[25/5/2012] Φυσική Κατεύθυνσης

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 198)
  • [Άριστα] 18-20

    Ψήφοι: 49 24.7%
  • [Πολύ καλά] 15-18

    Ψήφοι: 36 18.2%
  • [Καλά] 12-15

    Ψήφοι: 26 13.1%
  • [Μέτρια] 10-12

    Ψήφοι: 29 14.6%
  • [Όχι καλά] 5-10

    Ψήφοι: 46 23.2%
  • [Καθόλου καλά] 0-5

    Ψήφοι: 12 6.1%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω τους καθηγητές της κοινότητας που γνωρίζουν πώς θα βαθμολογήσουν, αν υπάρχει ο διαθέσιμος χρόνος και όρεξη βέβαια

1.Στο θέμα Β3 το έλυσα με τρίγωνα, όμως έκανα την παραδοχή ότι θα σχηματιστούνε δύο μεγάλα τρίγωνα στο κέντρο και δύο ακόμα ίδια στις άκρες (δηλαδή δεν έγραψα ότι "δεν παίζει ρόλο πόσα τρίγωνα σχηματίζονται"), και έγραψα μάλιστα ότι θα εξέλθει το βλήμα στο ίδιο ύψος από το οποίο ξεκίνησε, ενώ δεν υπήρχε κανένας λόγος και δεν επηρεαζόταν τίποτα της μεθόδου που χρησιμοποίησα από όπου και αν εξέρχοταν.

2.Στο θέμα Γ4 ενώ σκέφτηκα ότι πρέπει Στ=0, εντούτοις πήρα συνθ (αντί για ημθ) διότι μπερδεύτηκα και υπολόγισα τη γωνία του βάρους με τη συνιστώσα του που παράγει ροπή, και ξέχασα να αναφέρω πως "άρα, επειδή η γωνία που ψάχνουμε είναι η παραπληρωματική, θα είναι 90-30=60 μοίρες". Άρα έδωσα απάντηση 30 μοίρες.

3.Στο θέμα Δ4 έγραψα (βλακωδώς το ξέρω, το πιο άκυρο σημείο που ακόμα δεν ξέρω πώς κόλησα έτσι) ότι το πλάτος θα παραμείνει το ίδιο ανεξάρτητα του ότι προσθέτουμε μάζα, και μετά στη σχέση της τριβής ξέχασα ότι εκτός της δύναμης του ελατηρίου υπάρχει και η δύναμη της συνιστώσας του βάρους, άρα έγραψα Τ>=D*A<=> μ*m*g*συνθ>=DA και τελικά το έλυσα έτσι (μπορεί να έγραψα ημθ αντί για συνιμίτονο δεν θυμάμαι)

Υπάρχει περίπτωση να πάρω συνολικά 18?

υ.γ. με την προϋπόθεση ότι δεν έχω άλλα λάθη βέβαια..!


B3 στην χειρότερη 8/9
Γ4 το πιθανότερο είναι 5/7
Δ4 το πιθανότερο 2/7

Το συνολικό είναι -8 δηλαδή 92/100. Συγχαρητήρια !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
https://news247.gr/eidiseis/koinonia...ia_to_80_twn_mathhtwn_sth_fysikh.1797657.html

Πανωλεθρία με βαθμούς 6 και 7 για το 80% των μαθητών στη Φυσική


Το 70 με 80% των μαθητών έχει γράψει κάτω από τη βάση στο μάθημα της Φυσικής, με ένα από τα θέματα και τη βαθμολόγησή του να έχει προκαλέσει θύελλα αντιδράσεων
news247 Μάϊος 31 2012 09:19



Σε 70 με 80% ανέρχεται το ποσοστό των υποψηφίων που εξετάστηκαν στο μάθημα της Φυσικής και το γραπτό τους είναι κάτω από τη βάση μεταξύ 6 με 7, σύμφωνα με τον αντιπρόεδρο της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών Παναγιώτη Φυλντήση που μίλησε στον ΣΚΑΪ.

