[22/5/2015] Βιολογία Κατεύθυνσης

Πως πιστεύετε ότι τα πήγατε ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 32)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 16 50.0%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 11 34.4%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 4 12.5%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 1 3.1%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
dalebarbie Παρακολουθώντας τα μηνύματα σου ειλικρινά ποντάρω στο ότι σ'αρέσει να τρολάρεις και επιπλέον μαλον είσαι καποιος πουθενάς που γουστάρει να μπαίνει στο φορουμ και να αγχώνει παιδάκια. Δεν εξηγείται αλλιώς. Αν έχεις όρεξη να βοηθήσεις καλώς, αλλιώς μην το παίζεις ειδήμων. Καταντά κουραστικό. Διακρίνω αλαζονεία, την οποία υπολογίζω ότι μόνο στο φορουμ θα την βγάζεις. Επίσης λες οτι δεν είναι έλλειψη. Η πλειοψηφία των απαντήσεων στο διαδίκτυο υποστηρίζει ότι είναι. Και για να σε παραπέμψω στο βιβλίο "έλλειψη είναι η απώλεια γενετικού υλικού". Αν δεν έλειπε τμήμα απο το χρωμόσωμα τότε δεν θα υπήρχε λόγος να δημιουργηθεί αλλαγμένος φαινότυπος. Τα θέματα ηταν από τα πιο δύσκολα της δεκαετίας, για τον απλό λόγο ότι δε βασίζονταν στο βιβλίο αλλά ήθελαν αυτοσχεδιασμό, ψυχραιμία και λογική κρίση. Και όσο για το γιατί πολλοί είδαν μεταγραφή εξηγείται απλα(μιας και δεν μπορείς να δώσεις εσυ μια λογική εξήγηση): Οι ουρακίλες που υπήρχαν στο μόριο ξεγελούσαν πολλούς για μεταγραφή και πιθανότατα πάνω στο άγχος τους δεν πρόσεξαν τα υπόλοιπα δεδομενα.

Έλλειψη είναι απλά κάποια φροντιστήρια γράφουν ότι δεν είναι έλλειψη μάλλον για αυτό θα μπερδεύτικε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragneel

Νεοφερμένος

Ο dragneel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Μην τον μπλέκουμε τον Dr. K είτε είναι ο ίδιος είτε δεν είναι. Μια χαρά έχει φερθεί το παιδί. Διαλλακτικός και συζητήσιμος. Τα επιχειρήματα του άλλου είναι για κλάματα: έχω κατι προσωπικές επαφές που μου είπαν αυτο, η αδερφή μου έγραφε και μου είπε όλα τέλεια, το υπόλοιπο σχολείο ανοιξε σαμπάνιες. Δηλαδή τα βρήκαν τόσο εύκολα που στο τέλος έκαναν μάθημα στους βιολόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
ΑΑΑΑ καλά αφήστε το δεν ξαναγράφω εδώ ρεεε πάτε καλά????????
Εάν κάνεις εσύ τέτοιες γελοιότητες δεν σημαίνει ότι τις κάνουνε και όλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragneel

Νεοφερμένος

Ο dragneel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Αν πραγματικά συμβαίνει αυτο(θέλω να πιστεύω ότι δεν υπάρχει άτομο που έχει τόσο σοβαρό πρόβλημα) τότε δεν αξίζει να ασχοληθούμε και πάμε παρακάτω. Το μόνο που έχω να πω ειναι ότι πρέπει να κατεβούν αυτές οι απαντήσεις και να επισυναφθούν οι σωστές. Φυσιολογικό φαινότυπο έχουν το 50% των ατόμων, και η έλλειψη είναι αποδεκτή απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
εγώ θα συμφωνήσω ότι ο drK έχει κάποιες ομοιότητες με τον άλλον τον barbie ειδικά αν δεις τι έγραφε στην αρχή.

Αυτό είναι στην πραγματικότητα το τελευταίο μήνυμα σε αυτό το θέμα λοιπόν για να τελειώνουμε ΔΕΝ είμαι ο barbie εάν δεν με πιστεύετε δεν πειράζει .Δεν ήθελα να δείξω ότι υπερέχω στις γνώσεις από ένα παιδί Γ λυκείου εάν φάνηκε κάτι τέτοιο συγνώμη
αα και καλή επιτυχία στα άλλα μαθήματα φιλικά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mary.Usalove

Νεοφερμένος

Η Mary.Usalove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Αν πραγματικά συμβαίνει αυτο(θέλω να πιστεύω ότι δεν υπάρχει άτομο που έχει τόσο σοβαρό πρόβλημα) τότε δεν αξίζει να ασχοληθούμε και πάμε παρακάτω. Το μόνο που έχω να πω ειναι ότι πρέπει να κατεβούν αυτές οι απαντήσεις και να επισυναφθούν οι σωστές. Φυσιολογικό φαινότυπο έχουν το 50% των ατόμων, και η έλλειψη είναι αποδεκτή απάντηση.

