30 μαθητές στα τμήματα;

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Kατα τη γνωμη μου για να περικοψουν μισοθυς μπορει το κρατος να κοψει και απο αλλον δημοσιο τομεα.Αλλα γιατι μειωνει τα τμηματα,για να κανει την παιδεια οσο το πιο δυνατον χειροτερη?Ενα τμημα πρεπει να αποτελειται τουλαχιστον απο 18-20 ατομα...Πως θα γινεται μαθημα με 30 παιδια?Το ενα θα μιλαει στο αλλο κσι θα γινεται χαμος στην ταξη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
παντως ειναι οτι χειροτερο να υπαρχουν τοσα παιδια σε μια ταξη (φανταζεσται 30 μαριζες σε μια ταξη δε θελω ουτε να το σκεφτομαι):P

μμμμμ αυτο το μηνυμα πρεπει να παει στα :offtopic:
αλλα αν θες απαντηση μια τετοια ταξη θα ταν τελειαααα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

element skate

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βρασιδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 950 μηνύματα.
δεν αμφιβαλω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
...θα χρεώνεται περισσότερο το κράτος (ΚΤΕΛ)
Ίσως το κάνουν στις πόλεις που τα σχολεία είναι κοντά. (Εμείς π.χ. είμαστε 3 λύκεια σε ένα συγκρότημα). Μα μην τρελαθούμε!! Θα διώξουν τα παιδιά από το σχολείο? Τίποτα δεν σκέφτεται η λαμάκω? (Βέβαια, το γιο της τον έχει σε ιδιωτικό και δεν κινδυνεύει να ξεριζωθεί έτσι).:(

Θα πεσει πολυ γελιο και φετος με την παιδεια
Μάλλον κλάμα θα πέσει, όχι γέλιο. :hmm:

....πολυ φοβαμαι οτι και καταληψεις να γινουν δεν θα γινει τιποτα....αλλα σιγουρα ειναι χειροτερο να καθομαστε με σταυρομενα τα χερια.....οποτε ας προσπαθησουμε να το αλλαξουμε.....
Αν ξεσηκωθούμε όλοι μαζί μαθητές, γονείς, καθηγητές, δάσκαλοι θα δεις τη Διαμάντω να τρέχει. :P

Ενα τμημα πρεπει να αποτελειται τουλαχιστον απο 18-20 ατομα...
Φαντάζομαι εννοείς το πολύ 18-20.:)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Αν ξεσηκωθούμε όλοι μαζί μαθητές, γονείς, καθηγητές, δάσκαλοι θα δεις τη Διαμάντω να τρέχει. :P
κ τι σε κανει να πιστευεις οτι θα ξεσηκωθουν ολοι αυτοι?
απο μαθητες ειδικά πολυ φοβαμαι οτι δεν θα ναι λιγοι αυτοι που θα εκμεταλλευτούν μια καταληψη για να πανε για καφε....
και αντε πες κ γινεται...ποσο θα κρατησει?
μια βδομαδα? αντε 2 βδομαδες....μετα θα αρχισουν οι γονεις να γκρινιαζουν οτι δεν γινεται να κανουμε ολο καταληψεις......
πφφ μακαρι να ναι οπως τα λες και να ξυπνησουν μερικοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
κ τι σε κανει να πιστευεις οτι θα ξεσηκωθουν ολοι αυτοι?
απο μαθητες ειδικά πολυ φοβαμαι οτι δεν θα ναι λιγοι αυτοι που θα εκμεταλλευτούν μια καταληψη για να πανε για καφε....
και αντε πες κ γινεται...ποσο θα κρατησει?
μια βδομαδα? αντε 2 βδομαδες....μετα θα αρχισουν οι γονεις να γκρινιαζουν οτι δεν γινεται να κανουμε ολο καταληψεις......
πφφ μακαρι να ναι οπως τα λες και να ξυπνησουν μερικοι!

