[27/6/2009] Ειδικό μάθημα Αγγλικά

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Πως σας φάνηκαν τα θέματα;

www.ypepth.gr/docs/them_aggl_eid_c_eid_no_0906.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Noμίζω ότι μπορώ να εκφράσω τη γνώμη μου μιας και έχω Cambridge Proficiency με B.

Αρχικά, πολύ ωραίο θέμα. Να δίνεις εξετάσεις και να σου μιλάνε για αισιοδοξία. Τι καλά..

Η μετάφραση ήταν αρκετά εύκολη, κάποιες όμως λέξεις μπορεί να ήταν άγνωστες.

Όσο για τον τίτλο εγώ θα έδινα

" Ιt's so beneficial being optimistic"

Μετά οι ερωτήσεις ήταν απλές, δε χρειάζονται αυτό που λέμε "reading between the lines"

H ερώτηση B1c μου θυμίζει τις ασκήσεις που έκανα στο proficiency :p

Όσον αφορά την έκθεση, ωραίο θέμα, καλοκαιρινό και απαιτούσε ιδέες που κάθε άτομο είχε.

Αυτά από εμένα. Καλή επιτυχία και καλή ξεκούραση.

(Αλλά αναρωτιέμαι, γιατί να δώσουνε τη σημασία του conspicuous; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koutalideos

Νεοφερμένος

Ο koutalideos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
πολυ ωραια τα θεματααααα....!!μπορουσες να εκφραστεις πολυ ωραιααα!!!νομιζω εχω παει πολυ καλα...αν εξαιρεσεις οτι την παχυσαρκια την μετεφρασα αγχος....με επηρεασε το κειμενο πολυ..ενω το ειχα γραψει το εσβησα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lightmoon

Νεοφερμένος

Η Lightmoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
πολυ ωραια τα θεματααααα....!!μπορουσες να εκφραστεις πολυ ωραιααα!!!νομιζω εχω παει πολυ καλα...αν εξαιρεσεις οτι την παχυσαρκια την μετεφρασα αγχος....με επηρεασε το κειμενο πολυ..ενω το ειχα γραψει το εσβησα!!

Δε το πιστευώ. =Ο και εγώ άγχος το μετέφρασα αλλά δεν ήξερα τι σημαίνει.:P Και το depression πίεση...:( τελος πάντων τώρα ότι έγινε έγινε.!

Καλούτσικα μου φάνηκαν τα θέματα.. αν εξαιρέσουμε ότι είχα να σχοληθώ με αγγλικά από Οκτώβριο και κολούσα πολύ στο λεξιλόγιο για έκθεση και ερωτήσεις...

Ξέρετε μήπως πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freedom_

Νεοφερμένος

Η Freedom_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Πολύ ωραία και ενδιαφέρον τα θέματα!
Και εγω σε καποιες λέξεις στη μετάφραση κολησα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koutalideos

Νεοφερμένος

Ο koutalideos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
εχω ακουσει για 15 ιουλιου...θα μας παει λιγο πισω για το μηχανογραφικο αλλα οποιος θελει μπορει να το φτιαξει και χωρις να ξερει τα αποτελεσματα αγγλικων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foux

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
ωραία τα θεματάκια ^^
πλάκα είχαν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Ναι κι εμένα μόλις τα είδα μου άρεσε... Έγραφα λες και έγραφα ένα απλό τεστάκι. Μου άρεσε το κειμενάκι και η έκθεση...

Στην Έκθεση πιστεύω πως πήγα καλά. Ωστόσο σε μερικά σημεία η μετάφραση με δυσκόλεψε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venunum

Νεοφερμένος

Η venunum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
παιδια,εγω δινω αυτη τη χρονια (2010) πανελληνιες με ειδικο μαθημα αγγλικα κ ακουσα οτι αλλαζει η μορφη ασκησεων στο συγκεκριμενο μαθημα.εχει κανεις ιδεα περι τινος προκειται κ τι ειδους αλλαγες θα υποστουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Αλλαγή του τρόπου εξέτασης των υποψηφίων στο ειδικό μάθημα της ξένης γλώσσας

