[26/5/2010] Αρχαία Ελληνικά Κατεύθυνσης

Πώς τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 54)
  • Πολύ καλά

    Ψήφοι: 8 14.8%
  • Καλά

    Ψήφοι: 11 20.4%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 8 14.8%
  • Άσχημα

    Ψήφοι: 3 5.6%
  • Χάλια

    Ψήφοι: 6 11.1%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 18 33.3%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Sorry, γενικη συγκριτικη ηταν, μπερδευτηκα απ τη βιασυνη μου και εγραψα διαιρετικη!
οτιουν = οτιδηποτε

Συντακτικά το "οτιούν" ήταν αντικείμενο στο απαρέμφατο;

Επίσης, στο λανθάνοντα υποθετικό, βάλατε α' πρόσωπο ή γ';;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

starry_eyed

Δραστήριο μέλος

Η starry_eyed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 416 μηνύματα.
ρε παιδια στο τουτων εγραψα σκετο γενικη συγκριτικη στο ταδε οχι ονοματικος προσδιορισμος.
δεν παίζει να σου κοψουν, don't worry
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
πρωτο εβαλα!αφου αυτος ο δυσμοιρος μιλαει.εχω κανει τα λαθακια μου στο αγνωστο.πανω κατω ομως καλα νομιζω....:) γραμματικη συντακτικη 20/20:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

starry_eyed

Δραστήριο μέλος

Η starry_eyed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 416 μηνύματα.
Συντακτικά το "οτιούν" ήταν αντικείμενο στο απαρέμφατο;

Επίσης, στο λανθάνοντα υποθετικό, βάλατε α' πρόσωπο ή γ';;;

για το οτιουν δυστυχως για μένα ναι Α ήταν... :(
στον λανθανοντα έβαλα α'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
παιδια την ερωτηση την Β1 παντως οι απαντησεις που αναρτηθηκαν εδω τις αναλυνουν πολυ περιπλοκα...δηλαδη ας μην δινουμε και τοσο βαση.παιδια 18 χρονων ειμαστε οχι φιλολογοι με πειρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

starry_eyed

Δραστήριο μέλος

Η starry_eyed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 416 μηνύματα.
παιδια την ερωτηση την Β1 παντως οι απαντησεις που αναρτηθηκαν εδω τις αναλυνουν πολυ περιπλοκα...δηλαδη ας μην δινουμε και τοσο βαση.παιδια 18 χρονων ειμαστε οχι φιλολογοι με πειρα!

εγώ δεν τις βλέπω γιατί φοβάμαι! :baby::emm:
Παρολαυτά σίγουρα δεν απαιτεί κανένας από μας να κάνουμε καμια πανεπιστημιακη ανάλυση, ούτε οι βαθμολογητές θα έχουν σουπερ αναλύσεις ως τις σωστες μπροστά τους. Θα βγάλει σε λίγο και το Σύγχρονο. Αν βρει κανείς κ αλλού ας τις αναρτήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewritikos

Νεοφερμένος

Ο thewritikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
μια χαρά τα θέματα ήταν σήμερα!!δεν ήταν πολύ αναμενόμενα τα ηθικά,αλλά ευτυχώς έκατσα κ διάβασα μόνο 9-10 γιατί μου είχε πει ο καθηγητής μου στο ιδιαίτερο ό,τι θα βάλουν μάλλον ηθικά για να ξαφνιάσουν τους μαθητές!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Μάλλον είμαι η μόνη που έβαλε γ' :P

Λέτε να το κόψουν ολόκληρο; Σκέφτηκα ότι το αναφέρει ως καθολικό παράδειγμα γι' αυτό έβαλα γ' :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalismylife

Νεοφερμένος

Η mixalismylife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
για το γνωστο δε με παιρνει να πω τιποτα αλλα παιδια,το αγνωστο ηταν Γ Ε Λ Ο Ι Ο!!!!να ρωτησω κατι πληροφοριακα??γιατι μεσα στο κειμενο ελεγε αισθανομενω......και μετα αισθανομενον??????ειχε δλδ διαφορετικη πτωση!!?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Συντακτικά το "οτιούν" ήταν αντικείμενο στο απαρέμφατο;

Επίσης, στο λανθάνοντα υποθετικό, βάλατε α' πρόσωπο ή γ';;;

Ναι, αντικειμενο

α'προσωπο γιατι ολο το κειμενο ηταν στο πρωτο προσωπο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

starry_eyed

Δραστήριο μέλος

Η starry_eyed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 416 μηνύματα.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
για το γνωστο δε με παιρνει να πω τιποτα αλλα παιδια,το αγνωστο ηταν Γ Ε Λ Ο Ι Ο!!!!να ρωτησω κατι πληροφοριακα??γιατι μεσα στο κειμενο ελεγε αισθανομενω......και μετα αισθανομενον??????ειχε δλδ διαφορετικη πτωση!!?

