[21/5/2012] Νεοελληνική Γλώσσα

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 158)
  • [B]Άριστα[/B] 18-20

    Ψήφοι: 15 9.5%
  • [B]Πολύ καλά[/B] 15-18

    Ψήφοι: 71 44.9%
  • [B]Καλά[/B] 12-15

    Ψήφοι: 45 28.5%
  • [B]Μέτρια[/B] 10-12

    Ψήφοι: 21 13.3%
  • [B]Όχι καλά[/B] 5-10

    Ψήφοι: 4 2.5%
  • [B]Καθόλου καλά[/B] 0-5

    Ψήφοι: 2 1.3%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Μόλις επέστρεψα από ταξίδι, οπότε δεν παίζει να διαβάσω όλες αυτές τις σελίδες που άφησα..τα σχόλια που άκουσα από τους φίλους μου που έγραφαν συμφωνούσαν με αυτά που είπα στην αρχή του τόπικ, τους δυσκόλεψε περισσότερο από όλα το κείμενο και η περίληψη. Γενικά το θέμα της έκθεσης τους φάνηκε βατό και είχαν αρκετές ιδέες για να αναπτύξουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostie

Νεοφερμένος

Η lostie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
γενικα δν υπαρχουν συκγεκριμενα μορια που κοβουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
οσα θελουν κοβουν, αναλογα τον βαθμολογητη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Μίλησα με τον φιλόλογό μου, διάβασα και διάφορες λύσεις:

Καλή η περίληψή μου, έχασα κάτι λίγα μόνο γιατί δεν ανέφερα ότι η συγγραφές δίνει παραδείγματα.

Φίλε μου ήταν περιττό να έγραφες πως δίνει παραδείγματα! Αν η περίληψη σου διαπραγματευόταν το θέμα σφαιρικά ήταν οκ!!!
(π.χ και εγώ δν έγραψα πως αναφέρει τα αγάλματα ως τεκμήριο. Ανέφερα γενικά την Τέχνη εστιάζοντας στην αρχαιοελληνική και παγκόσμια μορφή της). Άλλωστε δεν πρέπει να γράφουμε σε μια καλή περίληψη ' η συγγραφέας δίνει παραδείγματα'. Μπορούμε να το εκφράσουμε αλλιώς.

σε περιπτωση που καποιος δν το εχει γραψει ως ομιλια ποσο του κοβουν? (να ναι καλα ο μπροστινος!)

Σίγουρα θα χάσεις μόρια μόνο από τη Δομή της Έκθεσης αφού μπέρδεψες το επικοινωνιακό πλαίσιο.
Θεωρώ πως γύρω στα 4 είναι υπεραρκετά αν η έκθεσή σου είναι γενικά μεστή και πλήρης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xrisopsaro

