2 vs 3 πεδίο

burningfire

Νεοφερμένος

Ο burningfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Αρχικά καλησπέρα σας. Είμαι νέος στο forum και του χρόνου θα πάω β λυκείου χωρίς ακόμα να έχω αποφασίσει για το ποιο πεδίο να ακολουθήσω. Είμαι ανάμεσα στο 2 ή 3 όπως έχετε καταλάβει και έχω πραγματικά μπερδευτεί. Φέτος γενικά ήμουν καλός σε όλα τα μαθήματα και ειδικότερα δούλεψα πολύ μαθηματικά. Παρόλαυτα και βιολογία στα διαγωνίσματα 20ρια έγραφα και δεν μου φαινόταν δύσκολο στην κατανόησή το μάθημα. Σίγουρα φυσική, χημεία και έκθεση θα γράψω όμως δεν μπορώ να αποφασίσω τι να διαλέξω ανάμεσα σε μαθηματικά και βιολογία. Όλοι μου λένε ότι μου αρέσει αλλά παλιά δεν τα πολυδιάβαζα (τα μαθηματικά δηλαδή) και έτσι τα τελευταία χρόνια έχω εξελιχθεί παρά πολύ από το γυμνάσιο και μετά. Όμως για αυτό τον λόγο δεν <<αγαπώ>> όπως άλλοι τα μαθήματα αυτά. Είμαι τύπος που πιστεύει στην προσπάθεια και την επιτυχία. Δεν δουλεύω τόσο με το συναίσθημα. Γι'αυτό δεν ξέρω τι να επιλέξω. Έψαξα κάποιες σχολές στο Πολυτεχνείο(ΕΜΠ) όπως οι ηλεκτρολόγοι και οι ναυπηγοί μήπως μου αρέσουν όμως ιδιαίτερα οι ηλεκτρολόγοι είχα πολύ προγραμματισμό(άσχετος εγώ) και η άλλη μου εναλλακτική είναι οι ιατρικές σχολές στο 3 πεδίο. Έψαξα όμως κυρίως για να δω από πλευράς αποκατάστασης τι παίζει έτσι ώστε να βγεί από εκεί η απόφαση. Γι'αυτό δεν μπορώ να αποφασίσω. Αν μπορούσατε θα ήθελα να με βοηθήσετε και σας ζητώ συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο.
Ευχαριστώ πολύ.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,582 μηνύματα.
Κοιτα ειναι λαθος να κοιτας μονο σχολες ταβανια σε ενα πεδιο..ειναι για λιγους πολυ λιγους ,,θα εισαι απο αυτους?
Τα πεδια στο λυκειο ειναι ενα μαρκετινκ των πολιτικων και τιποτα αλλο, γιατι τους βολευει,,
Δηλαδη ενα παιδι με μαθηματικα δεν κανει για ιατρικη ή βιολογια γιατι δεν ξερει καλη βιολογια που διδασκεται απο το μηδεν στο πανεπιστημιο μετα.
Ασε που η μαθηματικη σκεψη ειναι απαραιτητη στην ιατρικη .
Οκ ..οι ηλεκρολογοι δεν εχουν πολυ προγραμματσμο ,,λιγα πραματα..

Κοιτα θα πρεπει να αποφασισεις εσυ τι θες να επαγγέλλεσαι:
Ιατρικα, παραιατρικα, βιολογια, χημεια? ειναι το 3ο πεδιο
Οτι αλλο θετικο ειναι το 2ο πεδιο
Το 2ο εχει μεγαλη γκαμα σχολων και με λιγα μορια καλες σχολες.
Βεβαια η βιολογια ειναι ευκλοτερη απο μαθηματικα.
 

burningfire

Νεοφερμένος

Ο burningfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Αρχικά σε ευχαριστώ που απάντησες τόσο γρήγορα. Κοίτα γενικά γνωρίζω ότι είναι αρκετά δύσκολες οι σχολές και ότι είναι για δυνατούς μαθητές. Γι'αυτό πήγα και σε ένα φημισμένο γενικά φροντιστήριο στο κέντρο για να είναι ανεβασμένο το επίπεδο και δεν είδα να υστερώ κάπου οπότε θα ήθελα να στοχεύσω ψηλά. Έπειτα θα ήθελα να πω ότι δεν ξέρω ακριβώς για την ύλη αλλά γενικά δεν είναι ότι μου φάνηκε ιδιαίτερα δύσκολη η βιολογία και πιστεύω ότι με προσπάθεια θα βγει. Α σε αυτό που είπες για τον προγραμματισμό έχεις κάποιο γνωστό που στο έχει πει; Γιατί το ψάχνω το θέμα και γενικά θέλω να δω αν χρειάζεται κάποια γενική υποδομή(δεν ξέρω τίποτα όπως είπα και πριν). Οπότε δεν ξέρω τι να διαλέξω και με ποιο κριτήριο.
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,047 μηνύματα.

Βασιλης1234

Νεοφερμένος

Ο Βασιλης1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Για εμένα οι σχολές του 3ου είναι καμμένο χαρτί στην Ελλάδα επαγγελματικά ως επί το πλείστον αλλά γενικά θεωρω ότι το 2ο πεδίο και σε παγκόσμιο επίπεδο στοχεύει πιο πολύ στο μέλλον. Εγώ είχα δώσει για το 3ο πριν κάποια χρόνια και αν ξαναεδινα θα επέλεγα το 2ο χίλια τα εκατό.
 

