[27/5/2008] Ιστορία / Βιολογία / ΑΟΔΕ Κατεύθυνσης / Χημεία-Βιοχημεία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Γιατι βρισκονται παντοντε εντος κωδικονιου εναρξης; Αφου και το κωδικονιο εναρξης κωδικοποιει αμινοξυ, γιατι να μην το λαβεις υποψη? Ενταξει η ληξη δε μας ενδιαφερει στο συγκεκριμενο ετσι κι αλλιως.

Μα αυτο εννοω:Μαζι με το κωδικονιο εναρξης αλλα και το κωδικονιο ληξης(Αφου μιλαει για κωδικονια και οχι αμινοξεα) και παλι αν μετρησεις στο νεο mRNA απο το κωδικονιο εναρξης έως το UAA βγαινουν 4 κωδικονια και οχι 7 που ηταν στο αρχικο mRNA

Αφου μετα το κωδικονιο ληξης,υπαρχει η αμεταφραστη περιοχη....Πως ειναι δυνατον εκει να μετρησουμε κωδικονια?

Δε θελω να βγαλω κανεναν τρελο αλλα αποψη μου ειναι οτι με βαση το σχολικο βιβλιο και την εκφωνηση της ασκησης σωστη ειναι μονο η συγκεκριμενη λυση και οχι η αντικατασταση(Αφου ο αριθμος των κωδικονιων παραμενει σταθερος....)

Αλλα υπουργειο ειναι αυτο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ναι τωρα που το ξαναβλεπω εχεις δικιο μαλλον, αν και ειναι καπως μπερδεμενο το οτι μας λεει πως στο μεταγραφομενο μΡΝΑ το 4ο κωδικονιο ειναι το uaa. ομως λεει μεταγραφομενο αρα ισως δεν εννοει το τελικο. Ειναι οντως καπως μπερδεμενο :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim_porto

Νεοφερμένος

Ο jim_porto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
τα θεματα δεν ηταν δυσκολα στο αοδε.ενταξει,ομαδα α την επιασα ολη.και απ'την ομαδα β δεν μπορω να πω οτι δεν ειχα παραληψεις[εστω και λιγες].ναι μεν ειμαι αισιοδοξος αλλα επειδη πολλα εχουν ακουσει τ'αυτακια μου με τις βαθμολογιες στο αοδε κραταω μικρο καλαθι.δεν βρισκω τροπο για να πεσω κατω απ'το 17.5[μου αρκει αυτος ο βαθμος για την σχολη που θελω,με την προυποθεση να μην πεσουν οι βασεις], αλλα αυτοι μπορει να βρουνε.γι'αυτο σε μαθηματα οπως εκθεση και αοδε δεν μ'αρεσει να κανω προβλεψεις.τελος παντων,θα κανουμε την σουμα.τωρα φυσικη.γνωμη μου οτι θα μπουν ''βατα'' θεματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Θα γινουν επικες μαχες στα βαθμολογικα:PΠριν ξεκινησουν τα συζητανε:PΩ ρε γλεντια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

san_zoulapi

Νεοφερμένος

Ο san_zoulapi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Χαρακτηριστική είναι η περίπτωση υποψηφίου, που ο βαθμολογητής την χαρακτήρισε ως ακραία, που ο μαθητής από τη Β. Ελλάδα μπέρδεψε την παράδοση με την παράδοση του μαθήματος στο σχολείο!

ΕΘΝΟΣ


Ωραιος!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.

san_zoulapi

Νεοφερμένος

Ο san_zoulapi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
.Και πραγματικα στα θεματα δε διευκρινιζεται(τωρα που τα ξαναειδα) σε ποιο mRNA αναφερεται το 4ο κωδικονιο

Εδω διαφωνω...Νομιζω οτι ειναι σαφεστατη η διατυπωση οτι το 4ο κωδικονιο αναφερεται στο τελικο mRNA..Αφου το αρχικο ξερουμε πιο ειναι και εχει αλλη αλληλουχια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Εδω διαφωνω...Νομιζω οτι ειναι σαφεστατη η διατυπωση οτι το 4ο κωδικονιο αναφερεται στο τελικο mRNA..Αφου το αρχικο ξερουμε πιο ειναι και εχει αλλη αλληλουχια

