[30/5/2012] Ιστορία Κατεύθυνσης

Πως θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 55)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 27 49.1%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 17 30.9%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 8 14.5%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Οχί καλά 5-10

    Ψήφοι: 1 1.8%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 2 3.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Ρε παιδιά αφού δεν έλεγε για άλλον Κωνσταντίνο μεσα στο βιβλίο.....Μόνο στον εθνικό διχασμό και στο τελευταίο μάθημα του κρητικού τον ανέφερε....Παρεμπιπτόντως το θέμα α1 ήταν ολόιδιο με το 2009
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
ακομα να πιστεψω οτι δεν θα ξαναανοιξω αυτο το βιβλιο της ιστοριας κατευθυνσης...

Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο ......

παντως τα σημερινα θεματα ηταν και αντισος και δυσκολουτσικα...ευτυχως εχω γραψει πανω απο 14 σιγουρα....:clapup::clapup::clapup:

μπορω να πω οτι ισως μετριοι μαθητες σαν και εμενα να πλησιασαν σημερα με το ζορι τη βαση.....:worry:

κατα τη γνωμη μου, μια χαρα ευκολα ηταν

Nα ρωτήσω κάτι άσχετο; Μόνο εγώ έχω ένα κεφάλι λες και έχω ξυπνήσει από hangover?

εγω κοντεψα να κοιμηθω στην ταξη.........που λεει ο λογος.:P

πολυ απλα για να μας μπερδεψουνε....οπως και το οτι τον σφακιανακη τον ανεφεραν σαν κρητικο και ας μην το ειχε το βιβλιο...παντως αν μας ειχανε κανει καμια παγιδα σχετικα με αυτα θα τους εκραζε η μιση ελλλαδα!!!



γενικοτερα τα θεματα ηταν σαφως πιο τσιμπημενα απο περισυ δεν επεσαν τα σος οπως σε κανενα μαθημα της θεωρητικης ως τωρα και οποιος διαβασε καλα μπορουσε καλα να γραψει!!!αυτο νομιζω ειναι το πιο δικαιο...να γραφουνε δηλαδη καλα οσοι το αξιζουνε κι εχουνε κοπιασει να τα μαθουνε ολα απ'εξω κι οχι αυτοι που διαβαζουνε μονο τα σος και πανε και γραφουνε το ιδιο με εμας....παντως για τα μαθηματα της κατευθυνσης μας τα θεματα νομιζω φετος ηταν ο,τι πρεπει!!!το μονο που με δυσαρεστησε ηταν η βιολογια γενικης οπου ηταν πραγματικα τραγικα αλλα κι εκει οποιος ειχε διαβασει μπορουσε να γραψει!!λοιπον καλη συνεχεια στα ΛΑΤΙΝΙΚΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ:clapup::clapup::clapup:

αφου φαινεται πως ειναι Κρητικος απο το -ακης.;)


Τα θέματα ήταν αρκετά εύκολα,εγώ προσωπικά θέλω να πιστεύω οτι έγραψα αρκετά καλά.Δυστυχώς με δυκόλεψε εκείνη η βλακεία με την οικονομία κατά τον Μεσοπόλεμο που δεν την θυμόμουν καθόλου και αυτοσχεδίασα :knife:

εγω αυτο το κομματι θα το θυμαμαι για πολλα χρονια. Δε το εμαθα παπαγαλεια, το καταλαβα κι ετσι αδυνατον να το ξεχασω.:)

Και εγώ το ίδιο....!!!!!!!!!!!!!!! Ήταν τόσοοοοο πολλάαα....έφυγε ένα από τα πιο δύσκολα μαθήματα....Και τώρα ώρα να κάψουμε το βιβλίο....

συνηστω να το κρατησετε, ποτε δεν ξερετε ;), ακομα κι αν περασετε καπου, μπορει να χρειαστει να ξαναδωσετε- οπως εγω, η οποια εψαχνα σαν τρελη τα βιβλια της Γ' και μονο σε ενα βιβλιοπωλειο τα βρηκα. Ευτυχως.:redface:

που ακριβώς το βρήκες αυτό; Οτι είναι δηλαδή "παιχνίδι με τις λέξεις" το να αναφέρεται ως Α' ή όχι;;;

Φυσικά όσοι ξέρουν πραγματικά ιστορία δεν θα έκαναν λάθος.
Αλλά οι εξετάσεις δεν αφορούν γενικές γνώσεις Ιστορίας αλλά τη ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΞΕΤΑΣΤΕΑ ΥΛΗ! Το σχολικό βιβλίο δεν αποτελεί ένα πρόσθετο βοήθημα αλλά το εγχειρίδιο πάνω στο οποίο ορίζεται ΑΚΡΙΒΩΣ η ύλη των εξετάσεων._
Εφόσον ΠΟΥΘΕΝΑ δεν αναφέρει τον Κωνσταντίνο ως Α' υπάρχει θέμα!

