[30/5/2012] Βιολογία Κατεύθυνσης

Πως θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 64)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 49 76.6%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 8 12.5%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 3 4.7%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Οχί καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 4 6.3%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

asoskaro

Νεοφερμένος

Ο asoskaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Ναι ε?Δεν μου είχε περάσει ποτέ από το μυαλό:P Αλλά μήπως εννοείς οτι από μικρό αριθμό απογόνων δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα για το πως κληρονομείται ένας χαρακτήρας επειδή το δείγμα δεν είναι αντιπροσωπευτικό?



Το άωρο γαμετοκύτταρο είναι το σωματικό κύτταρο που θα κάνει τη μειωτική διαίρεση και θα δώσει γαμέτη.Οι γαμέτες δεν μπορούν να διαιρεθούν!
ε ωραια εγω πηρα περιπτωσεις για σωματικο κυτταρο και αωρο γεννητικο που διαιρειται με μειωση.

κοιτα ποσοι μαθηταραδες μαζευτηκαν ε
29/39 πανω απο 18
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Limoncello

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Limoncello αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 199 μηνύματα.
ε ωραια εγω πηρα περιπτωσεις για σωματικο κυτταρο και αωρο γεννητικο που διαιρειται με μειωση.

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά είπες με άλλα λόγια τον γαμέτη,ε?Άρα σωστό:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asoskaro

Νεοφερμένος

Ο asoskaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά είπες με άλλα λόγια τον γαμέτη,ε?Άρα σωστό:)
ε απλα ειπα επιπλεον οτι το 3.2 μπορει ναναι αωρο στην α μειωτικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WoodyWoodperker

Νεοφερμένος

Ο WoodyWoodperker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Εγω δεν βρηκα σωστα την συνεχη και την ασυνεχη αλυσιδα,αλλα την αιτιολογηση την εχω γραψει ολη.Επισης οι φωσφοδιεστερικοι μου ειναι λαθος.Πηρα γενικα στο Dna οπου η EcorI κοβει σε δυο σημεια και ειπα σπανε 4 φωσφοδιεστερικοι.Επιπλεον δεν εγραψα οτι οι διασταυρωσεις που εκανα ειναι συμφωνες με τον 1ο νομο του Mendel ουτε οτι καθε κυηση ειναι....Ποσο λετε να παρω?Με τον φροντιστη μου υπολογισαμε απο 93-95.Εσεις τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Limoncello

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Limoncello αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 199 μηνύματα.
ε απλα ειπα επιπλεον οτι το 3.2 μπορει ναναι αωρο στην α μειωτικη

Μα στην α μειωτική δεν έχει δημιουργηθεί καν ο γαμέτης.Και το 3.2 είναι ένα σωματικό κύτταρο στη μεσόφαση.Δεν έχει μπεί ούτε στη διαδικασία μείωσης ή αντιγραφής.Δεν ξέρω:/: Ίσως κάποιος με περισσότερες γνώσεις να σε διαφωτίσει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

keep walking

Δραστήριο μέλος

Ο keep walking αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Μπορει να απαντησει καποιος και σε εμενα?σας παρακαλω!μπορειτε να δειτε την ερωτηση 2 σελιδες πριν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Εγω δεν βρηκα σωστα την συνεχη και την ασυνεχη αλυσιδα,αλλα την αιτιολογηση την εχω γραψει ολη.Επισης οι φωσφοδιεστερικοι μου ειναι λαθος.Πηρα γενικα στο Dna οπου η EcorI κοβει σε δυο σημεια και ειπα σπανε 4 φωσφοδιεστερικοι.Επιπλεον δεν εγραψα οτι οι διασταυρωσεις που εκανα ειναι συμφωνες με τον 1ο νομο του Mendel ουτε οτι καθε κυηση ειναι....Ποσο λετε να παρω?Με τον φροντιστη μου υπολογισαμε απο 93-95.Εσεις τι λετε?

η κυηση δεν χρειαζοταν αλλα χρειαζοταν ο 2ος Νομος του Μεντελ:-) Πιστευω οτι μαλλον 95 και οχι 93 :-) Για την ασυνεχη πες 1 μοναδα 2 για τους φωσφ και αλλα 2 για τον μεντελ ειναι υπεραρκετα πιστευω !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antonislil

Νεοφερμένος

Ο Antonislil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά είδα στις λύσεις ότι η αλυσίδα 1 είναι ασυνεχής. Μα πώς γίνεται αυτό αφού εγώ έκανα και σχήμα το οποίο ήταν ολόιδιο με αυτό του βιβλίου στη σελίδα 30 ακριβώς πάνω από εκεί που λέει για τη συνέχεια και την ασυνέχεια!! Και βάσει αυτό η συνεχής είναι η επάνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

WoodyWoodperker

Νεοφερμένος

Ο WoodyWoodperker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
η κυηση δεν χρειαζοταν αλλα χρειαζοταν ο 2ος Νομος του Μεντελ:-) Πιστευω οτι μαλλον 95 και οχι 93 :-) Για την ασυνεχη πες 1 μοναδα 2 για τους φωσφ και αλλα 2 για τον μεντελ ειναι υπεραρκετα πιστευω !!


