[22/5/2013] Νεοελληνική Λογοτεχνία

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 45)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 10 22.2%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 22 48.9%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 7 15.6%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 3 6.7%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 1 2.2%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 2 4.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

mathitis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Για πείτε μου δύο διαφορές για το Δ έτσι για να ολοκληρώσω την επιμνημόσυνη δέηση μου. Έβαλα 1. Η καταληξη της Ρηνουλας και της αγαπημενης του Κρητικου ειναι διαφορετικεσ κτλ. 2. Υπαρχει διαφορα ως προς τον τροπο αφηγησης κτλ.
0 ε?

ομοιοτητες και διαφορες περιεχομενου ζητουσε!ο τροπος αφηγησης που κολλαει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lia rose

Νεοφερμένος

Η lia rose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα! Τα θέματα της λογοτεχνίας σήμερα - πέρα από τη ρητορική του σος αντισος , που δεν έχει βάση στις πανελλήνιες - ήταν ασαφή και καθαρά με απόβλεψη να υπάρξει κλιμάκωση στη βαθμολογία.. Και εξηγούμαι.. Μπορεί φαινομενικά και με μόνο πρόχειρη προσέγγιση να φαίνονταν εύκολες ερωτήσεις (σχήματα λόγου , εικόνες , εισαγωγή στο ρομαντισμό κ.λπ.) , ωστόσο το δεύτερο σκέλος των ίδιων ερωτήσεων΄(να εντοπιστεί η λειτουργία σχημάτων λόγου , εικόνων κ.λπ.) καθώς και τα μέρη του ποιήματος , στα οποία αναφέρονται οι ερωτήσεις , καθιστούν τις απαντήσεις δύσκολες κι αν όχι δύσκολες τουλάχιστο ''δύστροπες''... Κι αυτό , καθ'ότι δεν υπάρχουν δέουσες απαντήσεις για τη λειτουργική απόβλεψη των εικόνων και των σχημάτων λόγου στα συγκεκριμένα χωρία του ποιήματος . Το δύσκολο δεν είναι ο εντοπισμός εικόνων και σχημάτψν λόγου αλλά η αιτιολόγηση της λειτουργικής τους απόβλεψης στο ποίημα...(σημειωτέον: στα δεύτερα υποερωτήματα δίνονταν περισσότερες μονάδες). Επιπλέον , κλείνοντας , και το λέω και για παλαιότερους και για επόμενους υποψηφίους.. Στα κέντρα διόρθωσης , τουλάχιστον για το μάθημα της λογοτεχνίας για το οποίο ξέρω , δεν καταφτάνουν από το υπουργείο παιδείας ενδεικτικές απαντήσεις για τα θέματα , με συνέπεια να δίνονται ενδεικτικές απαντήσεις από τους υπευθύνους των επιμέρους γραφείων διόρθωσης ή/και να διορθώνει κάθει διορθωτής κατά τη δική του κρίση... Γι αυτό παιδιά , μην ακούτε ενδεικτικές απαντήσεις θεμάτων ούτε από φροντιστήρια ούτε από ''ιδιαίτερους''... Κάντε το σταυρό σας να είναι σε καλό μούντ ο διορθωτής που θα σας διορθώσει και να είναι καταρτισμένος στη λογοτεχνία κι όχι στην ταχύτατη διορθωση γραπτών... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο derron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
ομοιοτητες και διαφορες περιεχομενου ζητουσε!ο τροπος αφηγησης που κολλαει?

Δεν έβρισκα τίποτα άλλο και έβαλα αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Η λειτουργια ήταν όντως η μονη δυσκολια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Η αληθεια είναι και να μην είχε διαβάσει κανείς, ενα 14-15 μπορούσε να το γράψει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Δεν έβρισκα τίποτα άλλο και έβαλα αυτό...

