[26/06/2020] Χημεία Προσανατολισμού - παλαιό και νέο σύστημα

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Το καθιερωμένο θέμα του iSchool που γίνεται κάθε χρόνο για κάθε εξεταζόμενο μάθημα. :give_rose:

Οι φετινές πανελλήνιες ρίχνουν αυλαία με Χημεία Προσανατολισμού Θετικών ή Υγείας. :) Καλή δύναμη παιδιά για αύριο!

Για γενικές συζητήσεις προτιμήστε το θέμα Πανελλήνιες 2020. Για ό,τι αφορά τη Χημεία (πως τα πήγατε, τι απαντήσεις δώσατε, προβληματισμοί για το μάθημα κτλ), αυτό το θέμα είναι το πλέον κατάλληλο.

Το thread θα παραμείνει κλειστό και θα ξεκλειδωθεί αύριο το πρωί όπου και θα προστεθούν τα θέματα προς συζήτηση.
Θα χαρούμε όσοι εξετάζεστε, μόλις τελειώσετε να μπείτε να μας πείτε πως πήγατε! :)

Τα λέμε αύριο, καλή ξεκούραση και να ξυπνήσετε ακμαίοι!! :paladin: :clapup:
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,009 μηνύματα.
Το θέμα είναι ανοιχτό. Καλή επιτυχία! :)
 

Alexismicro

Νεοφερμένος

Ο Alexismicro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικό (ΣΣΑΣ). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Όταν στην επιτροπή θεμάτων εχουν γεωλόγους να διαλέξουν δεν κάνει εντύπωση η θεματολογία πέρσι και φετος
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
τελικα στην εκθεση λεγανε θα πεσουνε επικαιρα στη χημεια πεσανε.τριτο θεμα για θειικο οξυ.παντως εχει αλλαξει εντελως η λογικη των θεματων την τελευταια δεκαετια στη χημεια.οταν εδινα εγω εγραφε και η κουτση μαριω πανω απο 18,δηλαδη ειχα γραψει 19,5 και ειχα στενοχωρηθει οτι εγραψα λιγο θυμαμαι τοτε.τωρα πραγματικα εχει γινει οπως τα μαθηματικα η χημεια.πολλα θεματα και πρεπει να χουν αυξησει και υλη καθως χημικη κινητικη θυμαμαι καναμε στη β λυκειου.
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Χωρίς να ξέρω πολλά απο χημεία τα βλέπω δύσκολα πάντως
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 101954

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ έδινα με το παλιό. Μου φάνηκαν πολύ εύκολα, εκτός από 1-2 σημεία. Βέβαια όσους ρώτησα δεν τα πήγαν και πολύ καλά😢
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.
ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΖΑ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΟΛΑ. ΠΑΤΩΣΑΜΕ ΣΤΑ ΠΆΝΤΑ, ΜΟΝΟ ΈΚΘΕΣΗ ΤΑ ΠΗΓΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Φροντιστήριο Ορόσημο
Από μεγάλο όγκο χαρακτηρίζονται τα θέματα Χημείας του νέου συστήματος, στα οποία εξετάστηκαν κατά τη σημερινή μέρα των Πανελλαδικών οι υποψήφιοι των ΓΕΛ. Διαθέτουν πολλά ερωτήματα που καλύπτουν όλη την ύλη.

Είναι πιο απαιτητικά σε σχέση με τα θέματα της προηγούμενης χρονιάς και απευθύνονται σε καλά προετοιμασμένους μαθητές. Απαιτείται δε, ιδιαίτερη προσοχή στα Σωστά-Λάθος.