Δυστυχως παντα σε κατι τετοια υπαρχουν ατομα που το εκμεταλλευονται.
Και οι κομματικες νεολαιες μπορει να τρεχουν στις καταληψεις για να βαψουν με το χρωμα τις παραταξης τους τις ενεργειες των μαθητων...
Το καλυτερο ειναι να κρατησεις ατομικα υπευθυνη σταση. Απο κει και περα μακαρι να παρασυρεις οσους περισσοτερους γινεται να κανουν το ιδιο...

Και το κυριοτερο απο ολα ειναι να μαθουμε απο τα λαθη των γονιων μας για να μην κανουμε τα ιδια μεθαυριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Καλά θα περάσουμε. Φέτος ήμασταν 26 τι 26 τι 30 λοιπόν, μικρό το κακό, της τρελής θα γίνεται γενικής παιδείας.
Τουλάχιστον θεωρητική είμαστε λίγοι (>20) οπότε όλα κομπλέ. Δεν γίνεται να μας κόψουν την κατεύθυνση. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
κ τι σε κανει να πιστευεις οτι θα ξεσηκωθουν ολοι αυτοι?
απο μαθητες ειδικά πολυ φοβαμαι οτι δεν θα ναι λιγοι αυτοι που θα εκμεταλλευτούν μια καταληψη για να πανε για καφε....
και αντε πες κ γινεται...ποσο θα κρατησει?
μια βδομαδα? αντε 2 βδομαδες....μετα θα αρχισουν οι γονεις να γκρινιαζουν οτι δεν γινεται να κανουμε ολο καταληψεις......
πφφ μακαρι να ναι οπως τα λες και να ξυπνησουν μερικοι!
Καθηγητές και δάσκαλοι ήδη ξεσηκώθηκαν: https://www.alfavita.gr/artro.php?id=8633 .Κάτσε να αρχίσουν τα σχολεία. Στα δημοτικά το ίδιο ισχύει. Φαντάζομαι οι γονείς των παιδιών του δημοτικού που θα δουν τα μικρά να στιβάζονται σαν σαρδέλες δεν θα κάτσουν με σταυρωμένα χέρια. Μετά έχουμε εμείς σειρά. Διαμάντω θα μαζέψεις τα βρεγμένα σου. Σίγουρα θα υπάρχουν και αυτοί που θα εκμεταλλευτούν μια κινητοποίηση για να κάνουν κοπάνα. Σίγουρα τα κόμματα και οι νεολαίες θα μπουν στο παιχνίδι. Αυτός δεν είναι λόγος να μην ζητάμε το δίκιο μας. Πιστεύω ότι μια βδομάδα αν γίνει σε όλη την Ελλάδα, είναι αρκετή για να πάρουν πίσω τη λακαμία τους.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Εχεις δικιο. Παρ' ολα αυτα μην παραξενευτουμε αν μεινουν αναισθητοι μπροστα στις κινητοποιησεις... Το 'χουν κανει πολλες φορες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά είναι σίγουρα φετινό το μέτρο; Από πέρσι πρέπει να ισχύει κάτι τέτοιο, γιατί εμείς αν και δεν αλλάξαμε ως συνολικός αριθμός μαθητών, γίναμε από 3 τμήματα 2. Όπως και η Γ' λυκείου. =/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καλλιρροη52529