burningfire

Νεοφερμένος

Ο burningfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Με μπερδεύει πολύ το γεγονός οτι μπορείς να εισαχθείς βιολογικό από 2ο πεδίο. Μήπως γνωρίζεις γιατί?
Κοίτα γενικά γίνεται. Αλλά δεν σου συστήνω να κάνεις κάτι τέτοιο. Αν σου αρέσει το βιολογικό να πας από 3ο για να μπορείς να έχεις γνώσεις όταν θα μπεις πανεπιστήμιο. Από μαθηματικά και να περάσεις θα δυσκολευτείς πολύ μετά
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για εμένα οι σχολές του 3ου είναι καμμένο χαρτί στην Ελλάδα επαγγελματικά ως επί το πλείστον αλλά γενικά θεωρω ότι το 2ο πεδίο και σε παγκόσμιο επίπεδο στοχεύει πιο πολύ στο μέλλον. Εγώ είχα δώσει για το 3ο πριν κάποια χρόνια και αν ξαναεδινα θα επέλεγα το 2ο χίλια τα εκατό.
Αυτό είναι η αλήθεια ότι κατάλαβα και εγώ. Γενικά αν δεις πρόγραμμα σπουδών σε πολλές σχολές στο Πολυτεχνείο παίζουν όλα αυτά που ακούμε (ai) και άλλα που δεν ακούμε αλλά έχουν ζήτηση. Όμως και η ιατρική στο εξωτερικό έχει πολλή μεγάλη ζήτηση αδιαμφισβήτητα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,582 μηνύματα.
Αρχικά σε ευχαριστώ που απάντησες τόσο γρήγορα. Κοίτα γενικά γνωρίζω ότι είναι αρκετά δύσκολες οι σχολές και ότι είναι για δυνατούς μαθητές. Γι'αυτό πήγα και σε ένα φημισμένο γενικά φροντιστήριο στο κέντρο για να είναι ανεβασμένο το επίπεδο και δεν είδα να υστερώ κάπου οπότε θα ήθελα να στοχεύσω ψηλά. Έπειτα θα ήθελα να πω ότι δεν ξέρω ακριβώς για την ύλη αλλά γενικά δεν είναι ότι μου φάνηκε ιδιαίτερα δύσκολη η βιολογία και πιστεύω ότι με προσπάθεια θα βγει. Α σε αυτό που είπες για τον προγραμματισμό έχεις κάποιο γνωστό που στο έχει πει; Γιατί το ψάχνω το θέμα και γενικά θέλω να δω αν χρειάζεται κάποια γενική υποδομή(δεν ξέρω τίποτα όπως είπα και πριν). Οπότε δεν ξέρω τι να διαλέξω και με ποιο κριτήριο.
Γνωστο δεν εχω ...τον εαυτο μου εχω ...ο προγραμματιμος των ηλεκτρολογων ειναι ευκολος.
Απ οτι καταλαβαινω εισαι ΓΕΛ..αν εισαι και επιμελης μαθητης μη φοβασαι το πανεπιστημιο ,,,βατο θα ειναι
Εκει που θα τα βρεις μπαστουνια κατα την αποψη μου ειναι στις φιλολογιες και οι νομικες με τα σεντονια μπλα μπλα..εκει ναι γιατι δεν ξερεις απο τετοια
 

burningfire

Νεοφερμένος

Ο burningfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ναι από ΓΕΛ είμαι και γενικά αυτό είναι που με ανησυχεί στους ηλεκτρολόγους. Μπήκα και είδα προγραμματισμό από την αρχή και α καλά λέω.
 

Βασιλης1234

Νεοφερμένος

Ο Βασιλης1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Κοίτα γενικά γίνεται. Αλλά δεν σου συστήνω να κάνεις κάτι τέτοιο. Αν σου αρέσει το βιολογικό να πας από 3ο για να μπορείς να έχεις γνώσεις όταν θα μπεις πανεπιστήμιο. Από μαθηματικά και να περάσεις θα δυσκολευτείς πολύ μετά
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αυτό είναι η αλήθεια ότι κατάλαβα και εγώ. Γενικά αν δεις πρόγραμμα σπουδών σε πολλές σχολές στο Πολυτεχνείο παίζουν όλα αυτά που ακούμε (ai) και άλλα που δεν ακούμε αλλά έχουν ζήτηση. Όμως και η ιατρική στο εξωτερικό έχει πολλή μεγάλη ζήτηση αδιαμφισβήτητα.
Η ιατρική στο εξωτερικό έχει και τεράστιο ανταγωνισμό ομως. Μην περιμένεις ότι θα πας με ένα πτυχίο ιατρική σε κάποια χώρα του εξωτερικού και θα πουν περάστε. Υπάρχουν στις περισσότερες ανεπτυγμένες χώρες απαιτητικές εξετάσεις με τρελό ανταγωνισμό που στο τέλος λόγω αυτού φτάνεις να μην κάνεις την ειδικότητα που θες. Επίσης θέλει πολύ ισχυρά βιογραφικά από τα φοιτητικά σου χρόνια με δημοσιεύσεις κλινική εμπειρία κλπ. Γενικά δεν είναι εύκολο.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,582 μηνύματα.
Με μπερδεύει πολύ το γεγονός οτι μπορείς να εισαχθείς βιολογικό από 2ο πεδίο. Μήπως γνωρίζεις γιατί?
Ωπ μαθαμε κατι σημερα ..Ναι βιολογια και απο το 2ο
Δωρο αδωρο βεβαια γιατι τα μορια με μαθηματικα δυσκολα πιανονται και αυτος που θα τα πιασει θα παει για μηναχικος.
Δηλαδη αν στοχευεις σονυ και καλα βιολογια τοτε μονο τριτο,,,με βιολογια οχι μαθηματικα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι από ΓΕΛ είμαι και γενικά αυτό είναι που με ανησυχεί στους ηλεκτρολόγους. Μπήκα και είδα προγραμματισμό από την αρχή και α καλά λέω.
Οχι μην ανησυχείς παιχνιδι ειναι πλακα εχει.
 