Υπενθυμίζεται ότι η Κεντρική Επιτροπή Εξετάσεων μετά τις αντιδράσεις που προκλήθηκαν αποφάσισε να βαθμολογηθεί κανονικά το ερώτημα Γ4, καθώς έκρινε ότι η ελλιπής διατύπωση του ερωτήματος (Γ4) δεν επηρέασε την απόδοση των υποψηφίων.
Σύμφωνα με την πρώτη πειραματική βαθμολόγηση γραπτών Φυσικής κατέδειξε ότι το 12% των υποψηφίων είχαν λύσει το επίμαχο ερώτημα Γ4.
Αύριο, Παρασκευή οι υποψήφιοι διαγωνίζονται στα Λατινικά θεωρητικής κατεύθυνσης, Χημεία θετικής κατεύθυνσης, Χημεία και Ηλεκτρολογία τεχνολογικής κατεύθυνσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Δηλαδή οι στατιστικές του forum ήταν ανακριβείς!;;;
Απίστευτο:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jason53

Νεοφερμένος

Ο jason53 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Απλα θεωρω οτι το κανεις επιτηδες οταν ισχυριζεσαι οτι η εκφωνηση ηταν ελλειπης και απλα ερχεσαι εδω να κοροιδεψεις τον κοσμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.

iWand

Νεοφερμένος

Ο iWand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steliostrikala

Νεοφερμένος

Ο steliostrikala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.

Keratz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 125 μηνύματα.

Αααχ,σημερα μου εφτιαξε η ημερα με αυτο.Γιατι πολλους να βαζουν αριστα ειδα στη δημοσκοπηση...παλιο τρολ ε τρολ.Το δ4 το ελυσε το 0% των μαθητων λεει εδω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steliostrikala

Νεοφερμένος

Ο steliostrikala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Αααχ,σημερα μου εφτιαξε η ημερα με αυτο.Γιατι πολλους να βαζουν αριστα ειδα στη δημοσκοπηση...παλιο τρολ ε τρολ.Το δ4 το ελυσε το 0% των μαθητων λεει εδω...

έτυχε να είναι όλοι οι αριστούχοι σε αυτό το φόρουμ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Keratz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Το Γ4 το ελυσε το 12% των υποψηφιων..δηλαδη ΕΛΕΟΣ....και δεν το ακυρωσαν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Αααχ,σημερα μου εφτιαξε η ημερα με αυτο.Γιατι πολλους να βαζουν αριστα ειδα στη δημοσκοπηση...παλιο τρολ ε τρολ.Το δ4 το ελυσε το 0% των μαθητων λεει εδω...
Κάτω από τη βάση έχει γράψει ένα συντριπτικό ποσοστό 70%-80% των υποψηφίων που εξετάστηκαν στο μάθημα της Φυσικής.
Αυτό δήλωσε το πρωί της Πέμπτης στον Σκάι ο αντιπρόεδρος της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών, Παναγιώτης Φιλντίσης.
Ταυτόχρονα, υπογράμμισε ότι ο μέσος όρος των γραπτών είναι κάτω από τη βάση, καθώς κυμαίνεται μεταξύ 6 ή 7, με άριστα το 20.
Υπενθυμίζεται ότι η Κεντρική Επιτροπή Εξετάσεων, μετά τις αντιδράσεις που προκλήθηκαν, αποφάσισε να βαθμολογηθεί κανονικά το ερώτημα Γ4, καθώς έκρινε ότι η ελλιπής διατύπωσή δεν επηρέασε την απόδοση των υποψηφίων.
Σύμφωνα με την πρώτη πειραματική βαθμολόγηση γραπτών Φυσικής, το 12% των υποψηφίων είχαν λύσει το επίμαχο ερώτημα Γ4.
Το επίμαχο ζήτημα της Φυσικής εγείρει και ζήτημα χειρισμών από την πλευρά του υπουργείου Παιδείας. Ο πρώην υφυπουργός Παιδείας, Γιάννης Πανάρετος, σε κείμενό του, κάνει λόγο για απειρία της ηγεσίας του υπουργείου Παιδείας, που έλαβε αποφάσεις με γνώμονα « να μη γίνει το λάθος και δυσαρεστηθούν τα παιδιά».
"Εδώ" λέγοντας; :worry:
Αν αναφέρεσαι στο παραπάνω άρθρο στο ''θέμα'',δεν είδα κάτι παρόμοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Keratz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Ειδικά για το επίμαχο Γ4 θέμα με τη λάθος διατύπωση, μόλις το 7% απάντησε σωστά από τους υποψήφιους της τεχνολογικής και μόλις 10% από τους υποψήφιους της θετικής κατεύθυνσης.

