[30/5/2014] Μαθηματικά Γενικής Παιδείας

Πως πιστευέτε ότι τα πήγατε ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 57)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 41 71.9%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 8 14.0%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 5 8.8%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 1 1.8%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 1 1.8%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 1 1.8%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

SteliosIoa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SteliosIoa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Δεν εισαι ομονος, ουτε εγω πηρα πρεφα οτι ηθελε μονο τ συνολο κι τα βρηκα ολα.. Εισαι καλα τι να κοψουν? Χαχαχ

επειδη κοβουν με το παραμικρο και ηθελα να σιγουρεψω οτι πηρα το 20 που ηθελα γι' αυτο ρωταω μεχρι και χαζα και αυτονοητα πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,859 μηνύματα.
οποτε πως νομιμοποιουνται να ζητανε κατι το οποιο δεν διδασκεται?

Γιατί ποιος ελέγχει σε κάθε βαθμίδα της εκπαίδευσης (1,2,3) τι διδάσκουν και πως το διδάσκουν και αν το διδάσκουν; :hmm: :P Ερήμην του ακαδημαϊκού ασύλου, δεν υπάρχει νομοθετικό πλαίσιο που να ελέγχει τον καθηγητή Πανεπιστημίου για το διδακτικό έργο του ούτε και για τον τρόπο εξέτασης του μαθήματός του. Σκέψου τι γίνεται στις παρακάτω βαθμίδες εκπαίδευσης. Τις προάλλες διάβαζα ότι ένα σχολικό βιβλίο του Οργανισμού, γράφεται σε 4-7 μήνες με ανάθεση έργου στη συγγραφική ομάδα...και διαπιστώθηκαν αμφιλεγόμενες διαδικασίες ανάθεσης. Η κοινή γνώμη όμως μένει σ' αυτό που φαίνεται να είπε ο ΣΥΡΙΖΑ για τις πανελλήνιες. Τώρα αυτό πουλάει. Μετά από 2-3 βδομάδες, θα πουλάει το θέμα για τα μπάνια του λαού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cherchez

Νεοφερμένος

Ο Cherchez αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Και για ακμ μια φορα επειδη ειναι εκλογες υπαρχουν ευκολα θεμματα ,α ρε ελλαδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
Και για ακμ μια φορα επειδη ειναι εκλογες υπαρχουν ευκολα θεμματα ,α ρε ελλαδα

θυμισου τι εγινε το 2009 και θα καταλαβεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βασω[ij]

Νεοφερμένος

Η Βασω[ij] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
παιδια ειδα χθες τις λυσεις των θεματων και εχω δυο λαθη. το 1ο το εχω στο Β θεμα στο τελευταιο ερωτημα εβαλα πληθος=1/4*8+14+6=22πωλητες ενω κανονικα ηταν 3/4*8+14+6=26πωλητες, και ολο το ερωτημα επιανε 6μοναδες. ποσο λετε να μου κοψουν; και επισης στο Δ3 που επιανε ολο 9 μοναδες εγω βρηκα το ευρος 16 το εβαλα στην ανισωση και μετα δεν συνεχισα να κανω την ανισωση γτ ειχα κολλησει. πιστευετε θα μου δωσουν κατι απο τα 9 μορια σε αυτο;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
παιδια ειδα χθες τις λυσεις των θεματων και εχω δυο λαθη. το 1ο το εχω στο Β θεμα στο τελευταιο ερωτημα εβαλα πληθος=1/4*8+14+6=22πωλητες ενω κανονικα ηταν 3/4*8+14+6=26πωλητες, και ολο το ερωτημα επιανε 6μοναδες. ποσο λετε να μου κοψουν; και επισης στο Δ3 που επιανε ολο 9 μοναδες εγω βρηκα το ευρος 16 το εβαλα στην ανισωση και μετα δεν συνεχισα να κανω την ανισωση γτ ειχα κολλησει. πιστευετε θα μου δωσουν κατι απο τα 9 μορια σε αυτο;;;

δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεις ειχες κολλησει?δεν προλαβες απο χρονο?λογικα θα σου δωσουν τα μισα μορια και στα 2 λαθη που εκανες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
εγω που εκανα λαθος στην μεση τιμη στην πραξη δηλαδη οταν αθροιζα ταxiνi και αντι για 228 εβγαλα 328 θα μου κοψουν πολυ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
εγω που εκανα λαθος στην μεση τιμη στην πραξη δηλαδη οταν αθροιζα ταxiνi και αντι για 228 εβγαλα 328 θα μου κοψουν πολυ;

κανένα μόριο αφού το λάθος είναι αριθμητικό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
κανένα μόριο αφού το λάθος είναι αριθμητικό :)

Ευχαριστω πολυ.Ανακουφιστηκα καλη συνεχεια στα υπολοιπα τι κατευθυνση εισαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ.Ανακουφιστηκα καλη συνεχεια στα υπολοιπα τι κατευθυνση εισαι;

Επίσης :)
Θετική εσύ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Γιατί να μην του κόψουν ; Δεν έκανε μόνο την τελική πράξη λάθος αλλά όλη τη διαδικασία εύρεσης της μέσης τιμής..
Αλλά και η τελική πράξη να ήταν κάτι θα κόβανε..
Σε κάθε περίπτωση δεν μπορούμε να ξέρουμε που και σε ποιόν βαθμολογητή θα πέσουμε ώστε να κρίνουμε αν θα μας βοηθήσει ή θα βαθμολογήσει αυστηρά όπου και αυτό είναι το σωστό προς δίκιο όλων μας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Πάντως αν παρατηρήσετε τα θέματα καλύπτουν μικρό μέρος της ύλης.Δεν έβαλαν ούτε όρια,ούτε συνέχεια,ούτε εφαπτομένη,ούτε ρυθμό μεταβολής ούτε διάμεσο,ούτε αθροιστικές συχνότητες στον πίνακα,ούτε την μεταβλητή y=ax+b,ούτε κανονική κατανομή,ούτε αξιωματικό ορισμό,ούτε ανισότητες με πιθανότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Γιατί να μην του κόψουν ; Δεν έκανε μόνο την τελική πράξη λάθος αλλά όλη τη διαδικασία εύρεσης της μέσης τιμής..
Αλλά και η τελική πράξη να ήταν κάτι θα κόβανε..
Σε κάθε περίπτωση δεν μπορούμε να ξέρουμε που και σε ποιόν βαθμολογητή θα πέσουμε ώστε να κρίνουμε αν θα μας βοηθήσει ή θα βαθμολογήσει αυστηρά όπου και αυτό είναι το σωστό προς δίκιο όλων μας....

Όπα παρεξήγηση με το ''κανένα'' μόριο εννοούσα ένα μόριο :P
εννοείται ότι θα κόψουν κάτι από την στιγμή που η απάντηση δεν είναι σωστή..απλώς αυτή είναι η εκτίμηση μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Πάντως αν παρατηρήσετε τα θέματα καλύπτουν μικρό μέρος της ύλης.Δεν έβαλαν ούτε όρια,ούτε συνέχεια,ούτε εφαπτομένη,ούτε ρυθμό μεταβολής ούτε διάμεσο,ούτε αθροιστικές συχνότητες στον πίνακα,ούτε την μεταβλητή y=ax+b,ούτε κανονική κατανομή,ούτε αξιωματικό ορισμό,ούτε ανισότητες με πιθανότητες.

Ρυθμό μεταβολής βάλανε. Τουλάχιστον, μπορούμε να θεωρήσουμε ότι έβαλαν, στο Δ1.

Προσωπικά, εντύπωση μου έκανε ότι δεν είχε Αθροιστικά και Κανονική Κατανομή. Σε σχέση με τα υπόλοιπα, τα θεωρώ πιο "must".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Πάντως αν παρατηρήσετε τα θέματα καλύπτουν μικρό μέρος της ύλης.Δεν έβαλαν ούτε όρια,ούτε συνέχεια,ούτε εφαπτομένη,ούτε ρυθμό μεταβολής ούτε διάμεσο,ούτε αθροιστικές συχνότητες στον πίνακα,ούτε την μεταβλητή y=ax+b,ούτε κανονική κατανομή,ούτε αξιωματικό ορισμό,ούτε ανισότητες με πιθανότητες.

