννν, επισης δεν ξερω αν γινεται να ξαναρχισει απο αλλο σημειο εναρξης γιατι στην βιοχημεια στο οπερονιο της lac υπαρχει μια θεση ελεγχου πριν το ρυθμιστικο γονιδιο που επιτρεπει την μεταγραφη του απο συγκεκριμενο σημειο εναρξης (νομιζω) :hmm:αλλα ενταξει ασχετα ολα αυτα με αυτα που επρεπε να γραψουν τα παιδια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostaspap1996

Νεοφερμένος

Ο kostaspap1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
transient φιλε μου μην ανησυχείς μία γνωστή μου βιολόγος μου είπε ότι και τα 2 θα πιάσουν σωστά...Καλή συνέχεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pentium

Νεοφερμένος

Ο pentium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Δύσκολα θεματα.συγκριτικα με αυτά των προηγούμενων ετών .. Δε κατάλαβα όμως γιατι μπερδεύτηκαν τα παιδια στο δ4... Εγώ θα απαντούσα οτι η αλληλουχία στην Τρίτη απο το τέλος τριπλέτα οδηγεί λόγω μετάλλαξης σε κωδικιο τερματισμού με αποτέλεσμα να παραχθεί μια πρωτεΐνη με 2 λιγότερα αμινοξέα..

(Λογικά αυτό που σκέφτηκα τώρα το έγραψε η μάζα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dream Theater

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dream Theater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
ρε Stratos και qwerty σταματηστε μας αγχωνετε :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Πω και αυτο το εκανα λαθος το τελευταιο :P . Ναι ρε απλα για μια στιγμη αγχωθηκα και νομιζα πως επρεπε να γραψουμε για το βακτηριο. Ο βιολογος μου ειπε πως στο δ5 αρκουσε να γραψεις αυτο που λεει το σχολικο για τη προσθηκη βασεων σε αριθμο μη πολλαπλασο του 3.(ως αιτιολογηση στη συνεχη παραγωγη των ενζυμων). Και εγω εγραψα παραπανω για να μαι 100000% σιγουρος οτι δεθα μου κοπει απο αιτιολογηση. Οπως στο Γ4 ειπα ορισμους ανιχνευτη, υβριδοποιησης κλπ... και πριν αρχισω το Δ στην αρχη του Δ1, εκατσα και εγραψα τα παντα για το οπερονιο (εφοσον το ειδα στην εκφωνηση), για να ειμαι φουλ καλυμμενος με τα Δ4-Δ5. Επισης ηταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σημαντικο να γραψουμε οτι δεν εχει εσωνια και για ποιο λογο. Κατα τη γνωμη μου το Δ1 επρεπε να πιανει 10 μοναδες και τα 2 τελευταια απο 4. Ξεκιναμε με αριστα το 98 αν πιασουν σωστες και τις 2 λυσεις του Δ4 αλλιως γυρω στο 89-92.... νταξει για βιολογια καλα ειναι


Και εγώ είχα μπερδευτεί αρκετά αλλά το πήρα σύμφωνα με τη σειρά που τα αναφέρει στο σχολικό βιβλίο γι αυτό τα έβαλα έτσι..
Επίσης εγραψα ολη τη θεωρια για το οπερονιο..δεν το πιστευω οτι αρκουσε μονο αυτό :fool: Αυτό για τα εσώνια δεν το ήξερα :confused:
Συμφωνώ τόσο έπρεπε να πιάνουν ειδικά αφού προξένησαν και τόσο χάος :P
Μια χαρά είναι τόσο ειδικά για βιολογια οπως λες :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
χαχαα οκ σταματαμε! παντως μην αγχωνεστε σας λεω αν εχετε ορεξη δεστε του 2012 τα θεματα βιολογιας ΓΠ που ηταν ακομα πιο ξεκαθαρο και οι περισσοτεροι λογω "συνηθειας" εγραψαν την θεωρια του ευτροφισμου, τα πηραν σωστα και τα 2! Οπως και να χει δεν ειστε οι μονοι που το κανατε λαθος , μη ξεχνατε οτι ειναι ενας διαγωνισμος! Καλα αποτελεσματα απο μενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dream Theater

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dream Theater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Δύσκολα θεματα.συγκριτικα με αυτά των προηγούμενων. Ετών .. Δε κατάλαβα όμως γιατι μπερδεύτηκαν τα παιδια στο δ4... Εγώ θα απαντούσαν οτι η αλληλουχία στην Τρίτη απο το τέλος τριπλέτα οδηγεί σε κωδικιο τερματισμού με αποτέλεσμα να παραχθεί μια πρωτεΐνη με 2 λιγότερα αμινοξέα....

Ο,τι δηλαδη απαντησε το 90% του πληθυσμου.... ΤΡΟΜΕΡΗ ασαφεια και μαλλον θα τα παρουν και τα 2 σωστα.... αλλα ιδωμεν. Και οι παγιδες ηταν παμπολλες για τους μετριους. Οπως π.χ. το 60% ξεχασε να γραψει οτι δεν εχει εσωνιο και για ποιο λογο, δεν ειχε κωδικωνιο ληξης και επομενως ο εντοπισμος της κωδικης ηταν κομματακι δυσκολοτερος σε σχεση με περσι. το θεμα Γ ηταν ΠΟ ΡΩ ΣΗ ειδικα το Γ5 που του εκανα και 2 μεγαλες μειωτικες διαιρεσεις και του δειξα με σχηματα πως βγαινει.. και γαμω ηταν τα θεματα γενικα σε σχεση με περυσι που και το Γ ηταν σκατενιο επειδη ειχε τις κωλομυγες, και το Δ ηταν βαρετο.

Και εγώ είχα μπερδευτεί αρκετά αλλά το πήρα σύμφωνα με τη σειρά που τα αναφέρει στο σχολικό βιβλίο γι αυτό τα έβαλα έτσι..
Επίσης εγραψα ολη τη θεωρια για το οπερονιο..δεν το πιστευω οτι αρκουσε μονο αυτό :fool: Αυτό για τα εσώνια δεν το ήξερα :confused:
Συμφωνώ τόσο έπρεπε να πιάνουν ειδικά αφού προξένησαν και τόσο χάος :P
Μια χαρά είναι τόσο ειδικά για βιολογια οπως λες :clapup:

ναι βασικα εγινα και γω ασαφης οπως το Δ4 :p ειπα ολη τη θεωρια του οπερονιου πριν το Δ1 και στο Δ5 συμπληρωσα αυτο που λεει το σχολικο στις μεταλλαξεις προσθηκης ;p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top