[22/5/2008] Μαθηματικά/Φυσική/Βιολογία/Ιστορία Γενικής Παιδείας

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Insider

Νεοφερμένος

Ο Insider αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Τα θεματα ηταν καλα..Στο 3-β το πηγατε με ευρω να 1000ωρες ?Εγω ειπα οτι με τα ιδια λεφτα η μπταρια Β δινει μεγαλυτερη διαρκεια(χωρις πραξεις).Λετε να κοψουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ramsak

Νεοφερμένος

Ο ramsak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ευχαριστω heracliulas αγχωθηκα γιατι ειχα διαβασει καλα και τρομαξα πως θα χασω μορια απο πραγματα που ηξερα και απλα δεν καταλαβα πως τα ζητουσε η ασκηση..απο χαζομαρα δηλαδη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vorbulon

Νεοφερμένος

Ο Vorbulon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Εγώ χρησιμοποίησα στο 3β λόγο απόδοσης/κόστους. Σωστό δεν είναι; Α, και στον ορισμό του CV όταν χ<0 έγραψα s/(-x) και όχι s/|x|. Λέτε να κόψουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickzor

Νεοφερμένος

Ο nickzor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Πάντα θα υπάρχει και κάποιος που θα του φανούν δύσκολα.

ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ. ΑΣΤΕΙΑ θέματα που ακυρώνουν τρομακτική προσπάθεια και κόπο από μέρους μας...

Αμα πήγαινες με τις ασκήσεις του βίβλιου δεν θα έγραφες 100;;

Επιλογή σου ήταν (όπως και εμένα) να λύνεις ασκήσεις απο καμία 15αριά βοηθήματα.

Δεν μπορείς να κατηγορήσεις αυτούς. Τα θέματα ήταν εντος ύλης και καλά κατα την άποψη μου, ειδικά το 3β που για πρώτη φορά απαιτούσε και κάτι άλλο εκτός απο μεθοδολογία και παπαγαλισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Χθες το βράδυ είχα γράψει μερικές ερωτήσεις γύρω στις 20 πάνω στο 1ο κεφ. της βιολογίας που θεωρούσα ότι ήταν πολύ πιθανό να μπουν, δείτε ποιες μπήκαν:
1.Δώσε ορισμό της αλλεργίας
2.Ανάφερε τα συμπτώματα της αλλεργίας
3.Ποιοι παράγοντες μπορούν να λειτουργήσουν ως αντιγόνα
4.Ανάφερε τα 1γενή και τα 2γενή λεμφικά όργανα. Πού γίνεται η ανοσολογική αντίδραση
5.Τι συμβαίνει μετά τη σύνδεση αντιγόνου-αντισώματος
6.Τι είναι η ομοιόσταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

::Forg0tt3n::

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ::Forg0tt3n:: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Τα θέματα στα μαθηματικά ήταν μια χαρά.
Τα έγραψα όλα αλλά θα μου κόψουν σίγουρα κάτι.
Στο 4ο θέμα το 1ο ερώτημα δεν πρόσεξα ότι το P(A'UB) = P((A-B)') και έκανα μια σελίδα πράξεις!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dafne_mm24

Νεοφερμένος

Η dafne_mm24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
εγω στο ερώτημα που ζητούσε να συγκρίνεις ομοιογένεια α και β τύπου έγραψα σωστά την μεθοδολογία μόνο που στο τέλος έκανα μια λάθοσ πράξη με τις ρίζεσ και μου βγήκε λάθοσ.όμως ή αιτιολογηση μου ηταν οκ. επίσης στο 30 θέμα μπερδεύτηκα και αντί για ημέρεσ στο χρόνο ζωής έγραψα έτη.όλες όμως οι πράξεισ και τ αποτελέσματα είναι σωστά.λέτε να μου κόψουν;

δάφνη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo21577

Νεοφερμένος

Ο Teo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
ακουστε τι πατατα εκανα.στο 4ο θεμα στο β βρηκα την μια ανισοτητα και στην αλλη εβγαλα P(B)<= 2/10 και δεν σκεφτηκα πως ειναι σωστο
2/10 = 1/5 και το αφησα στο προχειρο.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreas157

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
το Β ανήκει στο Α'UB ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo21577

Νεοφερμένος

Ο Teo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.

andreas157

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
όλα σωστά τότε...μόνο δεν έγραψα οτι '' η συνάρτηση f είναι παραγωγίσημη ως πολυωνυμική μπλα μπλα μπλα''... κακές συνήθειες της τεχνολογικής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeOrGiTsA!!