φυσιολογικό φαινότυπο 100% και η δικιά μου καθηγήτρια μου είπε όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragneel

Νεοφερμένος

Ο dragneel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Ξεκόλλα ρε. Ο καθένας μπορεί να υποστηρίξει και να γίνει ότιδηποτε θελει στο ίντερνετ. Γράφε όσο θες αρκεί να μη γίνεσαι κουραστικός.

φυσιολογικό φαινότυπο 100% και η δικιά μου καθηγήτρια μου είπε όμως.
Οκ στο πε η καθηγήτρια σου. Κοιτα τι λενε όλα τα μεγάλα φροντιστήρια(πουκαμισας, νεο , οροσημο). Δεν νομίζω τοσοι βιολόγοι να κάνουν λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mary.Usalove

Νεοφερμένος

Η Mary.Usalove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Ξεκόλλα ρε. Ο καθένας μπορεί να υποστηρίξει και να γίνει ότιδηποτε θελει στο ίντερνετ. Γράφε όσο θες αρκεί να μη γίνεσαι κουραστικός.


Οκ στο πε η καθηγήτρια σου. Κοιτα τι λενε όλα τα μεγάλα φροντιστήρια(πουκαμισας, νεο , οροσημο). Δεν νομίζω τοσοι βιολόγοι να κάνουν λάθος.


ο πουκαμισάς λέει 100%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos-V-

Νεοφερμένος

Ο Nikos-V- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Μια χαρα απαντουσε ο DrK και βοηθησε οσο μπορουσε! Ο αλλος ο barbie εκανε οτι παιρνουσε απτο χερι του για να μειωσει τους υποψηφιους και να κανει επιδειξη των γνωσεων των δικων του και της υποτιθεμενης αδερφης του που 2 χρονια τωρα γραφει σε ολα αριστα και ακομα παλευει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragneel

Νεοφερμένος

Ο dragneel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
https://www.poukamisas.gr/images/uploads/apant_biologia_kat_gl_22-05-2015.pdf MaryUsaLove κοιτα εδω τις απαντησεις του πουκαμισα. Αυτά ηταν τα πρώτα πρωτα που ανέβασαν και δεν ηταν ακριβώς σωστά. Ολα τα φροντιστηρια που κοίταξα εχουν 50%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ανδρέας_Π

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας_Π αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ξεκόλλα ρε. Ο καθένας μπορεί να υποστηρίξει και να γίνει ότιδηποτε θελει στο ίντερνετ. Γράφε όσο θες αρκεί να μη γίνεσαι κουραστικός.


Οκ στο πε η καθηγήτρια σου. Κοιτα τι λενε όλα τα μεγάλα φροντιστήρια(πουκαμισας, νεο , οροσημο). Δεν νομίζω τοσοι βιολόγοι να κάνουν λάθος.


η απαντηση δεν ηταν μια... το ορθοτερο ειναι να διακρινεις περιπτωσεις και η βαθμολογια πρεπει να στηριχθει στην αιτιολογηση, αν και πιστευω (προσωπικα) κατα 99.9% πως σωστη θα δεχθουν μονο την απαντηση με το 50%, καθως αυτο θα περιλαμβανουν οι προτεινομενες απαντησεις και ολοι θα συμμορφωθουν με αυτες, οπως παντα.
Αντιστοιχη αδικια με το περσινο ερωτημα στο δ θεμα που οι μισοι -και εγω μεσα σε αυτους- χασαμε 6 μορια γιατι δεν καταλαβαμε σε ποιο dna αναφερεται η εκφωνηση...
Προχωρηστε και μην το σκεφτεστε, οτι γραψατε γραψατε, παμε για το επομενο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragneel

Νεοφερμένος

Ο dragneel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Από επιστημονικής άποψης ΟΛΟΙ θα έχουν φυσιολογικό φαινότυπο και καρυότυπο! Γιατί μια τόσο μικρή αλλαγή δεν εντοπίζεται ούτε με χρώση, ούτε με ζώνες Giemsa. Αντίστοιχα τα λίγα νουκλεοτίδια που λείπουν σχεδόν αποκλείεται να αποτελούν γονίδια(λίγες αλληλουχίες του dna είναι τα γονίδια, τα υπόλοιπα ειναι εσώνια σαβούρα κτλ) Ωστόσο σε αυτές τις περιπτώσεις πάμε με τη θεωρία του βιβλίου: Οι αμοιβαίες μετατοπίσεις μπορεί να έχουν ως αποτέλεσμα τη δημιουργία απογόνων με μεταλλαγμένους φαινοτύπους. Και έτσι και αλλιώς δε γινόταν ο θεματοθέτης να βάλει τεράστιες αλληλουχίες. Εκείνο το περσινό δ θεμα ηταν οτι πιο πονηρό έχω συναντήσει. Εύκολα το χάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εμένα με φάνηκαν πολλά πάντως και το Δ είχε αρκετή δουλειά θεωρώ. Δεν ήταν και δύσκολο να μπερδευτείς. :worry: :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

