[25/5/2012] Φυσική Κατεύθυνσης

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 198)
  • [Άριστα] 18-20

    Ψήφοι: 49 24.7%
  • [Πολύ καλά] 15-18

    Ψήφοι: 36 18.2%
  • [Καλά] 12-15

    Ψήφοι: 26 13.1%
  • [Μέτρια] 10-12

    Ψήφοι: 29 14.6%
  • [Όχι καλά] 5-10

    Ψήφοι: 46 23.2%
  • [Καθόλου καλά] 0-5

    Ψήφοι: 12 6.1%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδη η επιτροπη νομιζε οτι αυτο ρωτουσε δε σημαινει οτι δε μπορει να θεωρηθει λαθος; Καθηγητες ειναι οχι ο Παπας να εχουν το αλαθητο

Ναι, να μη θεωρηθεί λάθος, γιατί μερικοί καταλάβαμε τι εννοούσε ο ποιητής. Πρέπει να τιμωρηθούμε για αυτό; Αν έλεγε να δείξουμε πως η Κινητική ενέργεια θα συνεχίσει να αυξάνεται, θα αποδεικνύαμε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Να γίνω λίγο αιρετικός; να γίνω ο συνήγορος του διαβόλου;
Ποιος παρατήρησε ότι στο Γ3 δεν αναφερόταν πουθενά ότι η ράβδος αρχικά είναι ακίνητη; Κι αν κάποιος είχε πάρει ότι αρχικά η ράβδος είχε ταχύτητα ω0 είναι λάθος;

Δεσμεύομαι να πάρω θέση για την ιστορία του Γ3 και του Γ4 αλλά μετά τις πανελλήνιες, ώστε να μην αποσυντονίσω κανέναν σας. Αν παρ' ολα αυτά θέλει κάποιος να το συζητήσουμε τώρα, ας μου στείλει ΠΜ!

Για ότι θέλετε στην διάθεσή σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ναι, να μη θεωρηθεί λάθος, γιατί μερικοί καταλάβαμε τι εννοούσε ο ποιητής. Πρέπει να τιμωρηθούμε για αυτό; Αν έλεγε να δείξουμε πως η Κινητική ενέργεια θα συνεχίσει να αυξάνεται, θα αποδεικνύαμε αυτό.


Ο ποιητης ομως αλλο ειπε και αλλο ενοουσε, ενω ολοι μας καταλαβαμε οτι μας βολευε απο αυτο που ειπε! Αδικο για ολους τους υποψηφιους εξ αρχης, το μονο που γινετε τωρα ειναι κουβεντα προκειμενου να το κανουμε περισσοτερο αδικο για καποιους και λιγοτερο για αλλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Να γίνω λίγο αιρετικός; να γίνω ο συνήγορος του διαβόλου;
Ποιος παρατήρησε ότι στο Γ3 δεν αναφερόταν πουθενά ότι η ράβδος αρχικά είναι ακίνητη; Κι αν κάποιος είχε πάρει ότι αρχικά η ράβδος είχε ταχύτητα ω0 είναι λάθος;

Δεσμεύομαι να πάρω θέση για την ιστορία του Γ3 και του Γ4 αλλά μετά τις πανελλήνιες, ώστε να μην αποσυντονίσω κανέναν σας. Αν παρ' ολα αυτά θέλει κάποιος να το συζητήσουμε τώρα, ας μου στείλει ΠΜ!

Για ότι θέλετε στην διάθεσή σας!