διορθωτης δεν ειμαι αλλα αφου ελεγε περιεχομενου ισως επρεπε να βαλεις ενα αλλο και ας ηταν στην τυχη! τωρα εισαι τελειως καταδικασμενος σε αυτη τη διαφορα!
συγκεκριμενα η εκφωνηση ελεγε:
Να συγκρίνετε ως προς το περιεχόμενο το απόσπασμα από το ποίημα Ο
Κρητικός του Δ. Σολωμού με το παρακάτω απόσπασμα από τη νουβέλα
του Ν.Λαπαθιώτη Κάπου περνούσε μια φωνή, αναφέροντας (μονάδες 5)
και σχολιάζοντας (μονάδες 15) τρεις ομοιότητες και δύο διαφορές
μεταξύ των δύο κειμένων.
Μονά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Δεν έβρισκα τίποτα άλλο και έβαλα αυτό...

Εγώ έγραψα ως διαφορές: 1) Στο Σολωμό ο πρωταγωνιστής είναι άντρας, κι όλα μας δίνονται από μια ''αντρική'' σκοπιά, ενώ στο άλλο απόσπασμα, η ηρωίδα είναι γυναίκα και τα πράγμα μας δίνονται από μια γυναικεία οπτική γωνια :redface::redface: (Τρέχα γύρευε)
2) Την εμπειρία με τον ήχο ο Κρητικός τη βιώνει στα αλήθεια , για αυτό και η επιρροή του ήχου είχε αντίκτυπο στη ζωή του Κρητικού. Αντίθετα, ο ήχος στο δέυτερο απόσπασμα, οι μελωδίες δηλαδή, εμφανίστηκαν μόνο στα πλαίσια του ονείρου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο derron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
@mathitis13 Το ξέρω αλλά στην απόγνωσή μου έβαλα αυτή τη μαλακία...
Το 1ο τουλάχιστον ως προς την κατάληξη των 2 (Ρηνούλα,αγαπημένη Κρητικού) στέκει ή είναι παπαριά κι αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
@mathitis13 Το ξέρω αλλά στην απόγνωσή μου έβαλα αυτή τη μαλακία...
Το 1ο τουλάχιστον ως προς την κατάληξη των 2 (Ρηνούλα,αγαπημένη Κρητικού) στέκει ή είναι παπαριά κι αυτό?

Δεν υπάρχει περιορισμένος αριθμός απαντήσεων και ούτε το υπουργείο λέει «πρέπει να γράψουν συγεκριμένα πράγματα οι μαθητές»
Αν το τεκμηρίωσες σωστά τότε είσαι οκ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
@mathitis13 Το ξέρω αλλά στην απόγνωσή μου έβαλα αυτή τη μαλακία...
Το 1ο τουλάχιστον ως προς την κατάληξη των 2 (Ρηνούλα,αγαπημένη Κρητικού) στέκει ή είναι παπαριά κι αυτό?

νομιζω πως ναι!εγω διαφορες εβαλα οτι στο ενα ο κρητικος δεν εμαθε απο που προερχοταν ο ηχος ενω στο αλλο η ρηνουλα τελικα το ανακαλυψε!και εβαλα και οτι ο κρητικος ζει στα αληθεια τις καταστασεις ενω η ρηνουλα βλεπει ονειρο!

μου ηρθανε και αλλες διαφορες οπως στο ενα ο πρωταγωνιστης ειναι ανδρας ενω στο αλλο γυναικα, οτι στο τελος η αγαπημενη πεθαινει ενω η ρηνουλα ξυπνα!αλλα δεν αφου ζητανε μονο 2 εβαλε αυτα που ειπα παραπανω!
ομοιοτητες εβαλα οτι το ερωτικο στοιχειο επικρατει και στα 2! εβαλα οτι και στα 2 ακουγεται ενας μαγευτικος ηχος!και εβαλα και οτι και τα 2 εργα στο μεγαλυτερο μερος του διαδραματιζονται στο φυσικο περιβαλλον!φυσικα σε ολα αυτα εβαλα μεσα διαφορα στοιχεια των κειμενων δεν τα αφησα ετσι ξερα!μακαρι να εχω παρει πανω 14!καλα θα ειναι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NightRaven

Νεοφερμένος

Η NightRaven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Η αγαπημένη μου ερώτηση εισαγωγής. Κρητικούλης <3
Καλή επιτυχία :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george398