Νεοφερμένος

Η GeOrGiTsA!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
πο!!!!!εγραψα τελειααα!!!!μονο ξερετε τι ηταν αυτο που ισως μου κοψουν???
Αντι να γράψω χιλιαδες ώρες έγραψα ώρες...και στο ερωτημα που ρωτουσε ποια συμφερει εγραψα το αντιθετο..
δηλαδη βρηκα ποσες ώρες αντιστοιχούν σε 1 ευρώ που δινει αυτος που τα αγοράζει....τι λέτε????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HELEN

Νεοφερμένος

Η Ελενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Παντως εγω για μαθημα γενικης τα μαθηματικα τα βρήκα ΚΑΛΑ. Παραδεχομαι βέβαια οτι δεν ειχα ασχοληθεί ιδιαίτερα αλλα νομίζω οτι κάθε χρονο στα μαθηματικα γενικης εύκολα βάζουν.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreas157

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
για να γράφει και η θεωρητική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,060 μηνύματα.
Στο ερώτημα με το πιά μπαταρία συμφέρει, έγραψα το εξής:

Στα 38ευρώ αντιστοιχούν 22 χιλιάδες ώρες μπαταρίας Α
Στα 40ευρώ αντιστοιχούν x χιλιάδες ώρες μπαταρίας Α


Βρήκα x=23,1 και είπα ότι "θεωρητικά" με 40ευρώ αγοράζει κανείς μπαταρίες τύπου Α με μέσο χρόνο ζωής 23,1 χιλιάδες ώρες. Συνεπώς, συμφέρει η αγορά μπαταρίας τύπου Β, διότι με τα ίδια χρήματα εξασφαλίζονται 24 χιλιάδες ώρες.
Γενικά, η διαφορά των 2 ευρώ είναι ελάχιστη σε σχέση με τις ώρες ζωής που παρέχει η κάθε μπαταρία (2000 ώρες διαφορά) και για το λόγο αυτό συμφέρει η αγορά της Β.


(ok, εκεί τα διατύπωσα καλύτερα :P )

Ελπίζω να μη χάνω μονάδες. :hmm:
(αν διαβάζει κανένας καθηγητής ας απαντήσει! )


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick29

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Κι εγώ όπως ο Πέτρος αλλά για την μπαταρία Β! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JOY23475

Νεοφερμένος

Η JOY23475 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
τα θεματα της βιολογιας σημερα ηταν πολυ ευκολα!το μονο που με δυσκολεψε ηταν αυτο που ζητουσε για την επεμβαση του ανθρωπου στον κυκλο του ανθρακα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kate 2in1

Νεοφερμένος

Η kate 2in1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
ρε παιδακια εγω εγραψα βιολογια σημερα,,, αλλα εχω μια απορια... στν ερωτηση μ τν αλλεργια επρεπε ν γραψουμε & γ τν ισταμινη? σε αλλεσ λυσεισ το ειχε κ σε αλλεσ οχι....
:S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eliza04

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελισαβετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Στο ερώτημα με το πιά μπαταρία συμφέρει, έγραψα το εξής:

Στα 38ευρώ αντιστοιχούν 22 χιλιάδες ώρες μπαταρίας Α
Στα 40ευρώ αντιστοιχούν x χιλιάδες ώρες μπαταρίας Α

Βρήκα x=23,1 και είπα ότι "θεωρητικά" με 40ευρώ αγοράζει κανείς μπαταρίες τύπου Α με μέσο χρόνο ζωής 23,1 χιλιάδες ώρες. Συνεπώς, συμφέρει η αγορά μπαταρίας τύπου Β, διότι με τα ίδια χρήματα εξασφαλίζονται 24 χιλιάδες ώρες.
Γενικά, η διαφορά των 2 ευρώ είναι ελάχιστη σε σχέση με τις ώρες ζωής που παρέχει η κάθε μπαταρία (2000 ώρες διαφορά) και για το λόγο αυτό συμφέρει η αγορά της Β.

(ok, εκεί τα διατύπωσα καλύτερα :P )

Ελπίζω να μη χάνω μονάδες. :hmm:
(αν διαβάζει κανένας καθηγητής ας απαντήσει! )
και εγω ετσι το σκεφτηκα αλλα ως αγνωστο εβαλα τα ευρω ελπιζω να ειναι σωστη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

noodlee999

Νεοφερμένος

Η noodlee999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Κι εγώ όπως ο Πέτρος αλλά για την μπαταρία Β! :)



κ εγώ ακριβώς το ίδιο!!!!

ευτυχώς έγραψά πολύ καλααααα.....

καλή επιτυχία παιδιά & στην συνέχεια. . . . . . :no1::no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top