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Δεν διαβασα ολα αυτα τα ποστς...αλλα θα διαφωνησω με οσους πιστευουν οτι ηταν ευκολο το θεμα της εκθεσης...Εδω περυσι που θεωρηθηκε παλι ευκολο δεν γραψαμε...Ειναι μεγαλη παγιδα το θεμα και εχει να πεσει αν δεν κανω λαθος απο το '90 και πολλα φροντιστηρια δεν δινουν σημασια στην τεχνη...Ασε πυ οταν εισαι αγχωμενος σου ερχονται τα κλασσικα κ οχι τα πιο εξιδηκευμενα που ας μη γελιομαστε η τεχνη δεν ειναι το φορτε των μαθητων....Δεν ξερω βεβαια τι προετοιμασια επεσε φετος...Οσο για το κειμενο ηταν γροθια στο στομαχι...ΟΛΑ αυτα που λεω ομως τα λεω σκεπτομενη τον εαυτο μου να δινει φετος και οχι περυσι!!!!!!!! Με την εκθεση ομως ποτε δεν ξερεις τι σου γινεται! Κι εγω περιμενα περυσι να πιασω πατο γιατι δεν μου αρεσε καθολου η εκθεση μου και εγραψα 15,2 και δεν το πιστευα,ποσο μαλλον οταν εβλεπα συμμαθητες μου που ολη την χρονια εγραφαν τελεια να εχουν βγαλει κατι 13ρια κ πιο κατω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Δεν διαβασα ολα αυτα τα ποστς...αλλα θα διαφωνησω με οσους πιστευουν οτι ηταν ευκολο το θεμα της εκθεσης...Εδω περυσι που θεωρηθηκε παλι ευκολο δεν γραψαμε...Ειναι μεγαλη παγιδα το θεμα και εχει να πεσει αν δεν κανω λαθος απο το '90 και πολλα φροντιστηρια δεν δινουν σημασια στην τεχνη...Ασε πυ οταν εισαι αγχωμενος σου ερχονται τα κλασσικα κ οχι τα πιο εξιδηκευμενα που ας μη γελιομαστε η τεχνη δεν ειναι το φορτε των μαθητων....Δεν ξερω βεβαια τι προετοιμασια επεσε φετος...Οσο για το κειμενο ηταν γροθια στο στομαχι...ΟΛΑ αυτα που λεω ομως τα λεω σκεπτομενη τον εαυτο μου να δινει φετος και οχι περυσι!!!!!!!! Με την εκθεση ομως ποτε δεν ξερεις τι σου γινεται! Κι εγω περιμενα περυσι να πιασω πατο γιατι δεν μου αρεσε καθολου η εκθεση μου και εγραψα 15,2 και δεν το πιστευα,ποσο μαλλον οταν εβλεπα συμμαθητες μου που ολη την χρονια εγραφαν τελεια να εχουν βγαλει κατι 13ρια κ πιο κατω....
Επειδή πολλά φροντιστήρια δε δίνουν σημασία στην τέχνη, πάει να πει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μπει;:confused: Δεν την καταλαβαίνω αυτή τη λογική. Ποιος είπε ότι σε όποιο θέμα δώσουν έμφαση στο φροντιστήριο, αυτό θα είναι που θα πέσει; Άλλωστε, οι πανελλήνιες είναι ένας διαγωνισμός και πρέπει να είσαι έτοιμος για όλα. Αν περιμένεις να γράψεις από τη "μασημένη" τροφή του φροντιστηρίου... Τι να πω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Επειδή πολλά φροντιστήρια δε δίνουν σημασία στην τέχνη, πάει να πει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μπει;:confused: Δεν την καταλαβαίνω αυτή τη λογική. Ποιος είπε ότι σε όποιο θέμα δώσουν έμφαση στο φροντιστήριο, αυτό θα είναι που θα πέσει; Άλλωστε, οι πανελλήνιες είναι ένας διαγωνισμός και πρέπει να είσαι έτοιμος για όλα. Αν περιμένεις να γράψεις από τη "μασημένη" τροφή του φροντιστηρίου... Τι να πω;


Δεν ειπε πως δεν πρεπει να πεσει, οτι οι μαθητες δεν εχουν ιδιετερη επαφη με το θεμα ειπε και οτι ειναι επομενο να μην γραψουν κατι ιδιετερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Δεν ειπε πως δεν πρεπει να πεσει, οτι οι μαθητες δεν εχουν ιδιετερη επαφη με το θεμα ειπε και οτι ειναι επομενο να μην γραψουν κατι ιδιετερο.
Καλά γενικά σαν έλληνες νέοι δεν έχουμε άμεση επαφή με το αντικείμενο, οπότε το θέμα ήταν ότι πρέπει για να δειξει ένας νεος πως πιστεύει οτι μπορεί να έρθει πιο κοντά στην τέχνη. Τα φροντιστήρια σίγουρα το είχαν δουλέψει, όπως γίνεται με όλα τα θέματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Δεν ειπε πως δεν πρεπει να πεσει, οτι οι μαθητες δεν εχουν ιδιετερη επαφη με το θεμα ειπε και οτι ειναι επομενο να μην γραψουν κατι ιδιετερο.
Από τη στιγμή που οι ίδιοι παίρνουν στο "χαβαλέ" τις επισκέψεις σε μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους (εκπαιδευτικές εκδρομές), ενώ αυτοβούλως δεν πηγαίνουν ποτέ:confused: Είναι επόμενο, λοιπόν, να έχουν μια λανθασμένη εικόνα γύρω από την τέχνη. Συνεπώς, δεν μπορούν να αναπτύξουν ένα τέτοιο θέμα. Το φροντιστήριο από μόνο του δε βοηθάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Για το επικοινωνιακο πλαισιο αν το κειμενο που γραψατε ηταν καλο να περιμενετε μαξ να χασετε 3 μορια αντε πολυ βαρια 4.

