[4/6/2014] Βιολογία Κατεύθυνσης

Πως πιστεύετε ότι τα πήγατε ;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 41)
  • Άριστα 18 -20

    Ψήφοι: 33 80.5%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 6 14.6%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 1 2.4%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 1 2.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Ναι, μάλλον αυτό θα σκέφτηκα.

Είναι κρίμα. Έχω απελπιστεί. -6 μόρια αυτόματα !!!

Επιμένω πως, αν και δεν είναι απαραίτητο, θα ταν καλό να χε υπογραμμιστεί ή κάπως αναδειχθεί καλύτερα.

Τέλος πάντων , φορτώνω τελείως πάνω μου την ευθύνη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
μην ανησυχείς, δεν θεωρούνται και εύκολα θέματα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Αυτό το 2ο που λες το έγραψα απλά πήρα και την περίπτωση να μην επηρεάζεται η λειτουργικότητα του καταστολέα γιατί δεν ήμουν καθόλου σίγουρη :/: Δεν νομίζω να το θεωρήσουν περιττό και να πάρω όλα τα μόρια, αλλά τα μισά σίγουρα πιστεύω :)
Στον καταστολέα θα παραμείνουν ίδια 3 αμινοξέα και όλα τα υπόλοιπα θα αλλάξουν. Κατά 99,9% θα αδρανοποιηθεί ο καταστολέας αλλά υπάρχει και μια μικρή πιθανότητα να μειωθεί απλώς η δραστικότητά του και παρόλ' αυτά να μπορεί ακόμα να συνδεθεί στον χειριστή ή μπορεί ακόμα να είναι συνεχώς συνδεδεμένος στο χειριστή και να φτάσουμε στο άλλο άκρο... Ανάλογα με το διορθωτή και πώς ακριβώς το έγραψες μπορεί και να μην σου κόψουν, πάντως πάνω από 2 μόρια δε νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosDim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosDim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Ελεος με το Δ4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tipotas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tipotas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Δ4 Η φυσιολογική πρωτεΐνη, που παράγεται από την έκφραση του πρώτου
δομικού γονιδίου του οπερονίου της λακτόζης, αποτελείται από 1024
αμινοξέα. Μια γονιδιακή μετάλλαξη αντικατάστασης μιας βάσης στο
παραπάνω τμήμα DNA οδηγεί στην παραγωγή μιας πρωτεΐνης με 1022
αμινοξέα, δηλαδή μικρότερης κατά δύο αμινοξέα. Να εξηγήσετε με ποιο
τρόπο μπορεί να συμβεί αυτό.

Εγώ προσωπικά κατάλαβα όταν έλεγε στο παραπάνω τμήμα DNA, ότι εννοεί το δομικό γονίδιο που το αναφέρει παραπάνω.
Πιστεύω ότι θα έπρεπε να είχε διευκρινιστεί καλύτερα αν είναι έτσι όπως το λέτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Με μια πρώτη ματιά μου φαίνονται πολλά..Πολλά όμως ...Θα δούμε τι θα πουν και τα παιδιά αν εκτός από πολλά ήταν και δύσκολα ή αν ήταν εύκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosDim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosDim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Τι μαλακία ήταν αυτή ρε φίλε...!! Εν τω μεταξύ θα πρεπε να μας δοθεί διευκρίνιση..!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Πολύ καλά τα θέματα! Μόνο για το Δ5 δεν είμαι σίγουρη επειδή πήρα 2 περιπτώσεις :)
Ποια ειναι η 2ηπεριπτωση που πηρες στο Δ5? Γιατι τα νουκλεοτιδια που προστεθηκαν ειναι 4 και οχι πολλαπλασια του 3 θα αλλαξει εντελως το πλαισιο αναγνωσης με αποτελεσμα την παραγωγη ενος εντελως διαφορετικου mRNA του γονιδιου του καταστολεα. Για το Δ3 σιγουρα το κομματι που θελει ειναι μονο η αμεταφραστη 5'...
Γενικα εκατσα να λυσω τα θεματα προχειρα και μου φανηκαν κανονικοτατα χωρις καθολου παγιδες, με το Γ θεμα απ τα ευκολοτερα που εχω δει. Ισως ομως ηταν πολλα για τα παιδια γιατι ειχαν απο 5 ερωτηματα. Ωραιο Β θεμα επιτελους οχι μονο 4 κομματια θεωριας... Νομιζω πως παλι τα παιδια θα πηγανε πολυ καλα και απορω με το τι θα γινει στη φυσικη :P Γιατι μεχρι στιγμης τα θεματα ειναι υπερβολικα νορμαλ! Καλη συνεχεια :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Στον καταστολέα θα παραμείνουν ίδια 3 αμινοξέα και όλα τα υπόλοιπα θα αλλάξουν. Κατά 99,9% θα αδρανοποιηθεί ο καταστολέας αλλά υπάρχει και μια μικρή πιθανότητα να μειωθεί απλώς η δραστικότητά του και παρόλ' αυτά να μπορεί ακόμα να συνδεθεί στον χειριστή ή μπορεί ακόμα να είναι συνεχώς συνδεδεμένος στο χειριστή και να φτάσουμε στο άλλο άκρο... Ανάλογα με το διορθωτή και πώς ακριβώς το έγραψες μπορεί και να μην σου κόψουν, πάντως πάνω από 2 μόρια δε νομίζω...