Ε,ενταξει αφου βγηκαν και οι βιολογοι νομιζω πως αναφερεται σε αυτο(αρχικο) ή πιο απλα δε βγαινει νοημα....Ας μην το κουραζουμε,σημασια εχει οτι για αλλη μια φορα η βλακεια εχει γινει και ειναι δικη τους(οπως παντοτε δηλαδη)

Ξαναμιλησα με τη βιολογο μου και μου ειπε αυτο το πραγμα,οπως επισης οτι και πολλα αλλα ατομα που ειναι μαθητες συναδελφων της το εχουν κανει ετσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εδω διαφωνω...Νομιζω οτι ειναι σαφεστατη η διατυπωση οτι το 4ο κωδικονιο αναφερεται στο τελικο mRNA..Αφου το αρχικο ξερουμε πιο ειναι και εχει αλλη αλληλουχια

Οταν λες τελικο εννοεις πριν ωριμασει ή πριν μεταλλαχτει?
Εχει γινει λιγο πουρες το μυαλο μου μετα το σημερινο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kyubi

Νεοφερμένος

Ο Kyubi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
νομιζω ηθελε να πουμε ξερω 'γω οτι η επιχειρηματικοτητα ειναι η ικανοτητα ενος ατομου να βλεπει κερδος σε μια κατασταση η' ευκαιρια...ΝΟΜΙΖω....ΝΟΜΙΖω...τωρα μοθ ηρθε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalex12gr

Νεοφερμένος

Ο kalex12gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Λοιπον η μετάλλαξη γίνεται στην αρχική κωδική αλυσίδα. Επομένως αυτό που θέλει να γράψεις σε πρώτη φάση είναι το ίδιο mRNA με την μετάλλαξη που έχει γίνει άσχετα αν το κωδικώνιο που σχηματίζεται είναι λήξης.
Εν συνεχεία σε ρωτάει να πεις τι επιπτώσεις έχει και τελικά να πεις ότι σχηματίζεται κωδικόνιο λήξης.
Θεωρώ ότι θα μπορούσε να έχει παραληφθεί ότι ο αριθμός των κωδικονίων παραμένει σταθερός. Ο μόνος λόγος που αναφέρεται είναι για βοήθεια για να μην πεις για προσθήκη. Τελικά όμως αντί για βοήθεια μπέρδεψε πολύ κόσμο, ακόμα και αρκετούς βιολόγους που προφανώς έχουν παραμείνει προσκολλήμένοι στο βιβλίο και αναπαράγουν παπαγάλους.
Επίσης σου λέει ξεκάθαρα ότι το 4ο κωδικόνιο από ΑΑΑ γίνεται UAA. Σύμφωνα με την θεωρία λύσεις που προβάλεται, τότε δεν θα ήταν πια 4ο αλλά 7ο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim_porto

Νεοφερμένος

Ο jim_porto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
νομιζω ηθελε να πουμε ξερω 'γω οτι η επιχειρηματικοτητα ειναι η ικανοτητα ενος ατομου να βλεπει κερδος σε μια κατασταση η' ευκαιρια...ΝΟΜΙΖω....ΝΟΜΙΖω...τωρα μοθ ηρθε...
για την επιχειρηματικοτητα το λεει καθαρα.....πρωτον,σημαινει τον συνδυασμο των συντελεστων παραγωγης κτλ,δευτερον εμπεριεχει το στοιχειο κτλ,τριτον εμπεριεχει το στοιχειο του κινδυνου κτλ. συμπερασμα?ηθελε ΜΟΝΟ τις 3 παυλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Λοιπον η μετάλλαξη γίνεται στην αρχική κωδική αλυσίδα. Επομένως αυτό που θέλει να γράψεις σε πρώτη φάση είναι το ίδιο mRNA με την μετάλλαξη που έχει γίνει άσχετα αν το κωδικώνιο που σχηματίζεται είναι λήξης.
Εν συνεχεία σε ρωτάει να πεις τι επιπτώσεις έχει και τελικά να πεις ότι σχηματίζεται κωδικόνιο λήξης.
Θεωρώ ότι θα μπορούσε να έχει παραληφθεί ότι ο αριθμός των κωδικονίων παραμένει σταθερός. Ο μόνος λόγος που αναφέρεται είναι για βοήθεια για να μην πεις για προσθήκη. Τελικά όμως αντί για βοήθεια μπέρδεψε πολύ κόσμο, ακόμα και αρκετούς βιολόγους που προφανώς έχουν παραμείνει προσκολλήμένοι στο βιβλίο και αναπαράγουν παπαγάλους.
Επίσης σου λέει ξεκάθαρα ότι το 4ο κωδικόνιο από ΑΑΑ γίνεται UAA. Σύμφωνα με την θεωρία λύσεις που προβάλεται, τότε δεν θα ήταν πια 4ο αλλά 7ο.