violitzou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η violitzou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Αφού η αλλαγή των βάσεων που γίνεταιι είναι πολύ μικρή και μάλιστα στην άκρη του χρωμοσώματος γιατί να μην είναι φυσιολογικό το άτομο. Μάλιστα διαθέτει ενα φυσιολογικό χρωμόσωμα το οποίο μπορεί να καλύψει το παθολογικό χρωμόσωμα. Σίγουρα η αλλγή δεν επηρεάζει γονίδιο αφού πρέπει να σκεφτούμε ότι αυτό θα είχε και 3 αμετάφραστη περιοχή και αλληλουχίες λήξης μεταγραφής. Τέλος το άτομο που έχει τα μεταλλαγμένα στην άσκηση είναι φυσιολογικός. Ομοίως θα είναι και οι απόγονοι με ένα μεταλλαγμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Από το Δ2 και μετά και ιδιαίτερα στο Δ3 χαλάνε τα θέματα, ενώ μέχρι εκεί ήταν αρκετά καλά. Εκτός πνεύματος σχολικού βιβλίου και με κακές διατυπώσεις. Καλή συνέχεια στους υποψήφιους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soppap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η soppap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Το υπουργείο για ποιο λόγο δεν βγάζει απαντήσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.

Manolis Politis

Νεοφερμένος

Ο Manolis Politis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, πράγματι στο πρώτο φροντιστήριο που τα ανάρτησε, οι Βιολόγοι του εκαναν λάθος, δινοντας 100% φυσιολογικούς απογόνους στο Δ3. Την "πάτησαν" λόγω του οτι ο ενήλικας ΑαΒβ ήταν φυσιολογικός και θεώρησαν οτι προκύπτει υπολειπόμενη μετάλλαξη (ή κατι τετοιο). Ο λόγος όμως που αυτός ήταν φυσιολογικός ήταν ότι είχε όλη την ποσότητα γενετικού υλικού αφού σε αυτόν είχε γίνει αρχικά η αμοιβαία μετατόπιση. Είναι διαφορετικό όταν τα αβ χρωμοσώματα υπάρχουν στο ίδιο άτομο και διαφορετικό όταν υπάρχει το καθένα μόνο του. Εκαναν πανω από μια ώρα να καταλάβουν το λάθος τους, και πιθανότατα καποιο αστέρι μαθητής τους το έλυσε έτσι και τους το ξεκαθαρισε. Και το κατα ποσο ειναι η όχι ελλειψη μετατοπιση κτλ θελει και αυτό συζητηση. Εγω πιστευω οτι ειναι ελλειψη και μετατοπιση στους ΑαΒΒ, ΑΑΒβ, και αμοιβαια βεβαια στον ΑαΒβ. Ταιριάζει με την διατυπωση του βιβλίου. Στο α λείπει τμημα σε σχεση με το φυσιολογικό Α, και εχει και τμημα του Β αρα αν δεις το γονιδίωμα του (η καρυοτυπο αν παιξουμε το παιχνιδι τους, γιατι δεν μπορεις να δεις τοσο μικρη αλλαγη) εχει (κατα καποιο τρόπο) μετατοπιση σε αλλο χρωμοσωμα και σιγουρα ελλειψη. Θα μπορουσες να το πεις και διπλασιασμό αλλά συμφωνα με το βιβλιο ειναι επαναληψη στο (ιδιο?) χρωμοσωμα. Ρητορικά μαλλον όλα τα παραπάνω, θα πρεπει να τα παρουν όλα σωστά...
Ο μόνος λόγος που γράφω τα παραπάνω (πρώτη φορά στο φορουμ) ειναι γιατι το παραπάνω γεγονός δειχνει το ποσο "ευκολα" ήταν τα θέματα. Αν μπορεί ενας Βιολογος , υπεύθυνος της μεγαλυτερης αλυσιδας φροντηστηριων στην Ελλάδα να την πατησει, ε, μαλλον ενας μαθητης με το αγχος και το ξενυχτι τους δεν εχει και πολλες ελπίδες να αριστευσει. Πρεπει να ειναι αστερι, με αστερια καθηγητες και φοβερη δουλεια όλον τον χρονο για να γράψει άριστα.
Η πίεση και το στρες που δεχεσαι οταν γραφεις, κανει τα πραγματα τελειως διαφορετικά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ανδρέας_Π

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας_Π αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.

παιδια τι συζηταμε, ολο το θεμα ειναι για γελια... λες και ειναι δυνατο να γινει αμοιβαια μετατοπιση στο ακρο του χρωμοσωματος...χαριν απλουστευσης οι ανθρωποι τα εχουν ισοπεδωσει ολα
θα μπορουσαν καλλιστα να ειχαν θεσει το θεμα διαφορετικα και με μεγαλυτερη σαφηνεια, ωστε αφενος να διατηρησει τη δυσκολια του και αφετερου να ειναι επιστημονικα ορθο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top