Μακάριιι! θα δείξει :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Τωρα το διαβασα... Ε ενταξει το να μην επηρεαζεται ο καταστολεας ειναι λιγο δυσκολο γιατι σκεψου οτι το mrna του αποτελειται απο χιλιαδες κωδικονια, αν συμβει τετοια μεταλλαξη στο 3-4ο κωδικωνιο θα χεις 3 κανονικα κωδικονια καταστολεα και χιλιαδες "μεταλλαγμενα" αφου τα νουκλεοτιδια που προστεθηκαν ειναι 4...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαράλαμπος μβ

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος μβ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
αν χαλασει το κωδικονιο εναρξης πως μπορει καποιος μαθητης να ξερει αν θα υπαρξει ή οχι πρόβλημα με την αμεταφραστη περιοχή ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Το ξέρω το ξέρω :P απλά επειδή αναφέρει στο βιβλίο ότι πιθανότατα χάνεται η λειτουργικότητα είπα μήπως χρειαστεί και να αναφερθώ στο γεγονός που δεν επηρεάζεται..Ντάξει και λάθος να είναι μακάρι να είναι μόνο αυτό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Με μια 2η ματιά παρόλο που είναι πολλά τα περισσότερα είναι εύκολα...Το γράψιμο παραμένει γράψιμο.Βιολογία είναι έτσι και αλλιώς πιο πολύ είναι διαγωνισμός ταχύτητας παρά γνώσης.Πολύ καλά το Δ5 ΚΑΙ Γ4..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
τα θεματα ειναι υπερβολικα νορμαλ!:
Θα απαντήσω με την υπογραφή σου:
"Νοrmal isn't normal if you are not normal!!" :P

Και εγώ στο Δ4 έβαλα για κωδικόνιο λήξης στην τριπλέτα υπ´ αριθμον 1023. Απο 30 παιδιά μεχρι στιγμής μονο οι 4 εχουν βάλει για το AUG. Εκτιμώ οτι θα γινει λιγο ντόρος. Μετα στο Δ5 εκτός του οτι η RNA πολυμεραση ειναι ελεύθερη να μεταγραφεί το οπερόνιο της λακτοζης και δεν υπαρχει καταστολεας μπλα μπλα, ειπα οτι το βακτήριο τελικα θανάτωνεται απο τη στιγμη που στο περιβάλλον του δεν υπαρχει γλυκόζη (ή γαλακτοζη). Δαπανά ενέργεια ενώ δεν εχει φαι και μετα τα κακαρωνει. Τέλος παντων για το Δ4 ζήτησε διευκρίνηση μια συμμαθητρια μας αλλα εφόσον ειχε περάσει απο τις 10:30 δεν έδωσαν. Εγω προτείνω να τα πιάσουν και τα δυο σωστα. Κατα τα αλλα καλά. Και στο κατω κατω τι τα θέλες να αμινοξέα ρε φιλε; Πες απλα οτι μειώνεται κατα δυο αμινοξέα. Μπα.. Εμένα πάντως το χέρι μου έφυγε στο 3ο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dream Theater

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dream Theater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
https://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=300338&catid=3 οπως και ολοι οι αλλοι ετσι και γω την πατησα στο Δ4! ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΤΟ ΧΕΙ ΣΩΣΤΟ σαν λυση! μακαρι να μην πανε τσαμπα -6 μορια και παμε αυτοματα στο 92.(εχασα και 2 απο το Β1, μπερδεψα τα 2 τελευταια σταδια -_- )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Θα απαντήσω με την υπογραφή σου:
"Νοrmal isn't normal if you are not normal!!" :P