Όσο για το θέμα Δ4 της Φυσικής που θεωρήθηκε πολύ δύσκολο, μόνο το 1% των υποψηφίων θετικής κατεύθυνσης το απάντησε και κανένας (0%) από την τεχνολογική κατεύθυνση.

Σύμφωνα με τους βαθμολογητές, χαμηλές είναι οι επιδόσεις των μαθητών και στα Μαθηματικά. Ωστόσο τα ποσοστά κάτω από τη βάση είναι χαμηλότερα από τα αντίστοιχα της Φυσικής. Πρέπει να σημειωθεί ότι οι θέσεις στα ΑΕΙ και ΤΕΙ, καθώς και ο αριθμός εισαγομένων, έχουν ήδη καθοριστεί.

Επίσης οι βαθμολογητές εκτιμούν ότι γενικότερα πρέπει να αναμένουμε μεγάλη πτώση των βάσεων, κατά πάσα πιθανότητα σε όλα τα πεδία, ενώ δεν αποκλείεται να χαμηλώσουν εξαιρετικά οι βάσεις ακόμη και σε περιζήτητες σχολές.

https://www.philenews.com/el-gr/Eidi...fysiki-to-80-ton-ypopsifion-stis-panelladikes
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Εγώ πάντως πήγα να λύσω το Δ4 με τρίτο νόμο Νεύτωνα και μου βγήκε . :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Ναι γιατι καναμε το ιδιο λαθος πηραμε Sfy=0 το οποιο ισχυει αλλα και Sfx=0 το οποιο δεν ισχυει... επρεπε ΣFx=-Dx
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alan09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alan09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Σχετικά με το ζήτημα του λάθους στο ερώτημα Γ4 και τη στάση της επιτροπής εξετάσεων και του υπουργείου, αξίζει να διαβάσετε το παρακάτω άρθρο ενός μαχόμενου δάσκαλου φυσικής που λέει τα πράγματα με τ' όνομά τους:
https://www.alfavita.gr/artro.php?id=65385
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Να ρωτήσω λιγο ρε παιδια , Στο Γ4 υπάρχει μέγιστο μονο στο 4ο τεταρτημόριο; Ή μήπως υπάρχει και στο 1ο οπου βρήκα εγω;

γιατι δεν εξηγείται να μην υπάρχει αφου εγω βρήκα κανονικοτατα γωνία 120 μοίρες... με ΣΤ=0

και εαν ναι, με βαση την ελλειπη εκφώνηση η απάντηση μου δεν πρέπει να θεωρηθεί σωστή;

Ειδικά για το επίμαχο Γ4 θέμα με τη λάθος διατύπωση, μόλις το 7% απάντησε σωστά από τους υποψήφιους της τεχνολογικής και μόλις 10% από τους υποψήφιους της θετικής κατεύθυνσης.

Όσο για το θέμα Δ4 της Φυσικής που θεωρήθηκε πολύ δύσκολο, μόνο το 1% των υποψηφίων θετικής κατεύθυνσης το απάντησε και κανένας (0%) από την τεχνολογική κατεύθυνση.

Σύμφωνα με τους βαθμολογητές, χαμηλές είναι οι επιδόσεις των μαθητών και στα Μαθηματικά. Ωστόσο τα ποσοστά κάτω από τη βάση είναι χαμηλότερα από τα αντίστοιχα της Φυσικής. Πρέπει να σημειωθεί ότι οι θέσεις στα ΑΕΙ και ΤΕΙ, καθώς και ο αριθμός εισαγομένων, έχουν ήδη καθοριστεί.