burningfire

Νεοφερμένος

Ο burningfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Η ιατρική στο εξωτερικό έχει και τεράστιο ανταγωνισμό ομως. Μην περιμένεις ότι θα πας με ένα πτυχίο ιατρική σε κάποια χώρα του εξωτερικού και θα πουν περάστε. Υπάρχουν στις περισσότερες ανεπτυγμένες χώρες απαιτητικές εξετάσεις με τρελό ανταγωνισμό που στο τέλος λόγω αυτού φτάνεις να μην κάνεις την ειδικότητα που θες. Επίσης θέλει πολύ ισχυρά βιογραφικά από τα φοιτητικά σου χρόνια με δημοσιεύσεις κλινική εμπειρία κλπ. Γενικά δεν είναι εύκολη.
Προφανώς. Θέλει και να είσαι πολύ καλός με βαθμούς στα υψηλότερα επίπεδα σε κάθε μάθημα και όπως είπες καλό βιογραφικό. Αλλά γενικά έχεις αποκατάσταση.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,582 μηνύματα.
Προφανώς. Θέλει και να είσαι πολύ καλός με βαθμούς στα υψηλότερα επίπεδα σε κάθε μάθημα και όπως είπες καλό βιογραφικό. Αλλά γενικά έχεις αποκατάσταση.
γιατρος ελληνας να εισαι με ειδικοτητα ελληνικη και σε ρουφανε,,εχουν μεγαλες αναγκες και αυξανονται..οπως και οι νοσηλευτες επισης
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,431 μηνύματα.
Α το κλασικό εύλογο ερώτημα που ταλανίζει τους μαθητές του ischool κάθε χρόνο ... Ημμυ ( ΕΜΠ βεβαίως βεβαίως ) ή ιατρική
Καταρχάς , είναι βιαστικό να σκέφτεσαι " ε εφόσον γράφω 20 τώρα , θα γράψω και στις πανελλήνιες" , η ύλη της 3ης συγκριτικά με την α , β αυξάνεται εκθετικά .
Τώρα ήσουν Α λυκ , νομίζω κάνετε ανατομία κυρίως , καμία σχέση με την ύλη της 3ης κάτι χαζές σπαζοκεφαλειες έχει και πολύ παπαγάλια.
Για εμένα όταν δεν είστε σίγουροι να προτιμάτε το 2ο πεδίο. Άπειρες σχολές , άπειροι διέξοδοι με καλές προοπτικές σε όλες τις βαθμολογικές κλίμακες. Στο 3ο πεδίο εγκλωβίζεσαι γιατί έχει σχολές κορεσμένες επαγγελματικά στην Ελλάδα , εκτός από τα ρετιρέ (οδοντ-κτην-ιατρικη , φαρμακευτικη , ) και κάποια άλλα πολύ δύσκολα επαγγέλματα ( λογο-εργο-θεραπεια, νοσηλευτική, μαιευτική ).
Είπες ότι σκέφτεσαι το 3ο και συγκεκριμένα ιατρική λόγω αποκαταστης . ΛΑΘΟΣ . Θα βασανιστέις πολύ . Τα ιατρικά επαγγέλματα τα σπουδάζεις μια ζωή , έρχεσαι σε επαφή με τοσο κοσμο , κόσμο πονεμένο , αποκρουστικές και ψυχοφθόρες εικόνες . Πρέπει να είσαι σίγουρος ότι το θες .
Ξέρω ημμυτες ( όχι από ΕΜΠ ) με το που τελείωσαν παίρνουν μισθούς πάνω από χιλιάρικο, με πολλά περιθώρια εξέλιξης . Όσα παίρνει και ο ιατρός στην ειδικότητα δηλαδή , δεν υπερτερεί ο ιατρός στην αποκατάσταση
Με μπερδεύει πολύ το γεγονός οτι μπορείς να εισαχθείς βιολογικό από 2ο πεδίο. Μήπως γνωρίζεις γιατί?
Κοίτα γενικά γίνεται. Αλλά δεν σου συστήνω να κάνεις κάτι τέτοιο. Αν σου αρέσει το βιολογικό να πας από 3ο για να μπορείς να έχεις γνώσεις όταν θα μπεις πανεπιστήμιο. Από μαθηματικά και να περάσεις θα δυσκολευτείς πολύ μετά
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Στο βιολογικό υπάρχει βιοστατικη και μαθηματικά στα αρχικά εξάμηνα , οπότε στην πραγματικότητα έχουν προτέρημα αυτοί που μπαίνουν από 2ο πεδίο. Η ύλη της βιολογίας στην γ πραγματικά με μια ανάγνωση την καταλαβαίνεις κατευθείαν είναι σε πολύ entry επίπεδο. Το δύσκολο στη βιολογία λυκείου είναι οι ασκήσεις και οι ερωτήσεις κρίσης/ συνδυαστικες , δεν εμβαθύνει στα φαινόμενα τόσο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,264 μηνύματα.
Αρχικά σε ευχαριστώ που απάντησες τόσο γρήγορα. Κοίτα γενικά γνωρίζω ότι είναι αρκετά δύσκολες οι σχολές και ότι είναι για δυνατούς μαθητές. Γι'αυτό πήγα και σε ένα φημισμένο γενικά φροντιστήριο στο κέντρο για να είναι ανεβασμένο το επίπεδο και δεν είδα να υστερώ κάπου οπότε θα ήθελα να στοχεύσω ψηλά. Έπειτα θα ήθελα να πω ότι δεν ξέρω ακριβώς για την ύλη αλλά γενικά δεν είναι ότι μου φάνηκε ιδιαίτερα δύσκολη η βιολογία και πιστεύω ότι με προσπάθεια θα βγει. Α σε αυτό που είπες για τον προγραμματισμό έχεις κάποιο γνωστό που στο έχει πει; Γιατί το ψάχνω το θέμα και γενικά θέλω να δω αν χρειάζεται κάποια γενική υποδομή(δεν ξέρω τίποτα όπως είπα και πριν). Οπότε δεν ξέρω τι να διαλέξω και με ποιο κριτήριο.
Εντελώς φιλικά σου λεω οτι με αυτό το σκεπτικό δεν μπορείς να πας πολύ μακριά . Καταλαβαίνω οτι είσαι σε mood λυκείου ακόμα , και είναι λογικό , αλλά όσο νωρίτερα το αποβάλλεις , τόσο το καλύτερο για εσένα . Μόνο φέτος για την διπλωματική και την πρακτική μου διάβασα 3-4 βιβλία , έμαθα 2 λογισμικά , 2 νέες γλώσσες προγραμματισμού , μελέτησα άφθονα manuals και data sheets , έμαθα να χειρίζομαι ένα σωρό επιστημονικά όργανα και να διεξάγω επίσης ένα σωρό μετρητικές διαδικασίες , ενώ σχεδίασα επιπλέον και ένα σωρό πράγματα με τα οποία δεν είχα ποτέ επαφή στο παρελθόν .