Σταυρούλα Καζάλη, χημικός, καθηγήτρια στο Κοινωνικό Φροντιστήριο του Αγίου Δημητρίου
'Οσον αφορά το μάθημα της Χημείαςκαι τα θέματα για τους υποψήφιους που έχουν επιλέξει το νέο σύστημα, αυτά κάλυψαν όλη την εξεταστέα ύλη και ήταν διαβαθμισμένης δυσκολίας. Οι καλά προετοιμασμένοι μαθητές θα μπορέσουν να γράψουν καλά.
«Τα θέματα δεν ήταν ιδιαίτερα απαιτητικά, ωστόσο ήταν έξυπνος ο τρόπος με τον οποίο συνδυάστηκαν τα διάφορα κεφάλαια από την ύλη», σημείωσε.
Ιδιαίτερα για τη λύση των θεμάτων Γ και Δ, οι μαθητές θα έπρεπε να έχουν κατανοήσει καλά την ύλη και να κάνουν σωστή διαχείριση χρόνου.

ΟΕΦΕ
Τα θέματα της Χημείας προσανατολισμού είναι απαιτητικά ως προς τον χρόνο διαχείρισης και εμπεριέχουν αρκετές λεπτομέρειες. Καλύπτουν όλο το εύρος της ύλης, είναι διατυπωμένα με σαφήνεια και είναι κλιμακούμενης δυσκολίας.

1ο Θέμα: Υπάρχουν σημεία που χρειάζεται προσοχή προκειμένου να επιλεγεί η σωστή απάντηση.
2ο Θέμα: Υπάρχουν ερωτήματα με λεπτομέρειες. Για να απαντήσουν με επιτυχία οι υποψήφιοι θα έπρεπε να έχουν κατανοήσει σε βάθος τη θεωρία.
3ο Θέμα: Σαφή ερωτήματα με μεγάλη έκταση
4ο Θέμα:

Τα ερωτήματα απαιτούν λεπτομερείς απαντήσεις με μεγάλη έκταση ενώ παράλληλα χρειάζονται κριτική ικανότητα.
Είναι εμφανής η τάση να εξετάζεται η Χημεία μέσα από το πρίσμα των βιομηχανικών εφαρμογών.
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΖΑ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΟΛΑ. ΠΑΤΩΣΑΜΕ ΣΤΑ ΠΆΝΤΑ, ΜΟΝΟ ΈΚΘΕΣΗ ΤΑ ΠΗΓΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.
ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΑΔΕΡΦΙΑ! Πλησιάζει η μέρα των αποτελεσμάτων και θα μπει μια τελεία επιτέλους! Μέχρι τότε ελπίζουμε
 

Thanos_D

Νεοφερμένος

Ο Thanos_D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Γενικά, αυτούς του παλαιού συστήματος μας έχουνε λίγο γραμμένους, τα σχόλια αργούν πάντα, και οι απαντήσεις επίσης.

Τα θέματα θεωρώ ήταν απαιτητικά, στο Γ3 η διάκριση της 1-προπανολης από την 1-βουτανολη πιστεύω ήταν ιδιαίτερη, δεν συμβαδίζει με τις γενικές μεθοδολογίες (που είχε το βοήθημα μου τουλάχιστον), αλλά την έβγαλα (τα μετέτρεψα σε αλκινια, μετά από κάποιες άλλες μετατροπές, για να έρθει ο 3πλος δεσμός στην μέση της βουτανολης, ενώ από την προπανολη είναι στην άκρη, άρα έχει όξινο Η, άρα αντιδρά με Να). Έκανα ένα αριθμητικό στο Δ1 (αφησα τα κιλά, και δεν τα έκανα g, με αποτέλεσμα αντί για 600 και 100 mol, να έχω 6 και 1 mol. (Για αυτό αγαπάμε φυσική, χημεία όλη την χρονιά ακουω βάζε τα νούμερα όπως είναι, ε και τώρα την πάτησα, δεν πρόσεξα), και έχασα την Kw στο Δ2, δεν βγήκε σωστά. Επίσης έχασα και ένα πολλαπλής
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Τα φροντιστήρια Πουκαμισά την στιγμή που έλεγξα είπαν ότι για το Γ3 του παλαιού συστήματος να ληφθούν ισόβαρες ποσότητες προπανόλης και βουτανόλης και να ογκομετρηθούν με διάλυμα KMnO4 ίδιας συγκέντρωσης και για τα δύο. Παρά το γεγονός ότι είναι σωστό αντιστοιχεί στην μεθοδολογία του σχολικού βιβλίου; Δεν θυμάμαι να έλυνα καμία τέτοια άσκηση πέρυσι που έδινα πάντως.
 