Δεν θελω να το παιξω εξυπνη εκ των υστερων αλλα εγω εκει κολλαγα στο Γ3...
Βεβαια μετα που ρωτησα, μου ειπαν οτι εννοειται πως ειναι ακινητη... Εγω ακομα ψαχνομαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Αν στα μαθηματικά δοθεί μια άσκηση, όπως έχει γίνει στο παρελθόν σε πανελλήνιες, που να λέει οτι αν μια f ικανοποιεί κάποιες συνθήκες τότε αποδείξτε οτι ισχύουν οι τάδε προτάσεις, αλλά μπορείτε να αποδείξετε οτι τέτοια f με αυτές τις συνθήκες δεν υπάρχει, τι θα κάνει ένας μαθητής?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Δεν βοηθας την κατασταση!
Καλο βραδυ!
Ωρα να ηρεμησουμε ολοι για να σκισουμε αυριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ThrilosG7-94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ThrilosG7-94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Εγώ είμαι πιστεύω στο 17! Παιδιά να σας πω, λέτε να μου κόψουνε βαθμούς επειδή έβαλα τις συνιστώσεις ανάποδα (Β3) ...??? Πήρα σωστά τα ημίτονα και τα συνημίτονα αλλά το είχα δει ανάποδα και ονόμασα την παράλληλη συνιστώσα υχ ενώ την άλλη υψ! Στο σχήμα που έχω κάνει το χω σωστά!!! Απλά φοβάμαι για τις ονομασίες! Πείτε την γνώμη σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Εγώ είμαι πιστεύω στο 17! Παιδιά να σας πω, λέτε να μου κόψουνε βαθμούς επειδή έβαλα τις συνιστώσεις ανάποδα (Β3) ...??? Πήρα σωστά τα ημίτονα και τα συνημίτονα αλλά το είχα δει ανάποδα και ονόμασα την παράλληλη συνιστώσα υχ ενώ την άλλη υψ! Στο σχήμα που έχω κάνει το χω σωστά!!! Απλά φοβάμαι για τις ονομασίες! Πείτε την γνώμη σας...
Μην ανησυχείς. Δικαίωμά σου είναι να βαφτίζεις όποια θέλεις υχ ή υy. Νόου πρόμπλεμ.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ThrilosG7-94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ThrilosG7-94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ Δίας!!! Πιστεύω ότι είσαι ο πιο κατάλληλος περί φυσικής που απάντησες!!! Ωραίος! Ευτιχώς γιατί μου έφυγε ένα μικρό βάρος!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Θα το πιστέψεις ότι είχα μαθητή που το έλυσε έτσι;
Και μια λύση με μαθηματικά Γ΄λυκείου:


Και όμως, το λογικό θα ήταν ΟΛΟΙ οι μαθητές να μπορούσαν να δουλεύουν με αυτό τον τρόπο. Όλα όσα χρειάζονται τα έχουν διδαχθεί στα μαθηματικά τους. Όμως, η νοοτροπία στο λύκειο το "απαγορεύει". Τα μαθηματικά θεωρούνται σαν κάτι ...θεϊκό θεωρητικό και άσχετο με τις άλλες επιστήμες, ενώ στην πραγματικότητα είναι ένα υπέροχο εργαλείο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
παιδιά,όχι ότι μου πέφτει και λόγος δηλαδή,καθώς είμαι πλήρως άσχετη επί του αντικειμένου [όντας θεωρητική κιόλας]..απλά άκουσα για τη δυσκολία και την ασάφεια των θεμάτων και από παιδιά θετικής/τεχνολογικής τα οποία γνωρίζω [πχ από τον φίλο της κολλητής μου]..το σωστό δε θα ήταν να ακυρωθούν τα θέματα αυτόματα και να το ξαναδώσετε το μάθημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ασάφεια είχε και το Γ3 που δεν έλεγε ότι ξεκινάει από την ηρεμία με αποτέλεσμα να ψάχνω απεγνωσμένα μια αρχική ταχύτητα και να μην τη βρίσκω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
...Και νέα ανατροπή αναφορικά με το ερώτημα Γ4!!! Σαν να μην έγινε τίποτα!!!

https://www.alfavita.gr/artro.php?id=65186

Οδηγία για τη βαθμολόγηση στο μάθημα της Φυσικής Θετικής και Τεχνολογικής Κατεύθυνσης


Οδηγία για τη βαθμολόγηση στο μάθημα της Φυσικής Θετικής και Τεχνολογικής Κατεύθυνσης Η Κεντρική Επιτροπή Εξετάσεων, ως αρμόδιο όργανο για την επιλογή των θεμάτων και τη διασφάλιση ενιαίων κριτηρίων αξιολόγησης, συνήλθε σήμερα, Δευτέρα 28-5-2012, προκειμένου να αποφασίσει οριστικά για τη βαθμολόγηση στο μάθημα της Φυσικής Θετικής και Τεχνολογικής Κατεύθυνσης. Μετά την ολοκλήρωση της πειραματικής βαθμολόγησης και τη διαπίστωση ότι η ελλιπής διατύπωση του ερωτήματος Γ4 δεν επηρέασε την απόδοση των υποψηφίων, η Κεντρική Επιτροπή Εξετάσεων έλαβε την εξής απόφαση: Να βαθμολογηθεί κανονικά το ερώτημα Γ4 και η κατανομή των μονάδων στο θέμα αυτό να είναι εκείνη που δόθηκε αρχικά.