Όλα αυτά τώρα δεν στα λεω για να πελαγώσεις...αλλά εκεί που θέλω να καταλήξω είναι οτι εαν θες να πας μπροστά σε αυτό το πεδίο , δεν μπορείς να μένεις στάσιμος . Δεν είναι απο τα επαγγέλματα που οι γνώσεις που συσσωρεύεις διατηρούνται για πάντα . Υπάρχει ένα τεράστιο κομμάτι βασικής εκπαίδευσης που είναι πάρα πάρα πολύ σημαντικό ( μαθηματικά , φυσικές , βασικές μεθόδοι της επιστήμης μηχανικού και αντίστοιχα μαθήματα ) , αλλά απο εκεί και πέρα υπάρχει ένα επίσης μεγάλο κομμάτι το οποίο για να το κατέχεις θα πρέπει συνεχώς να διαβάζεις και να ανανεώνεις τις γνώσεις και την κατανόηση σου . Τα καλά νέα είναι οτι όσο περισσότερη εμπειρία θα αποκτάς , τόσο πιο εύκολα και γρήγορα θα αποκτάς και νέα γνώση .

Οπότε...το γεγονός οτι δεν έχεις προγραμματίσει ξανά δεν αποτελεί λόγο να απορρίψεις μια σχολή . Πίστεψε με ο προγραμματισμός είναι απο τα πιο εύκολα και ανάλαφρα κομμάτια σε μια σχολή ημμυ . Υπάρχουν πολλά άλλα μαθήματα που είναι άκρως πιο απαιτητικά . Σε κάθε περίπτωση όμως , μην κάνεις το λάθος να θεωρείς οτι οι καθηγητές θα νοιαστούν για το τι ξέρει ο καθένας , τι καταλαβαίνει και αντιλαμβάνεται και σε τι έχει εμπειρία . Είναι δική σου ευθύνη το να καλύψεις τα κενά σου . Και είναι άκρως σημαντικό να αντιληφθείς οτι θα έχεις κενά , και απορίες και χίλια δύο άλλα . Οπότε είναι σημαντικό πρώτο βήμα να το αποδεχτείς αυτό το γεγονός . Εαν το αποδεχτείς θα αρχίσεις να νιώθεις λιγότερα άβολα και δεν θα είσαι φοβικός στο να έρθεις σε επαφή με κάτι που δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ ξανά στο παρελθόν . Και όσο πιο εύκολα θα έρχεσαι σε επαφή με όσα δεν ξέρεις , τόσο πιο εύκολα θα σου φαίνονται όλα σιγά σιγά . Άλλωστε είναι τόσο συχνά φαινόμενο το να έρχεσαι σε επαφή με κάτι καινούριο σε αυτό το πεδίο που μετά απο ένα σημείο απλά δεν σε συγκινεί και δεν σε τρομάζει αυτό .
 

Guest 203117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ιδιαίτερα οι ηλεκτρολόγοι είχα πολύ προγραμματισμό(άσχετος εγώ)
Αν καταλαβαίνεις τα μαθήματα τις θετικής θα μπεις στο κλίμα του να γράφεις κώδικα σε λιγότερο από χρόνο, δεν είναι τυχαίο άλλωστε που ο προγραμματισμός είναι σε τόσες θετικές σχολές. Πρακτικά επίλυση προβλημάτων με φαντασία είναι.

Βέβαια σου προτείνω αν περάσεις σε σχολή με προγραμματισμό να γράψεις μερικά scriptakia σε γλώσσα python, javascript ή java το καλοκαίρι πρωτού μπεις στην σχολή. Η python είναι βολική για εισαγωγή στο να γράφεις κώδικα καθώς συγχωρεί αρκετά, η java θα σε βολέψει παραπάνω για το πανεπιστήμιο καθώς θεωρείται ποιο οργανωμένη και σοβαρή γλώσσα, αλλά εκεί πήγαινε αφού πρώτα κατανοήσεις καλά τις βασικές έννοιες.

Γενικά το μέσο ευφυή άτομο θέλει περίπου 8 μήνες για να αποκτήσει μια σχετική άνεση για να γράφει απλά προγράμματα από το μηδεν(εδώ το ευφυή είναι αμφιλεγόμενο, μπορούμε να το θεωρούμε και ως πόσα point of reference έχεις στον εντοπισμό μοτίβων, επίλυσης προβλημάτων, δημιουργικής σκέψης κτλπ, χαρακτηριστικά που υπάρχουν από λίγο σε όλα τα μαθήματα της θετικής). Ο μέσος άνθρωπος που ξεκινάει τον προγραμματισμό ως χομπι αλλά δεν είχε επαφή με τα μαθήματα αυτά συνίθως θέλει περίπου 1.5-2 χρόνια από ότι έχω παρατηρήσει.

Extra tip: Το να γρκινιάζει ο κώδικας σου είναι ο κανόνας όχι ή εξαίρεση, οπότε φρόντισε να το αντιμετωπίζεις όπως το περπάτημα όταν μάθαινες να περπατάς, που απλά έπερνες feedback και ξαναπροσπαθούσες μέχρι να δουλέψει, χωρίς αρνητικούρα και βαθιές σκέψεις σχετικά με τις προσπάθειες σου. Εν ολοίγοις μπορείς να το αντιμετωπίσεις και σαν boss σε βιντεοπαιχνιδι, ριχνείς μερικά καντήλια που και που αλλά μετά ξαναπροσπαθείς και είσαι καλύτερα εξοπλισμένος.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