Τι να κανουμε εμεις ειμαστε παπαγαλοι που δεν ξερουμε τιποτα....Η ενωση ομως στην οποια φανταζομαι ανηκεις τι ειναι??;)Επειτα εξεταζομαστε συμφωνα με το βιβλιο ειτε αυτο σου αρεσει ή οχι....Δεν ειδα να λες τιποτα ή να τους κατακρινεις για τα τοσα θεωρητικα που ζητησαν ομως;)Εφοσον αναφερει αριθμο κωδικονιων σταθερο παει και τελειωσε για μενα οπως και ολους αυτους τους βιολογους...Καλυτερα ας το παρελειπαν και ας γραφαμε τις δυνατες περιπτωσεις...Οχι αυτο που εγινε τωρα....Απο εκει και περα οταν δεν εχεις εμπειρια απο σχολειο και διδασκαλια μεσα στην ταξη ειναι ευκολο να λες πολλα και να μιλας εξ αποστασεως...Σημασια εχει οτι το λαθος εγινε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalex12gr

Νεοφερμένος

Ο kalex12gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Και εμπειρία από σχολείο έχω και από φροντιστήρια και από πολλά ιδιαίτερα.
Το σημαντικότερο είναι ότι έχω εμπειρία από την πραγματική βιολογία που νομίζετε οτι μαθαίνετε. Κάνω έρευνα 5 χρόνια (πάγκο) με αντικείμενο την μοριακή βιολογία οπότε επέτρεψέ μου να έχω μια καλύτερη άποψη και ενημέρωση πάνω στο συγκεκριμένο θέμα από ένα που έχει επιλέξει να είναι αποκλειστικά καθηγητής στην βιολογία.
Οτι τα μισά από αυτά που γράφει το βιβλίο σου έχουν ξεπεραστεί και καταριφθεί φαντάζομαι δεν στα έχουν πει οι καθηγητές σου.
Δεν είμαι καν ούτε διανοούμε να γίνω μέλος αυτής της επιτροπής που ανέφερες γιατί είναι μόνο λόγια. Οι κύριοι αυτοί που βγαίνουν και διαμαρτύρονται είναι οι ίδιοι που επηρρεάζουν τα θέματα και που δεν έχουν κάνει τίποτα για να αλλάξει το συγκεκριμένο βιβλίο και η σημερινή κατάσταση στον χώρο της βιολογίας.
Δεν έχω τίποτα με εσένα, απλά με κάποιους συναδέλφους που προσπαθούν να καλύψουν τις αδυναμίες τους.
Τώρα σχετικά με τα θέματα, τα θεωρώ εύκολα, anti-sos και απαράδεκτα για αυτό το επίπεδο. Καμία κριτική σέψη, τίποτα το σημαντικό, απλά παπαγαλία, και κατεβατα. Και όσο η βιολογία γίνεται θεωρητικό μάθημα τόσο "τρελαίνομαι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Δυστυχως ομως αυτα που αναφερεις ειναι εκτος του σχολειου...Οσο για το οτι εχουν ξεπεραστει μην ανησυχεις και εχω γνωση επι του θεματος...Επειδη ομως εξεταζομαι συμφωνα με αυτο το βιβλιο και αξιολογουμαι οταν μια εκφωνηση δεν ειναι σωστη τοτε το προβλημα δεν ειναι δικο μου που σκεφτηκα αυτην τη λυση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panteras