Thanos_D

Νεοφερμένος

Ο Thanos_D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Τα φροντιστήρια Πουκαμισά την στιγμή που έλεγξα είπαν ότι για το Γ3 του παλαιού συστήματος να ληφθούν ισόβαρες ποσότητες προπανόλης και βουτανόλης και να ογκομετρηθούν με διάλυμα KMnO4 ίδιας συγκέντρωσης και για τα δύο. Παρά το γεγονός ότι είναι σωστό αντιστοιχεί στην μεθοδολογία του σχολικού βιβλίου; Δεν θυμάμαι να έλυνα καμία τέτοια άσκηση πέρυσι που έδινα πάντως.
Την πέτυχα και εγώ κάπου αυτή την λύση. Η αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ έχω κάνει διάκριση, που να χρειάζεται κάτι παραπάνω από οπτικό αποτέλεσμα για την διάκριση. Δεν έχω ζυγίσει ποτέ διάλυμα σε διάκριση.
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Την πέτυχα και εγώ κάπου αυτή την λύση. Η αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ έχω κάνει διάκριση, που να χρειάζεται κάτι παραπάνω από οπτικό αποτέλεσμα για την διάκριση. Δεν έχω ζυγίσει ποτέ διάλυμα σε διάκριση.
Λένε πως κάθε επιστημονικά τεκμηριωμένη απάντηση είναι δεκτή αλλά αμφιβάλλω κάποιος μαθητής στην ώρα της εξέτασης να το σκεφτόταν αυτό. Τελικά γίνεται με αντιδράσεις προς αλκένια;
 

Thanos_D

Νεοφερμένος

Ο Thanos_D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Λένε πως κάθε επιστημονικά τεκμηριωμένη απάντηση είναι δεκτή αλλά αμφιβάλλω κάποιος μαθητής στην ώρα της εξέτασης να το σκεφτόταν αυτό. Τελικά γίνεται με αντιδράσεις προς αλκένια;
Δεν βλέπω γιατι να μην γίνεται. Απλά ήθελε αρκετές αντιδράσεις. Στον καθηγητή μου που το έδειξα, μου είπε είναι σωστό
 

GeoCommand

Νεοφερμένος

Ο GeoCommand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Σαφώς το μάθημα που "χτύπησαν" είναι η χημεία ύστερα από τη φυσική.
Στη φυσική θεωρώ ότι ένα 19 το έχω αλλά για τη χημεία ενδεχομένως πάνω από 95 να έχουν γραφτεί ελάχιστα.
Πότε βγαίνουν περίπου τα αποτελέσματα;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Σαφώς το μάθημα που "χτύπησαν" είναι η χημεία ύστερα από τη φυσική.
Στη φυσική θεωρώ ότι ένα 19 το έχω αλλά για τη χημεία ενδεχομένως πάνω από 95 να έχουν γραφτεί ελάχιστα.
Πότε βγαίνουν περίπου τα αποτελέσματα;
6-10 Ιουλίου αναμένονται οι βαθμολογίες.
 

alan09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alan09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Η ανακοίνωση της Ένωσης Ελλήνων Χημικών για τα θέματα. Κάθε φέτος και χειρότερα ...
 

BioChemical

Νεοφερμένος

Ο BioChemical αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Είχα διαβάσει ένα άρθρο π έλεγε 8 στους 10 ΘΑ περάσουν στη σχολή που θέλουν... αναρωτιέμαι μηπως εκείνο το άρθρο έγραψε ....ΔΕ ΘΑ....γιατί πραγματικά τα θέματα ήταν απλά δύσκολα...δεν έχω να πω κάτι άλλο ..μπράβο σε αυτούς που τα βγάζουν ευχαριστούμε που μας δίνετε την ευκαιρία να δώσουμε για δεύτερη φορά!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top