Σημειώνεται ότι η βαθμολόγηση των γραπτών στα Βαθμολογικά Κέντρα αρχίζει σήμερα, μετά την αποστολή της Οδηγίας. Όσο για τους έχοντες ήδη εξεταστεί προφορικά (υποψήφιοι με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες), ισχύει η αρχική βαθμολόγηση.


ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ
ΗΜΕΡΗΣΙΩΝ ΓΕΝΙΚΩΝ ΛΥΚΕΙΩΝ

28 Μαΐου 2012

ΠΡΟΣ ΤΑ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ ΓΕΛ
ΟΔΗΓΙΕΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ «ΦΥΣΙΚΗ ΘΕΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ Γ΄ ΗΜΕΡΗΣΙΩΝ»
Η ΚΕΕ, ως αρμόδια για την επιλογή των θεμάτων και τη διασφάλιση ενιαίων κριτηρίων αξιολόγησης, συνήλθε την 28-5-12 για να αποφασίσει οριστικά για τη βαθμολόγηση του μαθήματος ΦΥΣΙΚΗ ΘΕΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ Γ΄ ΗΜΕΡΗΣΙΩΝ.
Αφού έλαβε υπόψη της:
1) τα στοιχεία που προέκυψαν από την προβλεπόμενη πειραματική βαθμολόγηση γραπτών στα Βαθμολογικά Κέντρα, σύμφωνα με τα οποία οι υποψήφιοι δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα στην κατανόηση του ερωτήματος Γ4, όπως ακριβώς διατυπώθηκε,
2) τις απόψεις των Βαθμολογικών Κέντρων,
3) το γεγονός ότι η δοθείσα διατύπωση του ερωτήματος Γ4 ήταν μεν ελλιπής μόνο ως προς τη λέξη «πρώτο» (μέγιστο), πλην, όμως, η έλλειψη αυτή δεν θεωρείται, κατά την κρίση της Επιτροπής, ουσιώδης, ούτε ήταν ικανή να επηρεάσει την απόδοση των υποψηφίων, όπως, άλλωστε, αποδείχτηκε από την πειραματική βαθμολόγηση,
4) το γεγονός ότι η δοθείσα διατύπωση ήταν, κατά την κρίση της Επιτροπής, σύμφωνη με το πνεύμα του σχολικού εγχειριδίου και της εξεταστέας ύλης
5) το γεγονός ότι οι τεκμηριωμένες απαντήσεις επί των ερωτημάτων γίνονται αποδεκτές κατά πάγια αρχή των πανελλαδικών εξετάσεων.
Αποφασίζουμε
Να βαθμολογηθεί κανονικά το ερώτημα Γ4 και η κατανομή των μονάδων στο θέμα αυτό να είναι εκείνη που δόθηκε αρχικά, όπως κατωτέρω:
Γ1: 6 Γ2: 6 Γ3: 6 Γ4: 7
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Terabyte

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
:O Δεν μπορεί να μιλάνε σοβαρά τώρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Το υπουργείο δεν έχει βγάλει ανακοίνωση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Το υπουργείο δεν έχει βγάλει ανακοίνωση....
Εβγαλε! Στα αριστερα ειναι!

Και εγω παντα απο την ιστοσελιδα του υπουργειου τσεκαρω....:P
https://www.minedu.gov.gr/grafeio-ty...-ti-bathmologisi-sto-mathima-tis-fysikis.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Ουπς! Με προλαβες!
Μα καλα, ποσο καραγκιοζηδες παιζει να ειναι???
Ας αποφασισουν τουλαχιστον να ξερουμε και εμεις!
Τεσπα, γραψαμε μαθηματικουλια σημερα και παμε για αλλα τωρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paladin_k20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paladin_k20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Δικαιωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelios1994-4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στελιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Όσες σελίδες και αν ξαναγράψουμε εδώ δεν αλλάζει τίποτα. Η απόφαση πάρθηκε, και το Γ4 θα βαθμολογηθεί κανονικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top