[25/5/2009] Φυσική Θετικής & Τεχνολογικής Κατεύθυνσης

Πόσο υπολογίζετε ότι γράψατε;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • 90-100

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 80-90

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 70-80

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 60-70

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 50-60

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 40-50

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 30-40

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 20-30

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 10-20

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 0-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν εξεταζόμουν.

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Βρε παιδια λυστε μου μια απορια...εμεις που βρικαμε 3 την επιταχυνση που καναμε λαθος???
Πηραμε την ταση του νηματος ιση με mg. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bill12

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Στρατώνιο (Χαλκιδική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Ο μόνος που δικαιούται να πει ότι τα θέματα ήταν της πλάκας είναι αυτός που έγραψε 100, ούτε 98 ούτε 99(αυτό τουλάχιστον πιστεύω εγώ)
Κάπου στο 92 έγραψα γιατί έχασα ένα πολλαπλής και κάπου θα μου βάλουν κανά + για αιτιολόγηση στο 4ο θέμα, από πέρυσι εννοείται ότι είναι πιο δύσκολα αλλά σε γενικές γραμμές κανονικού επιπέδου θα τα χαρακτήριζα, άντε να τελείωνουμε


Σωμφωνώ απόλυτα!!! Και πάλι κάποιος που γράφει 100 μπορεί να του φανούν τα θέματα δύσκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pandelis

Νεοφερμένος

Ο Παντελής Γ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ξερω οτι ειναι δημοσιευμενο σε αλλη απαντηση, Συγνωμη αλλα θελω να το δειτε κ να πειτε τη γνωμη σας.
Πραγματι τα θεματα ηταν "καλα" οχι δυσκολα. Ειχαν ομως ασαφειες.

Πχ 1: στο πολλαπλης επιλογης με το προσημο του α και του x τι γινεται οταν x=0; Το μηδενικο διανυσμα ειναι παραλληλο με καθε διανυσμα. Αριστοι μαθητες στην ταξη μου εχοντας την ικανοτητα να εμβαθυνουν επιλεγουν το δ (νομιζω αυτο ειναι). επρεπε να εδιναν περιορισμο καθως δεν εξεταζομαστε στα μαθηματικα!

Πχ 2: στο σχεδιασμο του στιγμιοτυπου επρεπε να γινει για x<0; Οσοι δεν το εκαναν εχουν λαθος; Η εκφωνηση αναφερει τον αξονα διαδοσης και την κατευθυνση (απο την εξισωση). Οσο ξεκαθαρο κι αν φαινεται σκεφτειτε οτι εχουμε αποκτησει τον τροπο σκεψης των βοηθηματων και γι αυτο μας ειναι ευκολο. Ετσι πρεπει να γινεται; :nono:

Ευχαριστω:bye: (Γραψτε σχολια. εχω δικιο?)​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
6 μορια επαιρνε η απαντηση..αλλα σε λυσεις που ειδα δεν εχει πουθενα αποδειξηηηηη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MzChiniz

Νεοφερμένος

Η Πωλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Και εγω παντως την βρηκα 15...Ας ελπισουμε να μην κοψουν πολυ!Παντως γενικα τα θεματα ηταν ευκολα,ειδικα τα 3 πρωτα,μετα δυσκολευε λιγο.
ρωτησα τον καθηγητη μου και μου ειπε οτι μαλλον θα κοψουν αυτο το ερωτημα...κι εγω ετσι το εκανα:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tReLo

Νεοφερμένος

Η tReLo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Φαντάζομαι στην τάση του νήματος Τ, η οποία μετά την άσκηση της F αλλάζει, δεν παραμένει η ίδια όπως ήταν στην ισορροπία. Οπότε απαιτούσε χρήση τόσο του Στ για την τροχαλία όσο και ΣF για το σώμα με σκοπό να βρεις την επιτάχυνση και τη νέα τάση στο νήμα.

οχι δεν εκανα εκει λαθος....οποτε μαλλον ηταν αριθμητικο...παλι στις πραξεις την πατησα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
6 μορια επαιρνε η απαντηση..αλλα σε λυσεις που ειδα δεν εχει πουθενα αποδειξηηηηη

Ναι, γιατί στην ουσία οι τύποι αυτοί μαθαίνονται παπαγαλία στα φροντιστήρια και τους βάζουν στις λύσεις. Το πως βαθμολογούν σύμφωνα με την Κεντρική Επιτροπή δεν έχει καμία σχέση με το πως δίνει τις λύσεις κάθε φροντιστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
Ναι, γιατί στην ουσία οι τύποι αυτοί μαθαίνονται παπαγαλία στα φροντιστήρια και τους βάζουν στις λύσεις. Το πως βαθμολογούν σύμφωνα με την Κεντρική Επιτροπή δεν έχει καμία σχέση με το πως δίνει τις λύσεις κάθε φροντιστήριο.