Επίσης οι βαθμολογητές εκτιμούν ότι γενικότερα πρέπει να αναμένουμε μεγάλη πτώση των βάσεων, κατά πάσα πιθανότητα σε όλα τα πεδία, ενώ δεν αποκλείεται να χαμηλώσουν εξαιρετικά οι βάσεις ακόμη και σε περιζήτητες σχολές.

https://www.philenews.com/el-gr/Eidi...fysiki-to-80-ton-ypopsifion-stis-panelladikes

εγώ παντως εκανα χοντρη κουταμαρα, το πηγα και εγω με δραση αντιδραση, και ξεχασα να αναλυσω το βαρος στο ΣΦy=0 και βρηκα λαθος Ν :-PPPP
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Τίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Ναι γιατι καναμε το ιδιο λαθος πηραμε Sfy=0 το οποιο ισχυει αλλα και Sfx=0 το οποιο δεν ισχυει... επρεπε ΣFx=-Dx

Και γω έτσι το έκανα....Πόσα μόρια λέτε να πιάσουμε στο Δ4 απ'τα 7?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Αν σκεφτεις οτι επρεπε να βρεις και νεο πλατος, χανουμε σιγουρα 3 ή 4 μορια.
Θεμα Α τα χω κανει ολα σωστα αρα 25/25
Θεμα Β

  • Β1) Εχω κανει αυτα με τις κρισιμες γωνιες μονο στο τελος μεταφερω μια γωνια λαθος αρα βγαζω λαθος αποτελεσμα, ποσο λετε οτι θα χασω εκτος απο τις 2 της αιτιολογησης
  • Β2) Μια χαρα

  • Β3) Ειπα οτι η ταχυτητα μετα τις κρουσεις θα ειναι ιδια οπως και η γωνια και (να πω την αληθεια στην τυχη) εγραψα οτι η ταχυτητα της δευτερης σφαιρας θα ισουτα με ux=uσυν60, χωρις να αναφερω αρχη επαλληλιας και τα λοιπα. Και απο οτι ειδα ετσι λυνοτανε, χανω τιποτα που δεν ανεφερα την αρχη επαλληλιας;
Θεμα Γ

  • Γ1) Στο τελος γραφω 0.9*0.5=0.4 ξεχασα δηλαδη ενα 5 στο τελος(0.45)
  • Γ2) Ολα καλα
  • Γ3) Εκανα σωστα το θμκε, εβαλα και εργα των μαζων αλλα αντι για (-) εβαλα (+) και κατεληξα 18+9+9+18, αντι για 18+9-18-9, ποσο περιπου χανω;
  • Γ4) Βρηκα το Στ στην οριζοντια και μου βγηκε θετικο οποτε λεω θα μηδενιστει πανω απο την οριζοντια. Οποτε παιρνω
    Στ=0 αλλα εβαλα λαθος τις γωνιες αρα και λαθος αποτελεσμα(τα προσημα τα χω βαλει σωστα εδω)
ΘΕΜΑ Δ

  • Δ1) Ξεχασα στην τυχαια να βαλω κ(dl+x) ολα τα αλλα τα χω κανει
  • Δ2,Δ3)Ολα σωστα
  • Δ4) πηρα τον τυπο Στ=μΝ , βρηκα το Ν με sfy=0 αλλα απο χαζομαρα πηρα και Σfx=0.... Μαλλον απο δω χανω 4 μορια.
Για πειτε ιδεα γιατι θελω να υπολογισω ποσο εχω παρει περιπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Ολόιδιο λάθος είχα κάνει και γω στο Γ3.Έβαλα πρώτα + , είδα ότι βγαίνει το ω=0 δεν μου άρεσε και μετά έβαλα - και βγήκε νομίζω ρίζα 40!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akrione

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akrione αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 202 μηνύματα.
φιλε μου καταλαβαινω μεχρι ενα βαθμο(επειδη δεν ειμαι ακομα γ λυκειου και δεν εχω το αγχος που εχετε εσεις) την αγωνια σου,αλλα πιστευω κανεις δεν μπορει να σου δωσει μια ξεκαθαρη απαντηση για το ποσο εχασες.κοιτα να ξεχαστεις λιγο και να συγκεντρωθεις για αυριο.τωρα αν εχασες 10 ή 20 ή 4 μορια αυτο θα το μαθεις μετα απο λιγο καιρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top