Στο ΦΕΚ 493Β/18-3-09, δημοσιεύτηκε Υπουργική Απόφαση με την οποία από το 2010 και εφ' εξής καταργείται η μετάφραση ξενόγλωσσου κειμένου στην ελληνική γλώσσα ώστε να εξασφαλίζεται αντικειμενικότερη αξιολόγηση στο μάθημα της ξένης γλώσσας. Άντι αυτής οι υποψήφιοι θα απαντούν σε 8-10 ερωτήσεις κλειστού τύπου, με βάση ξενόγλωσσο κείμενο με το οποίο θα διαπιστώνεται η ικανότητα κατανόησης γραπτού λόγου.
Η μετάφραση δεν περιλαμβάνεται στο αναλυτικό πρόγραμμα της ξένης γλώσσας στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση και ως εκ τούτου δε διδάσκεται στο σχολείο.
Είναι φανερό ότι, αφού η Β΄ Ξένη Γλώσσα ανήκει στα γραπτώς εξεταζόμενα μαθήματα σε Πανελλαδικό επίπεδο και αποτελεί προϋπόθεση για την εισαγωγή σε ορισμένες Σχολές, είναι ανάγκη η διδασκαλία της να επεκταθεί ως υποχρεωτικής και στο Λύκειο.


Η εξέταση κάθε ειδικού μαθήματος Ξένης Γλώσσας θα γίνεται από τη σχολική χρονιά 2010-11 ως εξής:

1.ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΓΡΑΠΤΟΥ ΛΟΓΟΥ

Θα δίνεται στους υποψήφιους αυθεντικό κείμενο γενικού ενδιαφέροντος περίπου 330−370 λέξεων (στον αριθμό αυτό συμπεριλαμβάνονται άρθρα, προθέσεις, σύνδεσμοι κ.λπ.)
Σ΄αυτό το κείμενο που θα αφορά στην εκπαίδευση, στο περιβάλλον, στις ανθρώπινες σχέσεις, στις διακοπές και την ψυχαγωγία, στις νέες τεχνολογίες, στην υγεία θα δίνονται 8−10 ερωτήσεις.
α) Οι τρεις−τέσσερις (3−4) πρώτες θα απαιτούν μια σύντομη απάντηση για να ελέγχεται η ικανότητα κατανόησης του γενικού νοήματος, και το πλαίσιο (δηλαδή ποιος γράφει σε ποιον και για ποιο σκοπό, πού δημοσιεύεται το κείμενο, κ.λπ.). Στη βαθμολόγηση των απαντήσεων δεν θα λαμβάνονται υπόψη τα ορθογραφικά και γραμματικά λάθη εφόσον δεν θα εμποδίζουν την κατανόηση της απάντησης από το βαθμολογητή.
β) Οι υπόλοιπες θα είναι «πολλαπλής επιλογής», μεταξύ τριών (3) δυνατών απαντήσεων. Με τις ερωτήσεις αυτές θα ελέγχεται η ικανότητα κατανόησης των επιμέρους νοημάτων.

Η κατανόηση γραπτού λόγου θα βαθμολογείται με τριάντα (30) μονάδες στην 100βαθμη κλίμακα, οι οποίες θα κατανέμονται στην κάθε ερώτηση με απόφαση της Κεντρικής Επιτροπής Ειδικών Μαθημάτων.

2.ΓΛΩΣΣΙΚΗ ΕΠΙΓΝΩΣΗ
Θα δίνονται τρεις (3) activités/exercices για τον έλεγχο της ικανότητας χρήσης της γλώσσας σε κάθε περίσταση. Αυτές οι δραστηριότητες/ασκήσεις δεν θα έλκονται υποχρεωτικά από το κείμενο της εξέτασης
Η κάθε activité/exercice θα περιλαμβάνει πέντε (5) ερωτήσεις.
α) «συμπλήρωση» ή/και «αντιστοίχιση». Θα ελέγχεται η χρησιμοποίηση της κατάλληλης σημασιολογικά και γραμματικά σωστής λέξης.
β) «συμπλήρωση».Θα ελέγχεται η ικανότητα χρησιμοποίησης της γλώσσας με γραμματική ορθότητα στο επίπεδο της πρότασης.
γ) «αντιστοίχιση» ή/και «τοποθέτηση στη σωστή σειρά».Θα ελέγχεται αν ο υποψήφιος είναι σε θέση να χρησιμοποιεί τα στοιχεία εκείνα που εξυπηρετούν τη συνοχή και συνεκτικότητα του λόγου.