αφου ενας κων/ντινος υπαρχει στο βιβλιο τι θεμα να προκυψει. αν ελεγαν ο γιαννης Α' τοτε θα υπηρχε.:P:D

Παιδιά πιστεύω πως θα πέσει η Καικιλία και η οργή της μάνας........

μακαρι η οργη της μανας. το πιο ευκολο ΓΙΑ ΜΕΝΑ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstas1994

Νεοφερμένος

Ο kwstas1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Λοιπόν να κάνω μια ερώτηση;
Ακούστε εκεί στο Β1 στην Ιστορία έγραψα απο εκεί που έλεγε>>το κίνημα στη Θερισό...εως τη φάση της ολοκλήρωσης>>
θα μου κόψουν;! :/ :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

eduard

Νεοφερμένος

Ο eduard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Λοιπόν να κάνω μια ερώτηση;
Ακούστε εκεί στο Β1 στην Ιστορία έγραψα απο εκεί που έλεγε>>το κίνημα στη Θερισό...εως τη φάση της ολοκλήρωσης>>
θα μου κόψουν;:/ :(

Θα χάσεις κάτι γιατί έπρεπε να ξεκινήσεις από την προηγούμενη παράγραφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lordi13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο φίλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Θα χάσεις κάτι γιατί έπρεπε να ξεκινήσεις από την προηγούμενη παράγραφο.


εγώ θεωρώ ότι δεν θα κόψουν κύριε καθηγητή καθώς η ερώτηση έλεγε για μετά την συμφωνία των μουρνιών οποτε το να εγγραφες για αυτήν ήταν καθαρά εισαγωγικό...

:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Παιδιά, τι λέτε; :eek:
Η ερώτηση έλεγε "μετά" τη συμφωνία στις Μουρνιές. Δεν υπάρχει περίπτωση να κόψουν. Η διατύπωση ήταν ξεκάθαρη.
Δεν έλεγε "από" τη συμφωνία στις Μουρνιές ως ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Παιδιά για να σταματήσει η ράδιο αρβίλα, η ερώτηση ήθελε από την παράγραφο από το "Το κίνημα του Θερίσου...ως πριν το μάθημα με το Ζαίμη"

Period
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
:clapup:Εγώ δίνω δεύτερη φορά ήδη και έχω όλο το δικαίωμα να το κάψω το χαζοβιβλίο!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paokathens

Νεοφερμένος

Η paokathens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
εγω στο β1 εγραψα μεχρι την αναληψη των καθηκοντων του Ζαιμη στις 18 σεπτεμβριου 1906..θα μου κοψουν????????επρεπε να μην αναφερθω σε αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
εγω παιδια πηγαινα για 3,δεν ηξερα ιστορια δεν ειχα ασχοληθει αλλα ευτυχως μπηκαν πραγματα που μου επιτρεπουν να λεω οτι ενα 8αρακι το εγραψα.παντως απο το κρητικο ενα σωρο πργματα θα μπορουσαν να βαλουν!τα μουρνια βρηκαν να βαλουν?θα παιδεψαν κοσμο.περα απο αυτο,η επιλογη του πινακα στο δ1 ηταν αχρηστη,δεν χρειαζοταν να βαλουν πινακα.και η πλακα ειναι οτι στο φροντιστηριο ειχα κανει την ιδια πηγη,με τον ιδιο πινακα σε διαγωνισμα!!!!περιεχεται σε ενα βιβλιο με διαγωνισματα και θεματα ιστοριας.παντως τα θεματα δεν χαρακτηριστηκα και γελοια απο φιλολογους!ευτυχως που εγραψα 8!!!!ειμαι ικανοποιημενος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteriss

Νεοφερμένος

Ο asteriss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Να κανω και εγω μια ερωτηση για να παρω αποψεις. Γενικα εγραψα καλα ενταξει, ωστοσο στη πηγη για το Συνταγμα του '44 δεν εβαλα "α, β, γ" και τα εγραψα απο με τη σειρα του βιβλιου. Με παραπομπες βεβαια ταυτοχρονα. Εγραψα βεβαια τα παντα απο τα ερωτηματα, απλα σε αλλη σειρα. Δε νομιζω να εχω κανα θεμα λογικα, ποιά η αποψη σας?
EDIT: Ειδα απαντησεις σε αλλες σελιδες, πιστευω οτι δεν υπαρχει λογος να κοπει βαθμος απο κατι τετοιο. Αναφερεις βασικες διαταξεις του συνταγματος του 1844 και χανεις βαθμο επειδη τα αναφερεις με αλλη σειρα? που στο κατω-κατω ηταν και ιδια του βιβλιου ενω μεταξυ των πραξεων δεν υπηρχε χρονολογικη διαφορα και εγιναν επομενως την ιδια στιγμη. Μου φαινεται εξαιρετικα τραβηγμενο και "ανιστορητο" αν θελετε να κοψουν μοναδες ετσι.
εγω στο β1 εγραψα μεχρι την αναληψη των καθηκοντων του Ζαϊμη στις 18 σεπτεμβριου 1906..θα μου κοψουν????????επρεπε να μην αναφερθω σε αυτο?

