[20/5/2015] Βιολογία Γενικής Παιδείας

Πως πιστεύετε ότι τα πήγατε ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 46)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 32 69.6%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 10 21.7%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 2 4.3%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 2 4.3%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Ιατρική 2ο έτος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Και κάποια extra καθώς παρακολουθώ το νήμα (έδινε γνωστός μου):
1. Τα αντιβιοτικά δεν στέκουν ως απάντηση. Μην το ψάχνετε πολύ, δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να βγει κι απ το βιβλίο, αλλά δε στέκουν.
2. Η κυτταρική θεωρία είναι θεμελιώδης για τη Βιολογία κι οφείλατε να την ξέρετε... (τουλάχιστον όσοι διαλέξατε το μάθημα επειδή σας αρέσει και σας ενδιαφέρει)
3. Ο σωστά προετοιμασμένος μαθητής, που είχε διαβάσει σωστά το βιβλίο και είχε λύσει όλες τις τυπικές ασκήσεις, έγραφε άνετα πάνω απ 19.
Μπορεις να μου εξηγησεις με επιχειρηματα γιατι δεν στεκει η απαντηση με τα αντιβιοτικα? Γιατι σκεφτομαι πολυ ευκολα παραδειγματα που χορηγεις αντιβιοτικο ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ακριβως για να μην εμφανιστουν τα συμπτωματα. ΠΧ καποιος που ερχεται σε επαφη με ατομο που πασχει απο φυματιωση παιρνει συνδιασμο αντιβιοτικων και μπορει παροτι εχει μολυνθει να μην εμφανισει ποτε τα συμπτωματα. Επισης σε περιπτωσεις δηγματων απο εντομα παλι χορηγεις αντιβιωτικο προληπτικα και αλλα πολλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Geosmi

Νεοφερμένος

Ο Geosmi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Uhm, το ξέρω ότι μπήκα αργά στην συζήτηση, αλλά είναι ένα θέμα που με καίει απο εκείνη την ημέρα :D Στο ερώτημα Γ5, εκτώς της περίπτωσης εμβολιασμού και β απόκρισης, αντι για ορό έβαλα ότι το βακτήριο είναι σε μορφή ενδοσπορίου. Απο την στιγμή που έχει χαμηλούς μεταβολικούς ρυθμούς δεν είναι δυνατό να πολλαπλασιαστεί. Φαινμενικά μου στέκει σωστό αλλά το βακτήριο θα μπορούσε να βρεί ευνοικές συνθήκες στο σώμα μας, right? :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,243 μηνύματα.
Uhm, το ξέρω ότι μπήκα αργά στην συζήτηση, αλλά είναι ένα θέμα που με καίει απο εκείνη την ημέρα :D Στο ερώτημα Γ5, εκτώς της περίπτωσης εμβολιασμού και β απόκρισης, αντι για ορό έβαλα ότι το βακτήριο είναι σε μορφή ενδοσπορίου. Απο την στιγμή που έχει χαμηλούς μεταβολικούς ρυθμούς δεν είναι δυνατό να πολλαπλασιαστεί. Φαινμενικά μου στέκει σωστό αλλά το βακτήριο θα μπορούσε να βρεί ευνοικές συνθήκες στο σώμα μας, right? :/:
Εφόσον μόλυνε τον άνθρωπο, δεν υπήρχε κάποια αντίξοη συνθήκη, ούτως ώστε να γίνει ενδοσπόριο (πώς θα μόλυνε τον άνθρωπο ως ενδοσπόριο; ). Ούτε αφότου τον μολύνει υπάρχει κάποιος λόγος νομίζω για να γίνει ενδοσπόριο. Δεν μου φαίνεται σωστό. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Geosmi

Νεοφερμένος

Ο Geosmi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Εφόσον μόλυνε τον άνθρωπο, δεν υπήρχε κάποια αντίξοη συνθήκη, ούτως ώστε να γίνει ενδοσπόριο (πώς θα μόλυνε τον άνθρωπο ως ενδοσπόριο; ). Ούτε αφότου τον μολύνει υπάρχει κάποιος λόγος νομίζω για να γίνει ενδοσπόριο. Δεν μου φαίνεται σωστό. :hmm:

Hmmm, το σχολικό μας βιβλίο λέει πως η είσοδος ενός παθογόνου μικροοργανισμού στο σώμα μας ονομάζεται μόλυνση. Ίσως το άτομο να βρίσκεται σε κάποια ακραία περιβαλλοντική συνθήκη :P :P :P . Όχι ότι με απασχολεί και πολύ το συγκεκριμένο λάθος, αν και ήταν το μοναδικό, απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να είναι απόλυτα λάθος :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,243 μηνύματα.
Hmmm, το σχολικό μας βιβλίο λέει πως η είσοδος ενός παθογόνου μικροοργανισμού στο σώμα μας ονομάζεται μόλυνση. Ίσως το άτομο να βρίσκεται σε κάποια ακραία περιβαλλοντική συνθήκη :P :P :P . Όχι ότι με απασχολεί και πολύ το συγκεκριμένο λάθος, αν και ήταν το μοναδικό, απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να είναι απόλυτα λάθος :worry:
Μα δεν γίνεται το άτομο να βρίσκεται σε ακραίες συνθήκες. Τι να έχει, ακτινοβολίες ή ακραία θερμοκρασία; :P Άσε που η εκφώνηση σου μιλάει για ενηλίκο άτομο που είναι υγιές. Δεν χάθηκε ο κόσμος για ένα λάθος, προχωράς στα υπόλοιπα μαθήματα δυναμικά και όλα καλά θα πάνε. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Geosmi

Νεοφερμένος

Ο Geosmi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Μα δεν γίνεται το άτομο να βρίσκεται σε ακραίες συνθήκες. Τι να έχει, ακτινοβολίες ή ακραία θερμοκρασία; :P Άσε που η εκφώνηση σου μιλάει για ενηλίκο άτομο που είναι υγιές. Δεν χάθηκε ο κόσμος για ένα λάθος, προχωράς στα υπόλοιπα μαθήματα δυναμικά και όλα καλά θα πάνε. ;)

Όντως έχεις δίκαιο :D Ευχαριστώ πολυ πάντως ! Υπάρχουν όμως πιθανότητες το ενδοσπόριο να μην βλαστήσει ακόμα και στο σώμα μας ; Εγκυκλοπαιδικά πάντα, δεν νομίζω να ήταν τόσο τραβηγμένη η άσκηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,243 μηνύματα.
Όντως έχεις δίκαιο :D Ευχαριστώ πολυ πάντως ! Υπάρχουν όμως πιθανότητες το ενδοσπόριο να μην βλαστήσει ακόμα και στο σώμα μας ; Εγκυκλοπαιδικά πάντα, δεν νομίζω να ήταν τόσο τραβηγμένη η άσκηση!
Ναι, αν ο άνθρωπος είναι νεκρός και βρίσκεται σε ακραία θερμοκρασία για πάντα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Geosmi

Νεοφερμένος

Ο Geosmi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ναι, αν ο άνθρωπος είναι νεκρός και βρίσκεται σε ακραία θερμοκρασία για πάντα. :P

Χαχαχα, n1 :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pinkman

Νεοφερμένος

Ο Pinkman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Ναι, αν ο άνθρωπος είναι νεκρός και βρίσκεται σε ακραία θερμοκρασία για πάντα. :P
ξεκαρδιστικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,243 μηνύματα.

Quintus Mucius

Νεοφερμένος

Η Quintus Mucius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Τα καλύτερα θέματα που έχουν πέσει ποτέ σε βιολογία γενικής.Έξυπνα και βασισμένα στην κριτική ικανότητα και όχι στη στείρα αποστήθιση.
Η μόνη βλακεία που έκανα (λόγω άγχους) ήταν να βάλω στο τελευταίο θέμα τα γεράκια και τα πρωτόζωα ανάποδα -_- Αλλά η καθηγήτριά μου μού είπε πως θα μου κόψουν το πολύ 2 μονάδες στις 100.
Μακάρι να έχω πιάσει 19 και κάτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Quintus Mucius

Νεοφερμένος

Η Quintus Mucius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
ρε παιδια στο δ1 που ηθελε τροφικη πυραμιδα πληθυσμου εβαλα αναποδα τα γερακια και τα κουνελια,αλλα ειχα στη σωστη θεση τα δεντρα και τα πρωτοζωα...επισης εγραψα και λιγο τη θεωρια για τις τροφικες πυραμιδες πληθυσμου(οταν υπαρχουν παρασιτικες σχεσεις ο πληθυσμος των ανωτερων κλπ κλπ...) λετε να παρω καμια μοναδα απο τα 4??