Θεωρητικά έβαλαν ρυθμό μεταβολής στο Δ1 (θεωρητικά :P) και στο Γ1 αξιωματικό ορισμό πιθανότητας για να βρις την P(Π) (τελοσπάντων μπορεί να το θεωρήσουμε εφαρμογή του αξιωματικού ορισμού)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STRATOSZAX

Νεοφερμένος

Ο STRATOSZAX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Πιστευετε οτι λογω των φετινων θεματων που ηταν σχετικα ευκολα να ακολουθησουν του χρονου παλι πολυ δυσκολα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Πιστευετε οτι λογω των φετινων θεματων που ηταν σχετικα ευκολα να ακολουθησουν του χρονου παλι πολυ δυσκολα?

Τετοια αναλογια δεν υπαρχει... Οποτε πας για το μεγιστο δυνατο ανεξαρτητως θεματων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Γιατί να μην του κόψουν ; Δεν έκανε μόνο την τελική πράξη λάθος αλλά όλη τη διαδικασία εύρεσης της μέσης τιμής..
Αλλά και η τελική πράξη να ήταν κάτι θα κόβανε..
Σε κάθε περίπτωση δεν μπορούμε να ξέρουμε που και σε ποιόν βαθμολογητή θα πέσουμε ώστε να κρίνουμε αν θα μας βοηθήσει ή θα βαθμολογήσει αυστηρά όπου και αυτό είναι το σωστό προς δίκιο όλων μας....

Στην προσθεση εχω κανει λαθος οχι σε ολη τη διαδικασια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Πιστευετε οτι λογω των φετινων θεματων που ηταν σχετικα ευκολα να ακολουθησουν του χρονου παλι πολυ δυσκολα?

Κανείς δεν ξέρει. Όλοι πέσαμε από τα σύννεφα φέτος, όταν είδαμε την ευκολία των θεμάτων. Μετά τα περσινά, περιμέναμε να είναι πολύ πιο δύσκολα.

Ωστόσο, φέτος και του χρόνου, οι μαθητές με Μαθηματικά Γενικής έχουν ένα πλεονέκτημα που δεν είχαν οι παλιοί, μέχρι τώρα:
Με το σύστημα Διαμαντοπούλου, το κεφάλαιο των Πιθανοτήτων "κατέβηκε" στην Α' Λυκείου. Σύνολα, πράξεις συνόλων, έννοια πιθανότητας, κλασσικό/αξιωματικό ορισμό πιθανότητας, όλα αυτά τα έχει διδαχθείς και θα τα κάνεις επανάληψη. Στην Γ' απλώς μαθαίνεις να δουλεύεις και Ανισώσεις με Πιθανότητες.

Δεδομένου, μάλιστα, ότι το πρώτο Κεφάλαιο (Ανάλυση) είναι μια απλοϊκή έκδοση αυτού της Κατεύθυνσης, το μοναδικό εντελώς άγνωστο στοιχείο είναι το 2ο Κεφάλαιο (Στατιστική).

Αν πηγαίνεις φροντιστήριο, ζήτα να σας κάνουν ενημέρωση και στα τρία μαθήματα Γενικής. Πριν κλείσουμε για καλοκαίρι πέρσι, οι Φυσικοί έκαναν παρουσίαση την ύλη της Γενικής Γ'. Με είχαν δελεάσει αρκετά, η αλήθεια είναι. Μέχρι που μίλησαν για κάτι που έμοιαζε με χημικές εξισώσεις...:whistle:
Σε κάθε περίπτωση, βρες και φετινούς που έδιναν Μαθηματικά/Φυσική/Βιολογία. Ρώτησε τους τι θετικά και τι αρνητικά έχει το κάθε μάθημα, προτού διαλέξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top