[27/5/2015] Λατινικά Κατεύθυνσης

[27/5/2015] Λατινικά Κατεύθυνσης

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 19)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 13 68.4%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 2 10.5%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 2 10.5%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 1 5.3%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 1 5.3%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Το θέμα αυτό δημιουργήθηκε για να σχολιαστούν τα θέματα που έπεσαν, να πείτε πώς σας φάνηκαν, πώς γράψατε κ.λ.π.

Επειδή ο σκοπός αυτού του θέματος είναι ο παραπάνω, καλό θα ήταν το θέμα Πανελλήνιες 2015, να μην επιβαρύνεται με τέτοιου είδους σχόλια... :)

Παρόμοια ξεχωριστά θέματα θα δημιουργηθούν και για τα υπόλοιπα πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα.

Το θέμα θα παραμείνει κλειστό και θα ξεκλειδωθεί αύριο το πρωί.

Καλή επιτυχία! :D


Θέματα!

Απαντήσεις


Προηγούμενα μαθήματα:
[18/5/2015] Νεοελληνική Γλώσσα
[20/5/2015] Ιστορία Γενικής Παιδείας
[20/5/2015] Μαθηματικά Γενικής Παιδείας
[20/5/2015] Φυσική Γενικής Παιδείας
[20/5/2015] Βιολογία Γενικής Παιδείας
[22/5/2015] Βιολογία Κατεύθυνσης
[22/5/2015] Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων
[22/5/2015] Χημεία - Βιοχημεία
[22/5/2015] Νεοελληνική Λογοτεχνία
[25/5/2015] Αρχαία Ελληνικά Κατεύθυνσης
[25/5/2015] Μαθηματικά Κατεύθυνσης



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Το θέμα ξεκλειδώθηκε!
Στο αρχικό post του θέματος θα ανέβουν τα θέματα που έπεσαν σήμερα και μερικές προτεινόμενες λύσεις που θα κυκλοφορήσουν στο ίντερνετ.
Καλή επιτυχία σε όλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Πλάκα θα χει να μπει ΣΛ και στα λατινικά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eduard

Νεοφερμένος

Ο eduard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Πλάκα θα χει να μπει ΣΛ και στα λατινικά :P

Φαντάζεσαι γραμματική με Σ/Λ; Δεν το αποκλείω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Ακόμη δεν ανακοινώθηκαν;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Φαντάζεσαι γραμματική με Σ/Λ; Δεν το αποκλείω.

Ξέρω γω :
γ ενικό οριστικής ε.φ του ρήματος amo είναι amabam, Σ ή Λ ;
Θα φουντάρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

eduard

Νεοφερμένος

Ο eduard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Αναρτήθηκαν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Καλά θεματάκια, τίποτα το αξιοσημείωτο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eduard

Νεοφερμένος

Ο eduard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
40 μετάφραση και 30 σε ουσιαστικά και ρήματα.

Μια χαρά. Χωρίς ιδιαίτερο κόπο έπιανε κανείς το 14.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Το μονο μαθημα που βλεπω θεματα και δε θυμαμαι χριστο:clapup: Ευτυχως περσυ ειχα αστρο π επεσαν ο,τι ηξερα!! 16 <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
40 μετάφραση και 30 σε ουσιαστικά και ρήματα.

Μια χαρά. Χωρίς ιδιαίτερο κόπο έπιανε κανείς το 14.

Edit: Σόρρυ γράψε λάθος. Δεν το διάβασα καλά φαίνεται :P εκτός αν έκανες edit. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

LoThexristos

Νεοφερμένος

Ο LoThexristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
To 100 το έφερα στο στέκι . Το κρατάμε αληθινό . ΙΣΤΟΡΙΑ ΟΛΑ ΠΛΑΓΚΑΑΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Δεν έβαλαν συντακτικό. Με τον Σύριζα κυβέρνηση τίποτα δεν είναι δεδομένο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Δεν έβαλαν συντακτικό. Με τον Σύριζα κυβέρνηση τίποτα δεν είναι δεδομένο:P
Δεν το παρατήρησα.. :P Έπρεπε να αλλάξουν τη δομή, έστω και λίγο.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos-V-

Νεοφερμένος

Ο Nikos-V- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Λιγο τσιμπημενο το θεμα με την αρση του λατινισμου.. Ολα τα αλλα ηταν κλασικα λατινικα. Πρεπει να προσεχεις λεπτομερειες,εξαιρεσεις,παγιδες κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Εγώ με ένα 14 θα είμαι ευχαριστημένος :hehe:
Στη γραμματική έκανα 7 λάθη βλακείας και σε εκείνο με την άρση του λατινισμού, εγώ το πήρα σαν απρόσωπη έκφραση (οπότε το έκανα ενεργητική-παθητική) γιατί δε μου έκοβε κάτι καλύτερο :hehe: Χώρια τις μαλακίες που έγραψα στον υποθετικό :P Όλως παραδόξως, την άσκηση με τον σκοπό την είχα ολόσωστη κι ας μην ήξερα την τύφλα μου :hehe:

Κατά τα άλλα, τα θέματα ήταν ωραία και διέκριναν τον καλά διαβασμένο μαθητή από αυτόν που απλώς διάβαζε για να διαβάζει. Είναι θετικό το γεγονός ότι μπήκαν θέματα κατανόησης της θεωρίας του συντακτικού και όχι θέματα που ευνοούν την παπαγαλία (πχ αναγνώριση λέξεων και δευτερευουσών προτάσεων). Γενικά, τα φετινά θέματα της θεωρητικής πριμοδοτούν τους έχοντες κριτική σκέψη από τους παπαγάλους :)

Εγώ δεν τα πήγα καλά, καθαρά και μόνο από τα τεράστια κενά που είχα στη γραμματική :P Αλλά εντάξει, τα λατινικά δεν ήταν ποτέ το φόρτε μου, ούτως ή άλλως.
Άντε, ένα μάθημα μένει ακόμη και μετά ξεκινάει ο αγώνας των ενδοσχολικών. Εγώ θα διαβάζω σαν χαζός, για να πάρω καλό απολυτήριο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loony

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Εγώ με ένα 14 θα είμαι ευχαριστημένος :hehe:
Στη γραμματική έκανα 7 λάθη βλακείας και σε εκείνο με την άρση του λατινισμού, εγώ το πήρα σαν απρόσωπη έκφραση (οπότε το έκανα ενεργητική-παθητική) γιατί δε μου έκοβε κάτι καλύτερο :hehe: Χώρια τις μαλακίες που έγραψα στον υποθετικό :P Όλως παραδόξως, την άσκηση με τον σκοπό την είχα ολόσωστη κι ας μην ήξερα την τύφλα μου :hehe:

Κατά τα άλλα, τα θέματα ήταν ωραία και διέκριναν τον καλά διαβασμένο μαθητή από αυτόν που απλώς διάβαζε για να διαβάζει. Είναι θετικό το γεγονός ότι μπήκαν θέματα κατανόησης της θεωρίας του συντακτικού και όχι θέματα που ευνοούν την παπαγαλία (πχ αναγνώριση λέξεων και δευτερευουσών προτάσεων). Γενικά, τα φετινά θέματα της θεωρητικής πριμοδοτούν τους έχοντες κριτική σκέψη από τους παπαγάλους :)

Εγώ δεν τα πήγα καλά, καθαρά και μόνο από τα τεράστια κενά που είχα στη γραμματική :P Αλλά εντάξει, τα λατινικά δεν ήταν ποτέ το φόρτε μου, ούτως ή άλλως.
Άντε, ένα μάθημα μένει ακόμη και μετά ξεκινάει ο αγώνας των ενδοσχολικών. Εγώ θα διαβάζω σαν χαζός, για να πάρω καλό απολυτήριο :P

Α ρε Jj επιτέλους κάποιος που συμμερίζεται την αντιπάθεια μου για αυτό το μάθημα :P (αυτό το αναφέρω γιατί αν θυμάμαι καλά μου το είχες πει παλιότερα).

Συμφωνώ ότι ήταν ωραία θεματάκια, αν και εγώ έχασα απο τις μετατροπές και όχι απο τη γραμματική. Ειδικά αυτό με την άρση του λατινισμού το έχασα ολόκληρο (6 ζεστές μοναδουλες). Καλά να πάθω λοιπόν που όλη τη χρονιά δεν τα άγγιξα και τα θυμηθηκα τις τελευταίες δυο μέρες. Λύσεις δεν εχω μπει να δω αλλά κι εγώ κανά 15 άντε βαριά βαριά 16 περιμένω :P

(Jj κι εγώ την άσκηση με την άρση την έκανα ενεργητική-παθητική και ήμουν και πολύ... περήφανη! :redface: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

marizel

Νεοφερμένος

Η Σέβη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Η άσκηση με την αλλαγή του ρήματος μόνο με την άρση του λατινισμού θα την πιάσουν σωστη; Δηλαδή αν καποιος έχει κάνει μετατροπη ενεργητικής σύνταξης σε παθητική δεν πιάνεται σωστό;;; Δεν θα το αντέξω να πέσω κάτω απο το 17 στα λατινικα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top