Απ' ό,τι θυμάμαι είχαν διαφορετική λειτουργία στο κείμενο οι δύο πτώσεις :)

Ναι, αντικειμενο

α'προσωπο γιατι ολο το κειμενο ηταν στο πρωτο προσωπο!

Κατάλαβα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3l3n@

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βασιλικά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Εγω που εβαλα στο ραστώνη: ωρισμένη και στο ποτερον: αιτιατικη του χρονου αντι για επιρρηματικος προσδιορισμος του χρονου? Δεν ξερω τί παθαινω και οταν παιρνω το γραπτο γραφω οοο,τι να ναι και οταν ηρεμω μου φαινονται ολα πανευκολα. φτουυυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Εγω που εβαλα στο ραστώνη: ωρισμένη και στο ποτερον: αιτιατικη του χρονου αντι για επιρρηματικος προσδιορισμος του χρονου? Δεν ξερω τί παθαινω και οταν παιρνω το γραπτο γραφω οοο,τι να ναι και οταν ηρεμω μου φαινονται ολα πανευκολα. φτουυυ

Για το "πότερον" κι εγώ αυτό σκέφτηκα αρχικά!

Το άγχος είναι ό,τι χειρότερο στις εξετάσεις! Προσπάθησε στα λατινικά να είσαι ήρεμη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Speechless...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athene

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Για το Β1 δεν έχω να πω τίποτα..Ήταν αρκετά ασαφής η ερώτηση..Και μπέρδευε μέσα και τους πυθαγορείους!

Και ναι,όλα είναι πιθανά μετά κι από αυτό!Η μισή Ελλάδα δεν είχε διαβάσει (κακώς) τα Ηθικά!Προβλέπεται μεγάαααλη πτώση των βάσεων στο 10 πεδίο..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love 2 b hated

Νεοφερμένος

Η love 2 b hated αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αργοστόλι (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Εγώ έγραψα πάρα πολύ καλά (Όχι ότι περίμενα τα ηθικά) γύρω στο 98-99!!!
Η πρώτη ερμηνευτική απαιτούσε φιλοσοφική εμβάθυνση και πιστεύω πως ήταν λάθος τους που την έβαλαν σε 18χρονους-ες!
Πάντως το άγνωστο ήταν γελοίο αν και οι παρατηρήσεις λίγο πονηρές!!
γιατι σε ολα τα παιδια π λενε οτι εγραψαν καλα υπαρχει dislike...;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas0505

Νεοφερμένος

Ο kostas0505 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
καλη επιτυχια να εχουμε!11
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athene

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 423 μηνύματα.
γιατι σε ολα τα παιδια π λενε οτι εγραψαν καλα υπαρχει dislike...;:P


Το συγκεκριμένο ποστ δεν πήρε δισλικε επειδή λέει ότι έγραψε καλά..Απ' ότι κατάλαβα! :P



Εγώ έβαλα γενική της αναφοράς αντί για γενική συγκριτική! Άκυρο ε? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daffy3

Νεοφερμένος

Ο daffy3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
για το γνωστο δε με παιρνει να πω τιποτα αλλα παιδια,το αγνωστο ηταν Γ Ε Λ Ο Ι Ο!!!!να ρωτησω κατι πληροφοριακα??γιατι μεσα στο κειμενο ελεγε αισθανομενω......και μετα αισθανομενον??????ειχε δλδ διαφορετικη πτωση!!?

γιατί στο αισθανομένω υποκείμενο ήταν ένα εννοούμενο εμοι (δοτ προσ ποιητικού αιτίου), ενώ υποκείμενο της μετοχής αισθανόμενον ήταν ένα εννοούμενο εμέ (υποκείμενο του ζην), αν τα θυμάμαι καλά

αλλά ρε φίλε, αν δεν μπορείς να διακρίνεις ξεκάθαρα το υποκείμενο της μετοχής μάλλον θα χεις λάθος και στη μετάφραση, οπότε μόνο πανεύκολη δεν μπορεί να θεωρηθεί, πόσο μάλλον γελοία...

γενικά, για όσους λένε ότι το άγνωστο ήταν εύκολο, θα πρέπει να θυμούνται ότι οι περισσότεροι μαθητές δυσκολεύονται στη μετάφραση ακόμη και απλών συντάξεων και παρατηρήσεις όπως του γήρως, δυσμαθέστερον, αποβαίνειν δεν νομίζω να είναι και πολύ προσιτές στο μέσο μαθητή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top