burningfire

Νεοφερμένος

Ο burningfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Α το κλασικό εύλογο ερώτημα που ταλανίζει τους μαθητές του ischool κάθε χρόνο ... Ημμυ ( ΕΜΠ βεβαίως βεβαίως ) ή ιατρική
Καταρχάς , είναι βιαστικό να σκέφτεσαι " ε εφόσον γράφω 20 τώρα , θα γράψω και στις πανελλήνιες" , η ύλη της 3ης συγκριτικά με την α , β αυξάνεται εκθετικά .
Τώρα ήσουν Α λυκ , νομίζω κάνετε ανατομία κυρίως , καμία σχέση με την ύλη της 3ης κάτι χαζές σπαζοκεφαλειες έχει και πολύ παπαγάλια.
Για εμένα όταν δεν είστε σίγουροι να προτιμάτε το 2ο πεδίο. Άπειρες σχολές , άπειροι διέξοδοι με καλές προοπτικές σε όλες τις βαθμολογικές κλίμακες. Στο 3ο πεδίο εγκλωβίζεσαι γιατί έχει σχολές κορεσμένες επαγγελματικά στην Ελλάδα , εκτός από τα ρετιρέ (οδοντ-κτην-ιατρικη , φαρμακευτικη , ) και κάποια άλλα πολύ δύσκολα επαγγέλματα ( λογο-εργο-θεραπεια, νοσηλευτική, μαιευτική ).
Είπες ότι σκέφτεσαι το 3ο και συγκεκριμένα ιατρική λόγω αποκαταστης . ΛΑΘΟΣ . Θα βασανιστέις πολύ . Τα ιατρικά επαγγέλματα τα σπουδάζεις μια ζωή , έρχεσαι σε επαφή με τοσο κοσμο , κόσμο πονεμένο , αποκρουστικές και ψυχοφθόρες εικόνες . Πρέπει να είσαι σίγουρος ότι το θες .
Ξέρω ημμυτες ( όχι από ΕΜΠ ) με το που τελείωσαν παίρνουν μισθούς πάνω από χιλιάρικο, με πολλά περιθώρια εξέλιξης . Όσα παίρνει και ο ιατρός στην ειδικότητα δηλαδή , δεν υπερτερεί ο ιατρός στην αποκατάσταση


Στο βιολογικό υπάρχει βιοστατικη και μαθηματικά στα αρχικά εξάμηνα , οπότε στην πραγματικότητα έχουν προτέρημα αυτοί που μπαίνουν από 2ο πεδίο. Η ύλη της βιολογίας στην γ πραγματικά με μια ανάγνωση την καταλαβαίνεις κατευθείαν είναι σε πολύ entry επίπεδο. Το δύσκολο στη βιολογία λυκείου είναι οι ασκήσεις και οι ερωτήσεις κρίσης/ συνδυαστικες , δεν εμβαθύνει στα φαινόμενα τόευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου(είναι από τα πιο

Α το κλασικό εύλογο ερώτημα που ταλανίζει τους μαθητές του ischool κάθε χρόνο ... Ημμυ ( ΕΜΠ βεβαίως βεβαίως ) ή ιατρική
Καταρχάς , είναι βιαστικό να σκέφτεσαι " ε εφόσον γράφω 20 τώρα , θα γράψω και στις πανελλήνιες" , η ύλη της 3ης συγκριτικά με την α , β αυξάνεται εκθετικά .
Τώρα ήσουν Α λυκ , νομίζω κάνετε ανατομία κυρίως , καμία σχέση με την ύλη της 3ης κάτι χαζές σπαζοκεφαλειες έχει και πολύ παπαγάλια.
Για εμένα όταν δεν είστε σίγουροι να προτιμάτε το 2ο πεδίο. Άπειρες σχολές , άπειροι διέξοδοι με καλές προοπτικές σε όλες τις βαθμολογικές κλίμακες. Στο 3ο πεδίο εγκλωβίζεσαι γιατί έχει σχολές κορεσμένες επαγγελματικά στην Ελλάδα , εκτός από τα ρετιρέ (οδοντ-κτην-ιατρικη , φαρμακευτικη , ) και κάποια άλλα πολύ δύσκολα επαγγέλματα ( λογο-εργο-θεραπεια, νοσηλευτική, μαιευτική ).
Είπες ότι σκέφτεσαι το 3ο και συγκεκριμένα ιατρική λόγω αποκαταστης . ΛΑΘΟΣ . Θα βασανιστέις πολύ . Τα ιατρικά επαγγέλματα τα σπουδάζεις μια ζωή , έρχεσαι σε επαφή με τοσο κοσμο , κόσμο πονεμένο , αποκρουστικές και ψυχοφθόρες εικόνες . Πρέπει να είσαι σίγουρος ότι το θες .
Ξέρω ημμυτες ( όχι από ΕΜΠ ) με το που τελείωσαν παίρνουν μισθούς πάνω από χιλιάρικο, με πολλά περιθώρια εξέλιξης . Όσα παίρνει και ο ιατρός στην ειδικότητα δηλαδή , δεν υπερτερεί ο ιατρός στην αποκατάσταση