Εγώ η ηλίθια πήγα κι έβαλα τα γεράκια και τα πρωτόζωα ανάποδα.Για κάποιο περίεργο λόγο στα υπόλοιπα ερωτήματα βρήκα ίδια νούμερα,έκανα σωστές αιτιολογήσεις,κλπ.Αυτή ήταν η μόνη βλακεία που έκανα σε όλο το διαγώνισμα.Πόσο παίζει να μου κόψουν; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Μία(λίγο) άσχετη ερώτηση!!
Το κομμάτι με τον πολλαπλασιασμό των ιών (σελ. 19-21) είναι γενικά μέσα στη διδακτέα ύλη;
Δίνει ο αδελφός μου μεθαυριο ενδοσχολικές και μιλήσαμε να του λύσω κάτι απορίες. Σύμφωνα με αυτόν είναι στην ύλη για τις εξετάσεις του αλλά έχω την εντύπωση οτι είναι εκτός γενικά! Μπορεί να μπερδεύομαι με το κομμάτι για τους ιούς που ειναι εκτός ύλης στην Κατεύθυνση, και μιας και έχουν περάσει κάμποσα χρόνια από όταν έδινα θα εκτιμούσα μια βοήθεια!!
Ευχαριστώ προκαταβολικά!! :D (και ο αδελφος μου!! :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pb13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pb13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Μία(λίγο) άσχετη ερώτηση!!
Το κομμάτι με τον πολλαπλασιασμό των ιών (σελ. 19-21) είναι γενικά μέσα στη διδακτέα ύλη;
Δίνει ο αδελφός μου μεθαυριο ενδοσχολικές και μιλήσαμε να του λύσω κάτι απορίες. Σύμφωνα με αυτόν είναι στην ύλη για τις εξετάσεις του αλλά έχω την εντύπωση οτι είναι εκτός γενικά! Μπορεί να μπερδεύομαι με το κομμάτι για τους ιούς που ειναι εκτός ύλης στην Κατεύθυνση, και μιας και έχουν περάσει κάμποσα χρόνια από όταν έδινα θα εκτιμούσα μια βοήθεια!!
Ευχαριστώ προκαταβολικά!! :D (και ο αδελφος μου!! :P)

Έξω ειναι ο πολλαπλασιασμός των ιών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Quintus Mucius

Νεοφερμένος

Η Quintus Mucius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Εγώ η ηλίθια πήγα κι έβαλα τα γεράκια και τα πρωτόζωα ανάποδα.Για κάποιο περίεργο λόγο στα υπόλοιπα ερωτήματα βρήκα ίδια νούμερα,έκανα σωστές αιτιολογήσεις,κλπ.Αυτή ήταν η μόνη βλακεία που έκανα σε όλο το διαγώνισμα.Πόσο παίζει να μου κόψουν; :worry:

Αχ ας απαντήσει κάποιος,θα σκάσω :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Αχ ας απαντήσει κάποιος,θα σκάσω :'(
Τα υπόλοιπα νούμερα "σου βγήκαν", γιατί η πυραμίδα βιομάζας έχει πάντοτε πτωτική τάση της τάξης του 90%, είτε οι σχέσεις είναι "κανονικές" είτε παρασιτικές :P

Τώρα όσον αφορά την πυραμίδα πληθυσμού, μπορεί να σου κόψουν 2 ή 3 μόρια (από τα 4 που έπιανε), γιατί ουσιαστικά το ερώτημα εκείνο εξέταζε αν είσαι σε θέση να "δείξεις" την παρασιτική σχέση που υπάρχει στο οικοσύστημα. Οπότε μού φαίνεται απίθανο να τη γλιτώσεις μόνο με -1 μόριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Quintus Mucius

Νεοφερμένος

Η Quintus Mucius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Τα υπόλοιπα νούμερα "σου βγήκαν", γιατί η πυραμίδα βιομάζας έχει πάντοτε πτωτική τάση της τάξης του 90%, είτε οι σχέσεις είναι "κανονικές" είτε παρασιτικές :P

Τώρα όσον αφορά την πυραμίδα πληθυσμού, μπορεί να σου κόψουν 2 ή 3 μόρια (από τα 4 που έπιανε), γιατί ουσιαστικά το ερώτημα εκείνο εξέταζε αν είσαι σε θέση να "δείξεις" την παρασιτική σχέση που υπάρχει στο οικοσύστημα. Οπότε μού φαίνεται απίθανο να τη γλιτώσεις μόνο με -1 μόριο.

Και η πλάκα είναι πως όταν τελείωσα την πυραμίδα είπα πως είναι ανεστραμμένη γιατί υπάρχουν παρασιτικές τροφικές σχέσεις :P Ειλικρινά δε ξέρω γιατί τα γεράκια και τα πρωτόζωα τα έβαλα ανάποδα,ακόμη να καταλάβω :P Ελπίζω τουλάχιστον να πιάσω κάτι από τη δικαιολόγηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Quintus Mucius

Νεοφερμένος

Η Quintus Mucius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Στο Γ5 εβαλα οτι εχει ξαναμολυνθει απο το ιδιο βακτηριο οτι εχει εμβολιαστει και οτι εχει αντισωματα απο τη μητερα. Αυτο που λεει στη σελιδα 40 τον ορο δεν τον ανεφερα. Ειναι λαθος αυτο με τη μητερα;

Ναι,είναι λάθος γιατί τα αντισώματα από τη μητέρα αφορούν τα έμβρυα και τα νεογνά,ενώ η άσκηση μιλούσε καθαρά για ενήλικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eva kan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eva kan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Τελικά στο Γ5 τι ειναι σωστό? Α και στο Δ4 έπρεπε να γράψουμε αυτό με τις πεταλούδες αλλά προσαρμοσμένο? έπρεπε να γράψουμε ότι η φυσική επιλογή είναι τοπικά και χρονικά περιορισμένη? Και αν δεν το γράφαμε πόσο θα έκοβαν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top