[2010] - Ποια σχολή στοχεύετε;

Ποιά θα είναι η πρώτη σας επιλογή;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 325)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Αρα και ελληνας σπουδαστης μπορει να εισαχθει σε σχολη του κυπριακου πανεπιστημιου.Φανταζομαι μονο στη λευκωσια υπαρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elios

Νεοφερμένος

Ο elios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
ναι ο καθε ελληνας μπορει να εισαχθει νομιζω..
υπαρχει ακομα ενα στην λεμεσσο το τεπακ που ειναι το τεχνολογικο κατι τετοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Υπαρχουν ολων των ειδων οι σχολες?
Αυτο που θελω να πω ειναι με ποια λογικη ενας κυπριος να αποφασισει να σπουδασει ελλαδα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elios

Νεοφερμένος

Ο elios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
κοιταξε..υπαρχουν αρκετες αξιολογες σχολες οπως το φυσικο τμημα,αρχιτεκτονικης,χημικο,βιολογικο και αλλα!ιατρικη δεν υπαρχει πουθενα ομως..και να δημιουργηθει σε 600 χιλιαδες ατομα ποσες ποικιλιες ασθενειων θα βρεις και ποσες διαφορετικες περιπτωσεις..εγω προσωπικα και στην Κυπρο βιολογια να περασω δεν μενω γιατι πρωτων θελω ιατρικη και κατα δευτερον αλλιος ειναι η ζωη στην Ελλαδα και αλλιως στην Κυπρο..αλλαζεις περιβαλλον αποκτας καινουργιες δεξιοτητες μαθαινεις να προσαρμοζεσε που και αυτα ειναι μερος της διαδικασιας των σπουδων κατα την αποψη μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Οχι Κρητικος δεν ειμαι..Κυπριος ειμαι αλλα εχω ενα ερωτα τεραστιο με την Κρητη..Και εκτος αυτου για το Βιολογικο της ειναι φημισμενη σε σχεση με τα αλλα Ελληνικα..Αλεξανδρουπολη?μπααα
Eγω το μονο που εχω να πω ειναι πως η Αλεξανδρουπολη ειναι πραγματικα υπεροχη και τα εχει ολα και με το παραπανω:)!! Τωρα ο καθενας κανει ο,τι θελει... Ενας απο τους κολλητους μου στην Αλεξανδρουπολη ειναι απο την Κυπρο και συγκεκριμενα απο την Παφο:)!!

Edit: Α, και σχετικα με τη ζωη στην Κυπρο, εγω τη θεωρω απειρως καλυτερη απο την Ελλαδα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elios

Νεοφερμένος

Ο elios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
μπορει η ζωη στην Κυπρο να ειναι καλυτερη..αλλα οσο μενεις σε αποσταση μιας ωρας με αυτοκινητο απο το πατρικο σου δεν ολοκληρωνεσε ποτε ως αυτονομη μοναδα και πρωσοπικοτητα..αυτο πιστευω..λιγο οφ τοπικ αλλα οκ!

Και Αλεξανδρουπολη ρε αδερφε?ενα ντου οι κο..τουρκοι απο τον ευρο σας περνουν στον υπνοο
χιχιχιιχ:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,839 μηνύματα.
..αλλα οσο μενεις σε αποσταση μιας ωρας με αυτοκινητο απο το πατρικο σου δεν ολοκληρωνεσε ποτε ως αυτονομη μοναδα και πρωσοπικοτητα..αυτο πιστευω..λιγο οφ τοπικ αλλα οκ!

δηλαδή, εγώ που μένω με τους γονείς μου και είμαι φοιτητής εδώ και κάμποσα έτη, δεν ολοκληρώθηκα σαν αυτονομη μοναδα και πρωσοπικοτητα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerinaki:)

Νεοφερμένος

Η Katerinaki:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Ο αρχικος μου στοχος ηταν ιατρικη,αλλα οσο περναει ο καιρος αγχωνομαι,υποβαθμιζω τις δυνατοτητες μου και μαζι πεφτει και ο πηχυς..Οποτε πλεον κατεληξα στο τμημα Διαιτολογιας-Διατροφολογιας στο Χαροκοπειο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elios

Νεοφερμένος

Ο elios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
δηλαδή, εγώ που μένω με τους γονείς μου και είμαι φοιτητής εδώ και κάμποσα έτη, δεν ολοκληρώθηκα σαν αυτονομη μοναδα και πρωσοπικοτητα; :hmm:

σιγουρα δεν σε ξερω φιλε ουτε πως εισαι στην πρωσοπικη σου ζωη..αλλα ειναι μονοδρομος για καποιο που μενει μονος του να αναλαμβανει περισσοτερες ευθηνες και βαρη..τωρα το θεμα εγγυτε στην πρωσοπικοτητα του καθε ενος..εσυ μπορει να μενεις με τους γονεις σου αλλα να αναπτυξες μια σωστη και υγιες πρωσοπικοτητα..αλλα τα chances ειναι περισσοτερα στο αντιθετο!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,839 μηνύματα.
σιγουρα δεν σε ξερω φιλε ουτε πως εισαι στην πρωσοπικη σου ζωη..αλλα ειναι μονοδρομος για καποιο που μενει μονος του να αναλαμβανει περισσοτερες ευθηνες και βαρη..τωρα το θεμα εγγυτε στην πρωσοπικοτητα του καθε ενος..εσυ μπορει να μενεις με τους γονεις σου αλλα να αναπτυξες μια σωστη και υγιες πρωσοπικοτητα..αλλα τα chances ειναι περισσοτερα στο αντιθετο!:

συμφωνώ...:no1:
αλλά, γιατί έχει περαστεί προς τα έξω, το αντίθετο με την προσωπική μου φοιτητική ζωή, δηλ., ότι όσο μακρυά μένεις από τους γονείς σου, όντας φοιτητής, τόσο ωριμάζεις σαν άτομο; :hmm: υπάρχουν αρνητικά αποτελέσματα, από άτομα που σαν φοιτητές έζησαν στο πατρικό τους σπίτι; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elios

Νεοφερμένος

Ο elios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
φιλε ισως φτεει το περασμενο της ωρας αλλα δεν καταλαβα τι θες να πεις..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,839 μηνύματα.
φιλε ισως φτεει το περασμενο της ωρας αλλα δεν καταλαβα τι θες να πεις..:P

θέλω να πω, ότι είναι αποδεδειγμένο ότι αν γίνεις φοιτητής μακρυά από την περιοχή των γονιών και των μαθητικών χρόνων, ωριμάζεις σαν άνθρωπος; :hmm: η αντίθετη περίπτωση φοιτητών που μένουν μαζί με τους γονείς τους, είναι αποδεδειγμένο, ότι δεν ωριμάζουν; :hmm:


ελπίζω να βοήθησα...:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Δεν είναι αποδεδειγμένο ... φυσικά !
Είναι ανάλογα στο άτομο , πως αισθάνονται , τι έχουν ζήσει και πώς βλέπουν τα πράγματα !
Το να φεύγεις απο την οικογένεια δε συνεπάγεται με το αν θα ωριμάσεις η όχι !
Αλλά σίγουρα μετά απο αυτή τη καινούργια εμπειρία ζώντας αυτόνομα και μακριά , σε βοηθάει να φτάσεις σε αυτό το στάδιο !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Στην Ελλάδα δεν είναι εφικτό να μένει ένας φοιτητής μόνος, για οικονομικούς λόγους κυρίως.
Μου κάνει εντύπωση, elios, που το λες, πάντως, γιατί δύσκολα λέγεται αυτό από έναν άντρα κιόλας. Πολλοί άντρες, αν τους πεις να αποχωριστούν την πατρική εστία και τη μανούλα τους, σε θεωρούν φαιδρό. Η αλήθεια είναι ότι αν ένας άνθρωπος δε φύγει από το σπίτι των γονιών του δε διαμορφώνει προσωπικότητα. Εδώ δε διαμορφώνει πάντα αν μείνει μόνος, πόσο μάλλον αν δεν φύγει από το σπίτι του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Στην Ελλάδα δεν είναι εφικτό να μένει ένας φοιτητής μόνος, για οικονομικούς λόγους κυρίως.
Μου κάνει εντύπωση, elios, που το λες, πάντως, γιατί δύσκολα λέγεται αυτό από έναν άντρα κιόλας. Πολλοί άντρες, αν τους πεις να αποχωριστούν την πατρική εστία και τη μανούλα τους, σε θεωρούν φαιδρό. Η αλήθεια είναι ότι αν ένας άνθρωπος δε φύγει από το σπίτι των γονιών του δε διαμορφώνει προσωπικότητα. Εδώ δε διαμορφώνει πάντα αν μείνει μόνος, πόσο μάλλον αν δεν φύγει από το σπίτι του.

Αν όχι μόνος , συγκατοικείς με φίλο σου που θα περάσει σε ίδια περιοχή !
Στα άλλα συμφωνώ !:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Ναι, αρκεί να φύγεις μακριά από τους γονείς.
Έστω και στην ίδια πόλη, αρκεί να μην τους έχεις όλη μέρα μες στα πόδια σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,839 μηνύματα.
Στην Ελλάδα δεν είναι εφικτό να μένει ένας φοιτητής μόνος, για οικονομικούς λόγους κυρίως.
Μου κάνει εντύπωση, elios, που το λες, πάντως, γιατί δύσκολα λέγεται αυτό από έναν άντρα κιόλας. Πολλοί άντρες, αν τους πεις να αποχωριστούν την πατρική εστία και τη μανούλα τους, σε θεωρούν φαιδρό. Η αλήθεια είναι ότι αν ένας άνθρωπος δε φύγει από το σπίτι των γονιών του δε διαμορφώνει προσωπικότητα. Εδώ δε διαμορφώνει πάντα αν μείνει μόνος, πόσο μάλλον αν δεν φύγει από το σπίτι του.

...απόλυτη ή μου φαίνεται; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Σου φαίνεται.
Κοίτα, όταν φύγεις θα καταλάβεις τη διαφορά.
Τώρα είναι λίγο δύσκολο.
Δεν υπάρχει περίπτωση να μην επεμβαίνουν οι γονείς και να μην καθορίζουν τη ζωή σου , αν μένεις μαζί τους.
Και όχι μόνο ως φοιτητής, αλλά και παντρεμένος με την οικογένειά σου, καλύτερα είναι από μακριά και αγαπημένοι. Κάτι ξέρουν όλοι αυτοί που το λένε αυτό.
Οι έλληνες γονείς, έτσι; Οι Βορειοευρωπαίοι έχουν άλλη νοοτροπία σε αυτό το θέμα, η οποία με βρίσκει σύμφωνη. Οι γονείς θέλουν να έχουν κοντά τους τα παιδιά τους για να τα ελέγχουν. Σε αυτό είμαι απόλυτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Γνώμη της ... i think !
Εσύ Alessandra , έφυγες ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,839 μηνύματα.
Σου φαίνεται.
Κοίτα, όταν φύγεις θα καταλάβεις τη διαφορά.
Τώρα είναι λίγο δύσκολο.

θα σου απαντήσω τον Οκτώβριο του 2010, με το καλό! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top