Στο βιολογικό υπάρχει βιοστατικη και μαθηματικά στα αρχικά εξάμηνα , οπότε στην πραγματικότητα έχουν προτέρημα αυτοί που μπαίνουν από 2ο πεδίο. Η ύλη της βιολογίας στην γ πραγματικά με μια ανάγνωση την καταλαβαίνεις κατευθείαν είναι σε πολύ entry επίπεδο. Το δύσκολο στη βιολογία λυκείου είναι οι ασκήσεις και οι ερωτήσεις κρίσης/ συνδυαστικες , δεν εμβαθύνει στα φαινόμενα τόσο.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου(είναι αρκετά κατατοπιστική). Η αλήθεια είναι ότι ξέρω για την αλλαγή της ύλης στην βιολογία από γνωστή και μου έχει πει περί τίνος πρόκειται γι'αυτό και δεν έχω αυταπάτες(θέλει προσπάθεια τρίτη λυκείου). Τώρα όσον αφορά τις ψυχοφθόρες εικόνες δεν το είχα σκεφτεί σε πρώτο στάδιο αλλά αυτό δεν είναι κυρίως σε κάποιες ειδικότητες; Π.χ. ένας ψυχίατρος ή ένας χειρουργός δεν θα έχουν να αντιμετωπίσουν τα ίδια με ένα δερματολόγο. Τέλος κοίτα δεν μπορώ να σου πω ότι είμαι καθαρά ένα θετικό μυαλό(όπως βλέπω φίλους μου). Μου αρέσουν και λίγο πιο θεωρητικά μαθήματα όπως η έκθεση(τρομερό) οπότε διστάζω να πω α θέλω καθαρά 2 πεδίο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εντελώς φιλικά σου λεω οτι με αυτό το σκεπτικό δεν μπορείς να πας πολύ μακριά . Καταλαβαίνω οτι είσαι σε mood λυκείου ακόμα , και είναι λογικό , αλλά όσο νωρίτερα το αποβάλλεις , τόσο το καλύτερο για εσένα . Μόνο φέτος για την διπλωματική και την πρακτική μου διάβασα 3-4 βιβλία , έμαθα 2 λογισμικά , 2 νέες γλώσσες προγραμματισμού , μελέτησα άφθονα manuals και data sheets , έμαθα να χειρίζομαι ένα σωρό επιστημονικά όργανα και να διεξάγω επίσης ένα σωρό μετρητικές διαδικασίες , ενώ σχεδίασα επιπλέον και ένα σωρό πράγματα με τα οποία δεν είχα ποτέ επαφή στο παρελθόν .

Όλα αυτά τώρα δεν στα λεω για να πελαγώσεις...αλλά εκεί που θέλω να καταλήξω είναι οτι εαν θες να πας μπροστά σε αυτό το πεδίο , δεν μπορείς να μένεις στάσιμος . Δεν είναι απο τα επαγγέλματα που οι γνώσεις που συσσωρεύεις διατηρούνται για πάντα . Υπάρχει ένα τεράστιο κομμάτι βασικής εκπαίδευσης που είναι πάρα πάρα πολύ σημαντικό ( μαθηματικά , φυσικές , βασικές μεθόδοι της επιστήμης μηχανικού και αντίστοιχα μαθήματα ) , αλλά απο εκεί και πέρα υπάρχει ένα επίσης μεγάλο κομμάτι το οποίο για να το κατέχεις θα πρέπει συνεχώς να διαβάζεις και να ανανεώνεις τις γνώσεις και την κατανόηση σου . Τα καλά νέα είναι οτι όσο περισσότερη εμπειρία θα αποκτάς , τόσο πιο εύκολα και γρήγορα θα αποκτάς και νέα γνώση .

Οπότε...το γεγονός οτι δεν έχεις προγραμματίσει ξανά δεν αποτελεί λόγο να απορρίψεις μια σχολή . Πίστεψε με ο προγραμματισμός είναι απο τα πιο εύκολα και ανάλαφρα κομμάτια σε μια σχολή ημμυ . Υπάρχουν πολλά άλλα μαθήματα που είναι άκρως πιο απαιτητικά . Σε κάθε περίπτωση όμως , μην κάνεις το λάθος να θεωρείς οτι οι καθηγητές θα νοιαστούν για το τι ξέρει ο καθένας , τι καταλαβαίνει και αντιλαμβάνεται και σε τι έχει εμπειρία . Είναι δική σου ευθύνη το να καλύψεις τα κενά σου . Και είναι άκρως σημαντικό να αντιληφθείς οτι θα έχεις κενά , και απορίες και χίλια δύο άλλα . Οπότε είναι σημαντικό πρώτο βήμα να το αποδεχτείς αυτό το γεγονός . Εαν το αποδεχτείς θα αρχίσεις να νιώθεις λιγότερα άβολα και δεν θα είσαι φοβικός στο να έρθεις σε επαφή με κάτι που δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ ξανά στο παρελθόν . Και όσο πιο εύκολα θα έρχεσαι σε επαφή με όσα δεν ξέρεις , τόσο πιο εύκολα θα σου φαίνονται όλα σιγά σιγά . Άλλωστε είναι τόσο συχνά φαινόμενο το να έρχεσαι σε επαφή με κάτι καινούριο σε αυτό το πεδίο που μετά απο ένα σημείο απλά δεν σε συγκινεί και δεν σε τρομάζει αυτό.
Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ και εσένα για την απάντηση σου. Γνωρίζω ότι με την νοοτροπία<<α δεν ξέρω δεν με νοιάζει κιόλας, προχωρώ>> δεν πας πουθενά. Θα ήθελα να προσπαθήσω και να εξελιχθώ σε κάθε τι που προσπαθώ. Απλά δεν ξέρω αν μπαίνοντας στην σχολή χρειάζεται να έχεις κάτι από γνώσεις του λυκείου, γιατί στο πρόγραμμα σπουδών είδα ότι ξεκινούν με c++. Αλλά αν όπως μου είπαν παραπάνω δεν είναι και τόσο δύσκολα στην αρχή (να χρειάζεται ιδιαίτερη γνώση που προϋπάρχει) δεν έχω κάποιο πρόβλημα να προσπαθήσω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν καταλαβαίνεις τα μαθήματα τις θετικής θα μπεις στο κλίμα του να γράφεις κώδικα σε λιγότερο από χρόνο, δεν είναι τυχαίο άλλωστε που ο προγραμματισμός είναι σε τόσες θετικές σχολές. Πρακτικά επίλυση προβλημάτων με φαντασία είναι.

Βέβαια σου προτείνω αν περάσεις σε σχολή με προγραμματισμό να γράψεις μερικά scriptakia σε γλώσσα python, javascript ή java το καλοκαίρι πρωτού μπεις στην σχολή. Η python είναι βολική για εισαγωγή στο να γράφεις κώδικα καθώς συγχωρεί αρκετά, η java θα σε βολέψει παραπάνω για το πανεπιστήμιο καθώς θεωρείται ποιο οργανωμένη και σοβαρή γλώσσα, αλλά εκεί πήγαινε αφού πρώτα κατανοήσεις καλά τις βασικές έννοιες.