Νεοφερμένος

Ο george398 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Eγώ για ομοιότητες έβαλα πως υπάρχει τραγούδι, στη μια τραγουδάει μια κοπέλα στην άλλη το αίμα. Άλλη ομοιότητα πως και στα 2 παρουσιάζεται ένα καταπράσινο τοπίο και τέλος πως και στα δύο ακούγεται ένας μαγευτικός ήχος που συνεπαίρνει.
Διαφορά ότι στη μια περίπτωση η αγαπημένη του κρηικού πεθαίνει ενώ η Ρηνούλα όχι. Και επειδή άλλη δεν βρήκα έγραψα στο άκυρο ότι ο κρητικός αγωνιά να φτάσει στη στεριά ενώ η Ρουδούλα δεν αγωνιά για κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Ο Σωτήρης ήταν γκόμενός της :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Eγώ για ομοιότητες έβαλα πως υπάρχει τραγούδι, στη μια τραγουδάει μια κοπέλα στην άλλη το αίμα. Άλλη ομοιότητα πως και στα 2 παρουσιάζεται ένα καταπράσινο τοπίο και τέλος πως και στα δύο ακούγεται ένας μαγευτικός ήχος που συνεπαίρνει.
Διαφορά ότι στη μια περίπτωση η αγαπημένη του κρηικού πεθαίνει ενώ η Ρηνούλα όχι. Και επειδή άλλη δεν βρήκα έγραψα στο άκυρο ότι ο κρητικός αγωνιά να φτάσει στη στεριά ενώ η Ρουδούλα δεν αγωνιά για κάτι.

ρε παιδια ο κορος δηλαδη η χοροδια δεν τραγουδαγε?και η ρηνουλα καταφερε να απομονωσει την φωνη του αγαπημενου της σωτηρη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
μολις συνειδητοποιησα οτι ζηταγε 4 διαφορετικα σχηματα λογου...κι εγω ο μπουφος εβαλε 2 μεταγορες γμαωτο!!!!!!!!!!!!!!
αρα εχασα 5 :( ας με σκοτωσει καποιος γαμωτο!
στο τελος εγραψα ομως οτι η μεταφορα αποτελει και ΕΙΚΟΝΑ. η εικονα θεωρειται σχημα λογου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
απο τη χορωδια αρχισε προοδευτικα να υπερισχυει η φωνη του Σωτηρη και ηταν κατα καποιο τροπο ενα χαδι προς τη ρηνουλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Με συγχωρείτε, προς τί η έκπληξη?

Technically τίποτε δεν τους εμποδίζει να βάλουν το ίδιο κείμενο με την προηγούμενη χρονιά, ίδιο απόσπασμα ή ακόμα και παρόμοιες ερωτήσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bob Dylan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kλεάνθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
μολις συνειδητοποιησα οτι ζηταγε 4 διαφορετικα σχηματα λογου...κι εγω ο μπουφος εβαλε 2 μεταγορες γμαωτο!!!!!!!!!!!!!!
αρα εχασα 5 :( ας με σκοτωσει καποιος γαμωτο!

Ωχ και εγω την πατησα...!:(
Ευτυχως ομως ειχα προβλεψει Κρητικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vHSdis

Νεοφερμένος

Ο vHSdis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
μολις συνειδητοποιησα οτι ζηταγε 4 διαφορετικα σχηματα λογου...κι εγω ο μπουφος εβαλε 2 μεταγορες γμαωτο!!!!!!!!!!!!!!
αρα εχασα 5 :( ας με σκοτωσει καποιος γαμωτο!
στο τελος εγραψα ομως οτι η μεταφορα αποτελει και ΕΙΚΟΝΑ. η εικονα θεωρειται σχημα λογου?

Η εικονα ειναι εκφραστικο μεσο και οχι σχημα λογου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Η μία απο τις δύο διαφορες που εβαλα ειναι πως τα γεγονότα που διαδραματίζονται στο κείμενο του Σολωμού στηρίζονται στην πραγματικότητα ενώ στο κείμενο του Λαπαθιώτης όλα τα γεγονότα που περιγράφονται είναι φανταστικά, στηρίζονται δηλαδη στο όνειρο της Ρηνούλας. Γενικά το ανέπτυξα περεταίρω. Τι λέτε; Είναι σωστό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top