Νεοφερμένος

Η hro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
εμεις και περυσι 30 παιδια ειμασταν στο τμημα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά είναι σίγουρα φετινό το μέτρο; Από πέρσι πρέπει να ισχύει κάτι τέτοιο, γιατί εμείς αν και δεν αλλάξαμε ως συνολικός αριθμός μαθητών, γίναμε από 3 τμήματα 2. Όπως και η Γ' λυκείου. =/
εμεις και περυσι 30 παιδια ειμασταν στο τμημα :)
Το μέτρο είναι φετεινό, φετεινότατο.
Αποδείξεις:
1) Συνέντευξη υπουργίνας 29/08/2010 : https://www.inital.gr/Άρθρα/25-Μας-Α...-ΘΑ-ΗΘΕΛΑ-ΝΑ-ΠΑΡΑΜΕΙΝΩ-ΣΤΟ-ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ-ΠΑΙΔΕΙΑΣ
2) Ανακοίνωση ΟΛΜΕ 05/09/2010 : https://www.alfavita.gr/artro.php?id=8633
3) Εφημερίδα "Έθνος" 06/09/2010 : https://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&pubid=28366949
--------------------
Μέχρι πέρισυ ίσχυε ο νόμος που έβαζε στα δημόσια σχολεία τους 25 μαθητές το μέγιστο στα τμήματα. Έσείς που είχατε πέρισυ πιο πολλά παιδιά από 25, μήπως είσαστε σε ιδιωτικά? Γιατί στα ιδιωτικά δεν υπάρχει τέτοιο όριο. Αν είσαστε σε δημόσια και είσασταν 27 ή 30 παιδιά στο τμήμα, τότε στο σχολείο σας παρανομούσαν. Ίσως ο διευθυτής σας ήταν προφήτης και μάντεψε τι θα σκαρφιστεί η Διαμάντω φέτος. :P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
μακαρι να ξεσηκωθουν και μια φορα για κατι ουσιαστικο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Tι αηδίες είναι αυτές. Πως υποβαθμίζει κανείς έτσι εύκολα το νευραλγικότερο σημείο του κράτους· την παιδεία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michael_95

Νεοφερμένος

Ο Michael_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Σε περίπτωση που επικρατήσει το μέτρο, ακόμη και αν δεν επικρατήσει χάος στο τμήμα από άποψη απειθαρχίας, θα επικρατήσει από άποψη διδασκαλίας με αποτέλεσμα το επίπεδο του μαθήματος να υποβιβαστεί ακόμη περισσότερο δεδομένου ότι ο καθηγητής δεν θα είναι σε θέση να καλύψει τις μαθησιακές ανάγκες τόσο μεγάλου αριθμού μαθητών, εξαιτίας βασικά της αναλογίας μεταξύ διαθέσιμου χρόνου και αριθμού μαθητών, καθώς είναι αδύνατον να αφιερωθεί σε όλους αυτούς τους μαθητές μέσα στο διάστημα της μιας διδακτικής ώρας.

Επομένως αυτό που μένει για να αλλάξει η κατάσταση είναι - σε περίπτωση που θεσπιστεί τελικά αυτό το μέτρο - ή να αυξηθεί η διάρκεια της διδακτικής ώρας, κάτι που θα ήταν εξαντλητικό τόσο για τον μαθητή όσο και για τον καθήγητη, η να μειωθεί κατά πολύ η διδακτέα ύλη ώστε ο καθηγητής να αφιερώνει περισσότερο χρόνο στο κάθε κεφάλαιο. Το τελευταίο δεν εγγυάται την αναβάθμιση του μαθήματος, καθώς μεγάλο ρόλο παίζει και η μορφή της διδασκαλίας.

Εγώ προσωπικά απορρίπτω ώς πιθανές λύσεις τα παραπάνω - ακόμη και αν προταθούν (λέμε τώρα...) - και μαζί με αυτά και το μέτρο που αφορά την άυξηση του αριθμού των μαθητών ανά τμήμα. Η επικράτηση του οδηγεί σε μονόδρομο με τέρμα τη στοχευμένη διάλυση της παιδείας. Θεωρώ ότι το πλέον βασικό για την βελτίωση του μαθήματος είναι η διατήρηση - αν όχι η μείωση - του αριθμού των μαθήτων σε ένα επίπεδο το οποίο διευκολύνει τον μαθητή να ρωτάει και τον καθηγητή να απαντάει, και το αντίστροφο βέβαια. Βάσει αυτών πιστέυω ότι αξίζει να κινηθούμε ενάντια στη εφαρμογή του μέτρου αυτού στηριζόμενοι αποκλειστικά στις δικές μας δυνάμεις απαλλαγμένοι από κομματικές επιρροές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Γίνεται ανασχηματισμός, αλλά η Διαμάντω μένει στο ΥΠΔΒΜΚΘ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Στα ιδιωτικά έτσι είναι πάντα. Στο δημοτικό που πήγαινα σε ιδιωτικό (από τα "πολύ γνωστά") ήμασταν 35. Και λοιπόν? Πρέπει να γίνουν όλα έτσι? Γιατί?