Γενικά το μέσο ευφυή άτομο θέλει περίπου 8 μήνες για να αποκτήσει μια σχετική άνεση για να γράφει απλά προγράμματα από το μηδεν(εδώ το ευφυή είναι αμφιλεγόμενο, μπορούμε να το θεωρούμε και ως πόσα point of reference έχεις στον εντοπισμό μοτίβων, επίλυσης προβλημάτων, δημιουργικής σκέψης κτλπ, χαρακτηριστικά που υπάρχουν από λίγο σε όλα τα μαθήματα της θετικής). Ο μέσος άνθρωπος που ξεκινάει τον προγραμματισμό ως χομπι αλλά δεν είχε επαφή με τα μαθήματα αυτά συνίθως θέλει περίπου 1.5-2 χρόνια από ότι έχω παρατηρήσει.

Extra tip: Το να γρκινιάζει ο κώδικας σου είναι ο κανόνας όχι ή εξαίρεση, οπότε φρόντισε να το αντιμετωπίζεις όπως το περπάτημα όταν μάθαινες να περπατάς, που απλά έπερνες feedback και ξαναπροσπαθούσες μέχρι να δουλέψει, χωρίς αρνητικούρα και βαθιές σκέψεις σχετικά με τις προσπάθειες σου. Εν ολοίγοις μπορείς να το αντιμετωπίσεις και σαν boss σε βιντεοπαιχνιδι, ριχνείς μερικά καντήλια που και που αλλά μετά ξαναπροσπαθείς και είσαι καλύτερα εξοπλισμένος.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου και για τις συμβουλές σου. Όταν λοιπόν και αν με το καλό περάσω(αν επιλέξω 2)θα προσπαθήσω αυτό που είπες με την python και την java για να μπω στο κλίμα. Επίσης και από άλλους φίλους μου που κάνουν προγραμματισμό είτε σε σεμινάρια είτε μόνοι τους μου έχουν πει περίπου το ίδιο. Trials and failures. Ελπίζω με τον χρόνο(και βάση όσων έχω ήδη ακούσει) ότι θα βγεί.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,431 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου(είναι αρκετά κατατοπιστική). Η αλήθεια είναι ότι ξέρω για την αλλαγή της ύλης στην βιολογία από γνωστή και μου έχει πει περί τίνος πρόκειται γι'αυτό και δεν έχω αυταπάτες(θέλει προσπάθεια τρίτη λυκείου). Τώρα όσον αφορά τις ψυχοφθόρες εικόνες δεν το είχα σκεφτεί σε πρώτο στάδιο αλλά αυτό δεν είναι κυρίως σε κάποιες ειδικότητες; Π.χ. ένας ψυχίατρος ή ένας χειρουργός δεν θα έχουν να αντιμετωπίσουν τα ίδια με ένα δερματολόγο. Τέλος κοίτα δεν μπορώ να σου πω ότι είμαι καθαρά ένα θετικό μυαλό(όπως βλέπω φίλους μου). Μου αρέσουν και λίγο πιο θεωρητικά μαθήματα όπως η έκθεση(τρομερό) οπότε διστάζω να πω α θέλω καθαρά 2 πεδίο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ και εσένα για την απάντηση σου. Γνωρίζω ότι με την νοοτροπία<<α δεν ξέρω δεν με νοιάζει κιόλας, προχωρώ>> δεν πας πουθενά. Θα ήθελα να προσπαθήσω και να εξελιχθώ σε κάθε τι που προσπαθώ. Απλά δεν ξέρω αν μπαίνοντας στην σχολή χρειάζεται να έχεις κάτι από γνώσεις του λυκείου, γιατί στο πρόγραμμα σπουδών είδα ότι ξεκινούν με c++. Αλλά αν όπως μου είπαν παραπάνω δεν είναι και τόσο δύσκολα στην αρχή (να χρειάζεται ιδιαίτερη γνώση που προϋπάρχει) δεν έχω κάποιο πρόβλημα να προσπαθήσω.
Ολες οι ειδικοτητες εχουν τη δυσκολια τους , και στη δερματολογια θα δεις σιχαμερα πραγματα και στη ψυχιατρικη θα δεις ατομα που δεν εχουν καμια επαφη με την πραγματικοτητα , στη σχολη παντως περνας απ' ολα, δεν μπορεις να αποφυγεις κατι.
Δυσκολη η περιπτωση σου , βλεπω οτι δεν ενθουσιαζεσαι για καμια απο 2 τις κατευθυνσεις και εστιαζεις περισσοτερο στην αποκατασταση.
θεωρητικη την εχεις απορριψει ;
Οπως σου ειπα και προηγουμενως σε τετοιες περιπτωσεις το 2ο πεδιο ειναι πιο safe , μπορεις ομως στην β να κανεις φροντιστηριο και βιολογια και μαθηματικα . Καπου στα χριστουγεννα θα ξεκινησετε την υλη της γ , εκει θα αποφασισεις ποιο μαθημα προτιμας και διαλεξε βαση αυτου , εφοσον δεν εχεις καποια ξεκαθρη σχολη στο μυαλο σου.
 