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dsdsds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
για την επιχειρηματικοτητα το λεει καθαρα.....πρωτον,σημαινει τον συνδυασμο των συντελεστων παραγωγης κτλ,δευτερον εμπεριεχει το στοιχειο κτλ,τριτον εμπεριεχει το στοιχειο του κινδυνου κτλ. συμπερασμα?ηθελε ΜΟΝΟ τις 3 παυλες.

Kι εγω ετσι πιστευω,ομως γιατι μας ζητουσε ξεχωριστα τον ορισμο της επιχειρηματικοτητας??Ελεγε δηλαδη γραψτε τον ορισμο και τι σημαινει.Το τι σημαινει ειναι πραγματι αυτα τα 3,καλυπτεται ομως κι ο ορισμος απο αυτα?Γιατι οπως ειπε το παιδι πιο πανω υπαρχει καπου σε ενα διπλανο κομματι ο ορισμος("η ικανοτητα μπλα μπλα"..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dioni

Νεοφερμένος

Η dioni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Για το ΑΟΔΕ:
Α1.Λ
Α2.Σ
Α3.Λ
Α4.Σ
Α5.Λ
Α6.Σ
Α7.γ
Α8.α
Α9.γ
Ετσι τα εβαλα εγω....!!!

ΣΩΣΤΑ!!! και εγω!!! εγο εγραψα τελεια...απο 19 πανω!!! :D:xixi::thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dioni

Νεοφερμένος

Η dioni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Kι εγω ετσι πιστευω,ομως γιατι μας ζητουσε ξεχωριστα τον ορισμο της επιχειρηματικοτητας??Ελεγε δηλαδη γραψτε τον ορισμο και τι σημαινει.Το τι σημαινει ειναι πραγματι αυτα τα 3,καλυπτεται ομως κι ο ορισμος απο αυτα?Γιατι οπως ειπε το παιδι πιο πανω υπαρχει καπου σε ενα διπλανο κομματι ο ορισμος("η ικανοτητα μπλα μπλα"..)

οχι μονο τισ 3 παυλεσ η8ελε...και help...εγο εγραψα και παραπανω που δεν επρεπε... δεν υπαρχει αρνητικη βα8μολογια ε ??:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalex12gr

Νεοφερμένος

Ο kalex12gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
όσο για την λύση σου δεν είπα ποτέ ότι είναι λάθος. Σαν απάντηση βιολογικά είναι σωστή. Σύμφωνα όμως με όσα έχεις διδαχτεί και στα όρια που σου θέτει το βιβλίο και η άσκηση είναι λάθος. Επειδή πήρα τις απαντήσεις του υπουργείου προς το παρόν δεν υπάρχει διευκρίνηση.
Δεν ξέρω αν θα στείλουν κάποια συμπληρωματική διευκρίνηση στους διορθωτές που δεν το φαντάζομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim_porto

Νεοφερμένος

Ο jim_porto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
υπαρχει ο ορισμος της επιχειρηματικοτητας στο βιβλιο του αοδε?που?αν θυμαμαι καλα ο ορισμος βρισκεται στο βιβλιο της οικονομιας και αναφερεται ως ''τεταρτος'' συντελεστης παραγωγης.παντως για τις 3 παυλες εχω ρωτησει ηδη 2 καθηγητες.του φροντιστηριου και του σχολειου και μου ειπαν οτι χρειαζονταν ΜΟΝΟ οι 3 παυλες.αλλωστε το λεει ξεκαθαρα στο βιβλιο.πρωτα τι σημαινει,και μετα τι στοιχεια εμπεριεχει.οχι βεβαια δεν υπαρχει αρνητικη βαθμολογια εκτος κι αν εχεις γραψει ολο το βιβλιο.που και παλι δεν ειμαι σιγουρος οτι υπαρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top