Περσι αριστουχος που ξεχασε προσφωνηση και αποφωνηση πηρε 35 και 36 στα 40 αντιστοιχα στο Γ.1

Πετυχα και τη διαδικασια που τα γραπτα εφυγαν απο το σχολειο για το βαθμολογικο μαζι με περιπολικο,οταν εκανα μια βολτα μετα τη ληξη της εξετασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
Ρε παιδια να σας πω εγραψα εκθεση 3,5 σελιδες (κανω μεγαλα γραμματα αλλα σχεδον σιγουρα περασα το οριο) και εκανα λιγες μουτζουες-συμπληρωσεις στην περιληψη υπαρχει περιπτωση να μου στοιχισει κατι απο αυτα???
περισσοτερο θα σου στοιχιζε αν εγραφες λιγοτερα , μην ανησυχεις οταν εδινα ειχα γραψει πανω απο 600 λεξεις και πηρα 16 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Μόνο εγώ άκουγα όοοολη τη χρονιά ότι η τέχνη είναι καρασός??:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Signor Positivo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Signor Positivo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Γιατί τέτοιος σάλος με το κείμενο φέτος; Ήταν πολύ ωραίο!
Και οι ασκήσεις εύκολες, και το θέμα εύκολο... δεν καταλαβαίνω γιατί παραπονιούνται μερικοί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pontiki22

Νεοφερμένος

Η pontiki22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Προσωπικά το θέμα μου φάνηκε αρκετά εύκολο.....το περίμενα άλλωστε. (όπως έγραψα και σε κάποιο σχόλιο στις Πανελλήνιες 2012 :P ). Το κείμενο με δυσκόλεψε πολύ και η περίληψη δεν βγήκε πολύ καλή.......Πάμε γερά για βιολογία τώρα.....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Γιατί τέτοιος σάλος με το κείμενο φέτος; Ήταν πολύ ωραίο!
Και οι ασκήσεις εύκολες, και το θέμα εύκολο... δεν καταλαβαίνω γιατί παραπονιούνται μερικοί!
Το ωραίο μας νοιάζει ή το δύσκολο?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εύα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Παιδιά πιστεύετε ότι οι παρακάτω φράσεις από το κείμενο είναι μεταφορές;
-Πλαστικό κατόρθωμα
-Ορόσημο πανάρχαιας μνήμης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GProkias

Νεοφερμένος

Ο GProkias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλυσπερα σας βρε παιδια. Θέλω να μου λύσεται μια απορία, έδινε σήμερα Έκθεση και στο μεταξυ αφου πήγαν όλα μια χαρα και τα έγραψα όλα, δεν έγραψα Γ1 εκει όπου άρχιζε η έκθεση μου η οποία έχει γραφει ξεχωριστά στο πισω φίλο μετα τις ασκήσεις. Ασεις τι λέτε θα μου το πιάσει λάθος;;;

Ρώτησα και τους φροντιστές μου και μου είπαν ότι αυτο πρέπει να το ελέγξουν οι επιτήρησης και να σε ενημερώσουν κατα την παράδοση του γραπτού, αφου οι οδηγιες στο τέλος δεν αναφέρουν ξεκάθαρα ότι πρέπει να γραφει ο αριθμός πχ Γ1 για το κομμάτι της έκθεσης, απλα όλα τα υπόλοιπα είναι αριθμημενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Παιδια μην ανησυχειτε με τις λεξεις, εγω ειχα γραψει περισυ 4 σελιδες στην εκθεση(απειρες λεξεις) και ο ενας μου εβαλε 19, και στο τελος πηρα πανω απο 18, δεν μετρα λοιπον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Mε βλέπω να διαβάζω φυσιολογία φυτού τον Ιούνη ))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitegod

Νεοφερμένος

Ο whitegod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Δυστυχώς το θέμα της έκθεσης με λίγα λόγια ήταν για τον .....
έπρεπε να διαβάσεις το κείμενο 1500 φορες ώστε να καταλάβεις σαφέστερα το νόημα του,πολλές φορες ήταν δυσνόητο με υπερβολικές φράσεις και λέξεις,με αλλα λόγια έπρεπε να μπεις στην λογική του συγγραφέα όταν εγραφε το κείμενο, για να γράψεις καλά.Οι 3 ώρες ήταν ανεπαρκής μπροστά στο εύρος τον ασκήσεων,στο θέμα της έκθεσης μπορούσες να γράψεις παρα πολλά αλλα όμως πάλι δεν σου έφτανε ο χρόνος,έγραψα γύρο στης 350 λέξεις εξαιτίας έλλειψης χρόνου,θυσιασα σιγουρα 10 με 15 μοναδες στης ασκησεις για να προλάβω να γραψω την εκθεση.Στοχευα ψηλα στην εκθεση,μπορω να πω οτι ξενερωσα ικανοποητικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top