Μα και φυσικά ΔΕΝ πρέπει να γίνουν έτσι... Απλώς θέλω να πώ ότι δεν είναι και για κλάματα , αντέχεται (Και πειθαρχία επικρατεί και άριστο μάθημα γίνεται). Πάντως είμαι πολύ κατά αυτής της άποψης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
... Απλώς θέλω να πώ ότι δεν είναι και για κλάματα , αντέχεται (Και πειθαρχία επικρατεί και άριστο μάθημα γίνεται)...
Ο παππούς μου, μου έχει πει ότι ήτανε 60 παιδιά στην τάξη. Και αυτός το άντεξε. Αλλά πρέπει να πηγαίνουμε μπροστά και όχι πίσω. Το θέμα είναι τι είναι καλύτερο και όχι αν αντέχεται. Αν ξαφνικά σας χώριζαν και ήσασταν 20 παιδιά στο τμήμα, θα έβλεπες τη διαφορά. Στο δημοτικό (ιδιωτικό Σ.Μ. - εκεί δεν πας κι εσύ?) ήμασταν 35 και όταν πήγα στο γυμνάσιο σε δημόσιο και είμασταν 18 έπαθα πλάκα. Αν και ήμουν μικρός είπα στους γονείς μου: "δηλαδή είμασταν κορόιδα και πληρώναμε για να στριμωχνώμαστε, ενώ τώρα δωρεάν είναι καλύτερα?". Τώρα η Διαμάντω θέλει να μας κάνει σαρδέλες σαν τα ιδιωτικά.
:P Και μην πεις πάλι ότι σε αποπαίρνουμε. Φιλικά σου την λέμε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Ο παππούς μου, μου έχει πει ότι ήτανε 60 παιδιά στην τάξη. Και αυτός το άντεξε. Αλλά πρέπει να πηγαίνουμε μπροστά και όχι πίσω. Το θέμα είναι τι είναι καλύτερο και όχι αν αντέχεται. Αν ξαφνικά σας χώριζαν και ήσασταν 20 παιδιά στο τμήμα, θα έβλεπες τη διαφορά. Στο δημοτικό (ιδιωτικό Σ.Μ. - εκεί δεν πας κι εσύ?) ήμασταν 35 και όταν πήγα στο γυμνάσιο σε δημόσιο και είμασταν 18 έπαθα πλάκα. Αν και ήμουν μικρός είπα στους γονείς μου: "δηλαδή είμασταν κορόιδα και πληρώναμε για να στριμωχνώμαστε, ενώ τώρα δωρεάν είναι καλύτερα?". Τώρα η Διαμάντω θέλει να μας κάνει σαρδέλες σαν τα ιδιωτικά.
Και μην πεις πάλι ότι σε αποπαίρνουμε. Φιλικά σου την λέμε.
1) Δεν έχω και κανά τεράστιο πρόβλημα , αλλά ξέρω πως είναι να είναι στην ταξη και 25 και 23 άτομα. Στα αγγλικά είμαστε 15. Στα γαλλικά , επίσης.
2)Σχετικά με το " Και μην πεις πάλι ότι σε αποπαίρνουμε. " ... :P Καλά καλά δεν με αποπαίρνετε, αλλά βλέπω μια κακή προδιάθεση :P (Πλάκα κάνω)
3) Όσο για το θέμα , είπα ότι δεν μου αρέσει και εμένα να είναι 30+ σε ένα τμήμα. Απλώς μπορεί εγώ να έχω συνηθίσει... Δεν με προβληματίζει αρκετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Ρε εδω πέρα δεν γινόταν μάθημα με 18 - 20 παιδιά που υπήρχαν κατά μέσο όρο στο σχολείο μου θα γίνει με 30 και 40 ?????????
Στο ΥΠΕΠΘ :whatever:
Με το συμπάθιο κιόλας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top