βασικα σε ολες τις εφημεριδες δεν εχει αποδειξη στα site.μονο σε μια ειδα νομιζω...τελος παντων..λογικα θα μου κοψουν κανενα μοριο..σιγα μην κοψουν παραπανω...μην υπερβαλουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MzChiniz

Νεοφερμένος

Η Πωλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Same here... Εγω το ζωον πηρα το Τ' του νηματος στο (β) ερωτημα ισο με το βαρος του σωματιδιου (κατι που ισχυει μονο στην ισορροπια). Και το πηγα με θεμελιωδη νομο της στροφικης κλπ... Λογω της λανθασμενης γωνιακης επιταχυνσης επηρεαστηκε το αποτελεσμα στα επομενα ερωτηματα, τα οποια ομως εκανα με ολοσωστο τροπο.

Εγω εφαγα πολυ χρονο στο 2γ (το εβγαλα τελικα :D) και στο σχεδιασμο του στιγμιοτυπου (στην αρχη εβγαλα ο,τι να 'ναι σχεδιαγραμμα στο προχειρο, αλλα ευτυχως στο μιλιμετρε βγηκε καλο). Ειχα μονο 30 λεπτα στη διαθεση μου να λυσω το 4ο, με αποτελεσμα να με πιασει τρελο αγχος. Και το εβλεπα οτι κατι δεν παει καλα με το ποσοστο που εβγαλα, αλλα δεν προλαβα να το τσεκαρω. :P Ελπιζω να κοψουν μονο τα 5 μορια του ερωτηματος της επιταχυνσης και οχι αλλα...
εχω κανει τα ιδια ακριβως...μιση ωρα μου εμεινε για το 4ο και τρελαθηκα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
εξαλλου απο το υπολοιπο γραπτο μου εναι φανερο οτι ξερω φυσικη...εχω δωσει πολυ καλες αιτιολογησεις και απαντησεις με σαφηνεια...κτλ...σιγα μην κοψει πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Φαντάζομαι στην τάση του νήματος Τ, η οποία μετά την άσκηση της F αλλάζει, δεν παραμένει η ίδια όπως ήταν στην ισορροπία. Οπότε απαιτούσε χρήση τόσο του Στ για την τροχαλία όσο και ΣF για το σώμα με σκοπό να βρεις την επιτάχυνση και τη νέα τάση στο νήμα.
Εγω το λυσα οπως λες με Συστημα και παλι μου βγηκε 3.Τι στο διαολο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Εγω το λυσα οπως λες με Συστημα και παλι μου βγηκε 3.Τι στο διαολο;
Μήπωςμε τα πρόσημα τίποτα;γιατί σε μένα στις 2 σχέσεις με πρόσημα κατα μέλη έφευγαν τα T
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
Εγω το λυσα οπως λες με Συστημα και παλι μου βγηκε 3.Τι στο διαολο;


εκανες το ιδιο λαθος με μενα...
πηρες πως η θετικη φορα ειναι προς τα κατω δηλαδη mg-T=ma
ενω ισχυει T-mg=ma
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
εκανες το ιδιο λαθος με μενα...
πηρες πως η θετικη φορα ειναι προς τα κατω δηλαδη mg-T=ma
ενω ισχυει T-mg=ma
ΟΧΙ.Πηρα θετικα πανω.
Εξαλλου οπου και να την παρεις τη φορα οι σχεσεις ειναι αλγεβρικες οποτε θα πρεπει να σε οδηγησουν σε (μειον) το σωστο αποτελεσμα!Τα μαθηματικα δεν κανουν ποτε λαθος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bill12

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Στρατώνιο (Χαλκιδική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Φυσική δίνεις χαλάρωσε. Διάβασε το σχολικό σελίδα 10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MzChiniz

Νεοφερμένος

Η Πωλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι χρειαζόταν απόδειξη
η αποδειξη χρειαζοταν οπωσδηποτε...sorry guys...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tarx_12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tarx_12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
χαλαρωστε που γραψατε ολοι 90-100,υπολογιστε 3 μοναδες κατω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MzChiniz

Νεοφερμένος

Η Πωλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
στην θεση χ=5,5μ ειναι y=ο και το προηγουμενο ειναι χ=5μ και y=+A και το κυμα σκαει στην χ=ο στο y=-A.Eτσι δεν παει ρε μαγκες?
σωστος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dafne_mm24

Νεοφερμένος

Η dafne_mm24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.

kostaska_xr

Νεοφερμένος

Ο kostaska_xr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ξερω οτι ειναι δημοσιευμενο σε αλλη απαντηση, Συγνωμη αλλα θελω να το δειτε κ να πειτε τη γνωμη σας.
Πραγματι τα θεματα ηταν "καλα" οχι δυσκολα. Ειχαν ομως ασαφειες.

Πχ 1: στο πολλαπλης επιλογης με το προσημο του α και του x τι γινεται οταν x=0; Το μηδενικο διανυσμα ειναι παραλληλο με καθε διανυσμα. Αριστοι μαθητες στην ταξη μου εχοντας την ικανοτητα να εμβαθυνουν επιλεγουν το δ (νομιζω αυτο ειναι). επρεπε να εδιναν περιορισμο καθως δεν εξεταζομαστε στα μαθηματικα!

Να σου πω οτι το μηδεν δεν εχει προσημο.Επισης στην σελ.10 του σχολικου στο σχημα 1.3 θα δεις οτι η εξισωση του χ ειναι ημιτονοειδης και η εξισωση του α ειναι μειον ημιτονοειδης οποτε δεν χρειαζεται και τοσο εμβαθυνση:P.
Και η σωστη επιλογη ειναι το α).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top