Πρωτος νομος του Mendel...εννοεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanelliniesSuck

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Παιδιά είδα στις λύσεις ότι η αλυσίδα 1 είναι ασυνεχής. Μα πώς γίνεται αυτό αφού εγώ έκανα και σχήμα το οποίο ήταν ολόιδιο με αυτό του βιβλίου στη σελίδα 30 ακριβώς πάνω από εκεί που λέει για τη συνέχεια και την ασυνέχεια!! Και βάσει αυτό η συνεχής είναι η επάνω!
Έβλεπες πως η αλυσίδα 1 είχε δύο πρωταρχικά τμήματα ενώ η αλυσίδα 2 μόνο ένα αλλά η αλυσίδα 1 ήταν ασυνεχής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Ναι ε?Δεν μου είχε περάσει ποτέ από το μυαλό:P Αλλά μήπως εννοείς οτι από μικρό αριθμό απογόνων δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα για το πως κληρονομείται ένας χαρακτήρας επειδή το δείγμα δεν είναι αντιπροσωπευτικό?
Το ίδιο λέμε, απλά σου αναφέρω πως η ανεξαρτησία των κυήσεων είναι αυτή που δικαιολογεί τις αποκλίσεις. Πχ. όταν μελετάς την κληρονομικότητα του φύλου και σε μια οικογένεια με 4 παιδιά προκύπτουν 3 παιδιά (αγόρια, γκουχ) και 1 κορίτσι, πρέπει να πεις οτι κάθε κύηση είναι ξεχωριστή και κάθε άτομο είχε 50% να είναι αγόρι και 50% κορίτσι. Ωστόσο ο πληθυσμός είναι μικρός και το στατιστικό σφάλμα είναι αναμενόμενο...

Δε μπορώ να στο εξηγήσω καλύτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Πρωτος νομος του Mendel...εννοεις

και ο 2ος στην πιθανοτητα..Το εδωσε και στην Νετ ετσι σαν απαραιτητο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antonislil

Νεοφερμένος

Ο Antonislil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Μπορεί να έδινε 2 πρωταρχικά για την 1 αλλά το rna που δημιουργείται ξεκινάει απέναντι από το 3 άκρο της 1 άρα ξεκινάει με 5'.. Δηλαδή έχει ελεύθερο 3' άκρο στο οποίο η dna πολυμεράση τοποθετεί κανονικά τα νουκλεοτίδια! Άρα αυτή πρέπει να είναι η συνεχής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

WoodyWoodperker

Νεοφερμένος

Ο WoodyWoodperker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
και ο 2ος στην πιθανοτητα..Το εδωσε και στην Νετ ετσι σαν απαραιτητο!

Αρα συνολικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Αρα συνολικα?

εκει πιστευω στο 95 :-) Ρωτα και τον καθηγητη σου παλι για να εχεις μεγαλυτερη σιγουρια !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Ενδεικτικές απαντήσεις από Ένωση Ελλήνων Βιοεπιστημόνων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marelpt

Νεοφερμένος

Ο Marelpt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Το ίδιο λέμε, απλά σου αναφέρω πως η ανεξαρτησία των κυήσεων είναι αυτή που δικαιολογεί τις αποκλίσεις. Πχ. όταν μελετάς την κληρονομικότητα του φύλου και σε μια οικογένεια με 4 παιδιά προκύπτουν 3 παιδιά (αγόρια, γκουχ) και 1 κορίτσι, πρέπει να πεις οτι κάθε κύηση είναι ξεχωριστή και κάθε άτομο είχε 50% να είναι αγόρι και 50% κορίτσι. Ωστόσο ο πληθυσμός είναι μικρός και το στατιστικό σφάλμα είναι αναμενόμενο...

Δε μπορώ να στο εξηγήσω καλύτερα...

Να παρέμβω? Αυτό που περιγράφεις λογικό μου φαίνεται (κάπως), παρόλο που ομολογώ ότι δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι. Πάντως στην άσκηση που σας δινόταν χρειαζόταν να αναφέρετε την ανεξαρτησία των κυήσεων για να εξηγήσετε ότι παρόλο που η οικογένεια έχει κάνει
ήδη δύο κορίτσια η πιθανότητα να κάνει αγόρι παραμένει 1/2 (δηλαδή η επόμενη κύηση δεν θα επηρεαστεί από τις δύο προηγούμενες). Πάντως δεν νομίζω να κόψουν σε όποιον δεν το έχει αναφέρει, ενώ πιστεύω ακόμα και τον 2ο νόμο να μην είπε κάποιος, θα του κόψουν 1 ή κανένα μόριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ο δεύτερος νόμος του Mendel δε χρησιμοποιείται για 2 διαφορετικά γνωρίσματα-ιδιότητες;Γιατί έπρεπε να το ΄βάλουμε.Εγώ έβαλα για ανεξάρτητες κυήσείς κτλ αλλά εγκυκλοπεδικά ρωτάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Ο δεύτερος νόμος του Mendel δε χρησιμοποιείται για 2 διαφορετικά γνωρίσματα-ιδιότητες;Γιατί έπρεπε να το ΄βάλουμε.Εγώ έβαλα για ανεξάρτητες κυήσείς κτλ αλλά εγκυκλοπεδικά ρωτάω.

το εχουμε αναφερει πιο πριν!!:-) Πρακτικα το φυλο δεν επηρρεαζει την μεταβιβαση της ασθενεια!!δλδ αλλο τα Χ,Ψ και αλλο τα Α α
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ναι δε λέω ότι επηρεάζει.Αλλά γιατί δεύτερος νόμος:P?
Aυτοσωμικό υπολειπόμενο έβγαινε και εγώ έκανα τη διασταύρωση μεταξύ των δυο ετερόζυγων εβγαλα 1/4 επί 1/2 να ναι αγόρι ή κορίτσι.:O
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top