Η γλωσσική επίγνωση θα βαθμολογείται με τριάντα (30) μονάδες στην 100βαθμη κλίμακα, οι οποίες κατανέμονται ισότιμα σε κάθε ερώτηση δηλαδή δύο (2) μονάδες κάθε ερώτηση.

3.ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΓΡΑΠΤΟΥ ΛΟΓΟΥ

Θα δίνεται στους υποψήφιους ένα θέμα και τους ζητείται να συντάξουν, στην ξένη γλώσσα, κείμενο έκτασης περίπου 180−200 λέξεων. (στον αριθμό αυτό συμπεριλαμβάνονται άρθρα, προθέσεις, σύνδεσμοι κ.λπ.)

Το θέμα θα είναι διατυπωμένο έτσι ώστε να προσδιορίζεται με σαφήνεια τόσο η γενική περίσταση επικοινωνίας (δηλαδή με ποια ιδιότητα γράφει ο υποψήφιος, σε ποιον απευθύνεται, ποια σχέση υποτίθεται ότι έχουν μεταξύ τους, κ.λπ.), όσο και η λεκτική/ες πράξη/εις που πρέπει να αναπτύξει ο υποψήφιος (π.χ. να χαιρετήσει, να περιγράψει κάτι, να διηγηθεί κάτι που συνέβη, να διατυπώσει μιαν άποψη ή επιχειρήματα για κάτι, κ.λπ.). Η παραγωγή γραπτού λόγου θα μπορεί να είναι περιγραφή ή/και διήγηση ή/και έκφραση άποψης ή/και διατύπωση επιχειρηματολογίας.

Το θέμα της παραγωγής γραπτού λόγου δεν πρέπει να έχει συνάφεια με το περιεχόμενο του κειμένου το οποίο δίνεται για την κατανόηση του γραπτού λόγου.
Η παραγωγή γραπτού λόγου βαθμολογείται με σαράντα (40) μονάδες στην 100βαθμη κλίμακα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Χμμ, ενδιαφερον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Χμμ, ενδιαφερον!

Προτιμώ τη μετάφραση. Παίρνεις πιο εύκολα μονάδες. Τώρα με τις ερωτήσεις θα ανέβει ο πήχης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venunum

Νεοφερμένος

Η venunum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ:)
κ κατι ακομη..τα γαλλικα τι μορφη εχουν?θα υποστουν καμια αλλαγη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Η αλλαγή αφορά όλες τις γλώσσες. Φέτος θα δώσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Προτιμώ τη μετάφραση. Παίρνεις πιο εύκολα μονάδες. Τώρα με τις ερωτήσεις θα ανέβει ο πήχης.

Υποτιθεται οτι το καναν ετσι για να ειναι πιο ευκολα τα θεματα ομως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Άντε να δούμε. Πιθανότατα θα δώσω κι εγώ αγγλικά του χρόνου. Κάπου είχα διαβάσει πως πρέπει να το δηλώσεις κάπου μέσα Φεβρουαρίου ή Μαρτίου, δε θυμάμαι ακριβώς. Ξέρει κάποιος να μας κατατοπίσει τι συμβαίνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Άντε να δούμε. Πιθανότατα θα δώσω κι εγώ αγγλικά του χρόνου. Κάπου είχα διαβάσει πως πρέπει να το δηλώσεις κάπου μέσα Φεβρουαρίου ή Μαρτίου, δε θυμάμαι ακριβώς. Ξέρει κάποιος να μας κατατοπίσει τι συμβαίνει;

το δηλωνεις μεσω του σχολειου γυρω στο Φεβρουαριο. αλλα εχεις το ελευθερο να πας και να μην το δωσεις (δεν επηρεαζει το βαθμο σου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CITCOC

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kωνσταντίνος Κελέσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 272 μηνύματα.
Υπαρχουν καποια βιβλια που να μπορεις να κανεις εξασκηση κ προετοιμασια για να γραψεις σε αυτα τα μαθηματα???? Δηλαδη με βαση του στυλ των εξετασεων...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top