burningfire

Νεοφερμένος

Ο burningfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ολες οι ειδικοτητες εχουν τη δυσκολια τους , και στη δερματολογια θα δεις σιχαμερα πραγματα και στη ψυχιατρικη θα δεις ατομα που δεν εχουν καμια επαφη με την πραγματικοτητα , στη σχολη παντως περνας απ' ολα, δεν μπορεις να αποφυγεις κατι.
Δυσκολη η περιπτωση σου , βλεπω οτι δεν ενθουσιαζεσαι για καμια απο 2 τις κατευθυνσεις και εστιαζεις περισσοτερο στην αποκατασταση.
θεωρητικη την εχεις απορριψει ;
Οπως σου ειπα και προηγουμενως σε τετοιες περιπτωσεις το 2ο πεδιο ειναι πιο safe , μπορεις ομως στην β να κανεις φροντιστηριο και βιολογια και μαθηματικα . Καπου στα χριστουγεννα θα ξεκινησετε την υλη της γ , εκει θα αποφασισεις ποιο μαθημα προτιμας και διαλεξε βαση αυτου , εφοσον δεν εχεις καποια ξεκαθρη σχολη στο μυαλο σου.
Δεν αμφιβάλλω και προφανώς κάτι παραπάνω θα ξέρεις αφού σπουδάζεις κιόλας ιατρική. Τώρα αυτό που λες για την αποκατάσταση ισχύει. Δεν μπορούσα να διαλέξω με βάση το μου αρέσει περισσότερο από βιολογία ή μαθηματικά και έτσι προσπάθησα να βρω τις λύσεις σε ένα άλλο επίπεδο. Ααα και αυτή την λύση που προτείνεις την έχω σκεφτεί. Το φροντιστήριο μου δίνει για παράδειγμα αν πας μαθηματικά μια ώρα βιολογία αν είσαι αναποφάσιστος ή αν πας βιολογία τρεις μαθηματικά. Παρόλαυτα μου λένε ότι θα είναι ταλαιπωρία χωρίς κάποιο αντίκρισμα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,264 μηνύματα.
Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ και εσένα για την απάντηση σου. Γνωρίζω ότι με την νοοτροπία<<α δεν ξέρω δεν με νοιάζει κιόλας, προχωρώ>> δεν πας πουθενά. Θα ήθελα να προσπαθήσω και να εξελιχθώ σε κάθε τι που προσπαθώ. Απλά δεν ξέρω αν μπαίνοντας στην σχολή χρειάζεται να έχεις κάτι από γνώσεις του λυκείου, γιατί στο πρόγραμμα σπουδών είδα ότι ξεκινούν με c++. Αλλά αν όπως μου είπαν παραπάνω δεν είναι και τόσο δύσκολα στην αρχή (να χρειάζεται ιδιαίτερη γνώση που προϋπάρχει) δεν έχω κάποιο πρόβλημα να προσπαθήσω.
Να προσπαθήσεις να εξελιχθείς δεν λέω , αλλά το θέμα είναι να έχεις και κάποιο έστω και στοιχειώδες πάθος . Αλλιώς γιατί να ταλαιπωρείσαι σε κάτι που δεν σε ενδιαφέρει . Δηλαδή σου γυρνάω τώρα εντελώς το επιχείρημα στο οτι εαν δεν σου αρέσει κάτι είναι είτε επειδή δεν έχεις βρει κίνητρο , είτε δεν υπάρχει κάποιο κίνητρο που σε συγκινεί αρκετά .

Θυμάμαι χαρακτηριστικά στο 1ο έτος καθόμουν με ένα παλικάρι ο οποίος βαριόταν απίστευτα στο εργαστήριο προγραμματισμού . Πιθανότατα και εκείνος ήταν στο μηδέν και δεν ήξερε πολλά . Όταν του εξήγησα για ποιον λόγο είναι σημαντικός , και του έδωσα μια πολύ διαφορετική ερμηνεία για το τι θα μπορούσε να κάνει ένας κώδικας που γράφαμε εκείνη την στιγμή σε ένα διαφορετικό πλαίσιο εφαρμογής , άλλαξε τελείως γνώμη και ήταν άκρως πιο ενθουσιασμένος .

Να ακολουθήσεις την συμβουλή της Κατερίνας . Ξεκίνα με python . Εαν είσαι στο απόλυτο μηδέν , πιστεύω στον χρόνο που σου ανέφερε θα έχεις αποκτήσει ένα αξιοπρεπές επίπεδο . Φρόντισε να κάνεις δικά σου προσωπικά projects και το κυριότερο , να κάνουν κάτι "cool" ή κάτι που μπορείς να πεις ξεκάθαρα οτι ναι ρε παιδί μου , αυτό που έφτιαξα κάνει κάτι πολύ χρήσιμο . Εαν δεν γράψεις κώδικα με αυτές τις ποιότητες , δεν θα δεις την αξία του πράγματος και θα βαρεθείς .

Πάντως τονίζω οτι το ημμυ δεν είναι κοιτάω μια οθόνη κώδικα όλη μέρα . Όπως σου είπα ο κώδικας , ανάλογα με το τι επιλογές θα κάνεις , μπορεί να είναι ένα σχετικά μικρό κομμάτι της καθημερινότητας σου . Μπορείς να πας π.χ. ενέργεια ή τηλεπικοινωνίες ή αυτόματο έλεγχο ή κάποιο άλλο πεδίο . Πάλι ίσως χρειαστεί να γράψεις κώδικα αλλά θα κάνει κάτι ενδιαφέρον . Δεν θα είναι απλώς κάτι στην οθόνη του υπολογιστή σου . Λόγου χάρη θα ελέγχει την συμπεριφορά ενός τροφοδοτικού , το διάγραμμα ακτινοβολίας μιας κεραίας ή ένα drone/αμάξι/αεροπλάνο/ρομπότ κτλπ. Ο κώδικας που γράφεις δηλαδή στο ημμυ είναι σε μεγάλο βαθμό στα πλαίσια του cybernetics . Αλληλεπίδραση μεταξύ ψηφιακού και φυσικού κόσμου .
 

burningfire

Νεοφερμένος

Ο burningfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Πρώτα απ'όλα η αλήθεια είναι ότι δεν έχω και ιδιαίτερο πάθος όπως λες και εσύ. Πιο πολύ θα έλεγα ότι αν θα ασχοληθώ θα είναι λόγω σχολής. Παρόλαυτα αν δεν ασχοληθώ λίγο με αυτό για να καταλάβω την χρησιμότητα του δεν περιμένω να έχω πάθος. Αλλιώς θα είχα πάθος με μια λέξη. Πιστεύω ότι αν λοιπόν καθίσω και το ψάξω κάτι θα γίνει όπως και στην περίπτωση που ανέφερες. Έπειτα, σίγουρα θα ακολουθήσω την συμβουλή της Κατερίνας αν το πάω για 2ο τελικά. Τέλος, γνωρίζω ότι δεν είναι μόνο προγραμματισμός η σχολή έχει διαφορετικά πράγματα και αυτά με ελκύουν γενικά όπως τα παραδείγματα που ανέφερες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top