Και εγώ στο Δ4 έβαλα για κωδικόνιο λήξης στην τριπλέτα υπ´ αριθμον 1023. Απο 30 παιδιά μεχρι στιγμής μονο οι 4 εχουν βάλει για το AUG. Εκτιμώ οτι θα γινει λιγο ντόρος. Μετα στο Δ5 εκτός του οτι η RNA πολυμεραση ειναι ελεύθερη να μεταγραφεί το οπερόνιο της λακτοζης και δεν υπαρχει καταστολεας μπλα μπλα, ειπε που το βακτήριο τελικα θανάτωνεται απο τη στιγμη που στο περιβάλλον του δεν υπαρχει γλυκόζη (ή γαλακτοζη). Δαπανά ενέργεια ενώ δεν εχει φαι και μετα τα κακαρωνει. Τέλος παντων για το Δ4 ζήτησε διευκρίνηση μια συμμαθητρια μας αλλα εφόσον εχουν περάσει απο τις 10:30 δεν έδωσαν. Εγω προτείνω να τα πιάσουν και τα δυο σωστα. Κατα τα αλλα καλά. Και στο κατω κατω τι τα θέλες να αμινοξέα ρε φιλε; Πες απλα οτι μειώνεται κατα δυο. Μπα..

Κι εγώ το έγραψα αυτό για το βακτήριο..Όσο για το Δ4..όχι επειδή είμαι σ αυτους που το εκαναν σωστα αλλα το εγραφε ρε παιδια..''στο παραπανω τμημα DNA'' συμφωνω θα επρεπε να πεσει μια υπογραμμιση εκει περα..αλλά θέλει και λίγο προσοχή :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
οχι αλλο το κωδικονιο εναρξης και αλλο η αμεταφραστη περιοχη! Λεω απλα οτι στο Δ3 η μικρη μοναδα του ριβοσωματος συνδεεται στην 5' αμεταφραστη περιοχη και οχι στο κωδικονιο εναρξης! Σορρυ αμα σε μπερδεψα που τα εγραψα στο ιδιο ποστ...Κανονικα βεβαια η 5' περιοχη που υποτιθεται οτι προσελκυει την μικρη υπομοναδα πρπ να ναι πλουσια σε πουρινες και εδω @@ πουρινες εχει, αλλα αυτο ειναι ασχετο με την 3η λυκειου και τις πανελληνιες προφανως :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Κι εγώ το έγραψα αυτό για το βακτήριο..Όσο για το Δ4..όχι επειδή είμαι σ αυτους που το εκαναν σωστα αλλα το εγραφε ρε παιδια..''στο παραπανω τμημα DNA'' συμφωνω θα επρεπε να πεσει μια υπογραμμιση εκει περα..αλλά θέλει και λίγο προσοχή

Έχεις δίκιο.

Παιδιά και γω λάθος το κανα, άλλα πρέπει να το αποδεχτούμε.

Τι να πω, μακάρι να με λυπηθούν τουλάχιστον οι διορθωτές :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hodor

Νεοφερμένος

Ο Hodor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Απορώ πώς κάποια άτομα που έδωσαν πέρυσι(και πιο παλιά) πανελλήνιες και τα οποία έχουν περάσει σε άσχετες σχολές,μπορούν και σχολιάζουν τα θέματα,τη δυσκολία κλπ των φετινών?Να τα θυμούνται τα περισσότερα χωρίς καμία επανάληψη είναι αδύνατο.Μήπως μας δουλεύουν?


-Hodor
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
https://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=300338&catid=3 οπως και ολοι οι αλλοι ετσι και γω την πατησα στο Δ4! ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΤΟ ΧΕΙ ΣΩΣΤΟ σαν λυση! μακαρι να μην πανε τσαμπα -6 μορια και παμε αυτοματα στο 92.(εχασα και 2 απο το Β1, μπερδεψα τα 2 τελευταια σταδια -_- )

Νταξ σωστο σε μια αλλη εκφωνηση ισως... Το θεμα ομως ηταν πολυ συγκεκριμενο ελεγε στο παραπανω τμημα DNA. Aντικειμενικα χαζο ερωτημα γιατι οντως τεσταρε απλα αν ειναι προσεχτικοι οι υποψηφιοι:P Συνολικα ομως ηταν σωστα θεματα που ειχαν διαβαθμιση στην δυσκολια τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top