Αν μιλαμε για το κομματι με το Κρητικο Ζητημα οχι, δεν σου κοβουν τιποτα και εισαι εντελως μεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

eduard

Νεοφερμένος

Ο eduard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Παιδιά για να σταματήσει η ράδιο αρβίλα, η ερώτηση ήθελε από την παράγραφο από το "Το κίνημα του Θερίσου...ως πριν το μάθημα με το Ζαίμη"

Period

Αυτό που είπα δεν είναι Ράδιο Αρβύλα. Μίλησα με τουλάχιστον 10 συναδέλφους σήμερα που διδάσκουν Ιστορία και όλοι λένε το ίδιο. Η προηγούμενη παράγραφος έπρεπε να αναφερθεί. Όσοι δεν την έγραψαν θα έχουν μια μικρή μείωση στην Ερώτηση αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
εμενα η καθηγητρια μου ειπε πανω σε αυτο οτι καλο ηταν να γραφει!(βεβαια δεν αναφερθηκε σε εμενα γιατι τα μουρνια δεν τα απαντησα καθολου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Αυτό που είπα δεν είναι Ράδιο Αρβύλα. Μίλησα με τουλάχιστον 10 συναδέλφους σήμερα που διδάσκουν Ιστορία και όλοι λένε το ίδιο. Η προηγούμενη παράγραφος έπρεπε να αναφερθεί. Όσοι δεν την έγραψαν θα έχουν μια μικρή μείωση στην Ερώτηση αυτή.


Συγγνώμη, μας κοροϊδεύετε/-ουν, δηλαδή;
Κι εγώ μίλησα με την καθηγήτριά μου και με συμμαθητές μου, και όλοι συμφωνήσαμε στο ότι δεν χρειαζόταν αυτή η παράγραφος, αφού η ερώτηση ξεκάθαρα ζητούσε τις εξελίξεις μετά το σύμφωνο στις Μουρνιές Κυδωνίας.
Ας είμαστε αντικειμενικοί, και ας βάζουμε το μυαλό μας να δουλέψει λίγο.
Επαναλαμβάνω: έλεγε μετά, και όχι από.


εμενα η καθηγητρια μου ειπε πανω σε αυτο οτι καλο ηταν να γραφει!(βεβαια δεν αναφερθηκε σε εμενα γιατι τα μουρνια δεν τα απαντησα καθολου)

Wtf? Είναι Μουρνιές, και όχι Μουρνιά.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Θ Ε Μ Α Β1

Ποιες ήταν οι πολιτικές εξελίξεις στο κρητικό ζήτημα μετά την συμφωνία στις Μουρνιές και έως την ανάληψη της Ύπατης αρμοστείας από τον Αλέξανδρο Ζαίμη.

Η λογική λέει ΜΕΤΑ. Το μετά σημαίνει μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Εγω ρε παιδια που σε αυτη την ερωτηση δεν εγραψα για τη διεθνη επιτροπη ποσο περιπου λετε να χασω; πανω απο 4-5 μορια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eduard

Νεοφερμένος

Ο eduard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Θ Ε Μ Α Β1

Ποιες ήταν οι πολιτικές εξελίξεις στο κρητικό ζήτημα μετά την συμφωνία στις Μουρνιές και έως την ανάληψη της Ύπατης αρμοστείας από τον Αλέξανδρο Ζαίμη.

Η λογική λέει ΜΕΤΑ. Το μετά σημαίνει μετά.

Δείτε τις ενδεικτικές απαντήσεις στην Σελίδα 1. Δεν λέω τίποτε άλλο για το θέμα αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Δείτε τις ενδεικτικές απαντήσεις στην Σελίδα 1. Δεν λέω τίποτε άλλο για το θέμα αυτό.
Νομίζω, μόλις απάντησες μόνη σου.
Με την ίδια λογική, όταν μας ζήτησε τις αντικειμενικές συνθήκες στην ΕΑΠ, έπρεπε να γράψουμε όλες τις παραμέτρους, σωστά;
Για το σύνταγμα του 44, έπρεπε να γράψουμε και λίγο για το αντίστοιχο του 64, ε;
Και στους πεδινούς, ήθελε λίγο και από τους ορεινούς.

Kαλά δεν το πάω; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Δείτε τις ενδεικτικές απαντήσεις στην Σελίδα 1. Δεν λέω τίποτε άλλο για το θέμα αυτό.

Mα με ποια λογική. Εφόσον με ρωτάει για τις εξελίξεις τις πολιτικές ΜΕΤΑ τις Μουρνιές δε θέλει να πω για ό,τι ακολούθησε;
Aς ρωτούσαν ποια η συμφωνία στις Μουρνιές και ποιες οι πολιτικές εξελίξεις μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top